Tuning mechaniczny – na czym polega?
Jeżeli Twój samochód ma zbyt mało mocy, nie prowadzi się tak, jakbyś tego chciał i jazda nim nie sprawia już przyjemności, masz dwa wyjścia: wymiana auta lub tuning mechaniczny, który poprawi jego osiągi.
Spis treści:
1. Czym jest tuning mechaniczny?
2. Tuning mechaniczny – co możesz zmienić w samochodzie?
3. Jak najlepiej przeprowadzić tuning mechaniczny?
4. Tuning mechaniczny samochodu. Kilka słów na koniec
Kierowcy modyfikują swoje samochody niemalże od samego początku istnienia motoryzacji. Powody wprowadzania modyfikacji mogą być bardzo różne. Niektórzy zmieniają wygląd swojego auta w taki sposób, by bardziej odzwierciedlał gust właściciela i wyróżniał się wśród innych samochodów. Na przeciwnym biegunie znajdują się osoby, które stawiają na tuning mechaniczny, czyli podnoszenie osiągów swojego auta.
Tuning mechaniczny samochodu jest bardzo obszernym zagadnieniem. Może on obejmować zarówno chiptuning czy też zmiany w zawieszeniu auta, jak i rozległe modyfikacje, takie jak np. montaż turbosprężarki. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tuningu mechanicznego oraz tego, jak przeprowadzić go w zgodzie z przepisami, to zapraszamy Cię do przeczytania naszego artykułu.
Dowiedz się więcej: Chiptuning, czyli sposób na to, jak zwiększyć moc silnika
Czym jest tuning mechaniczny?
Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, mechaniczny tuning auta jest niezwykle szerokim pojęciem, który obejmować może modyfikacje niemalże każdego podzespołu i układu w samochodzie. Postaramy się jednak pokrótce opisać, na czym polega tuning mechaniczny samochodu.
Przez tuning mechaniczny rozumieć możesz wszelkiego rodzaju modyfikacje, których celem jest poprawienie osiągów samochodu. Mowa tu zarówno o podnoszeniu mocy silnika, jak i poprawkach w zawieszeniu, układzie hamulcowym, aerodynamice itd. Tuning samochodu to również zmniejszenie jego masy poprzez usunięcie wygłuszenia, foteli pasażerów i innych zbędnych elementów. Każda zmiana, która sprawi, że samochód będzie miał lepsze przyspieszenie, pewniej się prowadził, lepiej hamował, może być zakwalifikowana jako tuning mechaniczny.
Czasami obszary tuningu mechanicznego i wizualnego się przenikają. Idealnym przykładem mogą być w tym wypadku felgi. Montaż nowego kompletu o atrakcyjnym wzorze z pewnością korzystnie wpłynie na wygląd auta, ale jeśli są to jednocześnie felgi wysokiej klasy, które charakteryzują się niską wagą, to mogą one wpłynąć korzystnie na prowadzenie auta, poprzez zmniejszenie masy nieresorowanej.
Zakres modyfikacji różni się znacząco w zależności od tego, do czego mają być wykorzystywane dane samochody. Tuning auta startującego w wyścigach na 1/4 mili będzie diametralnie inny od zmian, których trzeba będzie dokonać w aucie przygotowywanym do startu w rajdach. W przypadku samochodów przeznaczonych do udziału w różnego rodzaju zawodach i seriach zakres modyfikacji bardzo często ograniczony jest regulaminem. W zdecydowanej większości wyścigów i rajdów konieczna jest np. specjalna klatka bezpieczeństwa usztywniająca nadwozie i chroniąca zawodników w trakcie wypadku.
Tuning mechaniczny – co możesz zmienić w samochodzie?
Tuning mechaniczny auta ograniczony jest tak naprawdę głównie budżetem, jakim dysponuje właściciel. Oczywiście, jeżeli samochód ma być przeznaczony do użytku na drogach publicznych, to modyfikacje muszą być przeprowadzone w zgodzie z przepisami. Oznacza to, że tuningowany samochód musi być bezpieczny dla kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników drogi. Musi również spełniać normy emisji spalin oraz hałasu.
