Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie w słowackie góry – jak ubezpieczyć się na wspinaczkę wysokogórską?

Czas czytania: 7 min. 19 sek.

Jeśli uwielbiasz wspinaczki wysokogórskie, Słowacja to kierunek podróży, który Cię zainteresuje. Aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa podczas zdobywania kolejnych szczytów, przygotuj się właściwie i kup ubezpieczenie w słowackie góry, gdy wybierasz się tam w podróż.

Wybierając się w góry, warto mieć świadomość tego, że w takim otoczeniu nietrudno o wypadek. Poświadczają to, chociażby statystyki TOPR-u dotyczące działalności ratowników. Tylko w 2023 roku przeprowadzili oni 893 działań ratowniczych, w tym 289 z użyciem śmigłowca. Łączna liczba godzin poświęconych na czynności ratownicze TOPR-u wyniosła z kolei 7725.

Zestawienie wskazuje również na to, z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami spotkali się turyści odwiedzający Tatry w ciągu całego roku. Ratownicy udzielili im pomocy w następujących przypadkach:

  • 411 zdarzeniach w wyniku upadku po potknięciu,
  • 59 zdarzeniach na skutek spadku z wysokości,
  • 44 zabłądzeniach,
  • 2 urazach na skutek spadającego kamienia lub lodu,
  • 3 zdarzeniach na skutek lawiny,
  • 11 sytuacjach ze względu na niską temperaturę,
  • 8 sytuacjach ze względu na wysoką temperaturę,
  • 151 zachorowaniach podczas pobytu w górach,
  • 138 urazach z powodu braku odpowiednich umiejętności,
  • 77 sytuacjach na skutek braku właściwego wyposażenia,
  • 156 zdarzeniach z innych przyczyn.

Jako że słowacka część Tatr cechuje się podobnym krajobrazem, na turystów czekają takie same zagrożenia. Warto o tym pamiętać i właściwie przygotować się do wyprawy w góry, ale także zadbać, aby w razie, gdyby do niebezpiecznego zdarzenia jednak doszło, móc otrzymać potrzebną pomoc – i nie musieć ponosić kosztów takiej pomocy, które mogą być wysokie. Okazuje się bowiem, że o ile po polskiej stronie gór pomoc ratowników i leczenie w szpitalu są bezpłatne, o tyle po stronie słowackiej trzeba za to zapłacić, i to niemało. 

Koszt akcji ratunkowej z użyciem helikoptera rozpoczyna się od 2 tys. euro, a każda godzina pracy jednego ratownika to ok. 500 euro. Nie powinno zatem dziwić, że rachunki, które wystawia Horská záchranná služba (słowacki odpowiednik TOPR-u), opiewają nierzadko na kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Z tego powodu przed wyjazdem warto kupić ubezpieczenie. Góry dostarczą Ci jeszcze więcej wrażeń, jeśli nie będziesz się martwić ewentualnymi kosztami akcji ratunkowej czy też późniejszego leczenia. 

Istnieją miejsca, w których zdecydowanie warto mieć ubezpieczenie – Tatry słowackie. Cena i zakres ubezpieczenia przydatnego podczas takiej aktywności poznasz, czytając dalszą część artykułu.

Wspinaczki wysokogórskie a ubezpieczenie turystyczne – podstawowe kwestie

Niezależnie od tego, czy jesteś zaprawionym miłośnikiem trekkingu i wspinaczki, czy też jedynie amatorsko chodzisz po górach, musisz liczyć się z tym, że jest to zajęcie obarczone pewnym ryzykiem. Tatry – a przynajmniej ich część – należą do gór wysokich, podobnie wysokie może być zagrożenie dla turystów. W związku z tym trekking lub wspinaczka wysokogórska w słowackich górach może być uznana za sport wysokiego ryzyka, zwłaszcza jeśli podczas niej niezbędne jest użycie sprzętu zabezpieczającego takiego jak liny, raki, czy czekany.

