Uderzenie pioruna w dom bez piorunochronu. Czy dostanę odszkodowanie?
Wynalazek Benjamina Franklina z XVIII wieku – piorunochron – sprawił, że ryzyko tego, że uderzenie pioruna w dom doprowadzi do pożaru, jest znacznie mniejsze. Wciąż można jednak mieszkać w budynkach, w których instalacja odgromowa albo nie istnieje, albo działa nieprawidłowo.
Z danych Europejskiej Bazy Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych wynika, że w 2023 roku w Polsce doszło do co najmniej 117 zdarzeń z udziałem bardzo gwałtownych wyładowań elektrostatycznych. W rzeczywistości liczba mniejszych burz z piorunami w tym okresie była o wiele większa, a nawet najmniej gwałtowna z nich może skończyć się w tragiczny sposób.
Nie da się ukryć, że pioruny stanowią największe zagrożenie dla osób znajdujących się na zewnątrz podczas burzy. Do takich porażeń dochodzi często, zwłaszcza na terenach górskich i leśnych. Śmiertelnie kończą się najczęściej przypadki porażenia bezpośredniego, czyli takie, które powstają w wyniku przepływu prądu elektrycznego przez ciało człowieka. Nieco mniej dotkliwe w skutkach okazują się sytuacje, w których dochodzi do porażenia pośredniego, napięcia krokowego lub rozprysku bocznego – prąd nie przepływa przez ciało. W każdej z tych sytuacji dochodzi do zaburzenia nerwów obwodowych, nagłego skurczu naczyń i bezdechu, które mogą prowadzić do poważnych obrażeń ciała i zatrzymania akcji serca.
Z tego powodu zaleca się jak najszybsze znalezienie schronienia, gdy widzisz, że zbliża się burza. Jeśli znajdujesz się w pobliżu miejsca zamieszkania, oczywistym schronieniem jest dom, choć warto mieć świadomość tego, że nie zawsze jest to dobrym pomysłem.
Jeśli nie ma w nim zainstalowanej sprawnej instalacji odgromowej, może się to skończyć poważnymi konsekwencjami nie tylko dla samego budynku, ale również dla przebywających w środku osób. Pożar zapoczątkowany przez piorun może nie tylko w mgnieniu oka objąć cały budynek, ale też naruszyć stabilność jego konstrukcji. W rezultacie przebywanie w takim domu może być nawet bardziej niebezpieczne niż pozostanie pod gołym niebem podczas burzy.
Co zrobić, jeśli piorun uderzył w dom? Czy uderzenie pioruna w dom bez piorunochronu może oznaczać brak odszkodowania po wystąpieniu szkody? Sprawdź odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tym tematem, które znajdują się poniżej.
Czym grozi uderzenie pioruna w dom?
Choć na co dzień niemal niezauważany, piorunochron odgrywa ważną rolę w kontekście bezpieczeństwa domu. Jego posiadanie oznacza, że w razie ściągnięcia pioruna metalowa konstrukcja skieruje całą energię elektryczną prosto do gruntu. Tym samym pozostałe elementy budynku unikną kontaktu z tą niszczycielską mocą, a wyładowanie elektrostatyczne nie pozostawi po sobie żadnych widocznych śladów na nieruchomości.
Warto mieć na uwadze to, jak ogromne mogą okazać się uszkodzenia w budynku, w który trafi piorun. Po pierwsze, jego temperatura wynosi nawet do 30 000 ºC, co w kontakcie z łatwopalnymi materiałami może stanowić zarzewie pożaru. Tak wysoka temperatura oznacza, że ogień rozprzestrzeni się błyskawicznie po całej konstrukcji, nie pozostawiając osobom znajdującym się w środku zbyt wiele czasu na ucieczkę.
Sam ogień nie jest zresztą jedynym zagrożeniem. Siła, z jaką piorun uderza w dom, może poważnie naruszyć stabilność konstrukcji budynku. Ściany mogą popękać, a nawet zostać całkowicie rozerwane, gdy znajdująca się w murach woda wyparuje w ułamku sekundy. W odniesieniu do pokrycia dachowego może dojść albo do wypalenia w nim dziury, albo do całkowitego zerwania go i odrzucenia na dużą odległość.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, nie sposób dziwić się temu, że duża część szkód wynikających z uderzenia pioruna w budynek bez piorunochronu kończy się szkodą całkowitą. Dom często nie nadaje się już do odbudowania ze względu na ryzyko dotyczące tego, że żadne prace budowlane nie przywrócą pełnej stabilności konstrukcji.
