Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Pływanie jachtem? Sprawdź jak się przygotować na wakacyjny wyjazd

Czas czytania: 9 min. 5 sek.

Nadchodzi sezon na pływanie jachtem, a Ty już nie możesz doczekać się pierwszej wyprawy i każdej kolejnej? Choć posiadanie odpowiednich uprawnień i doświadczenia jest istotne, nie możesz też zapominać o zakupie ubezpieczenia.

Choć pływanie jachtem kojarzy się głównie z luksusowymi żaglówkami, które można wynająć chociażby podczas wakacji nad Adriatykiem (np. w Chorwacji, Grecji czy we Włoszech), w Polsce również można oddawać się tej rozrywce. Jachty żaglowe to często spotykany widok przede wszystkim na Mazurach i Pomorzu Zachodnim, ale z pewnością znajdziesz wiele innych miejsc, w których wypłynięcie żaglówką jest nie tylko możliwe, ale też dostarcza fenomenalnych wrażeń.

Jeśli nie masz patentu żeglarskiego, zgodnie z polskim prawem możesz kierować jachtem żaglowym z napędem mechanicznym, o ile długość jego kadłuba nie przekracza 7,5 m. Podobne zasady obowiązują w odniesieniu do jachtów motorowych, które mają kadłub do 13 m. Tu jednak pojawia się dodatkowy warunek: silnik może cechować się mocą do 10 kW, a jeśli jacht może osiągać prędkość większą niż 15 km/h – do 75 kW. Jeśli interesuje Cię pływanie jachtem innej kategorii, musisz już zdobyć odpowiednie uprawnienia żeglarskie1, co wymaga czasu, umiejętności i pieniędzy.

O ile kwestie związane z patentem żeglarskim są jasne dla miłośników tego sportu, o tyle te dotyczące ubezpieczenia budzą wątpliwości. Poniższe wskazówki rozwieją je i wskażą sposób na to, jak kupić odpowiednie ubezpieczenia sportowe online.enia.

Czy warto mieć ubezpieczenie? Sport może prowadzić do wypadków

Choć sport to zdrowie, jego uprawianie niekiedy kończy się nieszczęśliwym zdarzeniem, zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzą aktywności wodne. Obecność wody niesie za sobą ryzyko wychłodzenia organizmu, podtopienia, a nawet utonięcia. Wbrew pozorom, takie wypadki mogą zdarzyć się nawet osobom, które świetnie pływają. Wystarczy tylko chwila paniki i dezorientacji, aby wpadnięcie do wody skończyło się nieszczęśliwym wypadkiem.

Warto jednak mieć na uwadze także pozytywne aspekty, z jakimi wiąże się uprawianie sportów wodnych. Woda pozwala przyjemnie schłodzić ciało w upalny dzień, a do tego zmniejsza napięcie mięśniowe i przyspiesza spalanie kalorii podczas wysiłku fizycznego. Tak dzieje się przede wszystkim podczas pływania, ale do wyboru masz też wiele innych sportów i aktywności, które uprawia się wodzie, m.in. nurkowanie przy użyciu sprzętu specjalistycznego lub na wdechu, pływanie skuterem wodnym, kitesurfing, a także pływanie jachtem żaglowym lub motorowym.

Co istotne, część z wyżej wymienionych aktywności (poza samym pływaniem) może być uznawane za sport wysokiego ryzyka – nawet pływanie jachtem po otwartym morzu. To z kolei oznacza, że jeśli zależy Ci na zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa podczas oddawania się takim rozrywkom, nie wystarczy Ci podstawowe ubezpieczenie turystyczne. Przyda się rozszerzone ubezpieczenie. Sporty ekstremalne oznaczają bowiem całkiem inne ryzyka niż te, które czekają na turystów podczas standardowego wypoczynku.

Jak wybrać właściwe ubezpieczenie? Sporty ekstremalne i inne rozszerzenia

Lubisz wypoczywać aktywnie? Ważne jest więc to, żeby wybrać dopasowane do Twoich preferencji ubezpieczenie. Sport ma różne oblicza, a niektóre z nich mogą wiązać się z podwyższonym ryzykiem.

