Ubezpieczenie samochodu po śmierci właściciela – co z polisą OC?
Śmierć właściciela pojazdu to sytuacja, która oprócz wymiaru emocjonalnego niesie za sobą również wiele konsekwencji natury prawnej, które rodzina musi rozwiązać. Jedną z takich formalności jest polisa OC. Z tego tekstu dowiesz się, jak wygląda ubezpieczenie samochodu po śmierci właściciela pojazdu i kto musi je opłacać. Czytaj dalej.
Spis treści:
1. Ubezpieczenie samochodu po śmierci właściciela – czy polisa OC wygasa?
2. Kto płaci za ubezpieczenie OC po śmierci właściciela?
3. Czy można wypowiedzieć OC samochodu po śmierci właściciela?
4. OC samochodu po śmierci właściciela. Kilka słów na koniec
Ubezpieczenie samochodu po śmierci właściciela – czy polisa OC wygasa?
Powszechnym przekonaniem jest, że po śmierci osoby objętej ochroną ubezpieczenie automatycznie wygasa, a umowa zostaje rozwiązana. Nic bardziej mylnego. Polisa jest bowiem przypisana nie do konkretnej osoby, a do pojazdu. Dobrze obrazuje to art. 31 ust.1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
„W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy […]”.
Z powyższego przepisu jasno więc wynika, że ubezpieczenie OC po śmierci właściciela pojazdu przechodzi razem z samochodem jako składnik spadku bezpośrednio na spadkobiercę. Bywają jednak przypadki, gdy wyznaczenie osoby dziedziczącej nie jest takie proste i potrzebna jest sprawa w sądzie, która rozstrzygnie co, w jakiej ilości i komu się należy. Niżej dowiesz się, jak wygląda kwestia „śmierć właściciela pojazdu a ubezpieczenie OC”.
Sprawdź także: Jak przerejestrować samochód po śmierci właściciela? Najważniejsze informacje
Kto płaci za ubezpieczenie OC po śmierci właściciela?
Skoro wiesz już, co z ubezpieczeniem samochodu po śmierci właściciela, zastanówmy się teraz nad tym, kto jest zobowiązany do opłacania składek. Otóż w tej sytuacji przepisy nie przewidują komplikacji. Osoba, która przyjmuje w spadku ubezpieczony samochód, staje się również odpowiedzialna za opłacanie składek.
Co, jednak gdy nie było testamentu i nie wiadomo, kto jest spadkobiercą? W takiej sytuacji potrzebne jest postępowanie sądowe lub postępowanie spadkowe u notariusza (jeśli nie ma testamentu, osobę obejmuje dziedziczenie ustawowe i to notariusz stwierdza nabycie spadku), które wyjaśni kwestię dziedziczenia. Składkę polisy zobowiązany jest zapłacić spadkobierca, natomiast po zakończeniu bieżącej polisy, obowiązek zawarcia następnej, spoczywa na faktycznym posiadaczu pojazdu. Nawet wtedy, gdy nie jest właścicielem, bo np. postępowanie spadkowe jeszcze się nie zakończyło. Ważne jest to, abyś pamiętał, że w przypadku, gdy umowa ubezpieczeniowa się zakończy, nie ulegnie ona automatycznemu odnowieniu na kolejny okres.
Po zakończeniu okresu ochrony masz obowiązek zawrzeć nową umowę, by zachować ciągłość ubezpieczenia. W przeciwnym razie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę za brak ubezpieczenia pojazdu.
Schody zaczynają się wtedy, gdy zmarły nie miał rodziny i był samotny. Sąd będzie musiał skupić się na znalezieniu spadkobierców wśród dalszych krewnych. Czasami informacja o tym, że dziedziczy się majątek po dalekim wuju, może być dużym zaskoczeniem. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, by pamiętać, że spadek to nie tylko zysk. Niejednokrotnie bowiem konieczne jest również przyjęcie długów zmarłego.
