Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie samochodu bez dowodu rejestracyjnego - czy to możliwe

Image
Ikona klienta
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 9 sek.

Powodów utraty dowodu rejestracyjnego może być wiele. Do najpopularniejszych należy oczywiście zgubienie dokumentu, lecz może dojść też do jego zniszczenia lub kradzieży. Co należy zrobić, gdy straciłeś dowód rejestracyjny i zbliża się termin końca polisy ubezpieczenia OC? Czy ubezpieczenie samochodu bez dowodu rejestracyjnego jest w ogóle możliwe, skoro jest to dokument zawierający wiele ważnych informacji? W poniższym artykule przedstawiamy proces zakupu OC bez dowodu rejestracyjnego.

Ubezpieczenia samochodu bez dowodu rejestracyjnego – podstawowe informacje

Ubezpieczenie samochodu bez dowodu rejestracyjnego jest możliwe. Zazwyczaj do zakupu polisy OC nie musisz mieć przy sobie tego dokumentu – nie jest to wymagane. Brak dowodu rejestracyjnego może być jedynie kłopotliwy, gdy nie posiadasz innych dokumentów zawierających dane pojazdu. Wypełniając wniosek o ubezpieczenie, musisz podać m.in. takie szczegóły jak data pierwszej rejestracji – co znajdziesz m.in. w karcie pojazdu lub starych umowach ubezpieczeniowych. 

Przyczyny braku dowodu rejestracyjnego

Od 1 października 2018 roku nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego w trakcie prowadzenia pojazdu. Niemniej jednak jego utrata stanowi dla właściciela pojazdu niemały problem. W przypadku zgubienia i zniszczenia dowodu rejestracyjnego zobligowany jest on do wyrobienia wtórnika dokumentu.

Jednym z istotnych powodów konieczności wyrobienia wtórnika dowodu rejestracyjnego jest konieczność wykonywania regularnych badań technicznych pojazdu. Chociaż standardowe pieczątki w dowodzie rejestracyjnym potwierdzające dopuszczenie auta lub jednośladu do ruchu drogowego nie są już wymagane od 2 grudnia 2020 roku, gdyż pracownik stacji diagnostycznej może wprowadzić wynik badań do bazy CEP i wydać stosowne oświadczenie, wciąż potrzebuje on dokumentu, by przejść proces weryfikacji w sposób prawidłowy. Kierowca ma jednak obowiązek posiadanie tego oświadczenia w razie kontroli drogowej pomimo że policjanci również dysponują dostępem do bazy danych CEP, w której weryfikują zgodność wszystkich informacji na temat samochodu czy motocykla.

Dowód rejestracyjny stanowi też podstawowy element zestawu dokumentów pozwalających na transakcje kupna-sprzedaży pojazdu. Zakup samochodu lub jednośladu bez niego może być dużym problemem dla przyszłego właściciela ze względu na komplikacje przy procesie rejestracji i legalizacji pojazdu. 

Utrata dowodu rejestracyjnego może wynikać z:

  • zagubienia dokumentu,
  • kradzieży,
  • zniszczenia go w wyniku sytuacji losowych,
  • zatrzymania przez diagnostę stacji kontroli pojazdów (gdy pojazd nie spełnia podstawowych wymagań technicznych i nie może zostać dopuszczony do ruchu drogowego).

Dowód rejestracyjny może również zostać zatrzymany przez policjanta w trakcie kontroli lub interwencji. Niemniej jednak nie dokonują oni konfiskaty dokumentu. Zawieszają go w systemie CEPiK 2.0. Nie oznacza to jednak, że po zawieszeniu dowodu, nie musisz posiadać polisy OC. Pamiętaj, że ubezpieczenie bez dowodu rejestracyjnego jest ważne i musisz zachować ciągłość ubezpieczenia.

Jak wygląda obecnie kontrola policji i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

Do zatrzymania dowodu rejestracyjnego przez policję może dojść w momencie, gdy funkcjonariusz uzna m.in., że pojazd zagraża bezpieczeństwu, zagraża porządkowi ruchu czy nie ma ważnego badania technicznego.

Jeśli pojazd nie ma poważnych uszkodzeń i nie zachodzą przesłanki, że będzie on stanowić zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, funkcjonariusz wystawi pokwitowanie upoważniające kierowcę do poruszania się pojazdem przez 7 kolejnych dni. Założeniem pokwitowania jest czas na usunięcie usterki i przeprowadzenie badania technicznego, którego wynik będzie pozytywny. W innym wypadku odholowanie pojazdu na lawecie do mechanika będzie jedyną możliwością na odzyskanie dowodu rejestracyjnego.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jak wygląda ubezpieczenie samochodu bez dowodu rejestracyjnego?