Załóżmy, że chcesz spędzić wakacje aktywnie, ale bez nadwyrężania sił. W takiej sytuacji może Cię zainteresować chociażby pływanie w basenie lub w przybrzeżnych wodach, gra w siatkówkę czy też plażówkę, a nawet trekking wytyczonymi szlakami po wyżynnych terenach zapewniających zapierające dech w piersiach widoki na panoramę całej okolicy. W tych aktywnościach trudno dopatrzeć się czegoś ekstremalnego czy szczególnie niebezpiecznego, w związku z czym podstawowe ubezpieczenie turystyczne zapewni optymalną ochronę na wypadek wystąpienia szkód powstałych np. wyniku nagłego potknięcia się czy innego niespodziewanego zdarzenia.

Problemy mogą pojawić się wtedy, gdy zechcesz uprawiać sport wysokiego ryzyka. Za takie uznaje się aktywności, których uprawianie wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Nawet jeśli odznaczasz się ponadprzeciętną sprawnością lub specjalistycznymi umiejętnościami, musisz liczyć się z możliwością zdarzenia, które spowoduje uszczerbek na zdrowiu czy uszkodzenie ciała.

W kontekście ubezpieczeniowym sporty wysokiego ryzyka nie mają sztywnej definicji. W LINK4 do tej grupy zalicza się:

  • wspinaczkę wysokogórską z użyciem sprzętu zabezpieczającego (liny, raki, czekan, uprząż) do 5500 m.n.p.m., 
  • wspinaczkę skałkową, 
  • baloniarstwo, lotniarstwo, motolotniarstwo, paralotniarstwo,
  • szybownictwo oraz pilotowanie jakichkolwiek statków powietrznych (zgodnie z definicją ustawy prawo lotnicze), 
  • rafting, 
  • skoki do wody, 
  • sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, 
  • nurkowanie przy użyciu sprzętu specjalistycznego lub przebywanie pod wodą na tzw. zatrzymanym oddechu (Freediving), 
  • skoki na gumowej linie, 
  • spadochroniarstwo, 
  • speleologię, 
  • sporty motorowe i motorowodne, 
  • sporty i sztuki walki, 
  • myślistwo, 
  • jazdę konną, 
  • bobsleje, 
  • skoki narciarskie i jazdę na nartach poza wyznaczonymi trasami, 
  • jazdę na nartach wodnych, wakeboarding i kitesurfing, 
  • pływanie jachtem żaglowym pow. 20 mil morskich od brzegu, 
  • heliskiing i heliboarding, 
  • mountainboarding, 
  • parkur i free run,
  • B.A.S.E. jumping, 
  • downhil, 
  • streetluge, 
  • biegi długodystansowe pow. 5 km, 
  • triathlon.

Jak widać, lista jest długa i obejmuje również takie aktywności, które nie zawsze kojarzą się nam z czymś szczególnie ekstremalnym. Właśnie z tego powodu należy dokładnie zapoznać się z OWU wybranego ubezpieczenia, aby w razie potrzeby rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej o szkody powstałe podczas amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Taką możliwość zapewnia LINK4.

Rozszerzając umowę ubezpieczenia turystycznego o dodatkowe ryzyka, nie musisz martwić się tym, że zapłacisz samodzielnie za leczenie, jeśli doznasz jakiegoś nieszczęśliwego wypadku podczas uprawiania sportu wysokiego ryzyka. W tym przypadku ochrona ubezpieczeniowa obejmuje takie sytuacje, więc ubezpieczenie pokryje ewentualne koszty leczenia.

Osobom chcącym uprawiać sport amatorsko może przydać się także ubezpieczenie sprzętu sportowego. Chroni ono przed finansowymi skutkami uszkodzenia lub utraty sprzętu sportowego (wskazanego w OWU) podczas podróży krajowej lub zagranicznej. 

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Z czym wiąże się pływanie jachtem po morzu w kontekście ubezpieczeniowym?

