O co pytać przy zakupie auta? Poznaj najważniejsze pytania!
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Zakup używanego auta znacznie różni się od tego dokonywanego w salonie. Kupując samochód z drugiej ręki, musisz wziąć pod uwagę fakt, że nie będziesz jego pierwszym właścicielem, a każdy egzemplarz posiada już swoją historię. Ważne jest, żeby wybrać jak najlepiej, aby zakup był udany i długo służył nowemu właścicielowi. W końcu kto chciałby trafić na tzw. minę? Zatem o co pytać przy zakupie auta używanego? Odpowiadamy!
Zakup auta kojarzy się zazwyczaj z przyjemnymi emocjami towarzyszącymi nowemu nabywcy. W końcu po wielu miesiącach czy latach oszczędzania w końcu możesz pozwolić sobie na zmianę samochodu na bardziej odpowiadający Twoim potrzebom lub po prostu taki, o którym marzyłeś od dawna. W przypadku zakupu nowego auta prosto z salonu, faktycznie, odczucia będą raczej tylko pozytywne. W końcu to Ty zostaniesz jego pierwszym właścicielem, a pojazd nigdy wcześniej nie jeździł po drogach.
Sytuacja jednak się zmienia, kiedy zakup dotyczy samochodu używanego. Na rynku używanych pojazdów jest bardzo wiele, a część z nich wymaga nakładów finansowych, niezbędnych do sprawnego działania. Niejednokrotnie są to również pojazdy z podejrzaną przeszłością, co także warto zweryfikować.
W czasie oględzin auta z drugiej ręki pomocne może okazać się zadawanie pytań sprzedającemu, niezależnie czy mowa o osobie prywatnej, czy o handlarzu. Każde zapytanie o przeszłość pojazdu pozwoli Ci dowiedzieć się więcej na temat interesującego Cię pojazdu. Odpowiednio przeprowadzony wywiad pozwoli zdecydować, czy oglądany samochód rzeczywiście jest wart uwagi. W dalszej części tekstu udzielamy wskazówek i podpowiadamy, o co pytać przy zakupie auta, żeby Twój wybór należał do udanych.
Uwaga – pamiętaj, że żadna odpowiedź na Twoje pytania nie zastąpi weryfikacji stanu pojazdu, przebiegu i historii w stacji kontroli pojazdów, ASO oraz bazach online. Nigdy nie polegaj tylko na odpowiedziach sprzedającego – zleć dokładne sprawdzenie oglądanego samochodu fachowcom, którzy pomogą ocenić stan techniczny auta, a także pobiorą jego dane z ogólnodostępnych baz internetowych!
Historia pojazdu
To jedno z pierwszych i podstawowych zapytań, jakie powinny paść już na początku wizyty. Niezależnie czy auto ma 2, czy 20 lat – przez ten czas mogły się z nim dziać różne rzeczy, o których sprzedający ma obowiązek poinformować. Każdy kupujący chciałby przecież wydać swoje pieniądze na jak najlepszy egzemplarz, prawda? Dlatego też już na początku spotkania poproś, aby sprzedający opowiedział historię posiadania przez niego danego pojazdu od momentu zakupu do chwili obecnej.
Zadaj też kluczowe pytania dotyczące przebiegu. Dowiedz się także, ile kilometrów rocznie pokonywał sprzedający i porównaj odpowiedzi ze stanem licznika. Jeśli zastanawiasz się, o co pytać przy zakupie auta, to powyższe wskazówki najszybciej pozwolą wstępnie zweryfikować przebieg. Porównaj też stan drogomierza z bazą CEPIK, gdzie znajdziesz podstawowe informacje dotyczące przebiegu. Zapytaj, kto jeździł samochodem i w jaki sposób był on eksploatowany. Jeśli jest to auto z silnikiem diesla, wyposażone w filtr cząstek stałych a poprzedni właściciel jeździł nim głównie po mieście, to warto zweryfikować czy filtr DPF jest zapchany, a jeśli tak, to w jakim stopniu.
Twoje pytania powinny również pomóc w zbadaniu historii wypadków auta używanego. Po wstępnych informacjach na temat stanu blacharskiego sprzedający nie powinien mieć nic przeciwko, abyś dokonał pomiaru powłoki lakierniczej specjalistycznym urządzeniem, które pozwoli na dokładny odczyt grubości lakieru. Sprawdź też mocowania śrub – jeśli lakier na nich jest zdarty lub widać ślady po poprzednich wkrętach, oznacza to, że element był demontowany, co powinno wzbudzić u Ciebie większą czujność. Podsumowując – jeśli zastanawiałeś się, o co pytać przy kupnie samochodu, informacje na temat historii są podstawowym zagadnieniem.
