Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Rejs statkiem – jak się przygotować? Poznaj nasze wskazówki!

Czas czytania: 7 min. 11 sek.

Szukasz nietypowego pomysłu na spędzenie wakacji? Rejs morski pozwoli Ci korzystać z różnych form wypoczynku, a przy tym zwiedzić więcej niż jedno miejsce w czasie urlopu. Dowiedz się, jak przygotować się do takiego wyjazdu.

Rejsy wycieczkowe to stosunkowo mało popularna forma wypoczynku, która jednak zasługuje na uznanie. Dlaczego? Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest to, że nie pozostajesz w jednym miejscu przez całe wakacje, lecz masz szansę odwiedzić kilka czy nawet kilkanaście różnych miast znajdujących się na trasie. Chociaż podobnie działa klasyczny roadtrip samochodem, to jednak statek zapewnia dużo większy komfort podróży – nie musisz się niczym martwić, a jedynie cieszyć widokami i rozrywkami dostępnymi na pokładzie.

Wspomniane rozrywki to kolejny powód mogący przemawiać za tym, by zarezerwować rejs na kolejne wakacje. Luksusowe statki wycieczkowe obfitują w wiele atrakcji pozostających do dyspozycji urlopowiczów. W zależności od konkretnej oferty możesz korzystać m.in. z bogatej strefy SPA, koncertów na żywo, najnowszych sprzętów na siłowni, bogato zaopatrzonego baru, a nawet aquaparku ze zjeżdżalniami czy toru gokartowego.

Nie zapomnij również o tym, że za dość przystępną cenę możesz cieszyć się luksusem na każdym kroku. Statki zapewniają gościom wygodne warunki pobytu w kabinach, jak również pomocną obsługę spełniającą specjalne, spersonalizowane życzenia. Wszystko po to, by rejsy statkiem kojarzyły się z ekskluzywnym przeżyciem i niosły za sobą poczucie prestiżu. Warto mieć na uwadze także to, że w ten sposób możesz odwiedzić niemal każdą część świata.

Rejsy wycieczkowe – dostępne rodzaje

To, jak będzie wyglądać Twój rejsowy urlop, zależy w dużej mierze od tego, jaki statek wybierzesz. Pod względem wielkości masz do wyboru 2 opcje:

  • małe i średnie statki wycieczkowe – zwykle zapewniają podróżnym dostęp do ograniczonej liczby atrakcji na pokładzie. Z drugiej strony, są w stanie zacumować w pobliżu mniejszych i bardziej urokliwych miejscowości, które pozostają poza zasięgiem największych statków,
  • duże statki wycieczkowe – pod pewnymi względami przypominają małe miasteczko, w którym można znaleźć niemal wszystkie możliwe usługi i atrakcje. Chociaż pasażerowie mają możliwość zejścia na ląd w wybranych portach, to jednak samo przebywanie na takim statku wiąże się z niezapomnianymi wrażeniami. 

Duża część rejsów wycieczkowych skupia się na tym, by zapewnić pasażerom wrażenie luksusu i pewność, że nie będą się nudzić. Ciekawą opcję stanowią także rejsy tematyczne, które są ukierunkowane na konkretne aktywności, np. związane z szeroko rozumianymi kulinariami, zgłębianiem ciekawostek kulturowych czy wreszcie oddawaniem się ekstremalnym sportom.

Warto też pamiętać, że rejsy mogą cechować się różną długością. Jeśli szukasz pomysłu na ciekawe spędzenie długiego weekendu, dobrym wyjściem może być wariant 3-5 dniowy, podczas którego statek stanie tylko w kilku wybranych punktach. Do Twojej dyspozycji są również rejsy trwające od 7 do 10 dni, które idealnie nadają się na regularne, 2-tygodniowe wakacje. Oczywiście możesz także udać się na dłuższą podróż, która będzie trwać ponad 10 dni. Niektóre statki wycieczkowe odbywają nawet wielomiesięczne trasy. Nie musisz jednak płynąć nimi od linii startu aż do mety – zawsze możesz wysiąść na którymś z przystanków i wrócić do domu innym środkiem transportu, np. samolotem.

Jak zaplanować rejs krok po kroku?

W kontekście planowania rejsu kluczowe okazują się dwa pojęcia: zaokrętowanie i wyokrętowanie. Z każdym z nich wiążą się odmienne formalności.

Zaokrętowanie

Pod pojęciem zaokrętowania kryją się procedury związane z wejściem na pokład statku. Warto wziąć pod uwagę to, że obowiązuje tu sztywny harmonogram, a nieprzestrzeganie go wiąże się z ryzykiem odmowy wpuszczenia na statek. Operatorzy rejsów zazwyczaj proszą o to, aby pasażerowie zjawili się w porcie ok. 1,5-2 godziny przed czasem. 

Pierwszym krokiem po dotarciu do portu i znalezieniu statku powinno być oddanie dużego bagażu w specjalnie wyznaczonym miejscu. Zostanie on oklejony etykietami, które ułatwią dostarczenie go do Twojej kabiny. 

