Ozonowanie i odgrzybianie klimatyzacji. Poradnik krok po kroku
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC
Assistance
NNW
OC
Assistance
NNW
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Odgrzybianie klimatyzacji w pojeździe warto wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku. Dzięki temu unikniesz bakterii oraz grzybów, które mogą się w niej gromadzić i być niebezpieczne dla zdrowia. W naszym poradniku krok po kroku opisaliśmy jak samodzielnie odgrzybić klimatyzację.
Zdarzyło Ci się kiedyś odczuwać nieprzyjemny zapach wydostający z wentylacji w Twoim aucie? Oznacza to, że nadszedł czas na jej odgrzybienie. Do wyboru masz trzy podstawowe metody: piankową, ultradźwiękową lub ozonowanie samochodu. Zabieg taki możesz przeprowadzić samodzielnie lub zlecić to zadanie profesjonalistom. Dzisiaj doradzimy Ci czy warto skorzystać z ich usług oraz dowiesz się ile kosztuje taki serwis.
Odgrzybianie i ozonowanie samochodu – zadbaj o swoje płuca!
Regularne odgrzybianie klimatyzacji samochodowej zapobiega awariom, powstawaniu nieprzyjemnych zapachów, a przede wszystkim jest ważne ze względu na Twoje zdrowie. W kanałach wentylacyjnych i parowniku panują idealne warunki do rozwoju pleśni. Wydzielane przez nią mikrotoksyny są trujące i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia kierowcy oraz pasażerów.
Pleśnie dobrze rozwijają się w kwaśnym, ciepłym i wilgotnym środowisku. Preferują temperatury w zakresie od 20 do 30°C., jednak niektóre ich gatunki mogą rozwijać się nawet w 5°C. Zarodniki pleśni są niewielkie (maksymalnie mają 5 mikronów) i szybko się rozprzestrzeniają. Z łatwością przedostają się wraz z powietrzem do płuc osób podróżujących samochodem. W przypadku długo nieczyszczonej wentylacji stężenie pleśni może być bardzo duże i stać się przyczyną licznych chorób układu oddechowego.
Zobacz także: Filtr kabinowy. Węglowy czy zwykły – jakie są różnice?
Odgrzybianie klimatyzacji – czy można zrobić samemu?
Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej można przeprowadzić samodzielnie trzema wspomnianymi wcześniej metodami: piankową, ultradźwięków, a także ozonowaniem. Będą one skuteczne, jeśli uda Ci się dotrzeć do parownika, który jest najważniejszym elementem układu klimatyzacji. Warto też regularnie wymieniać filtr kabinowy. W każdym przypadku, zanim przystąpisz do pracy, dokładnie zapoznaj się z dołączoną do wybranego środka instrukcją użycia.
Metoda piankowa
Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie metodą piankową przeprowadza się, korzystając z preparatu grzybobójczego w sprayu. Sposób ten zapewnia szybki efekt, którego trwałość zależy od tego, jak dokładnie przeprowadzisz zabieg. Preparat taki usuwa też nieprzyjemny zapach pleśni, pozostawiając, np. pomarańczowy aromat. Dodatkowym atutem jest tutaj przystępna cena. W specjalistycznych sklepach internetowych piankę nabyć można już za kilkadziesiąt złotych.
Oto krótka instrukcja, jak przeprowadzić odgrzybianie metodą piankową:
- Wyłącz pojazd;
- Wstrząśnij pojemnik z pianką. Podczas zabiegu uważaj, by nie spryskać radia, nawigacji lub innych elektronicznych elementów;
- Zdemontuj filtr przeciwpyłkowy. Znajdziesz go pod maską w okolicy podszybia lub w kabinie. W niektórych przypadkach trzeba będzie zdjąć uszczelki i maskownicę lub zdemontować wycieraczki;
- Spryskaj preparatem parownik klimatyzacji. Dostęp do niego jest trudny, dlatego też nie jest łatwo dokładnie dotrzeć do każdego zakamarka;
- Nanieś preparat do przewodów wentylacyjnych przy użyciu dołączonej do opakowania sondy;
- Zanim uruchomisz auto, odczekaj 30 minut, aby piana mogła odparować z układu.
