Od kiedy dziecko może jeździć z przodu? Poznaj zapisy prawne
Przewóz dziecka w samochodzie zawsze powinien uwzględniać przede wszystkim bezpieczeństwo młodego pasażera. Jednak czy pamiętasz, jakie są zapisy prawne dotyczące tego tematu? Zobacz, od kiedy dziecko może jeździć z przodu, i poznaj najważniejsze zasady.
- Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym – podstawowe informacje
- Od kiedy dziecko może jeździć z przodu? Ogólne zasady
- Od ilu lat można jeździć z przodu?
- Przewożenie dziecka z przodu – jakie mogą być tego konsekwencje?
- Przewóz dzieci na przednim siedzeniu bez fotelika – od kiedy?
- Ubezpieczenie samochodu w LINK4 – poznaj atrakcyjną ofertę
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Bezpieczeństwo dziecka to najważniejsza wartość, wokół której są skupione wszystkie działania rodziców. W czasie podróży samochodem ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę policyjne statystyki dotyczące wypadków. Tylko w 2022 roku doszło do 1 794 wypadków z udziałem pasażerów do 14. roku życia. W ich wyniku 1 863 dzieci zostało rannych, a 53 zginęło1.
O ile polscy kierowcy nie zawsze stosują się do wszystkich przepisów ruchu drogowego, o tyle trudno spotkać się negatywnymi opiniami o zasadach odnoszących się do bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Zalecamy staranne zapoznanie się z nimi, zanim wyruszysz w pierwszą podróż samochodem ze swoim dzieckiem.
Od jakiego wieku dziecko może jeździć z przodu? Ta kwestia wciąż budzi sporo wątpliwości. Gdy dziecko jest małe, powinno być przewożone w nosidełku, tyłem do kierunku jazdy. Jednak okres noworodkowy szybko się kończy i pojawiają się pytania dotyczące przewozu dziecka w większych fotelikach. Do tego dochodzi kwestia powiększania rodziny i coraz większej liczby pasażerów w samochodzie. Jeśli zastanawia Cię, od kiedy dziecko może jeździć z przodu – to koniecznie czytaj dalej.
Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym – podstawowe informacje
Zastanawiasz się, od ilu lat dziecko może jeździć z przodu na podstawce lub w foteliku? To zdecydowanie jeden z tych czynników, które w dużym stopniu wpływają na bezpieczeństwo dziecka w samochodzie. Dodatkowo istotna jest również ostrożna jazda, gdy na pokładzie znajdują się mali pasażerowie. Nie masz jednak wpływu na zachowanie pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących tego, od ilu lat dziecko może jeździć z przodu, zacznijmy od podstaw. Dlaczego dziecko powinno jeździć w foteliku samochodowym? Rozwiązanie takie ma na celu ochronić dziecko przed skutkami sił działających na jego ciało podczas gwałtownego hamowania lub zderzenia. Dzięki związaniu jego ciała z konstrukcją auta, działające na nie siły zostają rozłożone na większej powierzchni, a tym samym stanowią mniejsze zagrożenie dla zdrowia.
Foteliki występują w wielu wariantach, które zwykle opierają się na konkretnych przedziałach wiekowych lub wagowych. Podział najczęściej prezentuje się następująco:
- foteliki samochodowe grupy 0 – do 10 kg (do ok. 9. miesiąca życia),
- foteliki samochodowe grupy 0+ – do 13 kg (do ok. 13. miesiąca życia),
- foteliki samochodowe grupy I – od 9 do 18 kg (od ok. 8. miesiąca do 4. roku życia),
- foteliki samochodowe grupy II – od 15 do 36 kg (od ok. 4. do 12. roku życia).
Co do zasady, dziecko poniżej 150 cm wzrostu musi być zawsze przewożone w foteliku dziecięcym. Sam fotelik powinien zostać zainstalowany w sposób prawidłowy – zgodnie z zaleceniami producenta. Trzeba szczegółowo zapoznać się z instrukcją obsługi – zarówno samochodu, jak i fotelika – w celu poznania ewentualnych uwag (lub wyłączeń) dotyczących bezpieczeństwa. Jednak przeważnie nie określa się jednego konkretnego miejsca, w którym powinien zostać bezwzględnie zamontowany.