Ubezpieczenie samochodu bez dowodu rejestracyjnego nie będzie stanowić problemu, gdy w chwili składania wniosku znasz wszystkie ważne dane pojazdu. Naturalnie dostępne są one na większości pozostałych dokumentów, które otrzymujesz od sprzedawcy lub, które zostały zebrane na przestrzeni poprzednich lat eksploatacji pojazdu (skorzystaj z aktualnej lub starej umowy ubezpieczenia OC i karty pojazdu). Do najważniejszych informacji, których potrzebujesz w momencie zakupu polisy OC, należą:

  • marka pojazdu,
  • model pojazdu,
  • rok produkcji,
  • pojemność i moc silnika,
  • data pierwszej rejestracji,
  • bieżący przebieg.

Najprostszym rozwiązaniem jest kontynuacja ubezpieczenia w dotychczasowym towarzystwie. Ubezpieczyciel ma w takim przypadku wszystkie informacje o Tobie i pojeździe, co usprawni cały proces zakupu polisy – szczególnie gdy chcesz nabyć ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego

Kary za brak ubezpieczenia

Utrata dowodu rejestracyjnego nie może być tłumaczeniem braku ważnej polisy ubezpieczeniowej OC. Jeśli więc przerwiesz ciągłość ubezpieczenia, zostanie na Ciebie nałożona kara finansowa od UFG zgodna z obecnym taryfikatorem.

Już nawet jednodniowa przerwa w ubezpieczeniu OC może się wiązać z nałożeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wysokość kary za brak OC komunikacyjnego zależy od: wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli i rodzaju pojazdu, a także okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym.

Najważniejsze informacje o rejestracji pojazdu

Rejestracja samochodu wymagana jest w ciągu 30 dni od chwili nabycia pojazdu. Od 1 stycznia 2020 roku wprowadzono przepisy, które pozwalają na nałożenie kary przez urzędnika wydziału komunikacji za niedopełnienie formalności. Jej wysokość wynosi do 1000 zł i uzależniona jest od decyzji samego urzędnika – biorącego pod uwagę m.in. takie aspekty jak: okoliczności (np. pobyt w szpitalu ze względu na chorobę lub wypadek, czy konieczny wyjazd za granicę itp.), czy dana osoba po raz pierwszy, czy to kolejny przypadek zaniedbania i ile wynosiło opóźnienie.

Rejestracja samochodu może odbyć się na 3 sposoby – np.:

  • internetowo,
  • bezpośrednio w urzędzie, czyli w wydziale komunikacji, pod który podlegasz ze względu na swoje miejsce zamieszkania,
  • poprzez wysłanie wniosku pocztą tradycyjną (zadbaj o to, by list był ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru).

Do rejestracji samochodu potrzebujesz m.in. takich dokumentów jak:

  • wniosek o rejestrację pojazdu,
  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie dokonania wszystkich opłat,
  • karta pojazdu (jeśli została wydana),
  • dowód rejestracyjny (zawierający ważnym badaniu technicznym),
  • dokument potwierdzający, że jesteś właścicielem pojazdu (umowa kupna-sprzedaży lub faktura VAT),
  • dowód kupna polisy OC.

Rejestrując pojazd z zagranicy dodatkowo, należy przedstawić:

  • Potwierdzenie odprawy celnej, ewentualnie informacja o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej (dla auta sprowadzonego z kraju, który nie należy do UE).
  • Potwierdzenie zapłaty akcyzy (dla auta sprowadzonego z kraju, który należy do UE).

Wtórnik dowodu rejestracyjnego – jak go wyrobić?

Właściciel pojazdu, który stracił dowód rejestracyjny (niezależnie od przyczyny), może wyrobić wtórnik w wydziale komunikacji właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Wystarczy wypełnić właściwy wniosek, który dostępny jest do pobrania ze strony internetowej urzędu lub bezpośrednio w urzędzie. Koniecznie należy też dołączyć do niego:

  • zniszczony dowód rejestracyjny pojazdu lub oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego,
  • kartę pojazdu,
  • zaświadczenie z ważnym badaniem technicznym,
  • dowód osobisty lub paszport (cudzoziemcy spoza UE powinni okazać paszport z aktualną wizą lub kartę pobytu),
  • dowód opłaty (73,50 zł1, jeśli wnosimy równocześnie o wydanie pozwolenia czasowego),
  • aktualne ubezpieczenie OC.

W sytuacji, w której auto zarejestrowane jest na kilka osób (jako współwłasność), w urzędzie może stawić się jeden właściciel pojazdu. Nie zachodzi żadna przesłanka wymagająca obecności wszystkich osób widniejących w rejestracji samochodu.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Ikona klienta

Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

cena ubezpieczenia - Kobieta

Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

cena ubezpieczenia - Mężczyzna

Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Zakup auta bez dowodu rejestracyjnego – kupować czy nie?

