Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

OC dla ekocyklistów LINK4 – co obejmuje?

Czas czytania: 6 min. 36 sek.

Pod pojęciem ekocyklisty kryje się osoba poruszająca się jednośladowym lub wielośladowym środkiem transportu napędzanym siłą własnych mięśni lub silnikiem elektrycznym rozwijającym prędkość do maks. 25 km/h. Zobacz, dlaczego potrzebujesz OC dla ekocyklistów, jeśli zamierzasz przemieszczać się takim pojazdem

Wystarczy tylko rozejrzeć się dookoła, by dostrzec, że na polskich drogach znajdują się nie tylko samochody i piesi. Rowery (standardowe i elektryczne) oraz urządzenia transportu osobistego jak na przykład deskorolka, segway czy hoverboard (tzw. UTO) stanowią obecnie stały element ruchu drogowego. Co więcej, z roku na rok jest ich coraz więcej. 

Wskazują na to chociażby pomiary ruchu rowerowego w poszczególnych miastach. Na przykładzie Warszawy1, w 2023 roku na drogach zarejestrowano o 11% więcej rowerów niż rok wcześniej. 

Wpływ na taki stan rzeczy ma z pewnością rosnąca świadomość ekologiczna polskiego społeczeństwa. Nie bez znaczenia pozostają również aspekty finansowe, praktyczne i zdrowotne. Rowery i hulajnogi elektryczne są ekonomiczne w użytkowaniu, pozwalają unikać korków, a przy tym stanowią sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym – rozwoju sprawności fizycznej z lubianą formą rekreacji na świeżym powietrzu.

Niestety, wzrost liczby ekocyklistów idzie w parze z rosnącą liczbą niebezpiecznych zdarzeń z ich udziałem. Warto tu przytoczyć m.in. ogólnopolskie, policyjne statystyki2, które wskazują na to, że w 2023 roku kierujący takimi pojazdami spowodowali odpowiednio:

  • 1 313 wypadków, jadąc na rowerze,
  • 264 wypadków, jadąc hulajnogą elektryczną, 
  • 8 wypadków, używając innego urządzenia transportu osobistego. 

Są to jednak tylko te zdarzenia, do których zostały wezwane służby. W rzeczywistości skala tego zjawiska jest znacznie poważniejsza. Ostatnio dostępne dane z SEWiK3 (System Ewidencji Wypadków i Kolizji) wskazują, że w 2022 roku doszło do niemal 14 000 wypadków i kolizji z udziałem takich pojazdów. 

O ile w przypadku pojazdów mechanicznych posiadacze mają obowiązek objęcia ich ochroną ubezpieczeniową w ramach OC, o tyle nie obowiązuje to właścicieli i użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych oraz UTO. Nie oznacza to jednak, że poruszanie się takim środkiem transportu zwalnia z odpowiedzialności za spowodowane szkody, o które zresztą nietrudno. Wystarczy tylko chwila nieuwagi, żeby potrącić pieszego rowerem, przerysować bok czyjegoś samochodu albo wjechać przed maskę auta, doprowadzając do poważnego w skutkach zderzenia.

Jeśli chcesz uniknąć pokrycia kosztów za szkody osobowe i rzeczowe wyrządzone innym podczas jazdy na przykład rowerem czy hulajnogą elektryczną, możesz wykupić dobrowolne ubezpieczenie. Jego dobrym przykładem jest OC dla ekocyklistów dostępne w LINK4. Zobacz, co warto o nim wiedzieć.

Co to jest OC dla ekocyklistów?

Pod pojęciem OC dla ekocyklistów należy rozumieć szczególny produkt ubezpieczeniowy, który chroni przed finansowymi skutkami szkód osobowych i rzeczowych wyrządzonych innym osobom. W odróżnieniu od OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, w tym przypadku ubezpieczenie jest przeznaczone dla użytkowników jedno- lub wielośladowych środków transportu, które są napędzane:

  • siłą mięśni człowieka,
  • silnikiem elektrycznym z możliwością rozwinięcia prędkości do 25 km/h.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach OC dla ekocyklistów – LINK4

Co możesz zyskać, mając OC dla ekocyklistów? LINK4 zapewnia szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej, która obejmuje dwa rodzaje szkód:

  • rzeczowe – w kontekście poruszania się rowerem najczęściej chodzi tu np. o zarysowanie lub wgniecenie czyjegoś auta. Równie dobrze może to być jednak szkoda spowodowana wjechaniem w płot przy posesji czy drogie nasadzenia przy budynku,
  • osobowe – polegają na spowodowaniu śmierci, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia osoby trzeciej. Może do tego dojść np. na skutek potrącenia pieszego.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Kiedy przyda się OC na hulajnogę lub rower?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że konieczność naprawienia wyrządzonych szkód jest obowiązkiem nie tylko wtedy, gdy zostaną spowodowane przy użyciu samochodu. Kwestię odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym precyzuje Ustawa Kodeks Cywilny, m.in. w artykule 24. 

