Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Płukanie silnika. Kiedy i jak powinno się to robić?

Czas czytania: 4 min. 24 sek.

Utrzymanie silnika w jak najlepszym stanie jest jednym z najważniejszych celów każdego właściciela pojazdu. Płukanie silnika może się do tego przyczynić – w jaki sposób?

Spis treści:
1. Płukanie silnika. Co to za czynność?
2. Kiedy powinno się przeprowadzać płukanie silnika?
3. Płukanka do silnika. Ogólna instrukcja
4. Płukanie silnika. Co warto zapamiętać?  

Płukanka silnika wydaje się bardzo poważną czynnością. W końcu konieczność czyszczenia jednostki napędowej “od środka” może kojarzyć się ze skomplikowanymi i poważnymi operacjami. Prawda jest jednak taka, że jest to czynność, którą może bez problemu wykonać każdy kierowca.

Płukanie silnika. Co to za czynność?

Czym jest płukanie silnika? To czynność mająca na celu usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które wytrącają się i osadzają wewnątrz silnika (na tłokach czy zaworach). Taki nagar może prowadzić do wielu problemów, związanych np. z rozszczelnieniem komór spalania czy zmniejszeniem ich objętości. Do tego dochodzi wiele problemów związanych z przegrzewaniem się jednostki napędowej. 

Płukanka do silnika benzynowego (czy jednostki wysokoprężnej) polega na wlaniu do silnika preparatu, którego zadaniem jest dokładne oczyszczenie jednostki napędowej od środka. Dopiero po jego pełnym przepłukaniu następuje wymiana oleju silnikowego.

O tym, że trzeba wymieniać olej, wie każdy kierowca (a przynajmniej powinien wiedzieć). Należy go wymienić przynajmniej raz w roku lub po przejechaniu 15 000 km (choć niekiedy zaleca się zwiększyć wymianę nawet co 10 000 km). Jeżeli wymieniasz olej regularnie, to zdecydowanie maleje ryzyko, że w Twoim silniku odłożą się wspomniane niebezpieczne substancje.

Dlaczego? Bo olej silnikowy zawiera składniki, których zadaniem jest usuwanie tego typu zanieczyszczeń. Jak się możesz spodziewać – wraz z biegiem czasu oraz eksploatacją, skuteczność tego typu substancji w rozpuszczaniu zanieczyszczeń zdecydowanie maleje.

plukanie-silnika

Kiedy powinno się przeprowadzać płukanie silnika?

Zatem warto się zastanowić, kiedy płukanka do silnika benzynowego (czy diesla) jest w ogóle konieczna. Czy warto robić ją przed każdą wymianą oleju? A może jedynie raz na jakiś czas? Czy może w ogóle należy potraktować tę usługę jedynie jako chwyt marketingowy?

Preparat do płukania silnika został zaprojektowany w ten sposób, aby rozpuścić zanieczyszczenia, z którymi może nie poradzić sobie olej silnikowy. Zatem, jeżeli po odkręceniu korka wlewu oleju dostrzeżesz odkładający się szlam czy nagar, to jest to ważny sygnał ostrzegawczy, że w silniku odkładają się tego typu zanieczyszczenia.

O tym, że silnik może wymagać płukanki świadczyć może także spadek osiągów silników czy dym z rury wydechowej. Może to bowiem oznaczać, że w jednostce napędowej odłożyło się już sporo zanieczyszczeń, które utrudniają prawidłową pracę silnika. 

Płukanka do silnika diesla (czy benzynowego) to bardzo dobry pomysł wtedy, gdy mocno spóźnisz się z wymianą oleju. Oczywiście nie chodzi tu o kilka tysięcy kilometrów, ale jeżeli np. zdasz sobie sprawę, że ta czynność została pominięta przez cały rok kalendarzowy, to warto dmuchać na zimne i pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które mogły się odłożyć w silniku w tym czasie.

Dobrym rozwiązaniem jest płukanka do silnika wtedy, gdy kupujesz samochód używany i nie masz pewności co do tego, na jakim oleju jeździ dane auto. Nigdy nie wiesz, czy poprzedni właściciel stosował oleje zalecane przez producenta. Po przeprowadzeniu płukania możesz zmienić olej na ten o odpowiednich parametrach.

Kiedy potrzebna jest płukanka silnika? Diesel to jednostka napędowa, która może znacznie częściej wymagać tego typu czynności. Jest to szczególnie istotne w momencie, w którym samochód jest eksploatowany na krótkich trasach. 

