Reduktor samochodowy — jak działa i kiedy się go używa?
Reduktor samochodowy to specjalna przekładnia, która zwiększa moment obrotowy silnika przy niższych obrotach. Ułatwia kierowcy radzenie sobie w niekorzystnych warunkach terenowych oraz umożliwia dojazd w trudno dostępne miejsca. Dowiedz się, jak działa i kiedy się przydaje.
Spis treści:
1. Jak działa reduktor samochodowy?
2. W jakich samochodach używa się reduktora?
3. Jak poprawnie korzystać z reduktora?
4. Reduktor samochodowy — kilka słów na koniec
Czy wiedzieliście, że w samochodach istnieje pewien element, który pozwala na poruszanie się po trudnym terenie, bez względu na to, jak ciężki jest ładunek lub jak trudne są w danym momencie warunki drogowe? Mowa o reduktorze samochodowym – przekładni, która pozwala na zwiększenie mocy napędowej pojazdu i przyspieszenie w niekorzystnej sytuacji terenowej.
W tym artykule poznasz bliżej tajemnicę działania reduktora samochodowego, dowiesz się, w jakich pojazdach jest on stosowany i jakie korzyści przynosi kierowcy. Czytając dalej, poznasz także jak prawidłowo korzystać z reduktora, by cieszyć się jego pełnią możliwości i przedłużyć żywotność pojazdu.
Jak działa reduktor samochodowy?
Reduktor samochodowy, inaczej nazywany jest również reduktorem przekładniowym. Jego zadaniem jest przekształcenie momentu obrotowego generowanego przez silnik na moment obrotowy konieczny do napędzania koła. Najczęściej jest on zintegrowany ze skrzynią biegów samochodu.
Jak działa reduktor? Jego działanie opiera się na specjalnie zaprojektowanej przekładni planetarnej, która składa się z trzech elementów: wirującego koła zębatego, stałego koła zębatego oraz koła planetarnego. Koło planetarne, osadzone na osi wału przyłączonego do skrzyni biegów, jest jednocześnie osadzone na osi koła zębatego.
Silnik generując moment obrotowy, wprawia koło planetarne w ruch. Ze względu na zastosowaną konstrukcję, koło planetarne jest skierowane w przeciwnym kierunku do koła zębatego, co sprawia, że moment obrotowy jest przenoszony na koło zębate, a następnie na wał skrzyni biegów. Umożliwia to przekształcenie momentu obrotowego z silnika na odpowiedni moment obrotowy potrzebny do napędzania koła.
Reduktor samochodowy jest wyposażony w kilka różnych przełożeń, pozwalających na zmianę prędkości jazdy pojazdu. Przełożenie „wysokie” z ang. „high” daje możliwość osiągnięcia większej prędkości, ale odbija się to na mocy. Z kolei przełożenie „niskie” z angielskiego „low”, daje Ci do dyspozycji więcej mocy, ale niższą prędkość.
Kierujący pojazdem może dokonywać przełożeń za pomocą skrzyni biegów. Reduktor w aucie to jej ważny element, ponieważ dzięki niemu jest możliwe dostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych.
Sprawdź również: TorSen, czyli stały napęd 4x4. Najważniejsze informacje
W jakich samochodach używa się reduktora?
Wiesz już, jak działa reduktor. Czas przyjrzeć się temu, w jakich samochodach jest on najczęściej stosowany. Ze względu na swoje zastosowanie, urządzenie to możesz znaleźć przede wszystkim w samochodach ciężarowych, autobusach czy ciągnikach siodłowych. To te pojazdy, które częściej niż inne są narażone na przemieszczanie się w ciężkich warunkach drogowych czy z ciężkim ładunkiem.
Nie oznacza to, że reduktor w aucie osobowym w ogóle nie znalazł zastosowania. Urządzenie to zostało zaaplikowane przede wszystkim do samochodów terenowych, które z racji swojego przeznaczenia służą do przemieszczania się po piasku, błocie, trudno dostępnych drogach górskich.
