Samochód z Anglii – jak go sprowadzić i zarejestrować?
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Brexit, którego okres przejściowy zakończył się z początkiem 2021 roku, wywołał wiele niepewności, zwłaszcza jeśli chodzi o kupowanie samochodów z Wielkiej Brytanii. Ciągle powraca pytanie – czy możemy legalnie importować je do Polski? Jak wygląda rejestracja anglika w Polsce po 2021 roku? Poznaj procedury, które na Ciebie czekają, jeśli zamierzasz sprowadzić samochód z Anglii.
Brytyjskie samochody zarejestrowane po raz pierwszy po Brexicie, czyli po 1 stycznia 2021 roku, są traktowane przez polskie prawo jak pojazdy spoza Unii Europejskiej. Niestety w tym przypadku nie można zarejestrować auta z kierownicą po prawej stronie. W takim przypadku niezbędne będzie dokonanie przełożenia jej na lewą stronę. To niejedyna kwestia, o której warto pamiętać w przypadku samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego kupno samochodu z Anglii to dobry wybór oraz jak sprowadzić i zarejestrować samochód z tego kraju.
Przeczytaj również: Ubezpieczenie auta z USA – kiedy trzeba ubezpieczyć auto sprowadzone zza granicy?
Auto z Anglii – dlaczego to dobry wybór?
Wielu kierowców decyduje się na poszukiwanie auta za granicą. Jednak rynki takie jak Niemcy, Holandia lub nawet Francja są już mocno spenetrowane przez polskich handlarzy. Coraz ciężej znaleźć tam auta godne uwagi w atrakcyjnej cenie. Z tego też powodu w poszukiwaniu samochodu marzeń wielu z nas przekracza kanał La Manche. Można tam znaleźć tanie osobówki oraz auta dostawcze z Anglii w dobrym stanie technicznym z łatwą do sprawdzenia historią.
Jeżeli chodzi o ceny tego rodzaju pojazdów, to rzeczywiście są one atrakcyjne. Zwłaszcza po Brexicie, gdy rynek samochodowy w Europie dla mieszkańców Wysp znacznie się zmniejszył. Dlatego też, jeżeli znajdzie się kupiec z gotówką, którego interesuje import aut z Anglii, sprzedający samochód są w stanie zejść sporo z ceny wywoławczej. Lepiej sprzedać auto trochę taniej niż czekać tygodnie na kolejnego chętnego.
Prawdą jest także, że angielskie samochody są zazwyczaj w dobrym stanie technicznym, choć oczywiście w Wielkiej Brytanii możesz się natknąć także na uszkodzone auto. Niemniej Anglicy dbają o swoje pojazdy i regularnie je serwisują. Warto także wspomnieć o dobrych nawierzchniach oraz łagodnych zimach. W związku z tym auto z Anglii ma rzadko do czynienia z solą. Wersje wyposażenia używanych pojazdów na Wyspach są także często bogatsze niż te w Polsce lub innych krajach kontynentu. Anglicy cenią komfort i są w stanie za niego zapłacić. Dlatego też sprowadzone samochody terenowe z Anglii mają skórzane fotele, napęd na cztery koła, a często także bardzo dobry system nagłośnienia.
Nie ma problemu także z prześledzeniem historii danego pojazdu. Na Wyspach działa specjalna baza przedstawiająca historię pojazdu. Znajdziesz ją pod tym adresem: https://www.check-mot.service.gov.uk/. Zupełnie za darmo umożliwia ona sprawdzenie historii i stanu samochodu z Anglii. Dowiesz się między innymi, ile kilometrów samochód przebył w ciągu roku oraz czy ma ważne badania techniczne przeprowadzone w stacji kontroli pojazdów. Znajdziesz także informacje o rodzaju paliwa, kolorze pojazdu, pojemności silnika i dacie rejestracji. Oczywiście podane będą wszelkie usterki oraz związane z nimi naprawy. Cofanie licznika w Anglii praktycznie się nie zdarza, gdyż przebieg także zapisywany jest we wspomnianej bazie.
