Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu – czym jest i do czego zobowiązuje?
Po długich poszukiwaniach w końcu znalazłeś wymarzony samochód, ale z pewnych względów nie możesz natychmiast podpisać umowy kupna-sprzedaży pojazdu? Nic straconego, ponieważ prawo przewiduje rozwiązanie. Jest nim umowa przedwstępna sprzedaży samochodu. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest i do czego zobowiązuje strony, które ją podpiszą.
Spis treści:
1. Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu – co to jest?
2. Przedwstępna umowa sprzedaży samochodu – na co zwrócić uwagę?
3. Niewywiązanie się z umowy przedwstępnej sprzedaży samochodu – konsekwencje
4. Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu – podsumowanie
Umowa przedwstępna do rezerwacji auta to dokument, który jest uregulowany w kodeksie cywilnym. Rozróżnia się dwa rodzaje tego typu umowy.
Jednostronnie zobowiązującą – tylko jedna ze stron umowy jest zobowiązana do zawarcia w przyszłości właściwej umowy kupna-sprzedaży.
Dwustronnie zobowiązująca – każda ze stron porozumienia jest zobowiązana do zawarcia w określonym czasie umowy kupna-sprzedaży.
Umowa przedwstępna sprzedaży auta ma za zadania doprowadzić do sytuacji, gdy jedna lub obie strony podpisujące dokument zobowiązują się do zawarcia umowy kupna-sprzedaży i realnego przekazania pojazdu nowemu właścicielowi.
Kiedy podpisywana jest umowa przedwstępna do rezerwacji auta?
Umowa przedwstępna do rezerwacji auta jest podpisywana w sytuacjach, gdy transakcja sprzedaży nie może zostać przeprowadzona w określonym czasie i musi być przełożona. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Najczęściej chodzi jednak o formalności, których przed transakcją muszą dokonać kupiec i sprzedający. Poniżej znajdziesz konkretne przykłady:
Auto musi zostać przygotowane do sprzedaży – chodzi przede wszystkim o przeprowadzenie wszelkiego rodzaju napraw i sprawdzenie faktycznego stanu technicznego pojazdu. Nierzadko właściciele mierzą się też z kwestią skompletowania wszystkich dokumentów.
Kupujący musi zebrać środki – zakup auta to nie byle co. Zazwyczaj mówimy o transakcjach opiewających na kwoty kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czasami bywa więc tak, że kupujący jest realnie zainteresowany zakupem konkretnego auta, ale potrzebuje jeszcze „dozbierać” niezbędne środki
Co ważne, umowa przedwstępna zakupu samochodu jest dokumentem, który chroni zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Obecny właściciel ma pewność, że pojazd zostanie sprzedany, a kupujący, że nikt przed nim nie kupi danego auta.
Sprawdź także: Rękojmia na samochód używany. Poznaj zapisy prawne
Przedwstępna umowa sprzedaży samochodu – na co zwrócić uwagę?
Umowa przedwstępna zakupu samochodu powinna być sporządzona zgodnie z obowiązującą formą pisemną. Jako osoba zainteresowana zakupem lub sprzedażą auta możesz zdecydować się również na podpisanie dokumentu w obecności notariusza. Takie działanie ma dwie podstawowe zalety:
możesz wysunąć żądanie o przeniesienie prawa własności na drodze sądowej (w przeciwnym wypadku możesz dochodzić jedynie wypłaty odszkodowania),
unikniesz pomyłek oraz zminimalizujesz niemal do zera ryzyko pominięcia jakiegoś elementu wpływającego na całą umowę.
Musisz jednak wiedzieć, że umowa przedwstępna sprzedaży auta sporządzona przez notariusza to dodatkowe koszty, które ktoś musi ponieść. Głównie z tego powodu strony przyszłej transakcji stosunkowo rzadko decydują się na umowę w postaci aktu notarialnego.
