Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wykryty brak OC przy kontroli – co w takiej sytuacji?

Czas czytania: 5 min. 54 sek.

OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych to obowiązkowe ubezpieczenie w Polsce, które przypisane jest do konkretnego pojazdu. Brak OC przy kontroli, np. patrolu policyjnego, będzie skutkować zatem karą finansową. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie są konsekwencje jazdy bez tego ubezpieczenia? Rozwiewamy wątpliwości w artykule!

Co to jest ubezpieczenie OC i dlaczego jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje szkody powstałe w związku z ruchem pojazdu. 

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w przypadku szkody (wypadku, kolizji, potrącenia czy innego zdarzenia związanego z ruchem pojazdu) pokrywa m.in. koszty strat majątkowych spowodowanych zdarzeniem i koszty leczenia poszkodowanego w razie doznanych obrażeń ciała. Odszkodowanie wypłacane jest poszkodowanemu z ubezpieczenia sprawcy. 

Jazda bez OC jest niedozwolona. Otóż istnieje zbyt duże ryzyko, że status majątkowy sprawcy nie pozwoli wypłacić odpowiedniej wysokości kwoty za wyrządzoną szkodę w razie zdarzenia. Tak więc, jeżeli doprowadzisz do wystąpienia szkody, straty poszkodowanego pokrywa ubezpieczyciel, u którego wykupiłeś ubezpieczenie. 

Co grozi za jazdę bez OC? Jeżeli ten fakt zostanie wykryty, zostanie nałożona kara finansowa i brak możliwości kontynuowania podróży. Więcej na temat konsekwencji za brak OC podczas kontroli drogowej znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Co pokrywa ubezpieczenie OC?

Zakres ubezpieczenia OC obejmuje:

  • szkody materialne – gdy sprawca wypadku spowoduje szkodę na mieniu, ubezpieczenie OC pokryje koszty uszkodzonego mienia.. Przykład: kierowca wpadł w poślizg i uderzył w płot domu stojącego przy drodze, niszcząc go. Towarzystwo ubezpieczeniowe, u którego sprawca zdarzenia ma wykupioną polisę, wypłaci odszkodowanie właścicielowi zniszczonego ogrodzenia;
  • szkody osobowe – gdy dojdzie do zdarzenia, w którym osoba poszkodowana dozna uszczerbku na zdrowiu, poszkodowany otrzyma zadośćuczynienie finansowe pokrywające koszty leczenia i hospitalizacji. Może on ubiegać się również o ewentualną wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu – nawet jeśli chodzi o jego zdrowie psychiczne.

Ubezpieczenie OC obowiązuje nie tylko w Polsce. Obowiązuje na terenie UE oraz innych państw należących do porozumienia wielostronnego. Oznacza to, że wyjeżdżając do państw należących do Unii Europejskiej, nie musisz dodatkowo dokupować zagranicznego ubezpieczenia OC. Polisa wykupiona w Polsce pokryje ewentualne szkody komunikacyjne w takim samym stopniu, jakby do wypadku lub kolizji doszło na terytorium Polski. Co więcej, w czasie kontroli drogowej na terenie innego państwa członkowskiego UE, przedstawienie aktualnego OC wykupionego w Polsce jest zupełnie wystarczające.

Czy można jeździć bez ubezpieczenia OC?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczenia obowiązkowych jazda bez OC jest niedozwolona. Brak ubezpieczenia OC wykryty np. podczas kontroli drogowej spowoduje nałożenie kary finansowej w postaci mandatu. Kierowca nie będzie mógł również kontynuować podróży ze względu na to, że może spowodować szkodę, której nie będzie w stanie zadośćuczynić finansowo. Policja o zaistniałej sytuacji poinformuje również UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Konieczność posiadania ubezpieczenia OC pojazdu określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

To właśnie z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych wynika wysokość kar za jazdę bez ważnego ubezpieczenia OC i przerwanie ciągłości ubezpieczenia, tryb nakładania kar finansowych i dochodzenie opłat karnych. 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli UFG, jest organem odpowiadającym za kontrolowanie stosowania się do danych przepisów wspomnianej ustawy przez posiadaczy pojazdów mechanicznych. W razie wykrycia przerwy lub braku aktualnego ubezpieczenia OC, UFG może nałożyć na posiadacza pojazdu karę finansową.

Pamiętaj! Kary za brak OC przy kontroli obowiązują również posiadaczy motocykli i innych pojazdów mechanicznych, w tym quadów.

Kara finansowa nałożona przez UFG i mandat karny wystawiony przez policję wraz z wezwaniem lawety w celu odholowania pojazdu to niejedyne skutki jazdy bez ważnego OC. Poważniejsze konsekwencje finansowe czekają kierowców, którzy autem bez ważnego ubezpieczenia OC spowodują wypadek drogowy. Strona poszkodowana w wypadku, kolizji i innych zdarzeń w ruchu pojazdu, otrzyma odszkodowanie z UFG, lecz po wypłacie UFG występuje do sprawcy zdarzenia o zwrot całej wpłaconej poszkodowanemu kwoty. Należy wziąć pod uwagę, że w takich przypadkach zarówno straty na mieniu, jak i straty osobowe (w tym terapie spowodowane traumami będącymi konsekwencją wypadku) mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Konsekwencje braku OC podczas kontroli drogowej

W trakcie kontroli drogowej policja weryfikuje na podstawie numeru rejestracyjnego, czy polisa OC jest ważna w bazie CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Od 01.10.2018 nie trzeba już okazywać do kontroli policyjnej ani dowodu rejestracyjnego, ani dokumentu potwierdzającego ważność ubezpieczenia OC. W związku z tym zniknęły mandaty za brak w aucie druku potwierdzenia OC, jednak nie zwalnia to z obowiązku zachowania ciągłości ubezpieczenia. 

