Prędkości na drogach i mandat za przekroczenie prędkości. Co musisz wiedzieć?
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
OC
OC
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
OC
OC
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC
Assistance
OC
Assistance
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Zastanawiasz się, ile może Cię kosztować mandat za przekroczenie dopuszczalnej prędkości? A może nie wiesz, od kogo możesz go dostać oraz jakie ograniczenia spotyka się najczęściej na polskich drogach? Wyjaśniamy to w artykule.
- Prędkość na drogach – jak szybko możesz jeździć?
- Prędkość w terenie zabudowanym
- Prędkość poza terenem zabudowanym
- Mandat za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Kiedy możesz go dostać?
- Kontrola drogowa
- Fotoradar – mandat z automatu
- Mandaty za prędkość. Ile wynoszą?
- Nie tylko przekroczenie prędkości – za co jeszcze grożą surowe kary?
- Mandat za przekroczenie prędkości. Podsumowanie
- FAQ
Zbyt duża prędkość na drogach to jedna z głównych przyczyn wypadków w Polsce. Jak wynika z danych zawartych w raporcie Komendy Głównej Policji tylko w 2023 roku w wypadkach drogowych zginęło aż 1 893 osób, a 24 125 zostało rannych. Wielu z nich można byłoby uniknąć, stosując się do ograniczeń prędkości. Dzisiaj dowiesz się, jakie limity obowiązują na różnego rodzaju drogach i co grozi za ich przekroczenie.
Prędkość na drogach – jak szybko możesz jeździć?
To, z jaką prędkością możesz się poruszać po danej drodze, opisane zostało w ustawie Prawo o ruchu drogowym w artykułach 20. i 21. Wszystkie drogi w naszym kraju podzielone są na dwa rodzaje, czyli na te, które znajdują się w terenie zabudowanym oraz poza nim.
Każdy rodzaj ma swoje podkategorie. Prędkość poruszania się powinna być dostosowana do znaków drogowych oraz warunków panujących na drodze.
Prędkość w terenie zabudowanym
Za teren zabudowany uważa się strefę wokół drogi, gdzie znajduje się zabudowa miejska, wiejska lub przemysłowa i w której może występować wzmożony ruch pojazdów i pieszych. Krótko mówiąc, tereny miejskie, osiedla, parki przemysłowe – wszystko to należy do tej kategorii.
Dodatkowo w obrębie terenu zabudowanego wyodrębniono strefę zamieszkania. Na jej obszarze piesi mogą poruszać się po całej szerokości jezdni. Na takim terenie kierowcy często otrzymują mandaty za prędkość powyżej dopuszczalnych limitów – stanowią oni zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza tych niezmotoryzowanych.
Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h. Pamiętaj, że w strefie zamieszkania dopuszczalna prędkość przez całą dobę to 20 km/h.
Prędkość poza terenem zabudowanym
Poza obszarem miejskim mamy do czynienia z pięcioma rodzajami dróg. Każda z nich ma własne ograniczenia. Warto je znać, by uniknąć drogiego mandatu i punktów karnych. Rodzaje dróg to: droga zwyczajna, dwujezdniowa o dwóch pasach w każdą stronę, droga ekspresowa jednojezdniowa, ekspresowa dwujezdniowa oraz autostrada. Różnice w dopuszczalnej prędkości są duże, więc warto je zapamiętać.
Dopuszczalna prędkość na drodze zwyczajnej wynosi przez całą dobę 90 km/h. Na drodze dwujezdniowej, niebędącej autostradą ani drogą ekspresową, obowiązuje maksymalna prędkość 100 km/h przez całą dobę.
A jaką szybkość dopuszcza droga ekspresowa? Prędkość maksymalna na jednojezdniowej drodze tego rodzaju to 100 km/h. Na dwujezdniowej drodze ekspresowej jest to 120 km/h przez całą dobę. Natomiast dopuszczalna prędkość na autostradzie to 140 km/h.