Ubezpieczenie samochodu po śmierci właściciela a brak testamentu
W kontekście rozwiązania kwestii związanych z polisą OC po śmierci właściciela samochodu brak testamentu oznacza dziedziczenie ustawowe. Jeśli polisa nie była opłacona w całości, to trwa ona do końca okresu ubezpieczenia. Istotny również jest fakt, by postępowanie spadkowe zakończyło się przed końcem obowiązywania umowy. W związku z powyższym można wywnioskować, że po śmierci właściciela pojazdu OC nie wygasa automatycznie. Ochrona ubezpieczeniowa trwa do ostatniego dnia wskazanego w umowie ubezpieczenia.
Kierowcy bardzo często decydują się na opłacanie składek w ratach. Co wtedy? Otóż jeśli zmarły posiadał polisę OC, gdzie płatność była rozłożona na raty, to sąd rozstrzygnie, kto dziedziczy majątek i jest zobowiązany do opłaty OC. Kwestia ta jest poruszona w art. 1034 Kodeksu cywilnego:
„Do chwili podziału spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów”.
Śmierć właściciela pojazdu a ubezpieczenie OC – dziedziczenie ustawowe
Skoro zajmujemy się kwestią OC samochodu po śmierci właściciela, warto poruszyć też temat dziedziczenia ustawowego. Dochodzi do niego, gdy zmarły nie zostawia po sobie testamentu. Z powyższych fragmentów tekstu wiesz już, że wszelkie obowiązki spoczywają wtedy na barkach osoby dziedziczącej. A co dzieje się, jeśli zmarły spisał testament?
Zgodnie z prawem testament może być otwarty w sądzie albo u notariusza, który wydaje akt poświadczający dziedziczenie, mający tożsamą moc z postanowieniem sądu. Ubezpieczenie samochodu po śmierci właściciela będącego współwłaścicielem
Ze względu na popularny sposób na obniżenie składek OC, młodzi kierowcy wpisują do dowodu rejestracyjnego starszych członków rodziny. W razie śmierci współwłaściciela pojawiają się dwie możliwości:
polisa OC działa do końca umowy i zostaje przedłużona na zasadach ogólnych,
pozostały współwłaściciel może rozporządzać autem po zamknięciu postępowania spadkowego.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Czy można wypowiedzieć OC samochodu po śmierci właściciela?
Wypowiedzenie umowy OC po śmierci właściciela pojazdu to również kwestia, która często pojawia się jako pytanie osób dziedziczących. Nowy właściciel pojazdu ustanowiony na zasadzie testamentu lub w wyniku postępowania sądowego jest w tej samej sytuacji, gdyby dopiero co kupił nowy pojazd. Oznacza to, że ma prawo do rezygnacji z OC poprzedniego właściciela. Istotnym faktem jest to, że wszelkie prawa i obowiązki przechodzą na osobę dziedziczącą w momencie śmierci spadkodawcy, a nie po rozstrzygnięciu sprawy w sądzie.
Przeczytaj także: Czy AC przechodzi na nowego właściciela samochodu? Wyjaśnia ekspert
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
OC samochodu po śmierci właściciela. Kilka słów na koniec
Wiesz już, co z ubezpieczeniem samochodu po śmierci właściciela. Odpowiedzieliśmy też na pytanie, jak wygląda wypowiedzenie umowy OC po śmierci właściciela. Jeśli jednak odziedziczyłeś samochód i zastanawiasz się jak rozwiązać kwestię ubezpieczenia, to mamy dla Ciebie kilka ważnych informacji.
Poszukiwania nowego ubezpieczenia OC możesz zacząć od sprawdzenia ofert w internecie. . Korzystaj ze stron internetowych LINK4.PL, aby zobaczyć, czy sugerowane oferty spełniają Twoje oczekiwania. Pamiętaj także o tym, jak niezwykle istotny jest czas reakcji towarzystwa ubezpieczeniowego.
Pewność i zaufanie do ubezpieczyciela, w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku, będą w stanie nawet w kryzysowym momencie, wprowadzić odrobinę spokoju. Przy poszukiwaniu ubezpieczenia warto także sprawdzić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe, tak jak LINK4, posiada możliwość Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS).
Dodatkowo możesz natrafić na ciekawe pakiety łączące ze sobą ubezpieczenia OC, AC oraz dodatki znacznie rozszerzające zakres gwarantowanej ochrony. Nie czekaj, tylko już dziś sprawdź, co przygotowaliśmy w swojej ofercie.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20