Regeneracja pompy wspomagania. Na czym polega i kiedy warto ją zrobić?
Wspomaganie układu kierowniczego to obecnie jeden z najistotniejszych układów dla bezpiecznego podróżowania autem. Pompa wspomagania jest z kolei jednym z niezbędnych komponentów, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Kiedy pompa wspomagania daje pierwsze oznaki awarii? Nie czekaj i nie ryzykuj. Dowiedz się, co to jest pompa wspomagania i ile kosztuje regeneracja pompy wspomagania.
Spis treści:
1. Pompa wspomagania – co to jest i kiedy wymaga regeneracji?
2. Na czym polega regeneracja pompy wspomagania?
3. Regeneracja pompy wspomagania. Cena w warsztacie
4. Regeneracja pompy wspomagania. Kilka słów na koniec
Pojazdy mechaniczne stają się coraz bardziej nowoczesne i zaawansowane. Układ wspomagania to obecnie standard, z którym mamy do czynienia we wszystkich autach poruszających się po drogach publicznych. Sprawdź więc, co zrobić, gdy pojawią się pierwsze symptomy uszkodzenia układu i kiedy regeneracja pompy wspomagania staje się koniecznością. Szczegółowe informacje znajdziesz w poniższym materiale przygotowanym przez zespół specjalistów LINK4. Zapraszamy do lektury.
Pompa wspomagania – co to jest i kiedy wymaga regeneracji?
Układ wspomagania to jeden z bardzo istotnych systemów wspierających kierowców podczas prowadzenia pojazdów. Jego obecność ma realny wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo. Dzięki lepszej stabilności i mniejszym oporom kierownicy, osoba odpowiedzialna za prowadzenie auta ma większą kontrolę nad pojazdem (co ma kluczowe znaczenie przy wyższych prędkościach, np. na drogach międzymiastowych lub ekspresowych). Lepiej więc mieć 100-procentową pewność, że układ wspomagania w Twoim samochodzie działa w sposób prawidłowy. Poznaj więc jego najbardziej newralgiczny punkt (tj. pompa wspomagania) i zobacz, kiedy oraz jak reagować na niepokojące sygnały.
Przeczytaj też: Przegrzanie silnika. Objawy, skutki i postępowanie
Pompa wspomagania jest jednym z najważniejszych elementów mechanicznego układu wspomagania kierownicy. Wspomaga on siłę mięśni kierowcy, niezbędną do zmiany toru jazdy poprzez obrócenie kierownicy. Z tego powodu znacząco ułatwia prowadzenie pojazdu. W samochodach osobowych występują pompy hydrauliczne oraz elektryczne. Problemy z układem wspomagania mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy.
Objawy awarii pompy wspomagania
Na liście objawów występujących w razie awarii pompy wspomagania znajdują się m.in. takie symptomy jak np.:
Większy opór układu kierowniczego podczas ruchów kierownicy (co będzie wymuszać na kierowcy użycia większej ilości siły podczas manewrów).
Utrudnione skręcanie kierownicy, co świadczy m.in. o zbyt niskim ciśnieniu generowanym przez pompę wspomagania.
Zacięcia układu wspomagania, co spowodowane jest zapowietrzeniem układu wspomagania wynikającym ze zużycia uszczelniaczy wałka pompy lub niewłaściwym napięciem paska napędzającego pompę wspomagania.
Pojawienie się kontrolki układu wspomagania.
Niepokojące dźwięki wydawane przez pompę wspomagania podczas pracy układu kierowniczego.
Brak wspomagania.
Każdy z ww. objawów może być spowodowany innym czynnikiem. Przykładowo: Niepokojące dźwięki przypominające wycie w trakcie pracy pompy wspomagania, mogą sugerować w większości przypadków jej zatarcie, które spowodowane będzie zbyt małą ilością płynu w mechanizmie. Tak zwane “gwizdy” przy skręcaniu z kolei mogą oznaczać zasysanie powietrza przez pompę wspomagania zamiast płynu, którego jest zbyt mało (analogicznie tzw. wycie będzie konsekwencją zaniedbania tzw. gwizdu). W obydwu przypadkach może dojść do całkowitego uszkodzenia pompy wspomagania, co zatrzyma pracę całości układu. Jest to co prawda przypadek skrajny, lecz stanowi on ogromne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia uczestników ruchu drogowego ze względu na zwiększone ryzyko kolizji lub wypadku.
Zobacz również: Biały dym z rury wydechowej – co oznacza?
