Ubezpieczenie samochodu w leasingu – co powinieneś wiedzieć przed zakupem?
Leasing to dla wielu osób świetny sposób na zdobycie auta. Takie finansowanie sprawia, że w zamian za comiesięczną opłatę możesz korzystać z pojazdu. Jednak jak wygląda ubezpieczenie samochodu w leasingu?
Spis treści:
1. Ubezpieczenie auta w leasingu – czym jest i jakie są jego rodzaje?
2. Ubezpieczenie auta w leasingu – co obejmuje i ile kosztuje?
3. Dowiedz się, kto ubezpiecza auto w leasingu?
4. Ubezpieczenie samochodu w leasingu. Najważniejsze informacje
Ubezpieczenie samochodu w leasingu a koszty? Podstawowe prawa i obowiązki? Kto jest kim w umowie leasingowej? Prawda jest taka, że korzystanie z takiej formy finansowania może generować wiele pytań. Dowiedz się, jak wygląda ubezpieczenie samochodu w leasingu!
Ubezpieczenie auta w leasingu – czym jest i jakie są jego rodzaje?
Leasing to bez wątpienia bardzo atrakcyjna forma sposobu użytkowania samochodu. Dzięki takiemu finansowaniu z auta mogą korzystać zarówno firmy, jak i osoby prywatne. To bardzo interesujące rozwiązanie, ponieważ właścicielem samochodu jest najczęściej instytucja finansowa – a nie osoba, która faktycznie korzysta z pojazdu.
Usługa leasingu polega na tym, że leasingodawca kupuje taki pojazd, a następnie udostępnia go leasingobiorcy w zamian za określoną comiesięczną opłatę. Jest więc to w pewnym sensie podobne do raty – jednak istotny jest tutaj fakt, że osoba korzystająca z auta nie staje się formalnie jego właścicielem. Dopiero po zakończeniu leasingu istnieje możliwość wykupu pojazdu.
Wyróżnia się kilka rodzajów leasingów: operacyjny, finansowy oraz konsumencki. Czym różnią się one od siebie? Najczęściej spotyka się leasing operacyjny. Wówczas osoba prowadząca działalność może zaliczać ratę leasingową do kosztów uzyskania przychodu, a właścicielem jest instytucja udzielająca leasingu. W przypadku leasingu finansowego – właścicielem jest leasingobiorca, a w kosztach uzyskania przychodu można zaliczyć jedynie odsetki. Po zakończeniu finansowania auto staje się od razu własnością leasingobiorcy.
Istnieje jeszcze leasing konsumencki. Takie rozwiązanie przypomina wynajem długoterminowy. Właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca, a korzystający z auta może z niego korzystać w zamian za opłacenie stałej opłaty abonamentowej.
W związku z takim stanem faktycznym bardzo istotnym tematem pozostaje ubezpieczenie samochodu w leasingu. W końcu jasne rozróżnienie praw i obowiązków pomiędzy stronami umowy jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania takiego układu. Zatem jak wygląda ubezpieczenie auta w leasingu?
Przeczytaj także: Czy można dokupić AC w trakcie trwania OC? Odpowiadamy
Ubezpieczenie auta w leasingu – co obejmuje i ile kosztuje?
Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu w leasingu? To zależy od wielu czynników. Bardzo istotny jest przede wszystkim zakres ubezpieczenia. Musisz pamiętać, że w przypadku leasingu, wymogi ustalane są przez instytucję finansującą. Nie jest więc to tylko OC, ale także AC czy NNW.
To, ile kosztuje ubezpieczenie auta w leasingu, jest uzależnione, podobnie jak w przypadku aut nieleasingowanych, m.in. od ceny finansowanego pojazdu, mocy silnika, itp. Musisz o tym pamiętać, że im droższe i mocniejsze auto kupujesz, tym wyższa będzie składka za jego ubezpieczenie.
Jak można wykupić ubezpieczenie auta? Leasing bardzo często obejmuje pakiet OC i AC. Jest ona dołączona do comiesięcznej opłaty leasingowej. Czy to dobre rozwiązanie? Na pewno docenią je osoby, które cenią sobie czas i nie chcą na własną rękę szukać najlepszej oferty.
Trzeba jednak pamiętać, że gdy zdecydujesz się na takie ubezpieczenie samochodu – leasing będzie droższy. Składka na taką polisę jest bowiem przeważnie znacznie mniej atrakcyjna niż w przypadku, gdyby zdecydować się na takie ubezpieczenie „na własną rękę”.
Okazuje się jednak, że gdy chodzi o ubezpieczenie auta, leasing czasem może pomóc. Jest tak szczególnie w przypadku, gdy w Twojej historii ubezpieczeniowej zostały zanotowane szkody, które powodują zwyżki. Wówczas może okazać się, że całkiem atrakcyjne stanie się oferowane w pakiecie przez leasingodawcę ubezpieczenie samochodu. Leasing bowiem zawierać będzie składkę wyliczoną na podstawie innych, odrębnych umów zawieranych między instytucją finansową a ubezpieczycielem.
