Uszkodzony termostat. Objawy, przyczyny i naprawa awarii
Gdy w samochodzie jest uszkodzony termostat, objawy takiej usterki mogą być różne. Jednak bez względu na symptomy, że jest to poważna awaria, w związku z tym absolutnie nie można jej lekceważyć. Wyjaśniamy, co zrobić w takiej sytuacji.
Spis treści:
1. Co to jest i jak działa termostat samochodowy?
2. Uszkodzony termostat – objawy i skutki
3. Wymiana termostatu. Instrukcja krok po kroku
4. Termostat samochodowy. Podsumowanie
Masz uszkodzony termostat? Objawy takiej usterki mogą okazać się niezwykle uciążliwe. Jednak czy masz pewność, że problemy, które masz z autem, są związane właśnie z tym elementem? Zobacz, jak działa termostat i sprawdź, jak możesz naprawić jego usterkę. Pamiętaj jednak, że demontaż termostatu – choć nie jest szczególnie skomplikowany – wiąże się z koniecznością otwarcia układu chłodzenia.
Co to jest i jak działa termostat samochodowy?
Po czym poznać uszkodzony termostat? Objawy mogą być różne. Warto jednak zacząć od tego, jak działa taki podzespół i dlaczego jest tak ważny w samochodzie.
Termostat to element, który odpowiada za utrzymywanie odpowiedniego poziomu temperatury. To właśnie on aktywnie działa w tym celu, aby temperatura nie przekraczała określonego poziomu – ani by też nie była zbyt niska.
Przeczytaj też: Wysprzęglik – objawy zużycia i wymiana
Z termostatem spotkasz się także w różnych urządzeniach typu AGD. To oczywiście istotny składnik układu chłodzenia w lodówce. Jest on stosowany także w pralce czy w klimatyzatorze. A jak działa termostat w samochodzie?
Silnik spalinowy powinien pracować w odpowiedniej temperaturze. Nie może ona być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Samochód po odpaleniu stopniowo zwiększa swoją temperaturę – jednak nie może ona wzrosnąć nadmiernie. Między innymi dlatego stosuje się układ chłodzenia. Termostat samochodowy jest jego bardzo istotnym elementem. To dzięki niemu płyn chłodzący ma odpowiednią temperaturę.
Działanie termostatu opiera się na kierowaniu cieczy do krótkiego lub dużego obiegu. Gdy termostat w samochodzie jest zamknięty – ma miejsce obieg krótki – czyli ciecz chłodząca płynie wokół silnika bez konieczności jej chłodzenia.
Natomiast, gdy temperatura płynu chłodniczego robi się zbyt wysoka, termostat otwiera się – i włącza się obieg długi. W takiej sytuacji płyn chłodzący trafia do chłodnicy, gdzie jest on wychładzony.
Takie aktywne działanie termostatu jest konieczne do tego, aby temperatura w silniku była na odpowiednim poziomie. Może jednak dojść do uszkodzenia termostatu. Co zrobić w takiej sytuacji?
Uszkodzony termostat – objawy i skutki
Objawy uszkodzonego termostatu mogą wyglądać różnie. Jednak – jak nietrudno się domyślić – odnoszą się do nieprawidłowej temperatury silnika.
Masz zepsuty termostat? Objawy tego stanu rzeczy są zupełnie inne w przypadku, gdy jednostka napędowa nie zdąży się nagrzać, a inne – gdy się przegrzewa. W obu przypadkach za ten stan rzeczy odpowiada właśnie termostat. Objawy jazdy w temperaturze poniżej roboczej to efekt sytuacji, w której element ten jest zablokowany w pozycji “długiej” – czyli płyn chłodzący jest chłodzony przez cały czas.
Wtedy silnik nie jest w stanie się rozgrzać. Zbyt niska temperatura robocza wiąże się przede wszystkim z problemem z ogrzewaniem powietrza w kabinie. Jednak długotrwała praca w takich warunkach ma także inne poważne konsekwencje dla silnika. Przede wszystkim może to skutkować odkładaniem się nagaru w jednostce napędowej, uszkodzeniami wtryskiwaczy a często także i turbosprężarek oraz filtrów DPF.
Jak jeszcze poznać zepsuty termostat? Objawy takiej usterki mogą także odnosić się do kwestii spalania. W przypadku niedogrzanego silnika spalanie jest zazwyczaj zdecydowanie większe.
