Obowiązek opon zimowych w Polsce i za granicą. Co musisz wiedzieć? - LINK4
Polskie przepisy nie narzucają kierowcom w żaden sposób konieczności wymiany opon na zimowe. Są jednak kraje, w których od wielu lat istnieje obowiązek opon zimowych. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu!
Spis treści:
1. Obowiązek opon zimowych – czy obowiązuje kierowców?
2. Opony zimowe – przepisy obowiązujące za granicą
3. Obowiązek zimowych opon – najnowsze przepisy
4. Obowiązek opon zimowych w Polsce – krótkie podsumowanie
Regulacje prawne wprowadzające obowiązek zimowych opon różnią się od siebie w zależności od danego kraju. Przepisy dotyczące tego, czy jest obowiązek wymiany opon na zimowe, nie są nawet ujednolicone na obszarze Unii Europejskiej. W Polsce nie uregulowano w żaden sposób tego, kiedy kierowcy powinni założyć w swoich samochodach opony zimowe. Przepisy zalecają jedynie zmianę opon letnich w przypadku zimowych warunków drogowych.
Udając się na zagraniczny wyjazd zimą, warto wcześniej wiedzieć, czy dany kraj wprowadził obowiązek opon zimowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jakich państwach wprowadzony został obowiązek zmiany opon na zimowe, oraz jak do tej kwestii szczegółowo odnoszą się polskie przepisy, to zapraszamy Cię do przeczytania dalszej części naszego artykułu.
Obowiązek opon zimowych – czy obowiązuje kierowców?
W przypadku Polski odpowiedź na pytanie, czy jest obowiązek zmiany opon na zimowe, jest bardzo prosta. Przepisy w żaden sposób nie wskazują konieczności zmiany letniego ogumienia na opony zimowe. Obowiązek co prawda nie został w naszym kraju wprowadzony, ale pomimo tego ponad 80% kierowców deklaruje, że każdej zimy wymienia opony.
Z czego wynika fakt, że zdecydowana większość użytkowników polskich dróg wymienia ogumienie, pomimo tego, że obowiązek zmiany opon na zimowe nie został wprowadzony? Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich latach zimy są stosunkowo łagodne i tak naprawdę rzadko mamy do czynienia ze śniegiem zalegającym na drogach.
Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że opona zimowa od letniej nie różni się tylko i wyłącznie bieżnikiem, ale również mieszanką, z której jest wykonana. To właśnie ona sprawia, że opona zimowa spisuje się zdecydowanie lepiej w niższych temperaturach od opony letniej zarówno na suchej, jak i na mokrej nawierzchni. Przyjmuje się, że graniczą temperaturą, do której opony letnie utrzymują swoje właściwości, jest 6°C.
Sprawdź również: Jak uzyskać efekt "mokrej opony"? Profesjonalne i domowe sposoby
Czy skoro tak wielu kierowców decyduje się na wymianę opon, to warto w ogóle dyskutować o tym, czy obowiązek zakładania opon zimowych powinien zostać w Polsce wprowadzony? Pomimo tego, że 80% to spora część kierowców poruszających się po drogach, to jednak w dalszym ciągu pozostaje jeszcze 20% zmotoryzowanych, którzy jeżdżą cały rok na oponach letnich, ignorując opony zimowe. Obowiązek wymiany zmusiłby takich kierowców do wymiany opon, dlatego temat ten powraca praktycznie co roku.
Zwolennicy zmiany w przepisach argumentują, że obowiązek jazdy na oponach zimowych w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury zaczynają zbliżać się do 0°C, znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa na drogach. Ciężko nie przyznać im racji, ponieważ testy wielokrotnie dowiodły już, że opony zimowe zapewniają znacznie lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania przy niższych temperaturach.
Zmiana przepisów rozwiązałaby też pewną sporną kwestię, z którą wiążą się opony zimowe. Przepisy nie narzucają co prawda obowiązku ich wymiany, ale ich brak w okresie zimowym może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Przeciwnicy zmian argumentują z kolei, że obowiązek zakładania opon zimowych nie ma racji bytu, z powodu zmian klimatu i coraz lżejszych zim. Argumenty tego typu płyną zwykle od osób, które rocznie pokonują niewiele kilometrów, bardzo często w warunkach miejskich. Należy pamiętać jednak o tym, o czym wspominaliśmy już wcześniej: dobra trakcja na śniegu nie jest jedyną przewagą opony zimowej nad letnią.