Takie ograniczenia nie obowiązują na całej długości danej drogi. Zarządca dróg sam decyduje, jaka prędkość na danym odcinku jest bezpieczna i za pomocą znaków drogowych informuje o tym kierowców. Ograniczenia znajdują się przed niebezpiecznymi zakrętami, skrzyżowaniami czy też obiektami takimi jak szkoły, szpitale oraz inne budynki użyteczności publicznej. Prędkość na autostradzie może być ograniczona ze względu na roboty budowlane.
Mandat za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Kiedy możesz go dostać?
Pamiętaj, że jeśli w zasięgu Twojego wzroku nie ma policjanta, wcale nie oznacza, że nie możesz otrzymać mandatu. Dobrym przykładem tego jest droga ekspresowa. Prędkość na takim obszarze może być mierzona na wiele sposobów. Nieoznakowane radiowozy, drony czy też systemy odcinkowego pomiaru prędkości, to tylko niektóre ze sposobów na wyłapywanie piratów drogowych.
A oto w jaki sposób może zostać nałożony na Ciebie mandat karny.
Kontrola drogowa
Policjanci mogą zmierzyć Twoją prędkość na dwa sposoby. Jest to możliwe za pomocą ręcznego fotoradaru, zwanego przez kierowców suszarką. Mogą też korzystać z fotorejestratora, jaki umieszczony został w radiowozie.
W każdym z tych przypadków, gdy policjant stwierdzi przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zostaniesz zatrzymany. Jeżeli Twoje wykroczenie zostało zarejestrowane na wideorejestratorze, to będziesz mógł obejrzeć nagranie. W przypadku ręcznego fotoradaru policjant pokaże ci zarejestrowany odczyt.
Masz również prawo nie przyjąć mandatu. Wówczas sprawa skierowana zostanie do sądu rejonowego. W ten sposób unikniesz zapłaty mandatu na jakiś czas, jednak punkty za wykroczenie i tak zostaną przypisane na Twoje konto. Jeżeli sąd stwierdzi, że nie doszło do przekroczenia przepisów, punkty zostaną anulowane. Jednak w przeważającej większości przypadków sądy dysponują nagraniem, opiniami rzeczoznawców i zeznaniami policjantów, przez co mogą uznać winę kierowcy.
Fotoradar – mandat z automatu
Gęsta sieć fotoradarów oraz systemów odcinkowego pomiaru prędkości w Polsce jest skuteczna ze względu na to, że działa przez 24 godziny, 365 dni w roku. Dlatego, jeżeli często przekraczasz prędkość, jest bardzo prawdopodobne, że któregoś dnia znajdziesz w skrzynce list z Twoim zdjęciem.
Możesz uznać swoją winę i zapłacić mandat. Jeśli to nie Ty prowadziłeś auto, możesz wskazać osobę winną. Możesz także nikogo nie wskazywać i zapłacić wyższy mandat, ale bez przyjmowania punktów karnych. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo popularne wśród kierowców, których często fotografuje fotoradar. Mandat taki uszczupli może portfel, ale ochroni przed punktami karnymi.
,,Na odwołanie się od mandatu drogowego, którego podstawą jest zapis fotoradaru, który przyszedł do Ciebie drogą pocztową, masz 7 dni od dnia jego doręczenia. Wniosek o uchylenie mandatu składa się na piśmie do sądu rejonowego, który jest właściwy ze względu na miejsce, w którym wystawiono Ci mandat (a nie do sądu właściwego ze względu na Twój adres zamieszkania!). Sąd orzeka na posiedzeniu jawnym, w którym może uczestniczyć ukarany oraz przedstawiciel organu, który mandat wydał. Przed posiedzeniem sąd może zarządzić przeprowadzenie czynności, które sprawdzą zasadność mandatu (na podstawie Ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia)”.
- komentuje Aleksandra Wolska, mgr prawa.
Mandaty za prędkość. Ile wynoszą?
Ciekaw jesteś, jaki mandat za przekroczenie prędkości możesz otrzymać? Wszystkie wykroczenia drogowe zostały skatalogowane w tak zwanym taryfikatorze.