Dostrzegasz w swoim pojeździe jakiekolwiek objawy związane ze spadkiem efektywności pracy pompy wspomagania i pojawiają się którekolwiek z ww. symptomów? Udaj się czym prędzej do warsztatu mechanicznego, który zlokalizuje i wyeliminuje problem. Pamiętaj, że regeneracja lub wymiana pompy wspomagania powinna być przeprowadzona przez doświadczonych specjalistów, którzy wiedzą jak postępować i dysponują odpowiednimi narzędziami.
Na czym polega regeneracja pompy wspomagania?
Masz pewność, że regeneracja wystarczy i niepotrzebna jest wymiana pompy wspomagania? Cena takiego zabiegu na pewno będzie dużo bardziej atrakcyjna.
Naprawa pompy wspomagania nie jest wyjątkowo skomplikowana. Jej samodzielna regeneracja w domowych warunkach nie jest jednak możliwa, gdyż wymaga ona zastosowania precyzyjnych narzędzi oraz doświadczenia. Zleć więc to zadanie profesjonalistom, którzy znają się na swojej pracy i wiedzą, jak należy postępować.
Jak jednak z praktycznego punktu widzenia wygląda regeneracja pomp wspomagania? W pierwszej kolejności należy wymontować i rozebrać pompę wspomagania na części pierwsze. Specjalista następnie oceni, które z elementów są uszkodzone i wymieni je na nowe lub podda mechanicznej obróbce w celu regeneracji.
Polecamy także: Nagar w silniku. Skąd się bierze i jak się go pozbyć?
Jeśli regeneracja pompy wspomagania zakończyła się sukcesem, należy sprawdzić ją na stanowisku diagnostycznym. Polega to na teście szczelności układu, sprawdzeniu przepływu oleju przez odpowiednie elementy przy różnych temperaturach i prędkościach tłoczenia oraz sprawdzeniu wytwarzanego ciśnienia.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Regeneracja pompy wspomagania. Cena w warsztacie
Regeneracja pompy wspomagania to żmudny proces wymagający precyzji i doświadczenia. Niemożliwe jest zatem wykonanie poprawnego zabiegu w warunkach amatorskich, np. w przydomowym garażu – nie tylko ze względu na brak umiejętności lub wiedzy, ale także odpowiednich narzędzi zapewniających precyzję. Chcąc zatem poddać pompę wspomagania procesowi regeneracji, musisz skontaktować się z profesjonalnym warsztatem mechanicznym. Sprawdź, ile może kosztować regeneracja pompy wspomagania. Cena w profesjonalnym warsztacie nie musi być przerażająca i nie zawsze opłaca się inwestycja w nową część – zwłaszcza jeśli ma być ona nieoryginalnym zamiennikiem.
Zainteresuj się: Płukanie silnika. Kiedy i jak powinno się to robić?
Cena uzależniona jest od wielu czynników. Należą do nich m.in.: renoma warsztatu, skomplikowanie pompy wspomagania wynikające z jej zaawansowania technologicznego, czy nawet marka pojazdu. Chcąc więc poznać cennik specjalistycznych warsztatów mechanicznych, które specjalizują się w tego typu zakresie działań, należy skontaktować się z nimi osobiście.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Regeneracja pompy wspomagania. Kilka słów na koniec
Uszkodzona lub niewłaściwie działająca pompa wspomagania staje się poważnym zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego. Gorsza stabilizacja kierownicy i prowadzenie wymagające użycia większej siły staje się niezwykle niebezpieczne w dynamicznych sytuacjach na drodze, których niestety nie brakuje. Awaria pompy wspomagania daje jednak bardzo wyraźne symptomy, które ciężko przeoczyć i na szczęście jej wymiana na nową nie zawsze jest konieczna. Regeneracja pompy wspomagania to proces, który pozwoli Ci przywrócić pełną sprawność układu wspomagania w niższej cenie – co nie obciąży tak Twojego budżetu.
Zadbaj dodatkowo o swoje bezpieczeństwo, korzystając z polisy ubezpieczeniowej LINK4. Wiemy, jak ważna jest płynność finansowa i wsparcie w razie kolizji lub wypadku – nie tylko w celu zmniejszenia kosztów szkód materialnych wynikających z uszkodzenia pojazdu, ale także zabezpieczenia w razie rekonwalescencji.
Żeby poznać szczegóły dotyczące oferowanych pakietów OC i AC w LINK4, nie musisz wychodzić z domu. Wszystkie istotne informacje czekają na Ciebie na naszej stronie internetowej. Korzystając z intuicyjnego kalkulatora, w ciągu kilku minut możesz poznać wysokość składki. Możesz też skontaktować się z zespołem naszych doradców, by poznać pozostałe polisy, do których należą m.in. Assistance, Smart Casco czy ubezpieczenie NNW. Poznaj szczegóły i dołącz do grona naszych klientów już teraz.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20