Sprawdź także: Przekładka anglika – co to jest i czy się opłaca? Wyjaśniamy
Jak sprowadzić auto z Anglii?
Po zakupie samochodu w Anglii konieczna jest jego krótkoterminowa rejestracja w tym kraju. Dzięki temu możesz legalnie przyjechać nim do Polski. Po transakcji otrzymasz fakturę lub umowę. Należy pamiętać, że nie potrzebujesz umowy w UK, ale w Polsce umowa kupna sprzedaży wymagana będzie przy rejestrowaniu pojazdu. Zaleca się zatem przygotowanie dokumentu w dwóch wersjach językowych, dzięki czemu zachowasz tłumaczenie na język polski, które jest niezbędne do rejestracji auta. Konieczne jest także krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu w Anglii.
Kupując pojazd, nie zapomnij wypełnić sekcji 4. certyfikatu odpowiadającego Twojemu dowodowi rejestracyjnemu. Będziesz potrzebować daty wyjazdu pojazdu z Wielkiej Brytanii. Powinieneś wysłać ten dokument do DVLA, odpowiednika polskiego wydziału komunikacji. Pomimo podania daty wyjazdu, nadal możesz zakupionym pojazdem poruszać się po drogach w UK.
Bezpośrednio przed wyjazdem masz obowiązek osobiście zwrócić zaświadczenie o rejestracji do DVLA i wskazać datę wyjazdu. Następnie uzyskasz certyfikat eksportowy tj. dokument V561. Dzięki niemu możesz poruszać się zakupionym pojazdem poza Wielką Brytanią, do czasu jego rejestracji w Polsce. Po powrocie konieczne jest opłacenie akcyzy. Obliczana jest ona w zależności od pojemności silnika oraz wartości sprowadzonego pojazdu.
W przypadku aut z silnikiem spalinowym, odpowiednio akcyza wynosi:
- 3,1% wartości pojazdu w przypadku silników do 2000 cm3,
- 18,6% wartości pojazdu w przypadku silników powyżej 2000 cm3.
Jeśli natomiast interesuje Cię zakup samochodu elektrycznego lub hybrydowego z kierownicą po prawej stronie, podatek wyniesie połowę przedstawionych wyżej stawek:
- 1,55% wartości samochodu w przypadku tzw. hybryd pełnych (HEV) oraz miękkich (MHEV) z silnikami do 2000 cm3,
- 9,3% wartości auta dla samochodów hybrydowych miękkich i pełnych, wyposażonych w silniki o pojemności powyżej 2000 cm3.
Aktualnie właściciele samochodów elektrycznych są zwolnieni z akcyzy. Poza akcyzą należy też zapłacić VAT wynoszący 23%.
Koszt sprowadzenia auta z Anglii nie jest duży, jeśli zdecydujesz się na to sam. Możesz także skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, ale wtedy powinieneś liczyć się z wyższą ceną końcową auta.
Kolejnym krokiem jest tłumaczenie dokumentów, czyli umowy kupna-sprzedaży na język polski, tak by w wydziale komunikacji możliwe było na jej podstawie zarejestrowanie pojazdu. Dokonasz tego u tłumacza przysięgłego. Koszt takiej usługi nie jest duży i waha się między średnio 100 a 200 złotych.
Pamiętaj także, że po zarejestrowaniu pojazdu będziesz musiał wykupić OC całoroczne.
Zobacz także: Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie ma nabywca? Wyjaśniamy, kiedy należy wykupić OC
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Samochód z Anglii – rejestracja. Czego potrzebujesz?
Sprowadzenie auta z Anglii to nie wszystko. Konieczne jest jego zarejestrowanie. Wymaga to od właściciela wizyty w miejscowym wydziale komunikacji, tak jak ma to miejsce w przypadku samochodu zakupionego w Polsce. Jeżeli pojazd jest współwłasnością, obowiązek ten dotyczy wszystkich współwłaścicieli. Pamiętaj, że dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z kierownicą po prawej stronie muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.
