Ubezpieczenie auta z USA – kiedy trzeba ubezpieczyć auto sprowadzone zza granicy?
Import pojazdów z USA w wielu przypadkach bardzo się opłaca. Niekiedy atrakcyjne auto można nabyć w cenie niższej w stosunku do tej z polskiego salonu. Dzisiaj dowiesz się, jak przebiega ubezpieczenie auta z USA i dlaczego należy to zrobić.
Auta z USA chętnie sprowadzają zarówno osoby prywatne, jak i dealerzy samochodowi. Okazuje się, że rocznie do naszego kraju trafia z rynku amerykańskiego 35-36 tys. pojazdów o DMC do 3,5 t. Tendencje są jasne: największą popularnością cieszą się samochody wyposażone w pojemne silniki. Pojazdy takie trafiają do nas albo bezpośrednio drogą morską lub za pośrednictwem wyspecjalizowanych firm, działających w krajach Europy Zachodniej.
Kiedy trzeba ubezpieczyć samochód sprowadzony zza granicy? Przepisy
Dealerzy samochodów używanych często sprowadzają samochody z zagranicy lawetą. Tak długo, jak pojazdy są niezarejestrowane i stoją nieużywane na placu, ich właściciel nie musi kupować ubezpieczenia OC ani AC na auto z USA. Jednak trzeba to zrobić, zanim pojazd wyjedzie na drogę. Choćby była to tylko podróż do najbliższej stacji diagnostycznej lub jazda próbna. Przepisy jasno mówią, że samochód bez ubezpieczenia OC, nawet jeśli nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce, nie może poruszać się po drogach.
Według Artykułu 29. 1. Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych: Posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem pojazdów historycznych, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu [...]. Wprowadzenie pojazdu do ruchu to nic innego jak wyjechanie nim na drogę.
To, czym dokładnie jest droga, określa Artykuł 2 pkt 1 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Jest to: wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt.
Z przepisów tych jasno wynika, że jeżeli samochód jest zarejestrowany, bez względu na to, w jakim jest stanie technicznym, musi posiadać ważną polisę OC. Zanim więc wyruszysz w drogę, koniecznie wykup obowiązkowe ubezpieczenie auta z USA.
Gdzie ubezpieczyć auto z USA?
Ubezpieczenia auta z USA możliwe jest w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, np. w LINK4. Oferujemy szeroki wybór polis komunikacyjnych zarówno obowiązkowych (OC), jak i dobrowolnych (np. AC lub Assistance).
OC możesz nabyć w Pakiecie z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, w ramach którego uzyskasz m.in.:
- pomoc na miejscu wypadku, w tym holowanie oraz pojazd zastępczy,
- przyjazd pomocy drogowej w ciągu 30 minut od zgłoszenia,
- dostęp do infolinii pomocowej przez 24 godziny na dobę.
Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe AC, możesz liczyć na ochronę Twojego pojazdu przed skutkami zdarzeń takich jak wypadki czy kolizje. Natomiast Assistance może obejmować naprawę na miejscu zdarzenia, pomoc techniczną, np. w wyniku awarii czy wypadku, a także holowanie lub wymianę koła. Zakres różni się w zależności od wariantu.
Towarzystwo ubezpieczeniowe LINK4 oferuje klientom szeroki zakres ochrony, profesjonalną pomoc drogową oraz obsługę na najwyższym poziomie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, rozwiejemy Twoje wątpliwości. Jeśli chcesz poznać wysokość swojej składki, możesz skorzystać z wygodnego kalkulatora online.
Sprawdź także: Samochody z USA. Co warto wiedzieć przed sprowadzeniem?
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Kiedy ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?
Aby poruszać się samochodem sprowadzonym z USA po polskich drogach, musisz posiadać ważne ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że OC z USA nie obowiązuje w Polsce, nie ma więc znaczenia, czy samochód był tam ubezpieczony, czy też nie.