Następnym krokiem jest odprawa. Podczas niej zostaną sprawdzone nie tylko bilety, ale też inne wymagane dokumenty podróżne. Ich listę dostaniesz z wyprzedzeniem po zakupie biletów i mogą znaleźć się na niej następujące pozycje:

  • dowód osobisty,
  • paszport,
  • wizy, jeśli są wymagane. Niekiedy można je wyrobić bezpośrednio na statku, ale nie zawsze jest to możliwe. Należy to sprawdzić z wyprzedzeniem.

Po odprawie otrzymasz kartę pokładową, która spełnia kilka funkcji podczas rejsu. Przede wszystkim, służy do wchodzenia na statek i schodzenia z niego. Na pokładzie jest także jedynym obowiązującym środkiem płatniczym – należności za zakupy i usługi są naliczane na niej, a przed zakończeniem rejsu należy ją spłacić. Karta pokładowa to też nierzadko klucz otwierający drzwi do kajuty oraz włączający w niej prąd. Może także zastąpić dowód osobisty na pokładzie, jak również stanowić ściągę z najważniejszymi informacjami, m.in. z godzinami posiłków, hasłem do WiFi i numerem kajuty.

Jeśli rejs przebiega z punktu A do punktu B z pominięciem portów pośrednich, cały czas spędzisz na pokładzie. Jeśli w planie są postoje w wyznaczonych portach, najpewniej uda Ci się opuścić statek na pewien czas, np. kilka czy kilkanaście godzin. Możesz wykorzystać ten moment na samodzielną eksplorację miasta lub na zwiedzanie w zorganizowanej grupie – bilet kupisz na statku.

Uważaj na to, by się nie spóźnić. Na statkach wycieczkowych obowiązuje sztywny harmonogram i jeśli nie zdążysz, nie wejdziesz na pokład. Nie ma tu żadnych wyjątków. Niezależnie od tego, jakiej klasy bilet kupisz, załoga nie czeka na nikogo.

Wyokrętowanie

Gdy Twoja podróż dobiega końca, nadchodzi czas na wyokrętowanie, czyli opuszczenie okrętu. Należy je rozpocząć od uregulowania rachunku z karty pokładowej w recepcji statku. Opłaty mogą zostać naliczone zarówno za usługi spoza Twojego pakietu, jak i za normalne zakupy. Na wielu statkach znajdują się m.in. sklepy bezcłowe, jak również najróżniejsze lokale usługowe, np. fryzjer czy kosmetyczka.

Dużą walizkę należy spakować wieczór przed końcem podróży i obkleić odpowiednimi etykietami. Następnie trzeba wystawić ją przed drzwi kajuty do określonej godziny – dzięki temu załoga zniesie ją wcześniej z podkładu, a Ty odbierzesz ją z wyznaczonego miejsca.

Na karcie pokładowej albo w innych dokumentach podróżnych znajdziesz godzinę, do której należy opuścić kabinę w ostatnim dniu podróży. Nie możesz już do niej wrócić w międzyczasie, ale wciąż możesz korzystać z innych atrakcji na statku – aż do przybycia do portu.

Gdy nadejdzie wyznaczona godzina, opuszczasz statek i zdajesz kartę pokładową. Następnie udajesz się we wskazane miejsce i odbierasz swój bagaż. Na tym kończy się Twój rejs. 

Po zejściu z pokładu możesz kontynuować wakacje na miejscu albo wrócić do domu. Jeśli interesuje Cię ta druga opcja, możesz wcześniej zamówić transfer na lotnisko. Na statku można często dokupić taką dodatkową usługę, która co prawda jest płatna, ale za to oszczędza Ci ewentualnych problemów. Nie musisz martwić się np. brakiem dostępnych taksówek czy tłokiem w komunikacji publicznej.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jak spakować się na rejs statkiem?

Masz duże doświadczenie w pakowaniu się na lot samolotem, ale nie wiesz, co zabrać ze sobą na rejs? Zwróć szczególną uwagę na następujące kwestie.

  • Rejs statkiem odbywa się niezależnie od pogody, zatem warto zabrać ze sobą coś ciepłego i przeciwdeszczowego.
  • Dużą część luksusowych statków wycieczkowych stanowią atrakcje wodne, m.in. baseny, jacuzzi czy parki wodne ze zjeżdżalniami. Koniecznie zabierz ze sobą strój kąpielowy i krem z filtrem UV, by uniknąć poparzenia ostrym słońcem.
  • W określonych godzinach na statku może obowiązywać oficjalny, wizytowy dress code. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, koniecznie spakuj elegancki outfit. Jego brak może uniemożliwić Ci korzystanie z części atrakcji, np. z kolacji w pewnych restauracjach pokładowych.
  • Nie zapomnij o przyjmowanych lekach z pewnym zapasem. Chociaż statek będzie przybijać do różnych portów, w niektórych z nich mogą zdarzyć się opóźnienia. W jeszcze innych nie zrealizujesz recepty wystawionej w innym kraju. W związku z tym najlepiej mieć ze sobą leki wystarczające na dłuższy okres niż sam rejs, aby nic Cię nie zaskoczyło. 