Oto jakie dokumenty należy zabrać ze sobą zabrać do urzędu, aby zarejestrować auto:
- wniosek o rejestrację pojazdu,
- dokument potwierdzający własność pojazdu – umowa kupna-sprzedaży auta, faktura,
- dotychczasowe tablice rejestracyjne – angielskie numery tablic rejestracyjnych będziesz musiał oddać,
- zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego samochodu,
- angielski dowód rejestracyjny samochodu,
- potwierdzenie opłacenia akcyzy za samochód,
- potwierdzenie wniesienia opłat skarbowych.
Co więcej, jeżeli sprowadzone auto zostało zarejestrowane w Anglii po raz pierwszy po 1 stycznia 2021 roku, konieczne jest dokonanie przekładki kierownicy znajdującej się po prawej stronie na lewą stronę, aby przystosować samochód do ruchu prawostronnego obowiązującego w Unii Europejskiej. Dopiero takie auto może zostać zarejestrowane w naszym kraju, gdyż krajem o ruchu prawostronnym jest tylko Anglia. Samochody starsze możesz zarejestrować i używać bez konieczności dokonywania takich zmian. Jest to jedna z konsekwencji Brexitu. Poza przełożeniem kierownicy po prawej stronie na lewą, często należy dokonać też innych modyfikacji. Trzeba m.in. przełożyć tylne światło przeciwmgielne na lewą stronę, wymienić przednie lampy oraz licznik, by wskazywał prędkość w km/h.
Samochód zostanie najpierw zarejestrowany na okres 30 dni, a po tym czasie otrzymasz tak zwany twardy dowód rejestracyjny, nowe tablice oraz naklejkę na szybę. Od tego momentu Twoje auto jest już zarejestrowane i możesz nim legalnie poruszać się po polskich drogach.
Auto z Anglii. Najważniejsze Informacje
Nasz mały poradnik powinien pomóc Ci w sprowadzeniu i zarejestrowaniu angielskiego samochodu w Polsce. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika? Pamiętaj, że w LINK4 oferujemy ubezpieczenie OC oraz wiele innych wartych Twojej uwagi ubezpieczeń. Na przykład, wybierając AC w LINK4, zyskujesz nie tylko bardzo szeroki zakres ochrony, ale też możliwość wyboru jednego z trzech sposobów likwidacji szkody:
- ASO – naprawisz wóz w autoryzowanej stacji obsługi,
- Warsztat – naprawisz pojazd w dowolnym warsztacie nieautoryzowanym,
- Kosztorys – po otrzymaniu odszkodowania zdecydujesz o sposobie naprawy.
W ramach wariantów ASO i Warsztat możesz dodatkowo wybrać opcję Auto zastępcze na czas naprawy. Dzięki temu LINK4 zapewni Ci samochód zastępczy do 7 dni, gdy Twój wóz ulegnie wypadkowi i będzie naprawiany w warsztacie.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony LINK4.pl, gdzie znajdziesz kalkulator OC dostępny na naszej stronie. Możesz również skontaktować się z doradcą pod numerem 22 444 44 23 albo spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Ile wynosi cło za auto z Wielkiej Brytanii?
Po sprowadzeniu towarów z zagranicy do Polski, zazwyczaj trzeba zapłacić cło. Nie dotyczy to jednak Wielkiej Brytanii. Zgodnie z art. GOODS.5 Umowy o handlu i współpracy między UE i UK, cła na wszystkie towary są zakazane. Konieczne jest natomiast zapłacenie akcyzy. Wysokość akcyzy za samochód z Anglii zależy od wartości auta oraz pojemności silnika samochodu. Stawka akcyzy za samochody z silnikiem spalinowym wynosi 3,1% wartości pojazdu w przypadku modeli z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6% wartości auta z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3. Auta elektryczne i hybrydowe mają niższe stawki akcyzy, ale aktualnie właściciele tych samochodów są zwolnieni z opłat podatku.