Art. 24. 

  • 1. 

Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego albo zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

  • 2. 

Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli uszkodzisz czyjąś własność, jadąc rowerem lub hulajnogą elektryczną, masz obowiązek zapłacić za doprowadzenie jej do stanu sprzed tego zdarzenia. Analogicznie, doprowadzenie do szkody na czyimś zdrowiu wymaga pokrycia kosztów ewentualnego leczenia, rehabilitacji i wszelkich innych wydatków, które powstały w wyniku Twojego działania.

Co się stanie, jeśli odmówisz wypłacenia odszkodowania? Poszkodowany ma prawo skierować sprawę do sądu, gdzie zostanie rozpatrzona w oparciu o zebrane dowody. Jeśli j sąd uzna roszczenie poszkodowanego za zasadne, będziesz musiał pokryć koszty naprawienia szkody.

Nie należy oczywiście mieć przed oczami jedynie czarnych scenariuszy i rezygnować z przyjemności płynącej z jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną czy UTO. Warto jednak korzystać z takiego pojazdu rozsądnie i zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia zdarzeń, które mogłyby nieść za sobą konsekwencje prawne i finansowe. Takie poczucie bezpieczeństwa zapewni posiadanie OC dla ekocyklistów.

OC dla ekocyklistów w praktyce – przykładowe scenariusze

Oto dwa scenariusze, w których hipotetyczni bohaterowie zyskali dzięki posiadaniu OC dla ekocyklistów.

Przykład 1:

Pan Tomasz przyjechał rowerem do galerii handlowej i postanowił przypiąć go do stojaka w specjalnie wydzielonej do tego strefie na jednoślady, która znajdowała się między dwoma miejscami parkingowymi dla samochodów. Niestety, zachwiał się i upuścił rower tak niefortunnie, że ten spadł na bok sąsiadującego auta, pozostawiając na nim długą rysę i mocne wgniecenie w miejscu, w które uderzyła solidna, metalowa kierownica. 

Chcąc zachować się w porządku względem właściciela pojazdu i uniknąć problemów, pozostawił za wycieraczką swój numer telefonu. Po krótkiej rozmowie z poszkodowanym ustalili, że szkoda zostanie zgłoszona do likwidacji w ramach OC dla ekocyklistów, a tym samym uszkodzenie samochodu zostanie naprawione przez ubezpieczyciela.

Przykład 2:

Pani Julia jechała hulajnogą elektryczną po ścieżce rowerowej, ale straciła nad nią panowanie i wjechała prosto w drewniane ogrodzenie cudzej posesji. Choć zdarzenie skończyło się dla niej dość boleśnie, bo pozostawiło po sobie kilka siniaków, to jednak ucierpiał również sam płot, który połamał się w kilku miejscach na skutek uderzenia z dużą siłą. Towarzystwo ubezpieczeniowe pokryło koszty naprawy uszkodzonego fragmentu płotu z ubezpieczenia OC dla ekocyklistów pani Julii.

Kiedy nie zadziała OC dla ekocyklistów?

Warto mieć świadomość tego, że sam fakt posiadania OC dla ekocyklistów nie oznacza od razu, że nie musisz martwić się skutkami szkód spowodowanych podczas jazdy rowerem lub hulajnogą. Podobnie jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia, tak i tutaj w grę wchodzą pewne ograniczenia. Ich wystąpienie równa się odmowie likwidacji szkody, a jednocześnie konieczności samodzielnego pokrycia wszystkich wydatków, które z niej wynikły.

Do wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczeniowej towarzystwa należą szkody:

  • spowodowane z winy umyślnej lub na skutek rażącego niedbalstwa,
  • będące wynikiem przestępstwa lub wykroczenia, w tym takie, do których doszło pod wpływem alkoholu,
  • wyrządzone sobie i osobom najbliższym,
  • związane z wykonywaniem pracy lub prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • będące efektem wyczynowego uprawiania sportu lub udziału w rajdach i wyścigach,
  • wyrządzone poza zakresem terytorialnym ubezpieczenia, czyli poza Europą,
  • na kwotę niższą od 100 zł.