Metoda ultradźwiękowa
Do tej metody wykorzystuje się generator ultradźwięków, który wyposażony jest w wentylator oraz sondę. Do środka wlewa się specjalny środek czyszczący, który następnie rozpylany jest wewnątrz samochodu. Po aplikacji należy dokładnie wywietrzyć pojazd. Główne zalety tej metody to wysoka efektywność oraz przystępna cena. W profesjonalnym zakładzie usługa taka to koszt rzędu od kilkudziesięciu do około 200 złotych.
Oto jak przebiega odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie metodą ultradźwiękową:
- Umieść urządzenie wewnątrz kabiny;
- Włącz klimatyzację na cykl obiegu;
- Wlej do urządzenia środek dezynfekujący i włącz je. Generator ultradźwięków wytwarza wibracje, które powodują powstanie mgły. Krople, z których się ona składa, są niewielkie – osiągają od 2 do 3μm, dlatego są bezpieczne dla elektryki pojazdu. Wentylacja pochłania mgłę, która osiada na parowniku klimatyzacji i w kanałach wentylacyjnych. Dociera ona we wszystkie zakamarki, dzięki czemu jest w stanie skutecznie oczyścić powierzchnię parownika, przewody wentylacyjne oraz kabinę pojazdu;
- Zastosuj się do zaleceń w instrukcji dotyczących czasu oczekiwania. Oczyszczanie zazwyczaj trwa od 12 do 30 minut, przy temperaturze 20°C. Urządzenie wyłącza się automatycznie, gdy poziom płynu w zbiorniku będzie minimalny;
- Dokładnie przewietrz wnętrze wozu. Po zabiegu może unosić się w nim dość nieprzyjemny zapach gazu.
Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji pianką i ultradźwiękami?
Preparat w formie pianki odgrzybiający klimatyzację w samochodzie kupisz już za około 20 złotych. Własny generator ultradźwięków to natomiast większy wydatek - cena takich urządzeń rozpoczyna się od około 1000 złotych. Jego zakup pozwoli Ci natomiast na regularne odgrzybianie wentylacji, kiedy tylko zechcesz, bez konieczności oddawania auta do warsztatu. To również opłacalne rozwiązanie, gdy jesteś posiadaczem więcej niż jednego pojazdu.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Ozonowanie klimatyzacji – o czym musisz pamiętać?
Efektywną i bezpieczną metodą odgrzybiania wentylacji i wnętrza pojazdu jest ozonowanie. Możesz przeprowadzić je samodzielnie za pomocą ozonatorów, które do swojego działanie wykorzystują promienie UV oraz wysokie napięcie. Nie wymagają używania środków chemicznych oraz nie pozostawiają nieprzyjemnego zapachu, jak ma to miejsce przy wykorzystaniu ultradźwięków.
Ozon rozpada się do tlenu, już po około 20 minutach od aplikacji, a im wyższa temperatura panuje we wnętrzu auta, tym szybciej to następuje. Skutecznie zwalcza drobnoustroje i alergeny, usuwa nieprzyjemnych zapachy, oczyszcza kanały wentylacyjne i trudno dostępne miejsca. Ozonowanie auta osobowego przeprowadzone w salonie to koszt kilkudziesięciu złotych. Cena usługi w przypadku pojazdów ciężarowych, dostawczych, autobusów i innych dużych pojazdów jest wyższa i wynosi od około 150 do 300 złotych. Jeśli zdecydujesz się ozonować samochód samodzielnie, możesz nabyć własny ozonator. Średni koszt urządzenia wytwarzającego ozon wynosi 500-1000 złotych.
Co daje ozonowanie auta?
Ozonowanie wnętrza samochodu ozonatorem to bardzo skuteczna metoda odgrzybiania, co jest szczególnie ważne dla alergików oraz osób, które dużo czasu spędzają za kółkiem. Ozon ma niezwykle silne właściwości odkażające, dzięki czemu jego użycie pozwala skutecznie zdezynfekować wnętrze samochodu. Jego zaletą jest też stan skupienia – jest on gazem, dzięki czemu może wniknąć niemal wszędzie we wnętrze wozu. W efekcie proces ten pozwala odkazić cały pojazd: nie tylko klimatyzator, ale też tapicerkę, podsufitkę i inne elementy wozu. Co istotne, ozon jest silnie utleniającym gazem – działa na szkodliwe związki, a nie tylko je maskuje.