Jednak koszt ubezpieczenia samochodu w leasingu spoczywa całkowicie po stronie osoby korzystającej z pojazdu. Wprawdzie ubezpieczenie może być dołączone do pakietu leasingowego – jednak sama składka jest de facto wliczona w comiesięczną opłatę leasingową.
Zatem – czy da się jasno określić, ile kosztuje ubezpieczenie auta w leasingu? Niestety nie ma takiej możliwości. A jak wygląda ubezpieczenie samochodu w leasingu – a koszty prowadzenia działalności gospodarczej? Tutaj sprawa jest dość jasna. Koszt raty leasingowej (leasingu operacyjnego) może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w działalności gospodarczej.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że taka forma finansowa może umożliwić tzw. wieloletnie ubezpieczenie samochodu. Leasing (a konkretniej umowa leasingowa) może być bowiem skonstruowana w ten sposób, że nie musisz w ogóle przejmować się tematem ubezpieczeń. Po prostu opłacasz comiesięczny abonament, a samochód i tak jest ubezpieczony. Brzmi to bardzo wygodnie – i faktycznie takie jest. Trzeba jednak pamiętać, aby dokładnie wyliczyć… czy coś takiego w ogóle się opłaca.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Dowiedz się, kto ubezpiecza auto w leasingu?
Kto ubezpiecza auto w leasingu? Gdy zdecydujesz się na zakup ochrony ubezpieczeniowej w pakiecie – wykupienie leży po stronie leasingodawcy. Jeżeli zdecydujesz się nie skorzystać z opcji polisy w pakiecie – wykupienie odpowiedniej ochrony będzie po Twojej (leasingobiorcy) stronie. Takie rozwiązanie jest najczęściej określane jako ubezpieczenie zewnętrzne – a zatem wykupywane bez udziału leasingodawcy.
Nie oznacza to jednak, że możesz sobie pozwolić w tym temacie na pełną dowolność. Ubezpieczenie AC samochodu wykupywane w takiej sytuacji musi być zgodne z zaleceniami formułowanymi przez instytucję finansową. W związku z tym nie może być tutaj mowy o niedozwolonych zapisach, zakazanych przez leasingodawcę.
Na co zwrócić uwagę wykupując ubezpieczenie AC? Najlepiej jest dokładnie zapoznać się z zaleceniami leasingodawcy. Mając jasno określone punkty, będzie Ci łatwiej wybrać najbardziej odpowiedni produkt ubezpieczeniowy – który zapewni Ci ochronę na odpowiednim poziomie, a przy tym będzie optymalny dla budżetu.
Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia może być różny w zależności od konkretnej instytucji udzielającej leasingu. Najczęściej podstawą jest Autocasco wraz z ubezpieczeniem od kradzieży, jednak niekiedy konieczne jest także np. wykupienie polisy NNW.
Miej też na uwadze, że ubezpieczenie może być zmienione także w trakcie trwania leasingu. Dlatego też warto na bieżąco kontrolować, które rozwiązanie jest dla Ciebie najkorzystniejsze. Być może warto zdecydować się na zmianę ubezpieczyciela nawet po pierwszym roku leasingu?
Kto ubezpiecza auto w leasingu po zakończeniu finansowania? Jeżeli zdecydujesz się na wykup pojazdu – wszystkie kwestie związane z ubezpieczeniem pojazdu przejdą już całkowicie na Twoją głowę.
Zobacz również: Co to jest leasing? Dowiedz się, jak działa i jakie daje korzyści
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Ubezpieczenie samochodu w leasingu. Najważniejsze informacje
Teraz już wiesz, jak wygląda ubezpieczenie samochodu w leasingu – jak widzisz, zależy to od wielu czynników. W przypadku, gdy nadzoruje Cię instytucja finansowa, to także w jej gestii jest to, aby auto było ubezpieczone jak najlepiej. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie jest zawsze najbardziej opłacalne dla leasingobiorcy.
W związku z tym, gdy interesuje Cię ubezpieczenie auta w leasingu, zawsze warto dokładnie przyjrzeć się, jak zmieni się cena, gdy zdecydujesz się na ubezpieczenie zewnętrzne. Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą LINK4, w której możesz znaleźć wiele produktów ubezpieczeniowych zapewniających ochronę na wysokim poziomie – przy jednocześnie bardzo rozsądnych cenach.
Pamiętaj, że w LINK4 możesz liczyć na bardzo szeroki zakres ubezpieczeń. W ofercie znajdziesz nie tylko OC, ale także Autocasco oraz rozmaite pakiety dodatkowe. Zapoznaj się z ofertą na stronie i skorzystaj z kalkulatora, który pozwoli Ci poznać orientacyjne składki. Ubezpieczenie możesz wykupić online lub też skontaktować się telefonicznie z infolinią pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20