Polecamy również: Dystanse do felg – co warto o nich wiedzieć?
A gdy w aucie zostanie uszkodzony termostat, objawy mogą wiązać się także z przegrzewaniem silnika. W takiej sytuacji element ten jest cały czas w pozycji “krótkiej” – a więc płyn chłodzący nie trafia do chłodnicy. Może to prowadzić nawet do zagotowania się płynu chłodzącego w układzie – a w konsekwencji przegrzania się silnika.
Konsekwencje przegrzania silnika mogą być naprawdę poważne. Pęknięcie bloku silnika, zerwanie paska rozrządu, zatarcie jednostki napędowej (w związku z utratą właściwości smarnych oleju silnikowego) – to tylko przykładowe usterek, które mogą być wynikiem takiego stanu rzeczy.
A jak sprawdzić, czy na pewno winny jest akurat termostat samochodowy, a nie inny podzespół? Jeżeli temperatura silnika jest wysoka, a sama chłodnica jest zimna, to problem tkwi najprawdopodobniej w opisywanym elemencie.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Wymiana termostatu. Instrukcja krok po kroku
Znając objawy uszkodzonego termostatu, wiesz, w którym momencie przychodzi czas na jego wymianę. Jednak pamiętaj o tym, że wymiana termostatu wymaga otwarcia szczelnego układu chłodzenia.
W związku z tym pierwszym krokiem jest zlanie płynu chłodzącego. W następnym kroku należy zdemontować termostat wraz z obudową. Po wymianie elementu na nowy zawsze należy zmienić także uszczelkę pokrywy obudowy. Po zamontowaniu termostatu należy uzupełnić płyn chłodzący oraz upewnić się, że cały układ działa prawidłowo.
Po zdemontowaniu termostatu możesz łatwo sprawdzić, czy to na pewno to w nim tkwił problem. Zobacz, w jaki sposób reaguje on na wysoką temperaturę. Jeżeli wrzucisz go do wrzątku – powinien się otworzyć. Jeżeli natomiast chcesz sprawdzić, czy termostat prawidłowo się zamyka – przełóż go z wrzącej do bardzo zimnej wody.
Zobacz także: Regeneracja pompy wspomagania. Na czym polega i kiedy warto ją zrobić?
Wymiana termostatu przeważnie nie jest kosztowną czynnością. Sama część zazwyczaj także nie jest szczególnie droga. Warto jednak przeprowadzić ją jak najszybciej. Jazda z uszkodzonym termostatem może być bardzo szkodliwa dla pojazdu i wiązać się z licznymi konsekwencjami. Dobrze jest zrobić to w profesjonalnym warsztacie – chociażby ze względu na konieczność zachowania szczelności układu chłodzenia.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Termostat samochodowy. Podsumowanie
Wiesz już, że gdy w Twoim samochodzie zostanie uszkodzony termostat, objawy takiego stanu rzeczy mogą być bardzo poważne. Jest to usterka, której absolutnie nie należy lekceważyć – najlepiej jest od razu wymienić ten element na nowy. Zwłaszcza że sama wymiana nie należy do czasochłonnych. Będąc przezornym kierowcą, monitoruj na bieżąco, jaka jest temperatura płynu chłodzącego w pojeździe, aby szybko zauważyć niepokojące objawy.
Dbanie o prawidłowy stan techniczny samochodu to absolutna podstawa dla bezpieczeństwa podczas podróży. Dlatego też należy dbać o to, aby auto miało zawsze aktualny przegląd techniczny i by na bieżąco wykonywać w nim wszelkie niezbędne naprawy.
Gdy mowa o obowiązkach kierowcy, nie można zapomnieć także o konieczności posiadania aktualnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. To właśnie dzięki niemu w przypadku kolizji drogowej, osoba poszkodowana będzie mogła liczyć na wypłatę odszkodowania.
Jednak warto zadbać także o dodatkowe ubezpieczenie samochodowe. Dzięki polisie Autocasco, Twój pojazd jest chroniony przed skutkami zniszczenia lub kradzieży. Z kolei różnego rodzaju pakiety dodatkowe – takie jak np. Assistance – mogą być nieocenioną pomocą podczas awaryjnej sytuacji na drodze. Dzięki temu możesz liczyć np. na odholowanie pojazdu do warsztatu czy nawet zorganizowanie auta zastępczego. Taka pomoc może okazać się naprawdę istotnym wsparciem w wielu stresujących sytuacjach.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20