Suma ubezpieczenia AC a wartość samochodu – czy wpływa na wysokość składki?
Wysokość składki na ubezpieczenie AC zależy od wielu czynników – jednym z nich jest suma ubezpieczenia. Wartość samochodu jest brana pod uwagę podczas ustalania tej sumy. W artykule podpowiadamy, co wpływa na wartość pojazdu i jak ją obliczyć oraz dlaczego warto wykupić ubezpieczenie Autocasco.
Spis treści:
1. Czym jest suma ubezpieczenia AC?
2. Suma ubezpieczenia AC a wartość samochodu
3. Co wpływa na wartość samochodu?
4. Jak wyliczyć wartość samochodu do ubezpieczenia?
5. AC i inne ubezpieczenia w LINK4
6. Wycena wartości samochodu do ubezpieczenia – podsumowanie
7. FAQ – najczęściej zadawane pytania
Ubezpieczenie Autocasco (AC) to dobrowolne ubezpieczenie pojazdów mechanicznych chroniące przed skutkami finansowymi zniszczenia, uszkodzenia lub utraty pojazdu, które powstały w następstwie zdarzenia losowego. Suma ubezpieczenia AC jest równa wartości pojazdu i ustala się ją podczas zawierania umowy. Kluczowe jest jej precyzyjne określenie. Dlaczego to takie ważne? Sprawdź i dowiedz się, jaki wpływ na wysokość składki ma wartość samochodu i jak ją wyliczyć.
Czym jest suma ubezpieczenia AC?
Zgodnie z OWU LINK4 „Suma ubezpieczenia to maksymalna wysokość odszkodowania, jaką możemy wypłacić za Szkodę”. Wynika ona z wartości rynkowej pojazdu. Suma ubezpieczenia może być stała lub zmienna.
Stała suma ubezpieczenia AC
Stała suma ubezpieczenia oznacza, że w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej uwzględniana jest wartość pojazdu, która została ustalona w dniu złożenia Wniosku o ubezpieczenie. Nie ma więc znaczenia, czy szkoda miała miejsce dzień czy kilka miesięcy po podpisaniu umowy.
Warto wiedzieć! W LINK4 standardem jest stała suma ubezpieczenia dla nowego pojazdu. Jest to opłacalna opcja dla aut z salonu, ponieważ nowe samochody szybko tracą na wartości.
Zmienna suma ubezpieczenia AC
Innym rozwiązaniem stosowanym przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe jest wprowadzenie do umowy zmiennej sumy ubezpieczenia, która uwzględnia spadek wartości samochodu w czasie użytkowania. W przypadku kradzieży lub szkody całkowitej wartością pojazdu będzie ta ustalona w dniu wystąpienia szkody.
Suma ubezpieczenia – co jeszcze warto wiedzieć?
W przypadku Autocasco czasami osobno ustala się sumę ubezpieczenia dla fotelików samochodowych, bagażu czy wyposażenia dodatkowego. W LINK4 poszczególne sumy wynoszą:
dla fotelików samochodowych – 1000 zł,
dla bagażu podręcznego – 1000 zł,
dla wyposażenia dodatkowego – zależnie od wartości podanej podczas składania Wniosku o ubezpieczenie.
Suma ubezpieczenia AC a wartość samochodu
Suma ubezpieczenia jest obliczana oddzielnie dla każdego pojazdu i wpływa na wysokość składki. Podstawą do ustalenia tej sumy jest wartość pojazdu – do ubezpieczenia określa się ją na różne sposoby w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
W praktyce popularnie stosowanym rozwiązaniem jest też przyjęcie jako sumy ubezpieczenia wartości rynkowej pojazdu ustalonej na podstawie profesjonalnych katalogów, takich jak Info-Ekspert czy Eurotax. Na tej samej zasadzie ustalana jest wartość pojazdu w razie zajścia wypadku ubezpieczeniowego.
Czasami sumę ubezpieczenia określa się samodzielnie, jeśli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajduje się zapis, zgodnie z którym suma ubezpieczenia jest ustalana przez ubezpieczającego.
Zobacz także: Ubezpieczenie AC – do jakiego wieku auta można się na nie zdecydować?
Suma ubezpieczenia AC a wartość samochodu – jak to wygląda w LINK4?
W LINK4 wartość pojazdu do ubezpieczenia ustalana jest:
na podstawie danych podanych we Wniosku przez osobę ubiegającą się o ubezpieczenie,
na podstawie danych znajdujących się w Systemie do wyceny,
z uwzględnieniem podatku VAT.