Przy nie do końca sprawnej lub niewłaściwie zamontowanej instalacji odgromowej również może dojść do powstania szkód. Wyładowanie elektrostatyczne może doprowadzić m.in. do spalenia instalacji elektrycznej, uszkodzenia urządzeń elektronicznych znajdujących się w domu, a także do zakłóceń w sieciach telekomunikacyjnych.
Zwróć uwagę na to, żeby montażem piorunochronu zajął się wykwalifikowany specjalista. Konstrukcja powinna być nie tylko wykonana z trwałych materiałów i właściwie poprowadzona do gruntu, ale również umieszczona w najwyższym punkcie budynku. Tylko wtedy spełni swoją funkcję zgodnie z przeznaczeniem.
Jak działa ubezpieczenie w razie uderzenia pioruna?
Choć piorunochron na pewno odgrywa ważną rolę w ochronie przeciwpożarowej domu, warto zapewnić sobie dodatkową ochronę przed finansowymi skutkami szkód wynikających ze zdarzeń losowych, w tym uderzenia pioruna. W takim przypadku może Ci się przydać jeden z dwóch wariantów ubezpieczeniowych:
- ubezpieczenie mienia od Pożaru i innych zdarzeń losowych – zapewniające ochronę od ryzyk nazwanych,
- ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka – zapewniające ochronę od wszystkich ryzyk (z wyjątkiem tych, które zostały wyłączone z ochrony).
Co zrobić, gdy masz ubezpieczenie mienia i dojdzie do szkody w wyniku uderzenia pioruna? Najpewniej konieczne będzie wezwanie na miejsce straży pożarnej i to powinno stanowić pierwszy krok. Jeśli burza wciąż trwa, zadbaj również o własne bezpieczeństwo. Jak najszybciej znajdując nowe schronienie, w którym uda Ci się uniknąć porażenia piorunem.
Po ugaszeniu pożaru i otrzymaniu notatki o zdarzeniu od wezwanych na miejsce służb możesz przystąpić do zabezpieczenia domu i zarejestrowania powstałych szkód. Jeśli okażą się niewielkie, wystarczy staranne wylistowanie zniszczeń w nieruchomości, elementach stałych i mieniu ruchomym – wraz z określeniem ich szacunkowej wartości. W przypadku pożarów szkody są zazwyczaj na tyle duże, że konieczne okazują się oględziny ubezpieczyciela na miejscu zdarzenia.
O powstałej szkodzie poinformuj LINK4 najszybciej jak to możliwe od momentu, w którym to zauważysz – niezależnie od tego, czy masz ubezpieczenie mienia od Pożaru i innych zdarzeń losowych, czy też ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka. Dokładne terminy reguluje OWU DOM. Od momentu zgłoszenia szkody, LINK4 działa niezwłocznie i w porozumieniu z klientem. Jeżeli ubezpieczyciel ustali, że konieczne jest wykonanie oględzin, zleci to jak najszybciej. Wcześniej możesz przeprowadzić jedynie działania mające na celu zmniejszenie rozmiarów szkody, o ile ubezpieczyciel wyrazi na to zgodę. Może to być np. zakrycie dachu folią, aby wody opadowe nie zalewały wnętrza, albo tymczasowe zasłonięcie otworów drzwiowych i okiennych. Przed wprowadzeniem takich zmian zrób zdjęcia dokumentujące rozmiar szkody.
Ubezpieczyciel działa w taki sposób, żeby szkoda została zlikwidowana najszybciej jak to możliwe. W trakcie całego procesu pozostaje w kontakcie z klientem.
Przepisy ogólne wskazują, że wypłata odszkodowania powinna nastąpić do 30 dni, jeśli okoliczności zdarzenia nie będą wymagały dodatkowego zbadania. Jeśli zajdzie taka konieczność, w ciągu 30 dni dostaniesz bezsporną część odszkodowania, a resztę w późniejszym czasie, gdy uda się ustalić wszystkie ważne kwestie z zachowaniem należytej staranności.
Na jakie odszkodowanie można liczyć, jeśli w dom uderzy piorun? Wszystko sprowadza się do takich czynników jak rozmiar szkody, wysokość sumy ubezpieczenia oraz limity odpowiedzialności określone w OWU.
Jeśli dojdzie do szkody całkowitej w mieszkaniu, w przypadku wyliczenia wysokości odszkodowania zostanie zastosowana wartość rynkowa. W odniesieniu do stałych elementów zostaną uwzględnione ceny zakupu lub kosztów wytworzenia nowego przedmiotu tego samego rodzaju, typu lub mocy oraz o tych samych parametrach.
W przypadku ustalania odszkodowania według wartości odtworzeniowej, wysokość odszkodowania dla ruchomości domowych i stałych elementów – odpowiada cenie nabycia lub naprawy (w zależności, która wartość jest niższa) nowego przedmiotu tego samego rodzaju, gatunku i jakości.