Aby sprawdzić szczegółowy zakres wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, przyjrzyj się dokładnie OWU przed zawarciem umowy.

Jak wykupić OC dla ekocyklistów? LINK4 zapewnia Ci wybór!

W LINK4 OC dla ekocyklistów jest dostępne dla klientów, którzy kupili OC dla samochodu. Okres ubezpieczenia obu z nich będzie taki sam. Przed zawarciem umowy LINK4 poprosi Cię o przekazanie między innymi Twoich danych osobowych.

Do Twojej dyspozycji są trzy ścieżki zakupu OC dla ekocyklistów:

  • online – poprzez kalkulator znajdujący się na stronie internetowej, w którym należy udzielić odpowiedzi na kilka pytań kluczowych dla sporządzenia kalkulacji, 
  • telefonicznie – podczas rozmowy Doradca zbierze od Ciebie niezbędne informacje w celu wyliczenia składki. Omówisz także oczekiwany zakres ubezpieczenia i wybierzesz właściwą ofertę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom,
  • stacjonarnie – wystarczy znaleźć agenta współpracującego z LINK4, który działa w Twojej okolicy, i spotkać się z nim w biurze.

Niezależnie od tego, na którą z tych opcji się zdecydujesz, możesz dokonać płatności przelewem (szybkim lub tradycyjnym), kartą płatniczą (debetową lub kredytową), a nawet BLIK-iem.

Podsumowanie

Wsiadając na rower lub na hulajnogę elektryczną, najpewniej masz przed oczami jedynie cel, do którego chcesz dojechać, np. sklep, biuro, w którym pracujesz, lub dom. Chociaż takie pojazdy dysponują często wyznaczonymi pasami ruchu, nierzadko muszą dzielić je z samochodami lub pieszymi, a to stwarza ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń z udziałem innych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli do kolizji lub wypadku dojdzie z winy innej osoby, możesz domagać się od niej stosownego odszkodowania. Prawo to działa jednak w dwie strony, zatem jeśli to Ty spowodujesz szkodę, przyjdzie Ci ją naprawić na własny koszt, o ile nie masz OC dla ekocyklistów. Posiadanie takiego ubezpieczenia pozwoli Ci zatem jeździć ze spokojem ducha w różnych okolicznościach.

Możesz kupić OC dla ekocyklistów online w kalkulatorze na stronie link4.pl, jak również telefonicznie pod numerem 22 444 44 23 i stacjonarnie u agenta współpracującego z LINK4. To Ty wybierasz, która ścieżka zakupu jest dla Ciebie najwygodniejsza w danym momencie.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: Ubezpieczenie OC Kielce, Ubezpieczenie OC Poznań

FAQ – często zadawane pytania

Dla kogo przeznaczone jest OC dla ekocyklistów i dlaczego warto je mieć?

OC na rower jest przeznaczone dla właścicieli i użytkowników rowerów, hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego. Pozwala pokryć finansowe skutki szkód spowodowanych przez ubezpieczonego poruszającego się tym pojazdem.

Jakie są najczęstsze przypadki użycia OC dla ekocyklistów?

OC na hulajnogę zwykle przydaje się wtedy, gdy dojdzie do drobnego uszkodzenia czyjegoś mienia, np. zarysowania lub wgniecenia karoserii samochodu.

Czy OC dla ekocyklistów różni się kosztowo od OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych?

Tak. Są to bowiem dwa różne produkty ubezpieczeniowe, które łączy tylko to, że oba chronią przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim. W grę wchodzą jednak szkody spowodowane diametralnie różnymi pojazdami. 

Jakie są główne ograniczenia i wyłączenia w OC dla ekocyklistów w LINK4?

Odszkodowanie z OC na rower nie będzie wypłacone przede wszystkim wtedy, gdy szkoda została spowodowana celowo lub przez rażące niedbalstwo użytkownika tego pojazdu. Dotyczy to również zdarzeń, do których doszło po spożyciu alkoholu, w wyniku przestępstwa lub wykroczenia, a także podczas wyczynowego uprawiania sportu. Szczegółową listę wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela znajdziesz w OWU. Zapoznaj się z nią dokładnie przed zakupem ubezpieczenia OC dla ekocyklistów.

 

Źródła:

  1. https://um.warszawa.pl/waw/rowery/-/pomiary-ruchu-rowerowego-2022
  2. https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html
  3. https://sewik.pl/

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20