Szybko migający kierunkowskaz. Przyczyny i naprawa awarii
Poruszając się po drogach publicznych, każdy kierowca musi myśleć przede wszystkim o innych uczestnikach ruchu. Stąd tak istotne jest sygnalizowanie planowanych manewrów – poprzez włączenie migacza. Jednak szybko migający kierunkowskaz może sprawić, że takie powiadomienie jest nieczytelne. Jak sobie poradzić z tą usterką?
Spis treści:
1. Dlaczego kierunkowskaz miga za szybko?
2. Kierunkowskaz szybko miga – przyczyny problemu
3. Naprawa awarii kierunkowskazu
4. Szybko migający kierunkowskaz – podsumowanie
Szybko migający kierunkowskaz to problem, który może pojawić się w niemal każdym samochodzie. Jeżeli migacz miga zbyt szybko lub nieregularnie, to jest to mylące i irytujące dla innych uczestników ruchu. W jaki sposób poradzić sobie z taką usterką? Okazuje się, że w większości przypadków rozwiązanie problemu jest bardzo proste. Zobacz, skąd się bierze szybkie miganie kierunkowskazu i jak sobie z tym poradzić.
Dlaczego kierunkowskaz miga za szybko?
Kierunkowskaz to obowiązkowy element każdego samochodu dopuszczonego do ruchu. To właśnie ta migająca lampka umożliwia poinformowanie innych uczestników ruchu o tym, że samochód będzie zmieniał swój kierunek jazdy.
To niezwykle istotne zwłaszcza na wszelkiego rodzaju skrzyżowaniach. Włączenie kierunkowskazu z wyprzedzeniem sprawia, że kierowcy aut – jadących czy to za Tobą, czy zbliżających się do Ciebie z naprzeciwka – dostają informacje o tym, że zamierzasz skręcać. Kierunkowskazu należy użyć także podczas włączania się do ruchu czy też w momencie parkowania. Dzięki temu pozostali kierowcy mogą dostosować swoje zachowanie do sytuacji na drodze. To także bardzo istotny element dla każdego pieszego, który przechodzi na pasach – osoba taka widzi, czy auto będzie skręcać, czy też nie zamierza zmieniać kierunku jazdy.
Widzisz zatem, że poprawnie funkcjonujący kierunkowskaz to nie tylko kwestia przejścia przeglądu technicznego – ale element, który faktycznie zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Jednak może zdarzyć się tak, że kierunkowskaz miga za szybko. Co może być przyczyną takiej sytuacji?
Najczęściej kierunkowskaz miga szybko wtedy, gdy pojawia się problem z poborem prądu w układzie elektrycznym. Przyczyną może być np. przepalona żarówka. Szybko migający kierunkowskaz to nie tylko bolączka starych samochodów, w których pojawia się usterka układu elektrycznego. Można się z nim spotkać także w nowszych autach. Gdy kierunkowskaz LED szybko miga w kilkuletnim aucie, problemem może być np. uszkodzony przekaźnik.
Jednak co dokładnie może powodować to, że kierunkowskaz miga szybko? I jak to naprawić? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!
Zobacz także: Jak przewozić psa w samochodzie? Przepisy i porady
Kierunkowskaz szybko miga – przyczyny problemu
Gdy kierunkowskaz miga za szybko, najczęstszą przyczyną problemu jest żarówka, która zaburza pobór prądu. Co to oznacza? Kierunkowskaz szybko miga, jeżeli na jednej z lampek ma miejsce spadek oporu, co zaburza funkcjonowanie wszystkich kierunkowskazów. Najczęściej taka sytuacja wygląda w ten sposób, że np. prawy kierunkowskaz działa normalnie, ale szybkie miganie kierunkowskazu jest zauważalne wyłącznie przy włączeniu lewego migacza.
Częstą przyczyną mogą być żarówki LED. Kierunkowskazy szybko migają po ich założeniu do samochodu, który nie był w nie standardowo wyposażony. Skąd przyczyna? Otóż może to być związane z tym, że sama lampa… nie jest przystosowana do żarówek tego typu. Kierunkowskaz LED szybko miga, bowiem żarówki tego typu mają znacznie mniejszy opór, w związku z czym ich zamontowanie może zaburzyć pracę całego układu, w którym powinny znajdować się wyłącznie tradycyjne żarówki.