Odgrzybianie ozonem wnętrza to metoda stosowana przede wszystkim w celu usunięcia nieprzyjemnych zapachów: odzwierzęcych, spalenizny, wilgoci czy stęchlizny. Ozonowanie samochodu jest też bardzo efektywne w przypadku usuwania odoru potu, dymu papierosowego, a także zapachów perfum, środków czystości czy rozlanych płynów. Dzięki silnym właściwościom utleniającym wspomnianego gazu doskonale radzi sobie on też z eliminowaniem alergenów, pleśni, grzybów, wirusów i bakterii.
Na czym polega ozonowanie samochodu?
Proces ozonowania polega na rozprowadzeniu ozonu we wnętrzu samochodu za pomocą specjalnego generatora. Urządzenie wytwarza ozon i przetwarza tlen, który znajduje się w powietrzu i rozprowadza go z powrotem do otoczenia poprzez wewnętrzny wentylator. Cząsteczki te są następnie wchłaniane przez mikroorganizmy znajdujące się we wnętrzu pojazdu. Silna reakcja z tym gazem sprawia, że wirusy, grzyby czy bakterie obumierają, przez co przestają być zagrożeniem dla zdrowia i komfortu pasażerów.
Ozonowanie samochodu jest procesem bezdotykowym. Wystarczy umieścić urządzenie we wnętrzu samochodu, włączyć je, a ozon dotrze do każdego zakamarka w aucie. Profesjonalny sprzęt oczyści podsufitkę, tapicerkę na tylnej kanapie oraz fotelu pasażera i kierowcy, drzwi samochodu i inne elementy w jego wnętrzu.
Jak przygotować samochód do ozonowania?
Auto, w którym zamierzasz wykonać odgrzybianie ozonatorem, nie wymaga specjalnych zabiegów i przygotowań. Aby jednak zwiększyć skuteczność tej metody, zadbaj o kilka podstawowych kwestii.
Najpierw zamknij wszystkie okna i drzwi w pojeździe, tworząc obieg zamknięty. Otwórz wszystkie kratki wentylacyjne i na kilka chwil włącz nawiewy na najwyższą szybkość. W ten sposób przeniesiesz do wnętrza wozu pozostałości liści, pyłki, kurz i inne zabrudzenia znajdujące się we wnętrzu kanałów.
Następnie posprzątaj wnętrze samochodu: usuń z niego resztki jedzenia, śmieci i zawartość popielniczek. Auto warto też odkurzyć i wytrzepać wycieraczki. Pozostawienie zanieczyszczeń sprawi, że ozonowanie zapewni krótkotrwały efekt – gaz przetworzy cząsteczki tlenu, ale niedługo później wszystkie procesy tworzenia i gromadzenia się drobnoustrojów, które chciałeś zwalczyć, rozpoczną się na nowo. Czysty pojazd pozostanie po ozonowaniu świeży przez dłuższy czas.
Jak ozonować samochód?
- Umieść generator ozonu na podłodze lub siedzeniu pasażera. Wylot ozonatora skieruj w kierunku skrytki. Zabieg możesz przeprowadzić też, umieszczając urządzenie na zewnątrz pojazdu, a przez uchylone okno do środka wprowadzając rurę – metodę tę stosują zwłaszcza warsztaty samochodowe, aby za każdym razem nie przenosić ozonatora do pojazdu klienta;
- Włącz silnik samochodu, otwórz nawiewy i ustaw wentylator na maksymalne obroty;
- Zachowaj jak najniższą temperaturę klimatyzatora. Wydłuży to działanie ozonu;
- Włącz obieg zamknięty wentylacji;
- Uruchom ozonator. Typowa wydajność takich urządzeń to 5 000 mg/h. Czas zabiegu przy jego użyciu wynosi do około jednej godziny. Jeżeli używasz bardziej wydajnego ozonatora, skróć czas ozonowania. Informacje ile dokładnie powinno ono trwać, znajdziesz w dołączonej do urządzenia ulotce;
- Zamknij drzwi i okna w aucie;
- Odczekaj aż minie czas ozonowania;
- Wyłącz silnik pojazdu, gdy ozonator przestanie pracować;
- Dokładnie wywietrz wóz. Rób to, co najmniej godzinę lub dwie.
Czy ozonowanie samochodu jest bezpieczne?
Tak, usuwanie zanieczyszczeń za pomocą ozonu w pojeździe jest bezpieczne, pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad. W czasie ozonowania nikt nie powinien przebywać we wnętrzu auta. Ozonowanie wykonaj zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do własnego ozonatora. W trakcie ozonowania szczelnie zamknij auto, a po zakończeniu procesu dokładnie je przewietrz. Zapach pozostający w pojeździe jest dość charakterystyczny, ale nieszkodliwy – nie powoduje alergii i znika zwykle po kilkunastu minutach.