Przyjmuje się, że najlepsze miejsca dla fotelików znajdują się po lewej lub prawej stronie tylnej kanapy. Tam też przeważnie znajdują się mocowania ISOFIX, do których możesz w wygodny sposób zamontować bazę fotelika. Niektórzy wskazują, że bezpiecznym miejscem jest także środek kanapy – jednak zazwyczaj brakuje tam zaczepów ISOFIX. Samo miejsce jest też węższe, w związku z czym nie zawsze umożliwia ono prawidłowe zamocowanie fotelika.
W zależności od konkretnej konstrukcji foteliki mogą być montowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Czym różnią się te dwie metody? Wszystko sprowadza się do budowy anatomicznej dziecka, a w zasadzie do jego głowy.
U noworodków i niemowląt ciężar głowy może odpowiadać 25% całkowitej wagi ciała. Gdy dochodzi do gwałtownego hamowania lub uderzenia, zostaje ona silnie rzucona do przodu i w dół, a następnie poderwana w górę, podczas gdy ciało jest przytrzymywane pasami w jednym miejscu. To z kolei oznacza duże przeciążenia dla szyi, które mogą prowadzić do uszkodzenia kręgów szyjnych.
Co więcej, kości czaszki noworodka i niemowlęcia są znacznie cieńsze niż u dorosłego. Tym samym nawet lekkie uderzenie w głowę może oznaczać znacznie poważniejsze konsekwencje niż u osoby dorosłej. Nawet jeśli dziecko pozostanie stabilnie w foteliku skierowanym przodem do kierunku jazdy, wciąż może zostać uderzone w głowę, np. przedmiotami, które na sutek uderzenia poleciały na tylną kanapę auta.
Co się dzieje, gdy dziecko w takim wieku siedzi tyłem do kierunku jazdy? Cała siła uderzenia nie skupia się na delikatnej i wrażliwej na urazy szyi, lecz na plecach, które są dodatkowo podtrzymywane skorupą fotelika samochodowego. Jego twarz i głowa są z kolei chronione zagłówkiem fotelika.
Z tego powodu dzieci do ok. 4-5. roku życia powinny być przewożone tylko tyłem do kierunku jazdy. Ustawienie przodem jest zalecane dopiero u starszych dzieci. Dotyczy to głównie sytuacji, w których fotelik znajduje się na tylnej kanapie w samochodzie. A od kiedy dziecko może jeździć z przodu? Szczegóły znajdziesz poniżej.
Od kiedy dziecko może jeździć z przodu? Ogólne zasady
Z pewnością interesuje Cię to, od kiedy dziecko może jeździć z przodu (na podstawce, w foteliku lub tylko z zapiętymi pasami). Jednak lepiej zadane pytanie brzmiałoby: od jakiego wzrostu można jeździć z przodu. Okazuje się bowiem, że to nie kwestia wieku. To cechy fizyczne dziecka mają wpływ na wiele aspektów związanych z przewozem małego pasażera.
Sztywny podział na ramy wiekowe okazuje się nieprecyzyjny głównie dlatego, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie. U jednego rozwój przebiega zgodnie z siatką centylową i uśrednionymi normami. Drugie z kolei rośnie i przybiera na wadze szybciej niż rówieśnicy albo wręcz odwrotnie – potrzebuje na to więcej czasu. Trzymanie się ram wiekowych mogłoby zatem obniżać bezpieczeństwo niektórych dzieci.
A od jakiego wieku dziecko może jeździć z przodu? Przepisy dopuszczają możliwość mocowania fotelika na przednim fotelu. Jednak są do tego pewne zastrzeżenia.