Warto pamiętać, że w takim przypadku standardowe ubezpieczenie turystyczne nie zawsze zda egzamin, gdyż uczestnictwo w takich aktywnościach zazwyczaj jest wyłączone ze standardowego zakresu ryzyk objętych ubezpieczeniem. Aby zapewnić sobie ochronę podczas górskiej wyprawy, warto rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej o ryzyka dodatkowe związane z amatorskim uprawianiem sportów wysokiego ryzyka. Dzięki nim zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmie również szkody powstałe w związku z uprawianiem takich aktywności jak wspinaczka wysokogórska z użyciem sprzętu zabezpieczającego (liny, raki, czekan, uprząż) do określonej wysokości nad poziomem morza, czy też wspinaczka skałkowa.

Co może obejmować ubezpieczenie w słowackie góry?

Jeśli potrzebne Ci ubezpieczenie turystyczne odpowiednie na wyprawę w słowackie góry, w LINK4 znajdziesz odpowiednią ofertę. Ubezpieczenie Kosztów leczenia i pomocy assistance może zostać rozszerzone o dodatkowe ryzyko, jakim jest amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka.

Rozszerzenie o to ryzyko dodatkowe obejmuje m.in. szkody będące następstwem wspinaczki wysokogórskiej z użyciem sprzętu zabezpieczającego (np. lin, raków, czekana, uprzęży) na wysokości do 5500 m.n.p.m. lub wspinaczki skałkowej. Z tego powodu doskonale sprawdzi się wtedy, gdy wybierasz się na aktywny wypoczynek w słowackich Tatrach i potrzebne Ci ubezpieczenie. Góry mają jednak do zaoferowania znacznie więcej niż tylko idealne warunki do trekkingu i wspinaczki. Rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o ryzyko amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka zapewni ochronę ubezpieczeniową także wtedy, gdy zdecydujesz się m.in. na:

  • baloniarstwo, lotniarstwo, motolotniarstwo i paralotniarstwo,
  • szybownictwo oraz pilotowanie jakichkolwiek statków powietrznych,
  • rafting, 
  • skoki do wody, 
  • sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, 
  • skoki na gumowej linie, 
  • spadochroniarstwo, 
  • speleologię, 
  • skoki narciarskie, 
  • jazdę na nartach poza wyznaczonymi trasami, 
  • heliskiing,
  • heliboarding, 
  • mountainboarding, 
  • B.A.S.E. jumping, 
  • downhill.

Co jeszcze może obejmować takie ubezpieczenie? Wspinaczka to sport wymagający profesjonalnego sprzętu. Jeśli dopiero zaczynasz i nie wiesz, czy to coś dla Ciebie, być może odpowiednie wyposażenie wypożyczysz na miejscu za opłatą. Istnieje jednak wiele sytuacji, w których sprzęt sportowy może zostać uszkodzony, np.:

  • podczas transportu lub po oddaniu sprzętu do przechowalni bagażu,
  • na skutek zdarzenia losowego lub akcji ratowniczej prowadzonej w związku z nim,
  • w wypadku komunikacyjnym,
  • w wyniku kradzieży z włamaniem lub rozbojem,
  • wtedy, gdy nie masz możliwości zaopiekowania się bagażem ze względu na nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek,
  • podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka, takich jak właśnie wspinaczka wysokogórska czy skałkowa.

Czy warto zapłacić za to dodatkowe ubezpieczenie? Wspinaczka, czy też jakikolwiek inny sport, który wybierzesz, może okazać się wygodniejszy, jeśli będziesz korzystać z własnego sprzętu.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie w słowackie góry?

Rozszerzając zakres standardowej ochrony ubezpieczeniowej o ryzyko amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka, możesz cieszyć się pobytem w słowackich Tatrach. Nie oznacza to jednak, że ochrona zadziała w każdej sytuacji, z jaką możesz spotkać się podczas wspinaczki. Przed zawarciem umowy zapoznaj się z ograniczeniami oraz wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela, które dotyczą tego produktu. Mogą one odnosić się do szkód:

  • powstałych w związku z wojną, działaniami wojennymi, konfliktami zbrojnymi,
  • powstałych w związku z działaniem sprzecznym z prawem lub decyzjami lokalnych władz,
  • powstałych w związku z aktywnym udziałem w zamieszkach, rozruchach, zamachach stanu i aktach terroru,
  • będących skutkiem bójki, chyba że ubezpieczony działał w warunkach obrony koniecznej,
  • powstałych w związku z chorobą psychiczną, atakiem epilepsji lub konwulsji,
  • do których doszło, kiedy ubezpieczony był pod wpływem środków odurzających lub innych środków psychoaktywnych wskazanych przez ubezpieczyciela w umowie,
  • powstałych w związku z wyczynowym uprawianiem sportów przez ubezpieczonego,
  • spowodowanych umyślnie lub (co do zasady) wskutek rażącego niedbalstwa.