Płukanie silnika a branie oleju – faktycznie, zdecydowanie ubycie substancji smarującej może być jednym z najlepszych wskaźników informujących, że czas przeprowadzić tego typu czynność. Dlaczego? Tutaj znowu winny jest nagar, który zakłóca prawidłową pracę silnika. Po jego usunięciu może pojawić się znacząca poprawa w kwestii kultury pracy – w tym także pobierania oleju.

Pamiętaj jednak o tym, że gdy zostało już przeprowadzone płukanie silnika, a branie oleju wcale nie ustąpiło, oznacza to, że trzeba szukać problemu gdzie indziej. W takiej sytuacji w pierwszym kroku należy sprawdzić, czy nie pojawił się żaden wyciek. 

Zobacz także: Dlaczego “silnik bierze olej”? Przyczyny, objawy i rozwiązania zapamiętać?

plukanie-silnika

Płukanka do silnika. Ogólna instrukcja

Gdy już wiesz, z jakimi zaletami wiąże się płukanka do silnika diesla czy benzyniaka, zapoznaj się, w jaki sposób możesz ją wykonać. Oczywiście najlepiej czynność tę przeprowadzić w warsztacie, w którym wymieniasz olej. W końcu czynność ta wymaga usunięcia starego oleju oraz jego odpowiednią utylizację.

Jednak samo płukanie silnika jest dość proste. W pierwszej kolejności należy odkręcić korek do wlewu oleju. Następnie należy do niego wlać preparat do płukania silnika. W kolejnym kroku należy uruchomić silnik i pozwolić mu pracować przez ok. 20 minut na biegu jałowym. To właśnie w tym czasie środek jest w stanie rozgrzać się do odpowiedniej temperatury oraz rozpuścić zanieczyszczenia. Następnie należy wylać olej wraz z preparatem poprzez spust oleju. Po wymianie filtra należy uzupełnić olej w silniku i… gotowe.

Pozostaje pytanie – jak często powinna być przeprowadzona taka płukanka silnika? Diesel czy benzyniak – nie jest w tej chwili najistotniejsze. Jeżeli chcesz mieć pewność, że w Twoim silniku nie odkładają się szkodliwe dla niego zanieczyszczenia, warto zrobić to podczas każdej wymiany oleju. Gdy natomiast dbasz o regularną wymianę oleju, nie eksploatujesz silnika na krótkich trasach oraz nie widzisz żadnych objawów wskazujących na nieprawidłową pracę jednostki – możesz płukankę wykonać np. tylko raz na 2-3 lata.

Czy płukanka do silnika zawsze jest bezpieczna? Tutaj niektórzy mechanicy zwracają uwagę na to, że odkładający się nagar ma niekiedy właściwości uszczelniające. Takie stwierdzenie może mieć w sobie słuszność, szczególnie w przypadku starych aut jeżdżących na olejach mineralnych. W przypadku tego typu wysłużonych jednostek, przejście z oleju mineralnego na syntetyczny poprzedzone płukanką może przynieść więcej złego niż dobrego. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej skonsultować decyzję z doświadczonym mechanikiem. 

Przeczytaj również: Chiptuning, czyli sposób na to, jak zwiększyć moc silnika

plukanie-silnika

Płukanie silnika. Co warto zapamiętać?

Widzisz, że płukanie silnika to tak naprawdę bardzo prosta czynność. Dobrze jest wiedzieć, że cały proces trwa tak naprawdę ok. 30 minut. W związku z tym wcale nie będzie to uciążliwe podczas corocznej wymiany oleju. A korzyści oferowane przez tego typu rozwiązanie mogą być naprawdę istotne – w końcu są w stanie zapewnić jak najlepszą pracę silnika w Twoim samochodzie.

Regularna wymiana oleju oraz płukanka silnika to z pewnością wyraz troski o to, aby samochód był jak najdłużej w jak najlepszym stanie technicznym. Dobrze jest jednak pamiętać o tym, że odpowiedzialny kierowca powinien zadbać nie tylko o stan techniczny auta, ale także o to, aby pojazd był ubezpieczony. OC to obowiązkowa polisa dla każdego właściciela pojazdu. Dzięki niemu w przypadku kolizji poszkodowany może liczyć na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy. 

Jednak dobrze jest zadbać o rozszerzenie zakresu ubezpieczenia. Dzięki Autocasco możesz liczyć na pomoc w sytuacjach, w których Twój samochód ulegnie uszkodzeniu lub zostanie skradziony. Natomiast pakiet Assistance zapewni Ci wsparcie profesjonalistów w awaryjnych sytuacjach na drodze (np. holowanie, naprawa na miejscu czy samochód zastępczy). Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń w LINK4 i zapewnij sobie bezpieczną podróż. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie: www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20