Taryfikator mandatów zawiera również informacje o progach prędkości i karach obowiązujących za ich przekroczenie. Do każdego z progów przypisane są punkty karne oraz wysokość mandatu karnego, która może zostać nałożona na kierowcę, który nie przestrzega ograniczeń prędkości.
Jeżeli przekroczyłeś dopuszczalną prędkość o mniej niż 10 km/h to zostaniesz ukarany mandatem 50 zł i jednym punktem karnym. Między 11 a 15 km/h ustawodawca przewidział karę 2 punktów oraz mandat w kwocie 100 złotych. Przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h skutkuje mandatem w wysokości 200 złotych oraz 3 punktami karnymi. Do 5 dodatkowych kilometrów na godzinę na liczniku mandat rośnie do 300 złotych oraz 5 punktów. Prędkość większa od dopuszczalnej o 26 do 30 km/h, to 7 punktów oraz mandat w wysokości 400 złotych. Od 31 do 40 kilometrów więcej niż pozwala na to limit prędkości to mandat w wysokości 800 złotych lub 1600 złotych w przypadku recydywy i 9 punktów karnych.
Gdy będziesz jechał za szybko o 41 do 50 km/h, musisz liczyć się z mandatem od 1000 do 2000 złotych w przypadku recydywy oraz dopisaniem 11 punktów karnych.
Natomiast gdy dopuszczalną na danej drodze prędkość przekroczysz o 51 i więcej km/h, to na Twoje konto powędruje od 11 do 15 punktów karnych, oraz mandat w wysokości od 1500 do nawet 5000 złotych.
Pamiętaj także, że tak duże przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym automatycznie skończy się tym, że Twoje prawo jazdy zostanie zatrzymane na okres trzech miesięcy lub 6 miesięcy, gdy zostanie ono zatrzymane drugi raz w ciągu 2 lat.
Również zgromadzenie 24 lub 20 punktów karnych w przypadku nowych kierowców skutkuje utratą prawa jazdy.
Zastanawiasz się jak zmniejszyć liczbę punktów karnych? Punkty karne zerują się po roku od opłacenia mandatu, w ramach którego zostały one nałożone. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego organizują również kursy, które umożliwiają ,,skasowanie” 6 najstarszych punktów karnych.
Nie tylko przekroczenie prędkości – za co jeszcze grożą surowe kary?
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości to niejedyne przewinienie, które grozi wysokim mandatem karnym.
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandatem w wysokości 1500 złotych (lub 3000 złotych w przypadku recydywy) i 15 punktami karnymi.
Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas m.in. przejeżdżania przez chodnik lub podczas włączania się do ruchu również grozi Ci kara od 1500 do 3000 złotych i 8 punktów karnych.
Warto więc pamiętać o tym, że zatrzymanie pojazdu w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i umożliwieniu mu przejścia przez przejście jest w Polsce obowiązkowe – niezastosowanie się do tego nakazu może Cię sporo kosztować.
Taryfikator uwzględnia również kwestie dotyczące zachowania bezpiecznego odstępu – jazda „na zderzaku” – czyli bez zachowania odpowiedniego dystansu od poprzedzającego pojazdu grozi otrzymaniem mandatu w wysokości od 300 do 500 złotych.
Wyprzedzanie pojazdu bez zachowania bezpiecznego odstępu od niego obarczone jest grzywną w wysokości 300 złotych. Natomiast naruszenie zakazu wyprzedzania grozi mandatem w wysokości 1000 złotych oraz 10 punktami karnymi.
Naruszenie zakazu wjazdu na przejazd kolejowy będzie kosztować Cię od 2000 do nawet 4000 złotych w przypadku recydywy i 15 punktów karnych.
Przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu obarczony jest grzywną w wysokości 300 złotych od osoby i od 6 do 15 punktów karnych.
Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym może skończyć się mandatem w wysokości od 1000 do 1500 złotych i nałożeniem na kierowcę od 8 do 12 punktów karnych. Jeżeli w takiej sytuacji kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, mandat może sięgać nawet 2500 złotych.