O ile jest taka możliwość, w przypadku noworodków i niemowląt fotelik powinien zostać zamontowany tyłem do kierunku jazdy. Wówczas konieczne jest wyłączenie przedniej poduszki powietrznej na fotelu pasażera. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku kolizji wybuchająca poduszka trafiłaby prosto w fotelik – powodując dodatkowe obrażenia u dziecka.
Z podstawkami sprawa wygląda podobnie. Od kiedy dziecko może jeździć z przodu na podstawce? Prawidłowa odpowiedź brzmi: od około 3 lat, jednak w tym wypadku o wiele istotniejsze jest… kryterium wagowe. Co do zasady podstawka jest dopuszczona dla dzieci ważących od 15 do 36 kg. Może ona zostać zamontowana na przednim siedzeniu pasażera.
Warto mieć na uwadze to, że powyższe zasady obowiązują tylko w Polsce, ale już nie podczas zagranicznej podróży samochodem. Dla przykładu, w Hiszpanii, Holandii czy we Włoszech dziecko, które nie ukończyło 12 lat, nie może być przewożone na przednim siedzeniu bez fotelika. Z kolei w Wielkiej Brytanii dziecko w wieku do 3 lat może podróżować tylko na tylnym siedzeniu.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Od ilu lat można jeździć z przodu?
Aktualne zasady dotyczące tego, jak bezpiecznie przewozić najmłodszych poniżej 150 cm wzrostu w samochodzie i od ilu lat dziecko może jeździć z przodu, zostały wprowadzone w 1999 roku i znowelizowane na przestrzeni ostatnich 20 lat, głównie w oparciu o unijne normy. Jeśli chodzi o to, od ilu lat można jeździć z przodu, 2023 rok nie przyniósł żadnych zmian.
Mimo wszystko warto mieć na uwadze kilka wyjątków, w których przepisy dopuszczają przewożenie dziecka bez fotelika. Należą do nich następujące przypadki.
- Jeśli dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu, może jechać na tylnym siedzeniu bez fotelika, o ile ma zapięte pasy.
- Jeśli w samochodzie znajduje się trójka dzieci, przynajmniej dwoje z nich musi znajdować się w foteliku. Jeśli konstrukcja auta nie pozwala na montaż fotelika i masz dziecko w wieku do 3 lat, może to oznaczać spory problem. Po przekroczeniu tej granicy wiekowej możesz przewozić trzecie dziecko bez fotelika bez obawy o konsekwencje prawne.
- Jeśli dziecko jedzie taksówką, karetką lub samochodem policyjnym, nie musi siedzieć w foteliku.
- Jeśli dziecko ma przeciwwskazania zdrowotne do jazdy w foteliku, może podróżować samochodem bez niego. Musisz mieć jednak ze sobą zaświadczenie lekarskie, które to potwierdza.
Przewożenie dziecka z przodu – jakie mogą być tego konsekwencje?
Gdy zastanawiasz się, od kiedy dziecko może jeździć z przodu (na podstawce lub bez), na pewno masz w głowie także ewentualne finansowe konsekwencje działania niezgodnego z prawem.
Faktycznie – w przypadku, gdy dziecko podróżuje w nieodpowiedni sposób, kierowca może zostać ukarany mandatem. Jednak fakt ten nie zależy już od tego, od ilu lat dziecko może jeździć z przodu. Dotychczas faktycznie było tak, że dziecko, które nie ukończyło 12 lat, nie mogło jechać z przodu. Obecnie jednak jest to uzależnione niemal wyłącznie od kwestii wzrostu. Przewożenie dziecka z przodu bez urządzeń podtrzymujących jest bowiem możliwe od wzrostu przekraczającego 150 cm.
Zmiany taryfikatora mandatów w 2022 i 2023 r. doprowadziła do sporych podwyżek dotyczących kar za wiele wykroczeń drogowych. Nie inaczej jest w przypadku przewożenia dziecka w foteliku. Obecnie mandat za przewinienia w tej kwestii to 300 zł i do 15 punktów karnych.
