Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Samochód z Finlandii – wszystko, o czym powinieneś wiedzieć przed zakupem

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 6 min. 56 sek.

Czy samochód z Finlandii to dobry pomysł? Auta z tego kraju cieszą się rosnącą popularnością na rynku wtórnym w Polsce, a Polacy coraz częściej doceniają liczne zalety aut skandynawskich. Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem pojazdu z Finlandii!

Zastanawiasz się nad zakupem auta z zagranicy? Przeglądając oferty, natkniesz się przede wszystkim na pojazdy niemieckie, francuskie, czeskie czy belgijskie. Nie musisz jednak ograniczać się do aut tylko z tych krajów. Samochód z Finlandii może być bardzo dobrą opcją, gdy zależy Ci na dobrym stanie technicznym i porządnym wyposażeniu. 

Samochody z Finlandii i innych krajów skandynawskich coraz częściej pojawiają się na polskich drogach. Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2023 roku do naszego kraju sprowadzono 3167 samochodów z Finlandii, co stanowi wzrost aż o 22,4% w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Można zatem zauważyć rosnącą tendencję i wzrastające zainteresowanie autami z krajów skandynawskich. 

Jeśli interesuje Cię sprowadzenie samochodu z Finlandii, w tym artykule znajdziesz wszystko, co ważne, na temat tego procesu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, dokonując transakcji i rejestrując auto. 

Samochód z Finlandii – czy warto?

Kupienie auta z drugiej ręki nie jest prostym zadaniem. Wprawdzie na różnego rodzaju portalach z ogłoszeniami można znaleźć wiele ofert, ale cały proces wymaga zwrócenia uwagi na wiele aspektów, które nie zawsze są oczywiste. Na przykład nie zawsze masz możliwość poznać dokładną historię pojazdu. Niekiedy zużycie auta jest bardzo widoczne – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu. Jednak czasem auta mają wady, o których sprzedawca nie wspomina w ogłoszeniu, a które wychodzą na jaw dopiero podczas oględzin pojazdu.

Wiele osób decyduje się na sprowadzenie samochodu z zagranicy. W ten sposób zdecydowanie rozszerzają sobie „pole manewru” – zyskują dostęp do znacznie bogatszej oferty pojazdów. Dzięki temu łatwiej znaleźć samochód, z którego będą faktycznie zadowoleni. Niekiedy auta pochodzą z państw graniczących z Polską. Mogą to jednak być także samochody używane z Finlandii lub innych krajów.

Dlaczego akurat Finlandia? Samochody z tego kraju jeszcze stosunkowo rzadko pojawiają się na portalach ogłoszeniowych, choć zaczyna to się zmieniać. Tak jak w przypadku aut niemieckich, francuskich czy belgijskich, wśród samochodów z Finlandii możesz znaleźć prawdziwe perełki – na przykład klasyki z lat 70 lub kultowe japońskie modele, które naprawdę trudno znaleźć w Polsce. 

Jednak samochody sprowadzane z Finlandii są warte rozważenia nie tylko wtedy, gdy zależy Ci na aucie unikatowym. To także świetny pomysł, gdy potrzebujesz auta z wyższej półki, ale bardziej popularnych producentów. Można tutaj znaleźć dobrze zachowane auta w dość przystępnych cenach.

Korzyści wynikających z zakupu pojazdu z Finlandii jest więcej. Kraj ten może się poszczycić znakomicie utrzymanymi drogami, a także wysokiej jakości serwisami dysponującymi oryginalnymi częściami zamiennymi, podzespołami i preparatami motoryzacyjnymi. To wszystko sprawia, że używane samochody od Finlandczyków trafiają do Polski w bardzo dobrym stanie technicznym.

Jak widać, samochody sprowadzone z Finlandii mogą mieć wiele zalet. Jednak jak przebiega ten proces? Czy sprowadzenie auta i rejestracja samochodu są bardziej skomplikowane niż w przypadku innych państw?

Auta z Finlandii – jak je sprowadzić?

Sprowadzanie auta z Finlandii nie należy do najprostszych. W końcu trzeba się udać do tego kraju w celu dokonania oględzin (ewentualnie oprzeć się na opinii zaufanej osoby, która jest „na miejscu”). Trzeba pamiętać o tym, że w Finlandii nie funkcjonuje system będący odpowiednikiem polskiego CEPIK. W związku z tym sprawdzenie danych po numerze VIN jest mocno utrudnione, ale nie niemożliwe. Aby to zrobić, skonsultuj się z lokalnym urzędem rejestracji pojazdów w Finlandii.