Niezależnie od tego, czy pływasz jachtem po jeziorze, rzece czy morzu, masz do czynienia z żywiołem, którego główną cechę stanowi nieprzewidywalność. Zmiana pogody, która na lądzie okazuje się niemal nieodczuwalna, na wodzie może pogorszyć warunki na tyle, że żeglowanie będzie wiązać się z większym ryzykiem niż zwykle. Co więcej, pogoda na wodzie – a zwłaszcza na otwartym morzu – zmienia się bardzo dynamicznie, więc żeglarze muszą zdać się w dużej mierze na intuicję i refleks.

Wiele zależy również od tego, czy masz doświadczenie w pływaniu jachtem, a także w poruszaniu się po pokładzie, co wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Woda przez cały czas kołysze kadłubem i choć buty antypoślizgowe pomagają, to jednak nie chronią w 100% przed utratą równowagi i przewróceniem się na pokład. W najlepszym przypadku skończy się to kilkoma bolesnymi siniakami i zadrapaniami, a w najgorszym złamaniem którejś kończyny.

Przebywanie na otwartym akwenie wodnym w pogodny dzień niesie za sobą ryzyko nie tylko ze strony wody, ale również słońca. Poparzenia słoneczne objawiające się bolesnymi bąblami na skórze czy znacznie poważniejsze udary słoneczne to coś, z czym można spotkać się na jachcie. Z drugiej strony, podczas deszczu nietrudno o przemoknięcie do suchej nitki i przemarznięcie, bo woda powoduje duże straty ciepła i tym samym szybko wychładza organizm. Sztorm, który złapie Cię na morzu, może zatem doprowadzić do przeziębienia albo innego nagłego zachorowania.

Wszystko to sprowadza się do tego, że pływanie jachtem wiąże się ze stosunkowo wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia zdarzenia mogącego skutkować uszkodzeniem ciała lub uszczerbkiem na zdrowiu. Nie zabezpieczysz się przed tym w 100%, ale kupując ubezpieczenie możesz zapewnić sobie ochronę przed skutkami finansowymi takich szkód.

Ubezpieczenie turystyczne może pokryć koszty leczenia w sytuacji, gdy do zdarzenia dojdzie podczas pływania jachtem żaglowym pow. 20 mil morskich od brzegu, ale pod jednym warunkiem. Musisz mieć wykupione dodatkowe rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej o skutki zdarzeń powstałych podczas amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka.

Warto też pamiętać, że ubezpieczenie kosztów leczenia i pomoc Assistance (czyli podstawowy zakres ubezpieczenia turystycznego) powinny cechować się na tyle wysoką sumą ubezpieczenia, by pokryć nie tylko samą hospitalizację i pomoc medyczną, ale również koszty akcji poszukiwawczo-ratunkowej, jeśli konieczne będzie jej przeprowadzenie. Stawki wyspecjalizowanych, wodnych jednostek ratowniczych nie należą do niskich, a w większości krajów usługi te są w 100% płatne przez osobę, która z nich korzysta.

Pływanie jachtem – odpowiednie przygotowanie to podstawa

Ubezpieczenie sportowe z rozszerzeniem o ryzyka towarzyszące amatorskiemu uprawianiu sportów wysokiego ryzyka to coś, co przyda się każdej osobie wybierającej się na jacht. Należy też zabrać ze sobą potrzebne dokumenty, czyli odpowiednio dowód osobisty lub paszport, a także uprawnienia do pływania jachtem, jeśli są wymagane i je posiadasz.

Dodatkowo warto mieć na pokładzie podstawowe wyposażenie, takie jak:

  • gumowe buty antypoślizgowe,
  • sztormiaki i ciepłe ubrania na niepogodę,
  • kapoki,
  • nakrycie głowy i karku,
  • krem z wysokim filtrem.

Jeśli jesteś wytrawnym żeglarzem, z pewnością podołasz wyzwaniu, jakie stanowi samodzielne sterowanie jachtem. Jeśli jednak uważasz, że nie masz wystarczającego doświadczenia, nie porywaj się na coś, co przekracza Twoje umiejętności i siły. Z morzem nie ma żartów, a kapryśna pogoda panująca na otwartym akwenie wodnym sprawia trudności nawet bardzo doświadczonym osobom. W takim przypadku rozsądniejszym rozwiązaniem może być zatrudnienie kogoś do obsługi jachtu i skupienie się jedynie na pomaganiu mu oraz rozkoszowaniu się wyjątkowymi doznaniami, które towarzyszą przebywaniu na morzu.