Jeśli kupujesz samochód, który nie ma dowodu rejestracyjnego, zachowaj czujność i zweryfikuj komplet pozostałych dokumentów. Każda nietypowa sytuacja (taka jak transakcja kupna-sprzedaży pojazdu bez kompletu dokumentów) jest szczegółowo weryfikowana przez urzędników, którzy weryfikują legalność całego procesu. Gubiąc lub niszcząc przypadkowo dowód rejestracyjny, można wnioskować o wydanie jego wtórnika. O taki duplikat powinien zadbać obecny właściciel pojazdu. Może więc okazać się, że auto przykładowo jest w złym stanie technicznym i bez przeprowadzenia napraw nie przejdzie kolejnego przeglądu lub, co gorsza, będzie ono pochodzić z kradzieży.

Ważne! Kupując zarejestrowany i nieubezpieczony pojazd, należy pamiętać o nabyciu OC w dniu zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Należy jednak dopilnować w takim przypadku, by sprzedawca przekazał dowód rejestracyjny. W innym wypadku wykupienie OC bez dowodu rejestracyjnego może okazać się utrudnione ze względu na brak wielu ważnych informacji. 

Ubezpieczenia w LINK4 – wszystko, co warto wiedzieć

W LINK4 ubezpieczenie bez dowodu rejestracyjnego nie będzie stanowić kłopotu. Taki dokument nie jest wymagany podczas zakupu OC. Wystarczy, że podasz nam najważniejsze informacje na temat pojazdu, o których wspominaliśmy wcześniej. Polisę możesz kupić online, korzystając z bezpłatnego Kalkulatora OC/AC. Uzupełnij kilka pól, a po chwili poznasz wysokość składki na swój samochód. Możesz też porozmawiać z naszymi konsultantami, dzwoniąc pod numer 22 4444444, lub spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wykupić ubezpieczenie OC bez dowodu rejestracyjnego.

Zapoznaj się nie tylko z naszą ofertą OC, ale i poznaj pozostałe oferowane produkty, do których należą takie ubezpieczenia dobrowolne jak m.in. AC, Auto Assistance, NNW, Szyby 24. Warto rozważyć też ubezpieczenie Kluczyki Plus, w którym przedmiotem ubezpieczenia jest między innymi dowód rejestracyjny chroniony w razie kradzieży i zgubienia. W LINK4 ubezpieczysz pojazd na wiele nieprzewidzianych zdarzeń. Zaufaj naszemu doświadczeniu i dołącz do grona klientów LINK4 już dziś.

Ubezpieczenie samochodu bez dowodu rejestracyjnego – podsumowanie

Jak widać, ubezpieczenie samochodu bez dowodu rejestracyjnego jest nie tylko możliwe, ale i może okazać się o wiele prostsze, niż się wydaje. Wystarczy podczas zakupu OC bez dowodu rejestracyjnego podać niezbędne specyfikacje techniczne pojazdu. Możesz znaleźć je w innych dokumentach – np. w karcie pojazdu lub starej umowie ubezpieczeniowej. 

Nie zapominaj, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i zgodnie z prawem wymaga zachowania ciągłości. W innym przypadku może zostać nałożona na Ciebie kara finansowa przez UFG. Nie masz wykupionego OC i chcesz wiedzieć, ile wyniesie składka na Twój pojazd? Skorzystaj z prostego Kalkulatora na stronie LINK4. Polisę kupisz online, telefonicznie lub podczas osobistego spotkania z agentem. Sam zdecyduj, która forma kontaktu jest dla Ciebie najwygodniejsza!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy wykupienie OC bez dowodu rejestracyjnego jest możliwe?

Tak. Wykupienie OC bez dowodu rejestracyjnego jest jak najbardziej możliwe – o ile masz informacje niezbędne do transakcji. Do najważniejszych danych, które musisz podać, należą: rodzaj, marka i model pojazdu, rok jego produkcji i data pierwszej rejestracji oraz pojemność wraz z mocą silnika.

Czy można wyrobić nowy dowód rejestracyjny?

W razie utraty dowodu rejestracyjnego wskutek kradzieży, zniszczenia lub zgubienia, możesz wniosek o wydanie wtórnika dokumentu. Należy dokonać tego we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. 

Kiedy potrzebny jest fizyczny dowód rejestracyjny?

Fizyczny dowód rejestracyjny potrzebny jest w takich przypadkach jak: sprzedaż pojazdu, badanie techniczne i załatwianie większości formalności w wydziale komunikacji. Będzie on też stanowić podstawowy zestaw dokumentów w trakcie zagranicznych podróży autem – szczególnie poza terytorium UE. 

Źródła:

  1. https://www.gov.pl/web/infrastruktura/rejestracja-pojazdow 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20