Przed zakupem samochodu dokładnie przejrzyj jego dokumentację, którą dostarczy Ci właściciel pojazdu. Upewnij się, czy auto ma pełną historię serwisową oraz, czy w dokumentach rejestracyjnych znajdują się adnotacje dotyczące przebiegu wozu. Sprawdź też, czy wpisy związane z przeglądami technicznymi są aktualne.

Drugi problem, z jakim wiąże się sprowadzenie auta z Finlandii, jest związany przede wszystkim… z odległością. Zorganizowanie transportu może Cię sporo kosztować. Na szczęście można znaleźć wiele firm, które oferują tego typu usługi. Specjalizują się one nie tylko w transporcie samochodów osobowych, ale także np. maszyn rolniczych. 

Pozostaje jeszcze kwestia zapłacenia akcyzy. Gdy interesują Cię samochody używane z Finlandii, zapewne domyślasz się, że niezbędne jest uiszczenie takiej opłaty. Ile ona wynosi? Gdy chcesz sprowadzić samochód z Finlandii z silnikiem o pojemności poniżej 2000 cm³, wówczas trzeba zapłacić 3,1% wartości pojazdu. Gdy auto ma silnik o pojemności powyżej 2,0 l, wówczas wysokość podatku akcyzowego wzrasta do 18,6%. 

Wytyczne te dotyczą aut z silnikiem spalinowym. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy sprowadzamy pojazd elektryczny albo hybrydę. W tym przypadku stawki są inne i wynoszą: 1,55% wartości samochodu w przypadku silników o pojemności do 2000 cm³, 9,3% wartości dla aut z silnikiem o pojemności od 2000 cm³ do 3500 cm³ oraz 18,6% dla samochodów z silnikiem powyżej 3500 cm³.

Pamiętaj o tym, że podatek akcyzowy należy zapłacić w terminie 30 dni od momentu sprowadzenia auta z Finlandii. Nie zapomnij także o konieczności wypełnienie deklaracji AKC–U/S (deklaracja uproszczona w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych). Masz na to tylko 14 dni od daty powstania obowiązku podatkowego, czyli przekroczenia granicy, ale nie później niż w dniu zarejestrowania auta. Dokument potwierdzenia akcyzy jest niezbędny do rejestracji pojazdu.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Rejestracja auta z Finlandii

Wiesz już, jak wygląda sprowadzenie auta z Finlandii. Choć nie jest to proste zadanie, to jednak w przypadku dobrego samochodu – gra może być zdecydowanie warta świeczki. Jednak jak wygląda rejestracja auta z Finlandii?

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że rejestracja pojazdu z Finlandii wymaga wcześniejszego wykonania tłumaczenia dokumentów, w tym umowy kupna-sprzedaży lub faktury oraz karty pojazdu. Trzeba pamiętać, że tylko specjalista może wykonać tłumaczenie uwierzytelnione – co wiąże się z kosztami. 

Czy do tłumaczenia należy przesłać oryginał dokumentu tłumaczowi? Tak, jest to konieczne. Zgodnie z prawem tłumacz przysięgły wykonujący uwierzytelnione tłumaczenie musi zawrzeć na dokumencie konkretne informacje – na sporządzonych tłumaczeniach należy stwierdzić, czy wykonano je na podstawie oryginału dokumentu, czy też jego skanu, kopii albo wydruku niesygnowanego. Aby zatem nie było żadnych wątpliwości ze strony urzędnika przyjmującego Twój wniosek, zleć wykonanie tłumaczeń z oryginału.

Czy zagraniczny dowód rejestracyjny wydany przez właściwy organ państwa członkowskiego również należy przetłumaczyć? Choć nie ma wymogu tłumaczenia takiego dokumentu, to może się okazać, że – w przypadku pojawienia się wątpliwości – urzędnik może wymagać przetłumaczenia danych i informacji krajowych zawartych w tym dokumencie. W związku z tym, jeżeli chcesz przyspieszyć cały proces, warto przy sobie mieć już przetłumaczony dokument.

Podczas wizyty w Wydziale Komunikacji – oprócz wspomnianych wcześniej dokumentów – trzeba mieć jeszcze przygotowany wniosek o zarejestrowanie pojazdu. Potrzebne będzie Ci także zaświadczenie o przebytym badaniu technicznym oraz potwierdzenie zapłaty akcyzy. Do rejestracji niezbędne będą ponadto zagraniczne tablice rejestracyjne (lub oświadczenie o ich braku). 