Zwróć też uwagę, że pojazd musi zostać zarejestrowany w ciągu 60 dni od dnia sprowadzenia go do Polski. Należy to zrobić we właściwym wydziale komunikacji w miejscu zamieszkania nowego właściciela samochodu. W razie niedopełnienia tego obowiązku starosta może ukarać zapominalskiego kierowcę grzywną w wysokości od 200 do 1000 zł.
Przy zakupie auta sprowadzonego z zagranicy, ale już zarejestrowanego w Polsce, od sprzedającego powinieneś otrzymać ważne ubezpieczenie OC wraz z dokumentami pojazdu. Z polisy możesz korzystać do końca okresu ważności, ale koniecznie sprawdź, czy jest w pełni opłacona.
Przykładowo, jeśli kupującym jest młody i niedoświadczony kierowca, ubezpieczyciel może oszacować wyższe ryzyko związane z jego ubezpieczeniem i zażądać wyrównania należnej składki. Oczywiście nowy właściciel nie musi godzić się na wyższą opłatę. Może on w każdej chwili wypowiedzieć umowę OC poprzedniego właściciela i wykupić nowe ubezpieczenie samochodu z USA. Ważne jest, by auto w każdym momencie było ubezpieczone.
Pamiętaj, że za brak ważnej polisy OC grozi wysoka kara. Grzywna nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest bardzo dotkliwa. W zależności od czasu, przez jaki auto pozostawało pozbawione polisy OC, UFG może zażądać od właściciela samochodu osobowego zapłaty. Poza tym w razie spowodowania wypadku lub stłuczki wszelkie wyrządzone szkody właściciel będzie musiał pokryć z własnej kieszeni. Naprawa uszkodzonego auta osoby trzeciej lub odszkodowanie dla poszkodowanej osoby trzeciej mogą wygenerować naprawdę wysokie koszty. Choćby zatem z tej przyczyny warto mieć ubezpieczenie auta sprowadzonego z zagranicy. Poszkodowany otrzymuje odszkodowanie za powstałe szkody w wyniku kolizji bądź wypadku spowodowanego przez kierowcę, z kolei posiadacz pojazdu mechanicznego jest chroniony przed skutkami finansowymi szkód wyrządzonych osobie trzeciej.
NNW i AC na auto z USA w LINK4
Zastanawiasz się, gdzie ubezpieczyć auto z USA? W LINK4 znajdziesz duży wybór ubezpieczeń komunikacyjnych, które zwiększą Twoje poczucie bezpieczeństwa na drodze. Oprócz obowiązkowego OC możesz zdecydować się na ubezpieczenia dobrowolne.
Ubezpieczenie AC auta z USA w LINK4 chroni posiadacza przed skutkami zdarzeń losowych. Jeśli dojdzie do kolizji, stłuczki albo wypadku z innymi pojazdami, ludźmi, przedmiotami bądź zwierzętami, uszkodzenia pojazdu przez zwierzęta albo osoby trzecie czy też do kradzieży lub jej usiłowania, możesz liczyć na świadczenia od ubezpieczyciela. Ubezpieczenie AC auta z USA w LINK4 rekompensuje też szkody powstałe w wyniku działania zjawisk pogodowych, takich jak m.in. osunięcie się ziemi, lawina, zalanie auta, grad czy uderzenie pioruna.
Jeśli interesuje Ci ubezpieczenie samochodu z USA od następstw nieszczęśliwych wypadków, zdecyduj się na NNW w LINK4. To polisa zabezpieczająca Ciebie i podróżujące z Tobą osoby. Zapewnia finansowe wsparcie w razie śmierci albo uszczerbku na zdrowiu, będących skutkiem wypadku komunikacyjnego z udziałem pojazdu, na których jest zawarta polisa NNW. Zakres ubezpieczenia obejmuje m.in. wypłatę odszkodowania w razie urazu będącego efektem wypadku komunikacyjnego oraz ochronę ubezpieczeniową w trakcie postoju, wsiadania, załadunku czy wysiadania z auta.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Ubezpieczenie auta z USA. To już wiesz!