Jak zgłosić wypadek, mając ubezpieczenie turystyczne?

Gdy dojdzie do nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, jak najszybciej skontaktuj się z Centrum Alarmowym LINK4 i przedstaw sytuację – infolinia jest dostępna całodobowo. Później Twoja rola ograniczy się do stosowania się do zaleceń Centrum Alarmowego, które wyjaśni Ci, w jaki sposób zostanie udzielona niezbędna pomoc.

Pamiętaj, że Centrum Alarmowe będzie potrzebować Twojej dokumentacji medycznej, aby ocenić, czy świadczenie jest zasadne oraz jaka jest należna kwota świadczenia. W związku z tym masz obowiązek współpracować z nim w tym zakresie i dołożyć wszelkich starań, aby ta dokumentacja została udostępniona.

Jeśli dojdzie do uszkodzenia lub utraty sprzętu sportowego, Twoim obowiązkiem jest ograniczenie rozmiaru szkody, o ile to możliwe. Będziesz też potrzebować dowodów potwierdzających jej rozmiar, np. dokumentacji zdjęciowej lub dowodów zakupu sprzętu. W razie kradzieży możesz też być zobowiązany przedstawić odpowiednią notatkę policji. Jeśli do utraty sprzętu doszło w transporcie, przechowalni lub obiekcie hotelowym, musisz zawiadomić te instytucje o szkodzie i przedstawić LINK4 potwierdzenie takiego zgłoszenia.

Centrum Alarmowe powinno zostać powiadomione o szkodzie Twojego bagażu lub sprzętu sportowego jak najszybciej – jednak nie później niż 10 dni od powrotu z zagranicznej podróży. Zgłoszenie powinno zawierać co najmniej wniosek o refundację, dowody dotyczące okoliczności powstania szkody oraz spis utraconych lub uszkodzonych rzeczy.

Na co uważać, wybierając ubezpieczenie w słowackie góry?

Zanim kupisz ubezpieczenie w słowackie góry, zastanów się nad tym, co dokładnie zamierzasz robić podczas aktywnego wypoczynku. Aby ochrona ubezpieczeniowa okazała się skuteczna, musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb. 

Jeśli zamierzasz oddawać się wspinaczce wysokogórskiej lub skałkowej, przyda Ci się rozszerzenie umowy o szkody powstałe w związku z amatorskim uprawianiem sportów wysokiego ryzyka. Warto jednak pamiętać, że Słowacja to również raj dla miłośników sportów zimowych. O ile wybierasz się w góry wtedy, gdy stoki są już pokryte grubą warstwą śniegu, wybierz rozszerzenie dotyczące amatorskiego uprawiania sportów zimowych, w przypadku którego ochrona ubezpieczeniowa obejmuje następujące, uprawiane rekreacyjnie aktywności:

  • narciarstwo biegowe, 
  • narciarstwo zjazdowe po oznaczonych trasach, 
  • saneczkarstwo, 
  • snowboard zjazdowy po oznaczonych trasach,
  • sporty, w których wykorzystywane są pojazdy przeznaczone do poruszania się po śniegu lub lodzie,
  • kite-skiing,
  • kite-snowboarding.


Zwróć też szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia, aby zmniejszyć ryzyko, że przyjdzie Ci dopłacić do kosztów akcji ratowniczej czy późniejszego leczenia. Jej wysokość zależy od Twoich indywidualnych potrzeb, jednak najlepiej, aby było to, co najmniej 130-150 tys. zł. Zwróć też uwagę, na jakich to świadczeń dotyczą poszczególne sumy ubezpieczenia. W przypadku wyjazdu na narty duże znaczenie ma suma ubezpieczenia w zakresie kosztów ratownictwa górskiego. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym większe poczucie bezpieczeństwa będzie Ci towarzyszyć podczas górskiej wyprawy.