Problem może też tkwić w samym przekaźniku – czyli elemencie, który odpowiada za pracę kierunkowskazów. Element ten nazywany jest także przerywaczem. Często kierunkowskaz szybko miga, kiedy uszkodzeniu ulega właśnie ten podzespół.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Naprawa awarii kierunkowskazu
Jaki jest sposób na szybkie miganie kierunkowskazu? To oczywiście zależy od tego, jaka jest przyczyna usterki w Twojej konkretnej sytuacji.
Jeżeli problem leży właśnie w spadkach oporu na żarówkach, wówczas należy dokładnie sprawdzić wszystkie światła w samochodzie. Szukaj nie tylko przepalonych żarówek, ale także takich, które nie działają w pełni prawidłowo. Pamiętaj także, by przyjrzeć się działaniu kierunkowskazów bocznych – tych umieszczonych przy błotnikach.
Zwróć także uwagę na stan połączeń – problemem mogą w końcu być także zaśniedziałe styki czy przerwane przewody. Pamiętaj, że przyczyną może być wysunięty przewód, co może być efektem drgań w trakcie podróży.
A jak wygląda sprawa w przypadku przerywacza (przekaźnika)? Jeżeli ten element uległ awarii, to najczęściej trzeba sobie z tym poradzić poprzez wymianę elementu na nowy.
Co zrobić, jeżeli po wymianie żarówki LED, kierunkowskazy szybko migają? Możesz zmienić żarówkę na inną – standardową. W innym wypadku konieczne może być kompleksowe przerobienie instalacji lub montaż specjalnych żarówek z zamontowanym dodatkowym opornikiem.
Przeczytaj również: Zerwany pasek rozrządu. Objawy, przyczyny i naprawa awarii
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Szybko migający kierunkowskaz – podsumowanie
Jak widzisz – szybko migający kierunkowskaz może być spowodowany przez różne czynniki. Najczęściej jednak kwestia dotyczy przepalonej żarówki lub zaśniedziałych połączeń. W związku z tym, jeżeli taki problem występuje w Twoim przypadku – to właśnie im przyjrzyj się jako pierwszym. A jeżeli problem pojawił się dopiero niedawno – po założeniu żarówki nowego typu, koniecznie sprawdź, czy jej parametry umożliwiają montaż w oprawach lamp w Twoim aucie.
Pamiętaj, że szybkie miganie kierunkowskazu to nie tylko kwestia dobrego stanu technicznego pojazdu – ale także realny wpływ na bezpieczeństwo podczas podróżowania. A mówiąc o bezpieczeństwie podczas jazdy – nie można pominąć także tematu ubezpieczeń.
Jako właściciel pojazdu masz obowiązek zadbać o to, aby samochód miał wykupione i opłacone aktualne OC. To właśnie z tego ubezpieczenia wypłacane jest odszkodowanie osobie poszkodowanej w kolizji drogowej.
Jednak taka polisa nie jest wystarczającym zabezpieczeniem, jeżeli chcesz ochronić swoje auto przed skutkami zniszczenia czy kradzieży. Nie zapewni Ci ona odszkodowania także wtedy, gdy to Ty będziesz sprawcą kolizji drogowej. Jeżeli chcesz się uchronić przed konsekwencjami tego typu zdarzeń, zainteresuj się ochroną w ramach Autocasco.
Przyjrzyj się nie tylko OC i AC – ale sprawdź także dodatkowe pakiety dostępne dla kierowców. Dzięki Assistance możesz liczyć na pomoc w przypadku wystąpienia wielu awaryjnych sytuacji na drodze. Czy będzie to złapanie gumy, czy poważniejsza awaria – taka pomoc sprawi, że sytuacja będzie o wiele mniej stresująca. W ramach polisy dostępne są różne sposoby rozwiązania problemu – ze zorganizowaniem auta zastępczego czy holowaniem włącznie.
Poznaj też Smart Casco – to rozwiązanie to doskonały sposób na dodatkową ochronę auta, która jest dostosowana do Twoich oczekiwań. Świetnym produktem ubezpieczeniowym jest także ochrona szyb – dzięki niej możesz liczyć na świadczenie w przypadku ich uszkodzenia, stłuczenia, zarysowania czy pęknięcia. Wybierz ochronę ubezpieczeniową, na jakiej najbardziej Ci zależy – i zadbaj o bezpieczeństwo zarówno podczas dłuższych podróży, jak i na co dzień.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20