Z kolei jeśli chodzi o ubezpieczenie domu, to wysokość odszkodowania jest wyliczana na podstawie wartości nieruchomości. W przypadku domów do 50 lat, zastosowana będzie wartość odtworzeniowa.
Uderzenie pioruna w dom bez piorunochronu a ubezpieczenie
Piorunochrony są dziś czymś tak powszechnym, że wiele osób nawet nie zwraca na nie uwagi. Nawet jeśli wydaje Ci się, że posiadanie tego elementu nie jest potrzebne, w rzeczywistości kwestię tę precyzują przepisy prawne, a dokładnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nim:
Budynek należy wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. Obowiązek ten odnosi się do budynków wyszczególnionych w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej obiektów budowlanych.
To oznacza, że dla niektórych budynków istnieje obowiązek montażu instalacji odgromowej. Jego niedopełnienie oznacza nie tylko złamanie obowiązującego prawa, ale również poważne konsekwencje, jeśli piorun uderzył w dom.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Uderzenie pioruna w dom – jak się przed tym chronić?
Nie sposób nie zgodzić się z tym, że najlepszym sposobem na ochronę przed uderzeniem pioruna stanowi montaż instalacji odgromowej. Choć polskie prawo budowlane dopuszcza przypadki, w których postawienie i użytkowanie budynku bez piorunochronu jest możliwe, warto mieć świadomość tego, że zawsze wiąże się to z pewnym ryzykiem.
Z tego powodu zaleca się uwzględnienie instalacji odgromowej w projekcie budynku jednorodzinnego, nawet jeśli nie jest to wymagane prawnie. Tylko to jest w stanie zapewnić Ci większe bezpieczeństwo w wielu niespodziewanych sytuacjach, a do takich można zaliczyć pojawienie się burzy z piorunami.
Warto pamiętać również o tym, że chociaż piorunochron jest bardzo prostą konstrukcją, to jednak może ulec uszkodzeniu, np. pod wpływem czynników pogodowych albo wskutek wykonywanych prac budowlano-remontowych. Jeśli chcesz mieć pewność, że system działa w porządku i zapewnia taką ochronę, jaką powinien, nie zapomnij o regularnym sprawdzaniu stanu technicznego tego elementu. Jeśli zauważysz jakieś uszkodzenia mechaniczne albo coś innego, co mogłoby wskazywać na nieprawidłowe działanie instalacji odgromowej, skonsultuj się ze specjalistą i zleć wykonanie naprawy.
Podsumowanie
Posiadanie sprawnej instalacji odgromowej i ubezpieczenia domu to sposób na to, by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w kontekście hipotetycznego uderzenia pioruna. Warto pamiętać, że choć takie sytuacje zdarzają się obecnie rzadziej niż przed laty, to jednak burze z wyładowaniami elektrostatycznymi są nieposkromionym żywiołem, którego zachowania nie sposób przewidzieć.
W LINK4 możesz kupić ubezpieczenie w dogodny dla siebie sposób. Jeśli chcesz to zrobić przez Internet i bez wychodzenia z domu, skorzystaj z kalkulatora online, który znajduje się na stronie link4.pl. Możesz również zadzwonić pod numer 22 444 44 79, aby dokonać zakupu na infolinii. Jeśli preferujesz kontakt osobisty, spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4 i kup ubezpieczenie stacjonarnie.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz też: Ubezpieczenie domu mieszkania od pożaru, Ubezpieczenie domu mieszkania od gradu
FAQ – często zadawane pytania
Czy każde ubezpieczenie domu obejmuje szkody spowodowane przez uderzenie pioruna?
W LINK4 dom można ubezpieczyć od Pożaru i innych zdarzeń losowych lub od wszelkiego ryzyka. W przypadku pierwszego ochrona obejmuje wszystkie ryzyka wskazane w OWU, a w przypadku drugiego – wszystkie możliwe ryzyka poza tymi, które wyszczególniono w sekcji z wyłączeniami w OWU. Szkody w budynkach spowodowane uderzeniem pioruna mieszczą się w obu zakresach
Czy instalacja piorunochronu jest wymagana, aby moje ubezpieczenie było ważne w przypadku uderzenia pioruna?
To zależy od wymagań dla konkretnego budynku. Jeśli prawo budowlane nakazuje jego montaż, niedostosowanie się do obowiązujących przepisów sprawi, że ubezpieczenie nie zadziała i nie dostaniesz odszkodowania za szkody wynikające z uderzenia pioruna w budynek.
Źródła:
https://eswd.eu/cgi-bin/eswd.cgi
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20020750690
Przeczytaj podobne wpisy