W kwestii podnoszenia mocy np. przez chiptuning przepisy pozwalają na zwiększenie jej maksymalnie o 5% wartości początkowej. Można oczywiście przekroczyć tę wartość, ale należy pamiętać o tym, że taka modyfikacja wymusza wprowadzenie zmian w dowodzie rejestracyjnym samochodu, co wiąże się z dodatkowymi formalnościami i kosztami.
Jeżeli np. silnik, który posiadasz w aucie, jest mało rozwojowy i podatny na modyfikacje, to tuning auta może polegać również na wymianie jednostki napędowej na mocniejszą. Może ona pochodzić nawet z innego modelu samochodu. Jednak w tym wypadku konieczne będzie przeprowadzenie badania technicznego potwierdzającego, że modyfikacja została przeprowadzona zgodnie z przepisami oraz aktualizacja danych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, jeżeli przygotowujesz samochód do startów w wyścigach, rajdach lub innej dyscyplinie motosportu, dodatkowe ograniczenie stanowić będzie regulamin techniczny danych zawodów. Może on określać zarówno maksymalną moc, jaką dysponują startujące w konkretnej dyscyplinie samochody, rodzaj napędu oraz ich obowiązkowe wyposażenie, takie jak wspomniana już wyżej klatka bezpieczeństwa lub system gaśniczy.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak najlepiej przeprowadzić tuning mechaniczny auta?
Wiesz już, że sposobów na tuning samochodu jest naprawdę wiele. Od czego w takim razie powinieneś zacząć modyfikacje? Sposób modyfikacji uzależniony jest od tego, który z obszarów swojego samochodu chcesz poprawić. Jeżeli oczekujesz od niego lepszego prowadzenia, to powinieneś się skupić na montażu lepszych amortyzatorów i sprężyn, stabilizatorów oraz rozpórek usztywniających nadwozie. Warto równie rozważyć redukcję masy samochodu.
Jeśli zależy Ci na podniesieniu mocy silnika, to zwykle pierwszym krokiem jest chiptuning, który polega jedynie na zmianach w oprogramowaniu silnika i nie wymaga montażu nowych części. Przynosi on najlepsze efekty w przypadku samochodów z turbodoładowaniem, więc jeśli posiadasz wolnossący silnik, to jednym ze sposobów na podniesienie jego mocy może być montaż turbosprężarki. Warto mieć jednak na uwadze to, że jest to zwykle kosztowna modyfikacja i nie w każdym silniku można ją przeprowadzić.
Twój samochód ma już turbo? Dobrą modyfikacją, która poprawi efekty chiptuningu jest montaż intercoolera o zwiększonej wydajności, który obniży temperaturę powietrza w układzie dolotowym silnika i tym samym pozwoli na uzyskanie większej mocy.
A może zainteresuje Cię: Tuning wizualny samochodu. Co można poprawić zgodnie z prawem?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Tuning mechaniczny samochodu. Kilka słów na koniec
Niektórzy kierowcy traktują swoje samochody jedynie jako środek transportu z punktu A do punktu B. Inni oczekują od nich czegoś więcej: emocji w trakcie przyspieszania lub pewnego prowadzenia w trakcie dynamicznego pokonywania zakrętów. To właśnie ta druga grupa bardzo często modyfikuje swoje samochody. Tuning jest dla nich sposobem na dopasowanie auta do własnych potrzeb i preferencji.
Tuning mechaniczny może przyjąć bardzo wiele różnych form. Obejmuje on zarówno modyfikacje zawieszenia, hamulców, karoserii, jak i zmiany w silniku auta, takie jak np. montaż intercoolera. Niezależnie od tego, na jaki sposób tuningu mechanicznego się zdecydujesz, wszystkim tym modyfikacjom przyświeca jeden, wspólny cel: poprawa osiągów auta.
Sprawdź też: OC Chevrolet, ubezpieczenie samochodu Pułtusk
Jako kierowca nie możesz zapomnieć o aktualnym OC. Ubezpieczenie samochodu kupisz w prosty sposób w LINK4. Zapraszamy Cię na naszą stronę internetową www.link4.pl, na której znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące naszych ubezpieczeń. Szczegóły naszej oferty poznasz również pod numerem telefonu 22 444 44 44 lub u jednego z agentów ubezpieczeniowych współpracujących z LINK4. W obu przypadkach zakupisz także korzystną polisę. Zapraszamy do skorzystania z oferty!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach oraz wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20