Na Twój wniosek wycena samochodu do ubezpieczenia może mieć inną wartość niż ta, która znajduje się w systemie do wyceny. Należy spełniać jednak określone warunki. Wartość pojazdu nie może przekraczać 20% wartości podanej w systemie do wyceny. Nie może być też od niej niższa.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Co wpływa na wartość samochodu?
Nie ma wątpliwości, że wartość samochodu ma kluczowe znaczenie dla ustalenia wysokości sumy ubezpieczenia. Samodzielne liczenie jest dosyć trudne, ponieważ wartość rynkowa pojazdu jest zależna od wielu czynników. Do najważniejszych parametrów należą:
typ pojazdu – tzn. przeznaczenie auta, jego marka i model. Niektórzy producenci mają większą renomę na rynku, stąd ich samochody mogą się znacznie różnić pod względem wartości. Wpływ mają też takie elementy jak rodzaj nadwozia czy liczba drzwi w pojeździe;
rok produkcji – parametr ten jest kluczowy podczas ustalania wartości pojazdu. Co do zasady, im starszy pojazd, tym niższa jego cena rynkowa. Zasada ta nie dotyczy np. modeli kultowych;
przebieg – szczególnie istotny pod kątem ustalenia wartości pojazdu, ponieważ im jest wyższy, tym bardziej zużyte mogą być części auta;
skrzynia biegów – automatyczne skrzynie biegów zwiększają wartość pojazdu;
moc i pojemność silnika – im wyższe, tym prawdopodobnie wyższą cenę zakupu można uzyskać na wolnym rynku;
wyposażenie – może mieć ogromny wpływ na wartość pojazdu. Największe różnice pod tym kątem obserwuje się w przypadku samochodów luksusowych;
rodzaj paliwa – wpływ na wartość może mieć to, czy samochód jest napędzany benzyną, gazem, ropą czy energią elektryczną.
Podczas sprzedaży pojazdu na wolnym rynku na wartość pojazdu wpływają również dodatkowe aspekty, takie jak chociażby dołączenie bagażnika rowerowego czy kompletu opon zimowych. Jak jednak przedstawione informacje wpływają na to, w jaki sposób jest wyliczana wartość rynkowa samochodu do ubezpieczenia?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Jak wyliczyć wartość samochodu do ubezpieczenia?
Zasady obliczania wartości samochodu do ubezpieczenia różnią się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z autem nowym, czy używanym. Wycena nowego auta jest mniej skomplikowana. W zależności od obowiązujących w danym Towarzystwie Ubezpieczeniowym zasad wartość takiego pojazdu może być ustalona na podstawie ceny katalogowej albo zapisanej na fakturze.
Ubezpieczyciele często uznają wartość zakupu za wartość pojazdu w sytuacji, gdy:
auto nie zostało uszkodzone od zakupu,
data wystawienia faktury za zakup pojazdu przypada w ciągu 6 miesięcy przed podpisaniem umowy,
przebieg samochodu jest niższy niż 10 000 km,
cena analogicznego samochodu w salonie jest obecnie taka sama.
Bardziej skomplikowana jest wycena pojazdu używanego. W tym przypadku pomocne bywają profesjonalne katalogi wyceny samochodów, które gromadzą informacje na temat samochodów na rynku (np. Eurotax czy InfoExpert). W ich przypadku pod uwagę bierze się ceny aut używanych o analogicznych parametrach. Wartość pojazdu używanego zmienia się dynamicznie, dlatego ceny są na bieżąco aktualizowane.
Sprawdź również: Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę, czyli krótkoterminowe Assistance
AC i inne ubezpieczenia w LINK4
Wiesz już, jak duże znaczenie ma wartość samochodu w kontekście wyliczenia sumy ubezpieczenia AC. W LINK4 Autocasco możesz kupić w pakiecie z obowiązkowym OC – to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu Twoje auto jest chronione na wypadek zniszczenia, uszkodzenia czy też utraty, np. w wyniku zderzenia czy kradzieży. Do likwidacji szkody masz do wyboru trzy warianty: Kosztorys, Warsztat i ASO. W przypadku tego pierwszego odszkodowanie otrzymasz na podstawie kosztorysu sporządzonego zgodnie z OWU, a samochód musisz naprawić na własną rękę. Natomiast w wariancie Warsztat możesz naprawić auto bezgotówkowo w warsztatach nieautoryzowanych. W wariancie ASO - Możesz naprawić samochód w dowolnym warsztacie, w tym w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO).