Koniecznie zapoznaj się też z sekcją dotyczącą wyłączeń odpowiedzialności, która znajduje się w OWU. Dzięki temu unikniesz później sytuacji, w której ubezpieczyciel odmówi świadczenia ze względu na niewystarczający zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Podsumowanie

Jeśli uwielbiasz wspinaczkę wysokogórską i zamierzasz oddawać się tej aktywności po słowackiej części Tatr, przyda Ci się odpowiednie ubezpieczenie. W takim przypadku zwykłe ubezpieczenie podróżne nie zda egzaminu, chyba że dokupisz opcjonalną klauzulę rozszerzającą zakres ochrony o ryzyko amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka.

Już wiesz, że niedługo wybierasz się na wspinaczkę i to w miejsce, w którym zdecydowanie warto mieć ubezpieczenie – Tatry słowackie. Cena i zakres ochrony ubezpieczeniowej to czynniki, które możesz sprawdzić w kalkulatorze LINK4. Jeśli spełnią Twoje potrzeby, wybraną ofertę kupisz przez Internet, a polisa trafi na Twoją skrzynkę mailową. Umowę ubezpieczenia możesz też zawrzeć telefonicznie (22 444 44 23) lub u stacjonarnego agenta współpracującego z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź również: Ubezpieczenie turystyczne Islandia, Ubezpieczenie turystyczne Słowacja

FAQ – często zadawane pytania

Na jak długi okres jest ubezpieczenie?

Umowa może zostać zawarta na okres do 60 dni lub na rok.

Czy ubezpieczenie ogranicza się do jednego kraju?

Nie. Ubezpieczenie możesz kupić nie tylko na wyjazd w słowackie Tatry, lecz także na wyjazd do innych państw, o ile nie są one objęte szczególnymi wyłączeniami związanymi, np. z niepokojami w danym regionie lub innymi nadzwyczajnymi zdarzeniami.

Czy mogę ubezpieczyć swoich znajomych lub rodzinę?

Tak, pojedyncza umowa ubezpieczenia może obejmować wiele osób, przy czym każdy ubezpieczyciel określa maksymalną liczbę osób objętych ubezpieczeniem, np. w LINK4 pojedynczym ubezpieczeniem może być objętych maksymalnie 10 osób.

Czy ubezpieczenie pokryje wezwanie pomocy w górach?

Tak. Koszty poszukiwania i ratownictwa wchodzą w skład ubezpieczenia Kosztów leczenia i pomocy assistance, przy czym, jeśli zdarzenie powstało wskutek amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka, konieczne jest posiadanie odpowiedniego rozszerzenia ochrony.

Czy istnieją specjalne ubezpieczenia dedykowane wspinaczkom wysokogórskim w Słowacji?

Jeśli chcesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa podczas wspinaczki w wysokich górach, kup rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o zdarzenia powstałe w związku z amatorskim uprawianiem sportów wysokiego ryzyka.

Czy ubezpieczenie górskie obejmuje również koszty akcji ratowniczej w górach?

Tak, ubezpieczenie Kosztów leczenia i pomocy assistance obejmuje koszty przeprowadzenia akcji ratowniczej lub poszukiwawczej przez wyspecjalizowane jednostki ratownicze górskie, przy czym, jeśli zdarzenie powstało w związku z amatorskim uprawianiem sportów wysokiego ryzyka, konieczne jest posiadanie odpowiedniego rozszerzenia ochrony.

Czy istnieją ograniczenia wiekowe dla osób, które mogą uzyskać ubezpieczenie na wspinaczkę w Słowacji?

Nie, ubezpieczenie jest dostępne dla osób w każdym wieku.

Jakie ryzyka nie są zwykle objęte standardowymi ubezpieczeniami na wspinaczkę w górach?

Mogą one dotyczyć np. szkód powstałych podczas wyczynowego uprawiania sportu, podczas ekstremalnych warunków pogodowych, jak również będących skutkiem umyślnej winy i rażącego niedbalstwa.

Jakie dokumenty i informacje należy mieć przy sobie podczas wspinaczki w słowackich Tatrach w przypadku potrzeby skorzystania z ubezpieczenia?

W Słowacji będziesz potrzebować tylko dowodu osobistego i polisy, na której znajdziesz np. numer do Centrum Alarmowego.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?