Opony zimowe – przepisy obowiązujące za granicą
Pomimo tego, że w Polsce obowiązek jazdy na zimowych oponach nie został nigdy wprowadzony, to jednak w wielu europejskich krajach data 1 listopada oznacza konieczność wymiany ogumienia na zimowe. Dlatego właśnie, zanim wybierzesz się na zagraniczny wyjazd zimą, warto sprawdzić, czy jest obowiązek zmiany opon na zimowe w krajach, przez które ma przebiegać Twoja trasa.
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Komisję Europejską, obowiązek jazdy na oponach zimowych został wprowadzony aż w 27 krajach Europy. Wśród nich jest kilka krajów, które są często odwiedzane przez naszych rodaków. Mowa tu m.in. o Włoszech, Austrii, Czechach, czy też Chorwacji.
Warto też pamiętać o tym, że czasami tylko w niektórych regionach danego kraju konieczna jest wymiana opon na zimowe. Obowiązek często dotyczy jedynie górskich okolic. Przykładem takiego sformułowania przepisów jest, chociażby Francja, w której obowiązek jazdy na zimowych oponach panuje w sześciu głównych pasmach górskich, a jego nieprzestrzeganie grozi mandatem w wysokości 135 euro.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Obowiązek zimowych opon – najnowsze przepisy
Wiesz już, że w Polsce nie jest konieczna zmiana opon na zimowe. Obowiązek tego rodzaju nie został u nas wprowadzony, ale nie oznacza to, że w przepisach ruchu drogowego opony nie zostały w żaden sposób ujęte. Wprost przeciwnie – określają one szereg wymagań, którym musi sprostać ogumienie samochodu.
Kierowcy muszą przede wszystkim zwracać uwagę na odpowiednią wysokość bieżnika opony. Przepisy te obowiązują wszystkich zmotoryzowanych, nawet tych, którym nie odpowiada wymiana opon na zimowe. Obowiązek dotyczący wysokości bieżnika określa jego minimalną grubość jako 1,6 milimetra. Niedopilnowanie stanu ogumienia oznacza niewłaściwy stan pojazdu i może zostać ukarane mandatem oraz odebraniem dowodu rejestracyjnego.
Dodatkowo przepisy mówią o tym, że na jednej osi samochodu muszą być zamontowane te same opony: zgodne modelem, rozmiarem oraz stopniem zużycia. Założenie zbyt szerokich opon i felg, które będą wystawać poza obrys samochodu również może skończyć się utratą dowodu rejestracyjnego. Opony powinny być też wolne od mechanicznych uszkodzeń, bąbli itd. W przeciwnym razie również w tym wypadku policjant zatrzyma dowód w trakcie kontroli.
Przeczytaj także: Ile lat mogą mieć opony? Dowiedz się, kiedy wymienić opony na nowe
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Obowiązek opon zimowych w Polsce – krótkie podsumowanie
Jeżeli do tej pory nie byłeś pewien, czy jest obowiązek wymiany opon na zimowe w Polsce, to po przeczytaniu naszego artykułu z pewnością wiesz już doskonale, że w naszym kraju nigdy nie wprowadzono takich przepisów. Pomimo tego zdrowy rozsądek podpowiada, by zimą zdecydować się na założenie opon zimowych lub wybranie kompromisu w postaci ogumienia całorocznego.
Opony zimowe zapewnią komfortowe i bezpieczne warunki jazdy zimą, kiedy warunki na drodze okazują się niezwykle wymagające. Pokonywanie trasy, podczas gdy na jezdni występuje tzw. szklanka, zwiększa również ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, np. wskutek wykonania gwałtownego manewru.
Zobacz także: ubezpieczenie OC BMW, ubezpieczenie Słupsk
Aby czuć się bezpieczniej na drodze, oprócz właściwych opon warto również zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie samochodu. Znajdziesz je w ofercie firmy LINK4. Jej szczegóły znajdziesz na stronie internetowej www.link4.pl, pod numerem telefonu 22 4444444 lub u jednego z agentów ubezpieczeniowych współpracujących z LINK4. Zachęcamy również do skorzystania z Kalkulatora LINK4, który pozwoli Ci obliczyć wysokość polisy.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach oraz wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20