Reduktor w samochodzie terenowym umożliwia zwiększenie przełożenia, a co za tym idzie, zwiększenie mocy napędowej pojazdu. Może w ten sposób z większą swobodą i pewnością poruszać się w trudnym terenie, niedostępnym dla zwykłych samochodów osobowych. W pojazdach terenowych często jest on łączony z blokadą dyferencjałów, która równomiernie rozkłada moc napędowa na obie osie.
Warto wspomnieć o tym, że istnieje również reduktor terenowy. Używany jest w pojazdach takich jak ciągniki, spychacze, koparki, wózki widłowe i inne maszyny przeznaczone do pracy w trudnym terenie. Reduktor terenowy jest również wyposażony w specjalne mechanizmy, które zwiększają jego trwałość i odporność działania w niekorzystnych okolicznościach.
Sprawdź także: Kiedy i jak zakładać łańcuchy na koła?
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak poprawnie korzystać z reduktora?
Odpowiadając na to pytanie, podamy za przykład reduktor w samochodzie terenowym, gdyż to pewnie z nim, będziesz mieć najczęściej do czynienia. Poprawne korzystanie wymaga przestrzegania kilku zasad:
przed rozpoczęciem jazdy sprawdź, czy reduktor jest włączony i czy znajduje się w odpowiednim trybie pracy,
zanim dokonasz przełączenia na tryb z reduktorem, musisz zwolnić pedał gazu i zatrzymać pojazd,
kiedy reduktor jest włączony, pamiętaj, by jechać wolniej niż zwykle, ponieważ reduktor zwiększa moment obrotowy na wyjściu, co oznacza, że pojazd jest bardziej podatny na utratę przyczepności,
mając do czynienia z trudnymi warunkami drogowymi, takimi jak podjazdy lub jazda po piasku, błocie czy śniegu, zwiększ odpowiednią ilość biegu – pozwoli to lepiej poradzić sobie z trudnymi warunkami drogowymi,
zanim wyłączysz reduktor, ponownie zwolnij pedał gazu i zatrzymaj pojazd,
przed wybraniem się w dłuższą trasę, koniecznie sprawdź poziom oleju, płynu chłodzącego i innych płynów eksploatacyjnych,
przed jazdą w trudnym terenie, zapoznaj się z instrukcją obsługi swojego pojazdu, by mieć pewność, że korzystasz z reduktora zgodnie z zaleceniami producenta,
przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących serwisowania reduktora i wymiany oleju oraz innych podzespołów.
Dzięki przestrzeganiu tych kilku zasad będziesz mógł nie tylko bezpiecznie i efektywnie przemieszczać się po trudnym terenie, ale także zwiększysz trwałość Twojego pojazdu. Pamiętaj, że używanie reduktora zwiększa zużycie paliwa, więc jeśli zależy Ci na oszczędzaniu oleju napędowego, korzystaj z przekładni tylko, kiedy jest to naprawdę konieczne.
Sprawdź również: Samochody terenowe do 10 tys. 5 propozycji
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Reduktor samochodowy — kilka słów na koniec
Reduktor samochodowy to przekładnia, która pozwala na lepsze radzenie sobie z trudnymi warunkami drogowymi oraz umożliwia jazdę w trudno dostępnych miejscach. Są one szczególnie przydatne w samochodach ciężarowych, autobusach, ciągnikach siodłowych, ale i w samochodach terenowych.
Pamiętaj, by przed rozpoczęciem jazdy sprawdzić, czy reduktor jest włączony i czy znajduje się w odpowiednim trybie pracy. Staraj się korzystać z niego tylko w sytuacjach, w których jest to konieczne. Prawidłowe używanie reduktora pozwoli na bezpieczną i efektywną jazdę.
Zobacz również: ubezpieczenie OC Skoda Superb, OC Lubartów
Pamiętaj, by nie tylko dbać o stan swojego auta, ale również mieć aktualne ubezpieczenie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą ubezpieczenia OC lub AC samochodu przez Internet. O naszej ofercie możesz porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. W obu przypadkach otrzymasz istotne informacje na temat oferty oraz zakupisz polisę dopasowaną do Twoich potrzeb.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Źródło:
https://www.auto-swiat.pl/jak-dziala-reduktor/0g50th7
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20