Nadal zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy pojazd musi mieć ważną umowę ubezpieczenia OC. Jeśli w wyniku weryfikacji w CEPiK policja otrzyma informacje, że pojazd nie ma ważnego OC, kolejnym etapem jest poinformowanie o tym Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. A instytucja ta nałoży na właściciela pojazdu karę.

Kary za brak dokumentu potwierdzającego aktualne OC podczas kontroli drogowej 

Nie otrzymasz mandatu za brak dokumentu potwierdzającego aktualne OC przy kontroli, ponieważ od 1 października 2018 nie musisz go ze sobą wozić. 

Kary za brak ciągłości ubezpieczenia OC

Kary za brak ważnego ubezpieczenia OC uzależnione są od ustalanej przez rząd płacy minimalnej. Jak podaje oficjalna strona Rady Ministrów, w 2024 r. wynosi ona 4242 zł brutto w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca, lecz od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. wzrośnie do kwoty 43000 zł brutto. Ile zatem wynoszą kary nakładane przez UFG?

  • Ustawa jednoznacznie określa, że najwyższa kara za brak ciągłości polisy OC dotyczy właścicieli pojazdów, którzy przerwali ją na dłużej niż 14 dni kalendarzowych. Wysokość kar zależy również od rodzaju pojazdu. Co do zasady więc wysokość kar ustala się tak:dla samochodów osobowych – równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto);
  • dla samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów – trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę;
  • dla pozostałych pojazdów takich jak m.in. motocykle i quady – równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę;

Gdy przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC wynosiła krócej niż 14 dni, właściciele pojazdów zapłacą:

  • od 1 do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej,
  • od 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jak uniknąć konsekwencji jazdy bez OC?

Najprostszym rozwiązaniem jest pilnowanie daty ważności ubezpieczenia. Jeżeli kupującym dane ubezpieczenie OC jesteś Ty, Twoja umowa może zostać odnowiona automatycznie, ale nie zawsze tak się stanie. Jeśli jednak auto jest nowo kupione i przejmujesz ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu, Twoja umowa ubezpieczeniowa nie odnowi się automatycznie. Ustaw więc przypomnienie w kalendarzu minimum kilka dni przed upływem terminu ważności ubezpieczenia, które przejąłeś po poprzednim właścicielu samochodu i skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym, aby wykupić OC na kolejny rok.

Jak kupić OC w LINK4?

Szukasz ubezpieczenia OC? Zapoznaj się z ofertą LINK4! Niezależnie od tego, czy decydujesz się wyłącznie na zakup OC, czy rozszerzasz ochronę, kupując dodatkowe ubezpieczenia. 

W LINK4 możesz zdecydować się na Pakiet OC z unikalnym Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Obejmuje on:

  • usprawnienie pojazdu na miejscu wypadku lub holowanie do 100 km;
  • samochód zastępczy na 3 dni w razie wypadku lub kradzieży;
  • pomoc informacyjną 24h/dobę;
  • wymianę uszkodzonego koła na miejscu, jeśli w aucie znajduje się koło zapasowe;

Zakup ubezpieczenia w LINK4 jest szybki i prosty. Możesz skorzystać z bezpłatnego Kalkulatora OC dostępnego na naszej stronie. Dzięki niemu wyliczysz wysokość swojej składki ubezpieczeniowej. Możesz również porozmawiać z naszym konsultantem telefonicznie, dzwoniąc pod numer 22 444 44 23, lub spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w zakupie polisy i podpowiemy, na jakie ubezpieczenia dobrowolne warto zdecydować się w Twoim przypadku.

Brak OC przy kontroli – kilka słów na koniec

Wiesz już, czy można jeździć bez ubezpieczenia OC i znasz konsekwencje poruszania się po drogach publicznych bez tej obowiązkowego ubezpieczenia. Gdy zostanie wykryty brak OC – przy kontroli drogowej czy też w inny sposób, np. przez „wirtualnego policjanta”, czyli specjalny algorytm UFG – musisz liczyć się z nałożeniem kary.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych ma prawo nałożyć na kierowców przerywających ciągłość ubezpieczenia OC karę w wysokości zależnej od minimalnej płacy brutto. 

Chcesz kupić OC dla swojego samochodu i zastanawiasz się, ile wyniesie Twoja składka? Skorzystaj z naszego kalkulatora OC i dowiedz się, ile zapłacisz za ubezpieczenie. Możesz też porozmawiać z nami telefonicznie z naszym doradcą lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź również: Ubezpieczenie OC Płock, Rejestracja samochodu Gliwice

Brak OC przy kontroli – często zadawane pytania (FAQ) 

Czy można jeździć bez ubezpieczenia OC?

Nie. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego i ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, OC stanowi podstawę do poruszania się po drogach publicznych. Brak ważnegoubezpieczenia OC wykryty np. podczas kontroli drogowej spowoduje nałożenie mandatu karnego przez policję, uniemożliwienie dalszej jazdy i zgłoszenie do UFG, gdzie na właściciela pojazdu zostanie nałożona kara finansowa.

Ile wynosi kara za jazdę bez ubezpieczenia OC?

Jeżeli brak OC zostanie wykryty, możesz spodziewać się kary finansowej nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na podstawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kara za brak OC, kiedy samochód osobowy zostaje bez ochrony przez czas dłuższy niż 14 dni, wynosi 2-krotność płacy minimalnej. 

Kto ponosi koszty naprawy szkody w razie wypadku, gdy sprawca nie ma ważnego ubezpieczenia OC?

Poszkodowany otrzymuje odszkodowanie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który pokrywa straty w mieniu i straty osobowe. Następnie UFG żąda od sprawcy zwrotu poniesionych kosztów. 

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20