Poza Autocasco warto rozważyć również inne ubezpieczenia, np. NNW lub Assistance. Ubezpieczenie NNW zapewnia wypłatę świadczenia, które można przeznaczyć na dowolny cel, np. gdy zajdzie potrzeba niezwłocznej rehabilitacji. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie Assistance, rozszerzasz ochronę o pomoc w zakresie m.in. holowania, wymiany koła, naprawy na miejscu zdarzenia. Możesz też liczyć na pojazd zastępczy czy organizację noclegu. Zakres polisy dostosujesz do swoich potrzeb.
Jak kupić ubezpieczenie w LINK4?
Wykupienie ubezpieczenia w LINK4 jest bardzo łatwe. Wystarczy, że odwiedzisz stronę internetową ubezpieczyciela, gdzie znajdziesz prosty w obsłudze kalkulator OC i AC. Po uzupełnieniu podstawowych informacji na temat swojego pojazdu, dotychczasowej historii ubezpieczeń oraz preferowanego zakresu ochrony, otrzymasz wycenę polisy. Wszelkie formalności załatwisz bez wychodzenia z domu.
Do wyboru masz też inne formy kontaktu. Możesz porozmawiać telefonicznie z naszymi konsultantami, którzy pomogą Ci w zakupie polisy – wystarczy, że zadzwonisz pod numer 22 444 44 44. Możesz również spotkać się osobiście z jednym z agentów współpracujących z LINK4.
Wycena wartości samochodu do ubezpieczenia – podsumowanie
Ustalenie wartości pojazdu jest kluczowe podczas zawierania umowy ubezpieczenia Autocasco. Zarówno nadubezpieczenie, jak i niedoubezpieczenie mogą wywołać niekorzystne skutki dla właściciela pojazdu. Dzięki temu, że wiesz już, na czym polega wycena wartości samochodu do ubezpieczenia, możesz wykupić dostosowaną do swoich potrzeb polisę. Jeszcze dziś skorzystaj z kalkulatora online, zadzwoń do nas lub spotkaj się ze współpracującym z nami agentem.
Zobacz również: OC Ostrowiec Świętokrzyski, ubezpieczenie OC Toyota
Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy można samodzielnie określić wysokość sumy ubezpieczenia AC?
Nie jest to możliwe. Suma ubezpieczenia jest określana na podstawie wartości Twojego pojazdu. W LINK4 suma ta wyliczana jest na podstawie danych, które zostały przez Ciebie podane we wniosku o ubezpieczenie oraz danych zawartych w systemach do wyceny. Możesz natomiast po złożeniu odpowiedniego wniosku ubiegać się o uwzględnienie innej kwoty wartości pojazdu niż tej w systemie do wyceny – nie może jednak być od niej wyższa o więcej niż 20%, ani niższa od wartości wskazanej w systemie do wyceny.
Czy suma ubezpieczenia jest równa wartości pojazdu?
Suma ubezpieczenia powinna być taka sama jak wartość pojazdu. Ten parametr zmienia się dynamicznie w czasie użytkowania samochodu, dlatego wysokość odszkodowania w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej będzie zależeć od tego, czy Twoja suma ubezpieczenia jest stała, czy zmienna. Przy stałej sumie wartość auta jest taka sama jak w dniu podpisywania umowy. Natomiast przy zmiennej – wartość pojazdu jest ustalana w dniu wystąpienia szkody. W przypadku LINK4 możesz liczyć na stałą sumę ubezpieczenia w standardzie dla nowych pojazdów – jest to szczególnie korzystne, ponieważ ich wartość szybko maleje. Jeśli chcesz, możesz zdecydować się na stałą sumę również dla starszych pojazdów, jednak taka opcja jest dodatkowo płatna.
Czy wycena nowego auta różni się od wyceny pojazdu używanego?
Wycena nowego pojazdu różni się w porównaniu do wyceny używanego samochodu. W pierwszym przypadku pod uwagę może być wzięta jedynie cena zakupu, która uwzględnia już takie czynniki jak np. rocznik pojazdu i wyposażenie fabryczne. Wycena auta używanego musi być z kolei przeprowadzona na podstawie rzetelnych informacji rynkowych, które Towarzystwa Ubezpieczeniowe czerpią m.in. z katalogów branżowych zestawiających aktualne wartości aut.
Dlaczego nie można zaniżać ani zawyżać wartości pojazdu?
Nie warto zaniżać ani zawyżać wartości pojazdu w przypadku ubezpieczenia AC. Nadubezpieczenie sprawia, że właściciel przez okres trwania umowy płaci wyższą składkę, a w razie zajścia wypadku ubezpieczeniowego i tak nie otrzyma dzięki temu wyższego świadczenia. Niedoubezpieczenie powoduje z kolei, że pozornie tańsza polisa może nie pokryć wszystkich kosztów naprawienia szkody.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20