Pamiętaj także o tym, że kabiny na statkach wycieczkowych co prawda są wygodne, ale też stosunkowo niewielkie. Co za tym idzie, spakowanie się w dużą walizkę z twardego tworzywa może być nie najlepszym pomysłem, bo będziesz mieć problem z jej przechowywaniem na co dzień. Warto rozważyć wybór miękkiej torby na kółkach, która zajmie mniej miejsca, a jednak włożysz do niej wszystko, czego możesz potrzebować podczas podróży.

Rejsy statkiem a bezpieczeństwo – na co uważać?

Wchodzenie na pokład i schodzenie z niego podlegają bardzo restrykcyjnym kontrolom, które przypominają te stosowane na lotniskach. Wszyscy pasażerowie oraz ich bagaże muszą też przejść przez wykrywacz metali. Chociaż to z pewnością zwiększa poczucie bezpieczeństwa podróżnych, to jednak nie oznacza, że na podkładzie nie występują żadne zagrożenia. 

Przede wszystkim, pamiętaj o tym, że na dużych statkach może znajdować się nawet kilka tysięcy osób – pasażerów i załogi. Kradzieże z kajut i zorganizowane akcje kieszonkowców zdarzają się dość często w takich okolicznościach. 

W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność, jeśli zabierasz ze sobą gotówkę lub jakieś cenne przedmioty. Nie pozostawiaj ich bez nadzoru w pokoju, a jeśli zabierasz je ze sobą na pokład, to zamykaj cenne rzeczy w wewnętrznych kieszeniach torebki czy plecaka, do których trudno się dostać w taki sposób, aby Cię nie zaalarmować.

Z drugiej strony, warto mieć świadomość tego, że o bezpieczeństwo pasażerów statku wycieczkowego dba wysoce wykwalifikowana załoga. Składają się na nią zarówno osoby z branży hotelarskiej, jak i profesjonalna kadra oficerska. Wszelkie problemy, czy potencjalne zagrożenia należy niezwłocznie zgłosić obsłudze, która dołoży wszelkich starań, aby znaleźć właściwe rozwiązanie.

Martwi Cię nieprzewidywalna pogoda? Niestety, załoga nie ma na to żadnego wpływu. Ma jednak duże doświadczenie w prowadzeniu statku w każdym okolicznościach, więc nie ma powodu do obaw. Nowoczesne statki dysponują także specjalnymi procedurami ewakuacyjnymi na sytuacje awaryjne.

Chcąc zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, rozważ wykupienie ubezpieczenia turystycznego, szczególnie z myślą o sytuacjach, które mogą wystąpić podczas schodzenia na ląd w odwiedzanych portach. Takie ubezpieczenie może okazać się nieocenione w kilku kluczowych przypadkach.

Przede wszystkim, ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance chroni Cię na wypadek nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Jeżeli podczas zwiedzania lądu ulegniesz wypadkowi, LINK4 pokryje koszty związane z leczeniem, transportem medycznym do najbliższej placówki medycznej, a nawet ewentualną hospitalizacją. Warto też pamiętać, że podstawowe usługi medyczne na statku są płatne, a ubezpieczenie zwróci Ci te koszty.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym zapewni ochronę, gdybyś przypadkowo wyrządził szkodę osobie trzeciej.

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne dostępne w LINK4 i wybierz odpowiednie dla siebie. Zakupu dokonasz na trzy sposoby: online, telefonicznie 22 444 44 79 lub stacjonarnie u agenta współpracującego z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Ubezpieczenie turystyczne Francja, Ubezpieczenie turystyczne Australia

Podsumowanie

Rejs statkiem wycieczkowym może okazać się ciekawą alternatywą tak dla wakacji spędzanych w jednym wybranym miejscu, jak dla samochodowych roadtripów. Wybierając tę opcję, możesz nie tylko sprawnie przemieszczać się między punktami, które zamierzasz odwiedzić, ale również cieszyć się luksusowymi wrażeniami i licznymi atrakcjami na pokładzie.

FAQ

Jakie są rodzaje rejsów wycieczkowych?

Do wyboru masz zarówno krótkie, kilkudniowe rejsy, jak i dłuższe warianty. Rodzaje rejsów można wyróżnić także pod kątem wielkości statku wycieczkowego oraz obranej przez niego trasy.

Co zabrać ze sobą na rejs statkiem?

Najważniejsze są dokumenty podróżne oraz niezbędne leki. Warto też zabrać ze sobą ubrania na różne okoliczności, w tym strój wizytowy i coś ciepłego, co przyda się przy niesprzyjającej pogodzie.

Jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na pokładzie statku?

O bezpieczeństwo pasażerów dba załoga, w tym wykwalifikowana kadra oficerska. Należy stosować się bezwzględnie do poleceń obsługi i uważać na kieszonkowców, którzy często grasują na pokładzie.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20