Takie konsekwencje mogą spotkać kierowcę w trzech sytuacjach. Pierwsza to przewożenie dziecka poniżej 150 cm bez fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego. Druga – to przewożenie dziecka w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu – ale przy włączonej poduszce powietrznej. Trzecia sytuacja, w której musisz liczyć się z mandatem, wiąże się z tym, że dziecko znajduje się w foteliku, ale jest on umieszczony w niepoprawny sposób (lub samo urządzenie jest niewłaściwie zamontowane).
Przewóz dzieci na przednim siedzeniu bez fotelika – od kiedy?
Od ilu lat dziecko może jeździć z przodu? Jak już wiesz – nie ma takiego ustalonego limitu. Ważne jest jednak to, aby młody pasażer był przewożony we właściwym foteliku – i aby był on prawidłowo zamontowany. Od ilu lat dziecko może jeździć z przodu na podstawce? Wiek nie ma tu znaczenia i liczy się tylko odpowiednia masa młodego pasażera. Według prawa powinna wynosić ona co najmniej 15 kg.
Pozostaje pytanie: od jakiego wzrostu można jeździć z przodu bez fotelika? To także zostało już ustalone. Minimalny wzrost młodego pasażera to 150 cm. W przypadku przewozu na foteliku przodem do kierunku jazdy – powinno to być przynajmniej 135 cm.
Pamiętaj jednak, że przepisy prawne to jedno – a prawda jest taka, że miejsce na przednim fotelu pasażera nie jest najlepszym rozwiązaniem dla dziecka. Jest to punkt, w którym pasażerowie ponoszą stosunkowo dużo obrażeń. Do tego należy zwrócić uwagę na fakt, że zbyt małe dziecko jadące z przodu może – swoim zachowaniem – nieco dekoncentrować kierowcę, co z kolei może mieć wpływ na bezpieczeństwo na drodze.
Zatem wspomniane limity są oczywiście istotne, jednak warto jednak wziąć pod uwagę, że dziecko może jeździć z przodu wtedy, gdy… jest na to gotowe.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Ubezpieczenie samochodu w LINK4 – poznaj atrakcyjną ofertę
Chociaż bezpieczeństwo znajdującego się w samochodzie dziecka jest bardzo ważne, to jednak nie ważniejsze niż pozostałych osób, które podróżują pojazdem – a także innych uczestników ruchu drogowego. Nie zapomnij zatem o zakupie obowiązkowego OC, które w LINK4 jest także dostępne w Pakiecie z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony.
Wybierając ten Pakiet OC, masz pewność, że zyskasz pomoc nie tylko wtedy, gdy wyrządzisz szkody osobowe lub rzeczowe innym osobom. Ty również otrzymasz wsparcie w wielu niespodziewanych sytuacjach, takich jak:
- konieczność naprawy samochodu na miejscu wypadku lub holowania do 100 km, gdy nie uda się dokonać naprawy na miejscu,
- kradzież auta lub wypadek, po których możesz dostać samochód zastępczy do 3 dni,
- pomoc w razie uszkodzenia opony,
- uruchomienie pojazdu w razie rozładowania akumulatora
Przydatne mogą okazać się również dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, a w szczególności autocasco. W LINK4 zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje nie tylko sam samochód, ale również, chociażby znajdujący się w nim fotelik dla dziecka.
AC chroni przed finansowymi skutkami uszkodzenia lub utraty pojazdu w wielu sytuacjach, gdyż jest oferowane zawsze w formule All Risk. Pozostałe parametry oferty (np. amortyzacja, udział własny, rodzaj sumy ubezpieczenia) możesz dopasować do własnych potrzeb.
Podsumowanie
Wiesz już, od kiedy dziecko może jeździć z przodu – na podstawce, w foteliku i bez żadnego urządzenia zabezpieczającego. Oczywiście, każdy kierowca powinien wiedzieć, jakie przepisy obowiązują w tym przypadku młodych pasażerów. Dobrze jest także pamiętać o tym, że najczęściej to właśnie tylna kanapa jest tym najbezpieczniejszym dla nich miejscem. Pamiętaj, że to właśnie na Tobie – jako na kierowcy – spoczywa obowiązek przewożenia dziecka we właściwy sposób.