Jeśli chodzi o to, co powinno znaleźć się w umowie, to zacznijmy od tego, że masz dwie drogi:
umowa przedwstępna sprzedaży samochodu – wzór – jeśli zdecydujesz się na pobranie z Internetu gotowego wzoru, to będziesz mieć pewność, że wszystko, co powinno znaleźć się w takim porozumieniu, zostanie w nim umieszczone. Pamiętaj jednak, by korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł. W innym wypadku możesz spotkać się z błędami formalnymi, które sprawią, że dokument nie będzie ważny;
umowa przedwstępna sprzedaży samochodu w leasingu i nie tylko spisana ręcznie – zawsze możesz też samodzielnie sporządzić umowę. Pamiętaj jednak, by umieścić w niej informacje takie jak:
data i miejsce podpisania dokumentu,
dane obu stron – imię nazwisko, PESEL, adres, dane kontaktowe, jeśli sprzedaży dokonuje firma: REGON, NIP, adres siedziby, dane do przedstawiciela,
przedmiot umowy – marka, model, rok produkcji, VIN, numer rejestracyjny,
cena,
wysokość zaliczki,
oświadczenie sprzedającego o tym, że pojazd jest wolny o zajęć komorniczych,
termin zawarcia umowy kupna-sprzedaży,
kara za niewywiązanie,
informacja o zastosowaniu przepisów kodeksu cywilnego.
Co istotne, umowa przedwstępna sprzedaży pojazdu musi zostać podpisana przez wszystkie strony. W innym wypadku będzie w świetle prawa nieważna.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Niewywiązanie się z umowy przedwstępnej sprzedaży samochodu – konsekwencje
Umowa przedwstępna sprzedaży pojazdu powinna zakładać konsekwencje, jakie spotkają stronę niewywiązującą się z jej postanowień. Zazwyczaj dotyczą zadatku oraz tego, co dzieje się z nim, jeśli umowa przedwstępna zostanie zerwana. Do wyboru masz trzy możliwości:
kupujący ma prawo do dwukrotności zadatku, wpłaconego sprzedającemu,
sprzedający ma prawo zachować wpłacany zadatek w pełnej wysokości,
bez względu na stronę zrywającą umowę, zadatek jest w całości zwracany.
Warto w tym miejscu zaznaczyć różnicę, pomiędzy zadatkiem a zaliczką. Otóż zgodnie z kodeksem cywilnym zaliczka jest formą świadczenia pieniężnego na poczet ceny lub wynagrodzenia. Dzięki temu bez względu na to, kto jest odpowiedzialny za to, że umowa przedwstępna samochodu została zerwana, pieniądze zawsze są zwracane temu, kto je wpłacił.
Przypilnuj więc, by w dokumencie poprawnie posługiwać się tymi dwoma terminami. Zadatek daje Ci bowiem o wiele więcej możliwości w przypadku, gdy coś pójdzie nie tak, jak planowałeś. Z kolei, jeśli znalazłeś wymarzony samochód, ale nie do końca jesteś pewny, czy w określonym czasie uda Ci się zebrać wszystkie środki, lepiej, gdy przedwstępna umowa sprzedaży samochodu będzie zawierać zaliczkę, aniżeli zadatek. Nikt w końcu nie wie, co może się wydarzyć.
Zobacz również: Kupno auta bez OC. Co i kiedy zrobić?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu – podsumowanie
Jak widzisz, umowa przedwstępna sprzedaży samochodu w leasingu, czy od prywatnego właściciela jest dobrym sposobem na zabezpieczenie przyszłej transakcji. Dzięki niej znacznie zredukujesz ryzyko niepowodzenia oraz marnowania swojego czasu. Bardzo ważne jest jednak, aby dokument zawierał wszystkie wymagane informacje. Jeśli nie czujesz się na siłach, zawsze możesz wykorzystać gotowiec. Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu – wzór znajdziesz na wielu stronach internetowych.
Jako kupujący warto, żebyś też zawczasu zainteresował się ubezpieczeniem komunikacyjnym. Najtańsze OC możesz znaleźć, korzystając np. z kalkulatorów online. Po podaniu kilku podstawowych informacji wyświetlają one cenę składki za dane ubezpieczenie. Taki kalkulator znajdziesz na w serwisie LINK4. Pamiętaj, że ta polisa komunikacyjna jest bardzo ważna, ponieważ pomaga w uniknięciu konsekwencji finansowych niektórych zdarzeń występujących na drogach.
Poza tym w LINK4 znajdziesz wiele ubezpieczeń nieobowiązkowych jak Autocasco, Auto Assistance czy NNW, które zapewniają dodatkową pomoc i wsparcie w różnych sytuacjach, które mogą spotkać kierowców.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20