Aby opłacić akcyzę, przelicz wartość pojazdu na polską walutę, korzystając z aktualnych kursów prezentowanych na stronie NBP. Akcyzę za samochód sprowadzony z Wielkiej Brytanii należy zapłacić w urzędzie skarbowym w ciągu 30 dni od dnia wjazdu do Polski.
Czy warto kupić samochód z Anglii?
Transport aut z Wielkiej Brytanii może być bardzo opłacalny, ze względu na to, że używane samochody z tego kraju są zazwyczaj w bardzo dobrym stanie technicznym i atrakcyjnej cenie. Dodatkowo, poprzedni właściciel samochodu często jest w stanie sporo zejść z ceny wywoławczej z oferty sprzedaży, gdy znajdzie się kupiec płacący gotówką. To sprawia, że koszt sprowadzenia samochodu z Wielkiej Brytanii może być bardzo korzystny, nawet gdy uwzględnisz podatek VAT, akcyzę, ubezpieczenie anglika oraz ewentualną konieczność przełożenia kierownicy na lewą stronę.
Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z Anglii do Polski?
Na to, ile kosztuje import aut z Wielkiej Brytanii do Polski, wpływa kilka czynników. Sprowadzając samochód z Anglii do kraju, należy liczyć się z opłatami za:
- akcyzę (od 2017 roku należy ją zapłacić do skarbówki, a nie urzędu celnego), której wysokość zależy od wartości samochodu i pojemności napędu,
- ubezpieczenie anglika,
- podatek VAT,
- samo sprowadzenie pojazdu na kołach bądź lawecie.
Aby zarejestrować anglika, trzeba też przetłumaczyć umowę kupna sprzedaży na język polski (wymagane jest tłumaczenie przysięgłe) i mieć aktualny przegląd techniczny samochodu. Zazwyczaj trzeba też przekładać kierownicę znajdującą się po prawej stronie na lewą. Wszystkie te czynności wiążą się z opłatami wpływającymi na ostateczny koszt sprowadzenia pojazdu.
Co trzeba zrobić po zakupie auta w Anglii?
Po zakupie samochodu wypełnij sekcję 4. certyfikatu odpowiadającego Twojemu dowodowi rejestracyjnemu i wyślij dokument do DVLA – odpowiednika polskiego wydziału komunikacji w Wielkiej Brytanii. Bezpośrednio przed wyjazdem zwróć osobiście zaświadczenie o rejestracji do DVLA i wskaż datę wyjazdu z kraju. Otrzymasz V561, czyli tzw. certyfikat eksportowy, który pozwoli Ci na legalne poruszanie się po drogach poza Anglią. Gdy dotrzesz do kraju, w ciągu 14 dni od przekroczenia granicy złóż deklarację akcyzową, a w ciągu 30 dni (liczonych od daty wjazdu do Polski) zapłać akcyzę. Należy również zapłacić podatek VAT wynoszący 23%, wyliczany w urzędzie celnym, a po sprowadzeniu samochodu do Polski – wykup ubezpieczenie OC całoroczne.
Jeśli samochód został zarejestrowany w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy po 1.01.2021 roku, w Polsce należy przenieść kierownicę na lewą stronę. Po sprowadzeniu pojazdu trzeba go zarejestrować. Rejestracja anglika wymaga tłumaczenia przysięgłego umowy kupna-sprzedaży na język polski. Do urzędu komunikacji zabierz ze sobą także: wniosek o rejestrację, dowód zapłacenia akcyzy, OC i opłat skarbowych, angielski dowód rejestracyjny, wynik badania technicznego auta i tablice rejestracyjne.
Kto płaci akcyzę za sprowadzony samochód?
W przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy (w tym Wielkiej Brytanii) akcyzę płaci nabywca pojazdu. Obowiązek ten dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20