Pływanie jachtem po morzu – jak wybrać ubezpieczenie

Choć tego nie zakładamy, należy pamiętać, że każdy wyjazd łączy się z ryzykiem, że spotkają nas nieprzewidziane zdarzenia, w tym np. skutkujące uszczerbkiem na zdrowiu. W odniesieniu do pływania jachtem mogą okazać się one wyjątkowo dotkliwe i kosztowne. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby uniknąć negatywnych skutków wyboru niewłaściwego zakresu ubezpieczenia.

Brak dostosowania zakresu ubezpieczenia do rodzaju podróży

Jeśli spontanicznie zechcesz popływać jachtem, a nie rozszeszyłeś zakresu swojego ubezpieczenia o amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka i dojdzie do szkody, ubezpieczenie nie zadziała. W takiej sytuacji koszty ewentualnego leczenia pokryjesz samodzielnie. W związku z tym należy starannie przemyśleć to, co chcesz robić na wakacjach, i dopasować zakres ochrony ubezpieczeniowej do swoich planów.

Nieprawidłowe zgłaszanie roszczeń

W OWU każdego ubezpieczenia znajdują się informacje dotyczące tego, jak powinna zostać zgłoszona szkoda, żeby została zlikwidowana przez ubezpieczyciela. W tym samym dokumencie znajduje się też zapis, zgodnie z którym niestosowanie się do tych zasad może skutkować pomniejszeniem świadczenia.

Jeśli chcesz skorzystać z ubezpieczenia kosztów leczenia i pomocy assistance, skontaktuj się z Centrum Alarmowym od razu po wystąpieniu szkody, jeśli to możliwe. W takiej sytuacji LINK4 zorganizuje pomoc medyczną i pokryje jej koszty. Jeśli chodzi o ubezpieczenie bagażu lub sprzętu sportowego, na zgłoszenie szkody masz 10 dni od powrotu do domu.

Pamiętaj też, że likwidacja szkody może wymagać przedstawienia odpowiednich dokumentów, np. karty medycznej ze szpitala lub notatki policyjnej. O tym, co dokładnie będzie potrzebne, dowiesz się podczas zgłaszania szkody.

Dodatkowe ubezpieczenia do Twojego pakietu turystycznego

Wielu turystów ogranicza się jedynie do podstawowego ubezpieczenia Kosztów leczenia i pomocy assistance. W rzeczywistości, w podróży może przydać się zwiększony zakres ochrony, jak chociażby ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie sprzętu sportowego. Nie każdy zdaje sobie też sprawę z tego, że do dyspozycji są również rozszerzenia zakresu umowy o szczególne przypadki, np. dotyczące uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub posiadania chorób przewlekłych. Wykupując rozszerzony zakres ubezpieczenia, możesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, a jeśli dojdzie do szkody – dodatkowe świadczenia.

Zaniedbanie dokumentacji podróży

Samo zgłoszenie szkody niemal nigdy nie wystarczy do tego, by móc liczyć na świadczenie ze strony ubezpieczyciela. Potrzebne jest jakieś potwierdzenie, które zaświadczy, że szkoda rzeczywiście zaistniała i jest objęta zakresem ubezpieczenia w tym konkretnym przypadku.

Do tego będą Ci potrzebne pewne dokumenty, które należy zdobyć, a następnie przedstawić podczas zgłaszania szkody. Ich szczegółowy wykaz otrzymasz, kontaktując się z Centrum Alarmowym, ale bardzo często należą do nich:

  • dokumentacja medyczna,
  • notatka policyjna o kradzieży bagażu lub sprzętu sportowego,
  • odpowiedź hotelu, przechowalni bagażu lub przewoźnika na Twoje zgłoszenie, że ich usługi doprowadziły do szkody.