Gdy już mowa o obowiązkach wpływających na bezpieczeństwo podczas podróży, należy także wspomnieć o ważnym przeglądzie technicznym. Trzeba wykonywać go raz w roku, aby na bieżąco wykrywać usterki – i mieć pewność, że pojazd nadaje się do podróżowania po drogach publicznych.
Kolejny obowiązek to oczywiście OC. Dzięki tej polisie, w przypadku kolizji drogowej, poszkodowane osoby trzecie są odpowiednio chronione. W przypadku szkody uzyskają one odszkodowanie właśnie z takiego ubezpieczenia.
Jednak warto rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej, jeżeli chcesz liczyć na ochronę także w sytuacji, gdy to Ty jesteś sprawcą i stroną poszkodowaną w kolizji drogowej. Dzięki Autocasco możesz otrzymać odszkodowanie również w sytuacji uszkodzenia lub kradzieży własnego samochodu.
Z kolei dzięki pakietowi Auto Assistance możesz liczyć na dodatkową pomoc w kryzysowych sytuacjach na drodze. Taka pomoc może obejmować np. naprawę na miejscu, wymianę przebitej opony czy holowanie w dowolne miejsce w ramach limitu kilometrów. Zapoznaj się z ofertą produktów ubezpieczeniowych LINK4 i zobacz, na jaką ochronę możesz liczyć.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl
Sprawdź też: OC Lexus, Ubezpieczenie OC Bytom
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Od którego roku życia dziecko może jechać na przednim siedzeniu samochodu?
Dawniej to wiek określał, od kiedy dziecko może siedzieć z przodu. Obecnie obowiązuje kryterium wzrostowe z limitem wynoszącym 150 cm. Jeśli dziecko jest wyższe, może jeździć samochodem bez fotelika czy podstawki. Od jakiego wzrostu można jeździć z przodu na foteliku lub podstawce? W tym przypadku wystarczy 135 cm wzrostu.
Jakie są prawne wymogi dotyczące używania fotelika dziecięcego na przednim siedzeniu?
Możesz przewozić dziecko zarówno na przednim, jak i na tylnym siedzeniu. W tym pierwszym przypadku prawo nakazuje jednak wyłączenie poduszki powietrznej.
Czy istnieją wyjątki pozwalające na przewożenie dziecka na przednim siedzeniu przed osiągnięciem określonego wieku?
Nie. Istnieją jednak wyjątki pozwalające na przewożenie dziecka na tylnej kanapie, jeśli znajdują się na niej już dwa foteliki i nie ma możliwości zamontowania trzeciego. Dziecko musi mieć jednak co najmniej 3 lata.
Co powinienem zrobić z poduszką powietrzną, gdy dziecko podróżuje na przednim siedzeniu?
Konieczne jest jej wyłączenie, aby jej wyrzut podczas wypadku czy gwałtownego hamowania nie wyrządził dziecko krzywdy.
Czy zasady dotyczące przewożenia dzieci na przednim siedzeniu różnią się w innych krajach Unii Europejskiej?
Tak, w każdym kraju europejskim obowiązują nieco inne zasady dotyczące tego, od jakiego wzrostu można jeździć z przodu (lub wieku). W większości przypadków granica ta przypada na 10. lub 12. rok życia, ale nie zawsze. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii na przednim siedzeniu może usiąść pasażer, który ukończył 5 lat, a nawet jeszcze mniej – 3. Musi mieć jednak odpowiednie urządzenie zabezpieczające. Ciekawostkę stanowi również prawo norweskie, zgodnie z którym do 4. roku życia dziecko musi jeździć zawsze tyłem do kierunku jazdy. Rodzice nierzadko wydłużają ten okres, wożąc w ten sposób nawet takiego małego pasażera, który ukończył 5 lat.
Źródła:
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20