Przeczytaj również: Wymiana gałki zmiany biegów. Jak to zrobić? Wyjaśniamy!
Odgrzybianie i ozonowanie samochodu – rób to regularnie!
Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak ozonować samochód. Możesz to zrobić samodzielnie własnym urządzeniem lub zlecić ozonowanie auta specjalistom. Ta pierwsza opcja sprawdzi się zwłaszcza w przypadkach systemów wentylacji o nieskomplikowanej budowie, do których jest łatwy dostęp. Jeśli będziesz robić regularne ozonowanie auta ozonatorem, unikniesz kłopotów ze zdrowiem, a także nieprzyjemnego zapachu związanego z rozwojem grzybów.
Jeżeli zależy Ci na skutecznym działaniu, możesz zlecić odgrzybianie klimatyzacji i ozonowanie wnętrza auta profesjonalistom. Koszt takiego zabiegu w zakładzie samochodowym waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Profesjonalne metody odgrzybiania są nieco dokładniejsze. Zakłady stosują silniejsze środki takie jak, np. ozonowanie aktywnym tlenem.
Zadbaj o swoj wóz również poprzez ubezpieczenie. W LINK4 oprócz obowiązkowego OC, znajdziesz także dodatkowe ubezpieczenia.
Możesz zwiększyć ochronę Twojego samochodu, wybierając AC w LINK4. Decydując się na Autocasco, otrzymujesz m.in. możliwość wyboru sposobu likwidacji szkody:
- ASO – naprawisz wóz w Autoryzowanej Stacji Obsługi,
- Warsztat – dokonasz naprawy w dowolnym nieautoryzowanym warsztacie,
- Kosztorys – otrzymasz odszkodowanie i sam zdecydujesz o metodzie naprawy.
Zakres wariantów ASO i Warsztat możesz też poszerzyć o dodatkową opcję Auto zastępcze na czas naprawy. Dzięki temu LINK4 zapewni Ci samochód zastępczy do 7 dni, gdy Twój wóz będzie wymagał po wypadku naprawy w warsztacie.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. Natomiast jeśli preferujesz kontakt z Doradcą, zadzwoń na infolinię pod numerem 22 444 44 23 lub spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4, który działa w Twojej okolicy.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Wybierz dodatkowy zakres ochrony od LINK4
FAQ – odpowiedzi na pytania o ozonowanie klimatyzacji
Ile kosztuje odgrzybianie i ozonowanie klimatyzacji?
Średni koszt ozonowania samochodu osobowego wynosi od kilkudziesięciu do około 300 złotych. Cena zależy od rodzaju pojazdu, stopnia zagrzybienia klimatyzacji i zanieczyszczenia wozu, a także warsztatu i regionu, w którym je przeprowadzisz. Gdy zechcesz ozonować auto we własnym zakresie, możesz nabyć ozonator w cenie od około 500 do 1000 złotych. Koszt odgrzybiania klimatyzacji w warsztacie innymi metodami wynosi średnio 100-200 złotych.
Czy ozonowanie i odgrzybianie oznacza to samo?
Ozonowanie samochodu jest jedną z metod odgrzybiania. Odgrzybianie jest zatem pojęciem szerszym, w którym zawiera się ozonowanie, ale też m.in. odgrzybianie klimatyzacji metodą piankową czy ultradźwiękami.
Czy ozonowanie zwalcza pleśń?
Tak. Ozonowanie samochodu ozonatorem pozwala zwalczyć pleśń, a także grzyby, kurz, roztocza, alergeny, wirusy, bakterie, insekty i inne mikroorganizmy.
Jak długo trwa ozonowanie klimatyzacji?
Ozonowanie wnętrza samochodu trwa od około 15 do 60 minut, w zależności od wielkości pojazdu, wydajności ozonatora i stopnia zagrzybienia klimatyzacji.
Czy ozonowanie klimatyzacji jest skuteczne?
Tak, ozonowanie auta to bardzo skuteczna metoda pozbycia się pleśni, grzybów, wirusów, bakterii, alergenów, roztoczy i nieprzyjemnych zapachów. Regularne ozonowanie pozwala utrzymać w pojeździe czystość i świeżość na długo.
Przeczytaj podobne wpisy

Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20