Mandat za przekroczenie prędkości. Podsumowanie
Z naszego artykułu mogłeś dowiedzieć się, jaki mandat za przekroczenie prędkości grozi na każdym rodzaju dróg, a także kto i kiedy może Ci taki mandat wystawić oraz jakie konsekwencje spotkają Cię za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym.
Jak widzisz, chwila nieuwagi może Cię dużo kosztować, w skrajnych przypadkach możliwe jest również to, że Twoje prawo jazdy zostanie Ci odebrane na okres 3 miesięcy. Zwłaszcza gdy w wyniku nadmiernej prędkości spowodujesz wypadek.
Dlatego warto zadbać o dodatkową ochronę i ubezpieczyć się w LINK4. Ubezpieczenie OC, AC czy NNW pomogą Ci w razie zdarzeń, jakie się w takiej sytuacji mogą pojawić. Sprawdź naszą ofertę i za pomocą kalkulatora online oblicz, ile wynosić będzie Twoja składka. Możesz tam także wygodnie zakupić ubezpieczenie online, bez wychodzenia z domu.
Pamiętaj również o tym, że dotkliwe mandaty nie są wystawiane jedynie za zbyt szybką jazdę. Nieodpowiednie wyprzedzanie pojazdu znajdującego się w ruchu czy stwarzanie niebezpieczeństwa dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, również może skończyć się dla Ciebie nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz też: Ubezpieczenie OC Gorzów Wielkopolski, Ubezpieczenie OC Siedlce
FAQ
Ile trzeba przekroczyć prędkość, żeby dostać mandat?
W Polsce mandat za przekroczenie prędkości można dostać już za minimalne przekroczenie dozwolonej prędkości. Dokładne stawki mandatów zależą od tego, o ile kilometrów na godzinę przekroczysz dozwoloną prędkość. Przy przekroczeniu prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym, dodatkowo grozi odebranie prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Warto pamiętać, że policja może również nałożyć punkty karne za takie wykroczenia, które wpływają na twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
Co grozi za przekroczenie 50 km w terenie zabudowanym?
Za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym w Polsce grożą surowe kary. Mandat wynosi od 1000 do 3000 zł, a ponadto kierowca traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Dodatkowo do konta kierowcy dopisuje się od 11 do 15 punktów karnych, zależnie od tego o ile kilometrów przekroczono prędkość.
Kiedy traci się prawo jazdy?
Prawo jazdy w Polsce można stracić w kilku sytuacjach. Przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym skutkuje utratą prawa jazdy na trzy miesiące. Jeśli kierowca osiągnie 24 punkty karne (lub 20 punktów, jeśli posiada prawo jazdy krócej niż rok), może zostać skierowany na egzamin kontrolny, a w przypadku jego niezdania, prawo jazdy zostanie odebrane. Jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków również prowadzi do natychmiastowej utraty prawa jazdy, z możliwością dodatkowych kar, takich jak grzywna czy kara więzienia. Inne poważne naruszenia przepisów drogowych, takie jak udział w wypadku z poważnymi konsekwencjami, mogą także skutkować utratą prawa jazdy.
Kiedy jest recydywa za przekroczenie prędkości?
Recydywa za przekroczenie prędkości w Polsce ma miejsce, gdy kierowca po raz drugi w ciągu dwóch lat przekroczy prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. W takim przypadku okres zatrzymania prawa jazdy wydłuża się z trzech do sześciu miesięcy. Jeżeli kierowca po raz trzeci w tym okresie przekroczy prędkość o więcej niż 50 km/h, prawo jazdy zostaje mu odebrane na stałe, co oznacza konieczność ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy.
Kiedy anulują się punkty karne?
Punkty karne w Polsce anulują się po upływie roku od daty popełnienia wykroczenia, pod warunkiem że w tym okresie kierowca nie przekroczy dopuszczalnego limitu punktów, czyli 24 punktów (lub 20 punktów dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok). Aby uniknąć negatywnych konsekwencji, warto dbać o bezpieczną jazdę i unikać kolejnych wykroczeń drogowych.
Źródła:
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20