Konsultacja z ekspertem na etapie zawierania umowy

Nie każdy dysponuje kompletną wiedzą o ubezpieczeniach turystycznych i nie ma w tym nic złego. Kluczem do sukcesu jest to, by nie bać się zadawania pytań odnośnie kwestii, które są dla Ciebie niezrozumiałe lub budzą wątpliwości. W LINK4 masz do dyspozycji infolinię, na którą możesz zadzwonić, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje o produktach. Konsultując się z doradcą, wybierzesz dokładnie taką ochronę ubezpieczeniową, jakiej potrzebujesz.

Podsumowanie

Jeśli planujesz spędzić najbliższy urlop na jachcie, musisz się do tego właściwie przygotować nie tylko pod względem wyposażenia, które trzeba zabrać na pokład. Przyda Ci się również ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniem zakresu ochrony o szkody powstałe podczas amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka, do których zalicza się również pływanie jachtem pow. 20 mil morskich od brzegu. Jeśli natomiast zamierzasz pływać przy brzegu lub po jeziorze, powstałe szkody pozwoli pokryć podstawowy zakres ubezpieczenia podróżnego.

W LINK4 kupisz odpowiednie na taką sytuację ubezpieczenia, korzystając z kalkulatora znajdującego się na stronie link4.pl. Jeśli preferujesz kontakt telefoniczny, porozmawiaj z doradcą dostępnym pod numerem 22 444 44 23. Możesz również kupić ubezpieczenie u agenta współpracującego z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź również: Ubezpieczenie turystyczne Kuba, Ubezpieczenie turystyczne Portugalia

 

Źródła:

1 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20130000460

FAQ – często zadawane pytania

Czy ubezpieczenie obejmuje również ochronę sprzętu?

Jeśli wykupisz ubezpieczenie sprzętu sportowego, to tak.

Czy ubezpieczenie obejmuje również moje dobra materialne?

Tak, jeśli kupisz ubezpieczenie bagażu podróżnego.

Czy ubezpieczeniem mogę objąć moich znajomych lub rodzinę?

Tak, możesz wykupić ubezpieczenie turystyczne dla siebie i towarzyszących Ci osób.

Czy mogę wypłynąć poza Polskę?

Zakres terytorialny ubezpieczenia turystycznego może obejmować Polskę, Europę, a nawet cały świat. Należy to wskazać na etapie konstruowania umowy.

Jakie ryzyka są związane z pływaniem jachtem i dlaczego warto mieć ubezpieczenie sportowe?

Podczas pływania jachtem możesz np. zwichnąć lub złamać kończynę, doznać udaru słonecznego, wyziębić organizm podczas sztormu czy wreszcie doznać podtopienia po wpadnięciu do wody. Mając ubezpieczenie, możesz liczyć na pokrycie kosztów leczenia i hospitalizacji, jeśli dojdzie do takich lub innych nieszczęśliwych wypadków, gdy będziesz na jachcie.

Czy standardowe ubezpieczenie turystyczne obejmuje pływanie jachtem po morzu?

To zależy od warunków konkretnej umowy. Pływanie jachtem pow. 20 mil morskich od brzegu jest wskazane w OWU LINK4 jako sport wysokiego ryzyka, dlatego potrzebujesz odpowiedniego rozszerzenia umowy – o Amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka.

Czy istnieją specjalne ubezpieczenia dedykowane sportom wodnym, takim jak pływanie jachtem?

Jeśli planujesz pływanie jachtem pow. 20 mil morskich, wykup w LINK4 rozszerzenie podstawowej ochrony ubezpieczeniowej o szkody, do których doszło podczas amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka. 

Jakie dokumenty i informacje należy mieć przy sobie podczas pływania jachtem w przypadku potrzeby skorzystania z ubezpieczenia?

Wystarczy dokument tożsamości i polisa, którą możesz mieć w formie papierowej (po samodzielnym wydrukowaniu) lub elektronicznej (na skrzynce mailowej).

Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje również koszty akcji ratowniczej na morzu?

Tak, ubezpieczenie Kosztów leczenia i pomocy assistance obejmuje koszty takich akcji, aż do wysokości sumy ubezpieczenia.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?