Następne kroki wyglądają podobnie jak w przypadku rejestracji samochodu z każdego innego kraju. Otóż po złożeniu wniosku otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny oraz tymczasowe tablice rejestracyjne, które są ważne przez 30 dni. To, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru, możesz sprawdzić na stronie internetowej PWPW. Przy odbiorze stałego dowodu rejestracyjnego w Wydziale Komunikacji musisz zdać dotychczasowe tablice i tymczasowy dowód.

Uwaga! Jeśli przy składaniu wniosku o rejestrację nie masz jeszcze opłaconej akcyzy, możesz dokonać rejestracji warunkowej. Musisz dostarczyć potwierdzenie zapłaty akcyzy przed odbiorem stałego dowodu rejestracyjnego, ale nie później niż w ciągu 30 dni od daty zarejestrowania auta.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Samochód z Finlandii – kilka słów na koniec

Czy samochód z Finlandii to dobry pomysł? Widać, że takie auto wiążę się z szeregiem atutów. Jednak trzeba pamiętać o tym, że sprowadzenie auta z zagranicy zawsze wiąże się też z dodatkowymi kosztami. Gdy jednak uwzględnisz je podczas analizy wydatków, może się okazać, że sprowadzenie pojazdu z tego kraju może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

Pamiętaj o tym, że kupując – i rejestrując – samochód, musisz przyjrzeć się kwestii OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest wymagane podczas poruszania się po drogach. To właśnie dzięki niemu osoba poszkodowana w kolizji drogowej może liczyć na uzyskanie odszkodowania. Warto wiedzieć, że w LINK4 możesz wykupić ubezpieczenie OC w pakiecie z AC przez Internet.

Autocasco w formule ALL RISK obejmuje ochroną pojazd w razie wszelkich nieprzewidzianych zdarzeń poza tymi wskazanymi w sekcji wyłączeń w OWU. Możesz wybrać jeden z trzech wariantów likwidacji szkody: ASO, Kosztorys i Warsztat. 

Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów – informacje otrzymasz na stronie www.link4.pl, a także podczas kontaktu z infolinią pod numerem 22 444 44 23 czy osobistego spotkania z jednym z agentów współpracujących z LINK4. Zachęcamy również do skorzystania z Kalkulatora, w celu wyliczenia wysokości składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o auta z Finlandii

Ile kosztuje rejestracja auta z Finlandii?

Opłata za wydanie tablic rejestracyjnych samochodowych na dzień 16 maja 2024 roku wynosi 80 zł. Z kolei koszt wydania dowodu rejestracyjnego to 54 zł, pozwolenia czasowego – 13,50 zł, a znaków legalizacyjnych – 12,50 zł. Kupując auto z zagranicy, należy liczyć się też z innymi wydatkami, w tym akcyzą – jej wysokość zależy od pojemności silnika i wartości pojazdu.

Jakie dokumenty do rejestracji samochodu z Finlandii?

Przy rejestracji samochodu z Finlandii należy złożyć wniosek o rejestrację, a także tłumaczenia karty pojazdu i umowy kupna-sprzedaży wykonane przez tłumacza przysięgłego. Niezbędne jest też dostarczenie: zaświadczenia o przebytym badaniu technicznym, potwierdzenia zapłaty akcyzy oraz zagranicznych tablic rejestracyjnych (albo oświadczenia o ich braku).

Jak sprawdzić auto sprowadzone z Finlandii?

W Finlandii nie funkcjonuje system będący odpowiednikiem polskiego CEPiK. Aby sprawdzić historię auta po numerze VIN, skontaktuj się z lokalnym urzędem rejestracji pojazdów w Finlandii. Dokładnie sprawdź też historię serwisową, dokumenty rejestracyjne i inną dokumentację pojazdu dostarczoną przez sprzedającego.

Co trzeba zrobić po sprowadzeniu auta z zagranicy?

W ciągu 30 dni od momentu sprowadzenia auta z zagranicy należy zapłacić akcyzę, a następnie zarejestrować auto. Nie zapomnij o deklaracji AKC-U/S.

Czy trzeba zgłosić do urzędu skarbowego kupno samochodu z zagranicy?

Tak, w ciągu 14 dni od daty sprowadzenia samochodu do Polski należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U/S. Ponadto w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia auta należy przelać na konto urzędu skarbowego opłatę za akcyzę.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20