Wiesz już, gdzie ubezpieczyć auto z USA. Jak widzisz ubezpieczenie samochodu z USA, jest nie tylko możliwe, ale także proste do realizacji. Wystarczy tylko pamiętać o terminach i wybrać korzystną ofertę polisy komunikacyjnej. Zapraszamy do kontaktu z agentem ubezpieczeniowym współpracującym z LINK4 w Twoim miejscu zamieszkania. Możesz także zadzwonić na infolinię, pod numer 22 444 44 44. W obu przypadkach otrzymać wszelkie niezbędne informacje na temat oferty, a także wykupisz polisę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Możesz także skorzystać ze strony LINK4.pl. Znajdziesz tam wygodny i prosty w obsłudze kalkulator polis komunikacyjnych. Za jego pomocą w kilkadziesiąt sekund obliczysz składkę ubezpieczeniową oraz poznasz zakres oferowanej ochrony. Możesz oczywiście dokonać zakupu wybranego ubezpieczenia online. Dzięki temu rozwiązaniu szybko i bezpiecznie ubezpieczysz auto sprowadzone z USA, bez wychodzenia z domu, o dogodnej dla Ciebie porze.
Nie czekaj i skontaktuj się z nami już dziś!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
FAQ
W jakim momencie należy ubezpieczyć auto sprowadzone z USA?
Zgodnie z przepisami prawa, tak długo, jak pojazd jest niezarejestrowany i nieużywany, nie trzeba kupować obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeśli jednak zamierzasz wyjechać na drogę, nawet jeśli będzie to krótka podróż, np. do stacji diagnostycznej albo na stację paliw, musisz nabyć ubezpieczenie OC.
Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia samochodu z USA?
Aby kupić ubezpieczenie samochodu z USA na okres 12 miesięcy, Twoje auto musi zostać zarejestrowane w Polsce. Dzięki temu otrzymasz wszystkie dokumenty dotyczące pojazdu zatwierdzone w wydziale komunikacji, a także tablice rejestracyjne (mogą być tymczasowe). Aby bowiem ubezpieczyć samochód, czy to z USA, czy z Polski, TU może wymagać przedstawienia dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy, umowy sprzedaży auta oraz obecnej polisy.
Jakie kroki należy podjąć, aby zarejestrować i ubezpieczyć auto z USA w Polsce?
Po sprowadzeniu samochodu z USA należy go przystosować do europejskich wymogów drogowych. Konieczne mogą być zatem modyfikacje dotyczące reflektorów i świateł postojowych, zamontowanie świateł przeciwmgielnych, a także wymiana licznika na taki, który wskazuje prędkość w kilometrach na godzinę. Auto może ponadto wymagać wymiany układu wydechowego, nawigacji i radia, a także opon. Należy zadbać o to, aby pojazd spełniał surowe europejskie normy emisji spalin. Konieczne jest też dokonanie niezbędnych opłat, w tym cła, podatku VAT oraz akcyzy. Po spełnieniu tych wymogów można zarejestrować samochód. Do rejestracji niezbędne są różne dokumenty: umowa sprzedaży, dowód osobisty właściciela, potwierdzenie opłaty celnej i zapłaty akcyzy, dowód rejestracyjny oraz świadectwo przeglądu. Przywożąc auto do Polski, można wykupić krótkoterminowe OC, ale już po zarejestrowaniu samochodu koniecznie jest nabycie polisy 12-miesięcznej.
Czy ubezpieczenie auta z USA różni się cenowo od ubezpieczenia pojazdów zakupionych w Polsce?
Wysokość składek dla pojazdów sprowadzonych z USA jest zazwyczaj podobna do cen za OC dla aut z Unii Europejskiej. Towarzystwa ubezpieczeniowe zawsze wyliczają składki polis OC indywidualnie, biorąc pod uwagę różne czynniki. Na wysokość ubezpieczenia wpływają m.in. marka, rocznik i pojemność silnika oraz wiek, miejsce zamieszkania i historia ubezpieczeniowa właściciela samochodu.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20