Punkty karne a OC - wszystko, co musisz wiedzieć
Wysokość składki OC uzależniona jest od wielu czynników. Towarzystwa biorą pod uwagę np. wiek czy doświadczenie. Od 2022 roku mogą także uwzględniać liczbę punktów karnych na koncie kierowcy. Jak zatem wygląda ta zależność: punkty karne a OC? Tego dowiesz się z tego artykułu.
2 grudnia 2021 roku, w ramach kolejnego kroku tzw. pakietu deregulacyjnego, weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym1. Obecne przepisy pozwalają firmom ubezpieczeniowym na przeglądanie informacji o wykroczeniach drogowych, które zostały popełnione przez właścicieli ubezpieczanego samochodu. Wysokość OC może być uzależniona od tego, ile punktów karnych dany kierowca zgromadził w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Im jest ich więcej, tym wyższa będzie składka. Co jeszcze warto wiedzieć o zależności na linii OC a punkty karne? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Punkty karne a ubezpieczenie OC
Od 17 czerwca 2022 roku, po dołączeniu do bazy UFG, firmy ubezpieczeniowe są w stanie uzyskać informację, jakiego wykroczenia drogowego dopuścił się kierowca i ile punktów karnych zgromadził na swoim koncie. Ubezpieczyciel może, ale nie musi, uwzględnić tych danych przy obliczaniu wysokości składki za OC. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe podejmuje w tej kwestii indywidualną decyzję.
Może się wydawać, że np. mandat za parkowanie nie zwiększa ryzyka szkody. Ubezpieczyciel może jednak stwierdzić, że samochód pozostawiony w niedozwolonym miejscu wpływa na ograniczenie widoczności pieszych i innych użytkowników drogi. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wypadku.
Również kierowcy, którzy wielokrotnie złamali przepisy ruchu drogowego, ryzykują otrzymaniem kilkukrotnie wyższej stawki OC. Punkty karne mogą także zwiększyć składkę osób, które popełniają poważne przestępstwa lub wykroczenia, takie jak prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, narkotyków lub jazda bez prawa jazdy. Dzieje się tak dlatego, iż ryzyko szkody w takich przypadkach znacznie wzrasta. Takie informacje są bardzo cenne dla towarzystw ubezpieczeniowych. Mają one możliwość przygotowania polisy z odpowiednio ocenionym ryzykiem, a co za tym idzie, proporcjonalną wysokością składki.
OC a punkty karne – przepisy w 2023 roku
W 2022 roku nastąpiły zmiany związane z podniesieniem kar za najpoważniejsze wykroczenia drogowe. Warto przypomnieć najważniejsze informacje na ten temat. Po pierwsze, podniesiony został maksymalny limit punktów karnych za jedno poważne naruszenie – z 10 na 15 punktów.
Po drugie, zostały zniesione szkolenia pozwalające na zmniejszenie liczby punktów karnych. Wprowadzono również podwójne mandaty za niebezpieczne wykroczenia drogowe z tej samej grupy, które popełniono co najmniej dwa razy w ciągu dwóch lat. Z tego wynika, że np. za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych recydywista zapłaci 3 tys. złotych zamiast 1,5 tys.
Zmiana dotycząca zniesienia kursów zmniejszających liczbę punktów karnych na koncie kierowcy nie utrzymała się długo. W 2023 roku przywrócono tę możliwość na mocy nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zmiany wchodzą w życie 17 września 2023 roku i pozwolą kierowcom zredukować zebraną pulę o 6 punktów raz na pół roku – wystarczy tylko wziąć udział w odpłatnym szkoleniu. Co istotne, ustawa wyłącza możliwość zdalnego udziału w nim, więc w grę wchodzą jedynie kursy stacjonarne.
Od września zmianie ulegnie również okres, po którym zebrane punkty przedawniają się. Jeszcze w 2022 roku były to 2 lata, a obecnie skrócono ten czas do 1 roku. Jednocześnie nie uległa zmianie liczba punktów karnych, powyżej której następuje utrata prawa jazdy – są to wciąż 24 punkty.
Opisane zmiany sprawią, że kierowcy, którzy popełnią wykroczenia mogą zebrać dużą liczbę punktów karnych w krótkim czasie. Wystarczy np. raz nie przepuścić pieszych na pasach, by otrzymać 15 punktów. Limit punktów wynosi 24, dlatego kierowcy niestosujący się do przepisów mogą bardzo szybko stracić prawo jazdy.
Branie pod uwagę punktów karnych przy szacowaniu składki OC może pośrednio wpłynąć zwiększenie bezpieczeństwa na naszych drogach. Dlaczego? Bo kierowcy, którzy chcą płacić mniej za OC, będą ściśle przestrzegać prawa i jeździć bezpieczniej. A przecież na tym wszystkim zależy.
Ceny polis ubezpieczeniowych dla kierowców z dużą liczbą punktów lub tych, którzy popełnili poważne wykroczenia czy nawet przestępstwa mogą wzrosnąć nawet o kilkaset procent.
Jeśli bezpieczeństwo innych osób nie potrafi przekonać niektórych do zdjęcia nogi z gazu i przestrzegania przepisów ruchu drogowego, być może uda się to wysokim składkom OC w połączeniu z jeszcze wyższymi karami za nieposiadanie ważnego ubezpieczenia.
Co do zasady, wysokość kary od UFG za brak ważnego OC ustalana jest w oparciu ogłaszane przez Radę Ministrów minimalne wynagrodzenie za pracę. I tak dla samochodu osobowego kara za brak ważnego OC powyżej 14 dni jest równa 2-krotności minimalnego wynagrodzenia (to określana przez UFG pełna opłata). W przypadku przerwy w OC do 3 dni na posiadacza samochodu zostanie nałożona kara w wysokości 20% pełnej opłaty, a od 4 do 14 dni - 50%.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Kup ubezpieczenie OC w LINK4!
Punkty karne a ubezpieczenie samochodu – jeśli wiesz, na czym polega zależność między tymi pojęciami, z pewnością rozumiesz, jak istotne jest znalezienie OC w przystępnej cenie. W tym celu możesz zapoznać się z ofertą LINK4, a w szczególności z kalkulatorem online znajdującym się na naszej stronie.
Po wpisaniu do niego informacji o sobie i samochodzie otrzymasz szereg propozycji zawierających zarówno samo OC, jak i inne ubezpieczenia komunikacyjne. Jeśli wybierzesz jedną z tych ofert, możesz od razu kupić ją online. Polisa trafi na Twoją skrzynkę mailową, a opłacisz ją tak, jak Ci wygodnie, np. szybkim przelewem online.
Równie wygodnymi rozwiązaniami są: kontakt telefoniczny z LINK4 pod numerem telefonu 22 444 44 44 lub kontakt z agentem współpracującym z LINK4.
W LINK4 wykupić możesz Pakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. W ramach tego produktu ubezpieczeniowego możesz liczyć m.in. na:
- podjęcie próby naprawy auta na miejscu wypadku,
- holowanie do 100 km po wypadku,
- pomoc w zmianie koła,
- udostępnienie auta zastępczego do 3 dni po wypadku i kradzieży.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu kwestia, jaką są punkty karne a ubezpieczenie OC, jest już dla CIebie jasna. Podpowiedzieliśmy, jak zmiany w prawie wpłynęły na obliczenie OC i traktowanie kierowców z bogatym dorobkiem punktowym. Wiesz już, że musisz czekać cały rok aż przeterminują się punkty karne. A OC trzeba będzie kupić w tym okresie, bo nie możesz sobie pozwolić na przerwę w ochronie ubezpieczeniowej. Nie uda się zatem uniknąć podwyższonej składki z tego powodu.
Jeśli szukasz polisy komunikacyjnej OC, zajrzyj na stronę www.link4.pl. Znajdziesz tam informacje na temat ubezpieczeń. Zachęcamy także do skorzystania z kalkulatora LINK4 dostępnego na naszej stronie internetowej. Za jego pomocą z łatwością wyliczysz wysokość składki.
Jesteśmy także do Twojej dyspozycji również pod numerem telefonu 22 444 44 44. Nasi konsultanci z chęcią odpowiedzą na pytania, udzielą wskazówek lub sfinalizują zakup polisy. Możesz spotkać się również z agentem współpracującym z LINK4. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Sprawdź też: OC Ford, Ubezpieczenie OC Mysłowice
FAQ – Często zadawane pytania
Jak punkty karne wpływają na cenę ubezpieczenia OC?
Posiadanie punktów karnych może świadczyć o tym, że kierowca przejawia skłonność do niebezpiecznej jazdy, a to natomiast czynnik podnoszący ryzyko ubezpieczeniowe z punktu widzenia towarzystwa. Nie powinno zatem dziwić, że im więcej punktów na koncie właściciela samochodu, tym wyższa może się okazać cena OC. Zależność na linii OC a punkty karne jest zatem jednym z czynników wpływających na wysokość składki ubezpieczenia.
Czy ubezpieczyciel może odmówić ubezpieczenia z powodu punktów karnych?
Nie. Ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić Ci sprzedaży ubezpieczenia OC. Tę kwestię precyzuje prawo, więc nie jest ona zależna od polityki wewnętrznej konkretnego ubezpieczyciela. Z drugiej strony, ubezpieczyciel może zaproponować dużo wyższą składkę ubezpieczeniową ze względu na wyższe ryzyko ubezpieczeniowe – a to może sprawić, że samodzielnie zrezygnujesz z chęci zakupu ubezpieczenia w tym towarzystwie.
Czy roszczenie będzie rozpatrywane inaczej, jeśli mam punkty karne?
Punkty karne nie mogą wpłynąć na sposób likwidacji szkody komunikacyjnej. Zależność na linii punkty karne a OC ogranicza się jedynie do kwestii obliczania składki ubezpieczeniowej. Jeśli właściciel samochodu ma na swoim koncie wykroczenia lub przestępstwa drogowe skutkujące otrzymaniem punktów karnych, składka może być wyższa.
Po jakim czasie kasują się punkty karne?
Chcesz kupić tanie OC? Punkty karne kasują się obecnie (stan na 24.08.2023 r.) po 2 latach od dnia uiszczenia grzywny lub uprawomocnienia wyroku. Od 17 września 2023 wrócą ustalenia sprzed 2 lat, czyli obowiązek kasowania punktów karnych po roku. To dobra wiadomość dla kierowców, którzy czekają na wyzerowanie swoich statystyk punktów karnych.
Źródła:
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20