Serwis i naprawy
Jeśli chcesz zakupić auto niesprawiające problemów przez długie lata, powinieneś dokonać zakupu takiego egzemplarza, o który poprzedni właściciel dbał tak, jak Ty zamierzasz to robić. Aby było to możliwe, musisz wiedzieć, o co pytać przy zakupie samochodu pod względem technicznym. Poproś więc o historię serwisową, sprawdź komplet dokumentów i zajrzyj do książki napraw. Jeśli auto było serwisowane w ASO, wszystkie wpisy w książkach powinny zostać potwierdzone pieczęcią i podpisem. Niektórzy użytkownicy mają teczkę z fakturami za poszczególne naprawy. Im więcej dokumentów, tym większe dowody i pewność, że auto regularnie było poddawane kontroli i obowiązkowym wymianom płynów eksploatacyjnych, filtrów itd. Jeżeli naprawy wykonywano poza ASO – spróbuj uzyskać dokumenty potwierdzające ich faktyczne przeprowadzenie. Często pod maską auta można znaleźć karteczkę lub naklejkę z zanotowaną ostatnią wymianą oleju i filtrów.
Warto zadać też pytanie o historię napraw, usterek, a także o to, czy np. wymieniany był rozrząd. Zerwanie paska czy łańcucha rozrządu z pewnością będzie skutkowało bardzo kosztownymi naprawami jednostki napędowej, w których skład mogą wejść takie elementy jak tłoki, zawory, korbowody, a nawet blok silnika. Powyższe pytania przy kupnie samochodu pozwolą działać z wyprzedzeniem i zapobiec ewentualnej usterce w przyszłości.
Stan techniczny
Sama historia napraw jest ważna, ale pamiętaj też o pytaniach o aktualny stan techniczny auta. Zatem o co pytać? Przy kupnie samochodu powinieneś uzyskać informacje od sprzedającego o tym, czy pojazd jest obecnie przygotowany do jazdy. Dowiedz się, w jakim stanie są poszczególne podzespoły, takie jak układ hamulcowy, stan wnętrza oraz karoserii. Zweryfikuj również auto pod względem korozji. Na lakierze łatwo wyszukać ogniska rdzy i rude naloty. Równie ważne jest również sprawdzenie występowania korozji pod spodem samochodu. W tym celu dokładnie obejrzyj podwozie. Sprawdź również stan podłużnic, pasa przedniego, zawieszenia. Pojedyncze rdzawe naloty nie świadczą od razu o nagannym stanie auta. To normalne, że po pewnym czasie takie utlenienia się pojawią, zwłaszcza jeśli pojazd ma kilkanaście lat. Unikaj natomiast samochodów, w których rdza jest na tyle duża, że przebija na wylot metalowe elementy. Zazwyczaj wtedy nie są skorodowane pojedyncze fragmenty, a całe podwozie. Łatwo to zbadać i wydać werdykt. Pamiętaj, że mocno skorodowane auto może stanowić zagrożenie w ruchu drogowym!
Dokumentacja i legalność
Jeśli zastanawiasz się, o co pytać przy zakupie samochodu, przypominamy również o kwestii dokumentów potwierdzających pochodzenie auta. Zwróć na to uwagę, zwłaszcza gdy kupujesz używany samochód sprowadzony zza granicy. Sprawdź dowód rejestracyjny, zawarte w nim wpisy oraz pieczątki ze stacji kontroli pojazdów, potwierdzające, że auto bez problemu przeszło badanie techniczne. Jeśli pojazd jest od handlarza, zweryfikuj pochodzenie samochodu, sprawdzając umowę albo fakturę zawartą przez sprzedającego z poprzednim właścicielem. Wszystkie wspomniane dokumenty powinny Ci zostać przekazane po zakupie – ich posiadanie jest niezbędne m.in. do późniejszej rejestracji auta w wydziale komunikacji.
Możesz także zweryfikować auto w bazach policyjnych, aby sprawdzić, czy nie pochodzi z przestępstwa lub kradzieży. Porównaj również nr VIN z nadwozia z tym wpisanym w dowodzie rejestracyjnym. Sprawdź, czy auto posiada ważne ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe na każdy samochód poruszający się po polskich drogach. Możesz korzystać z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela, a po wygaśnięciu polisy zawrzeć nową, lub wypowiedzieć OC i od razu kupić ubezpieczenie na siebie.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Przyczyna sprzedaży
Do ciekawego pytania przy zakupie auta można zaliczyć to, dlaczego właściwie sprzedający decyduje się pozbyć danego egzemplarza. Takie zapytanie pozwoli na dodatkową weryfikację powodu sprzedaży. Czy może zbliża się kosztowna naprawa? Albo w ostatnim czasie zaczęły wydobywać się podejrzane dźwięki? Oczywiście każdy ma prawo do zmiany auta, kiedy chce, ale takie pytanie ułatwi Ci poznanie prawdziwych motywów sprzedającego.
Niezależnie od odpowiedzi, które padną, pamiętaj – nie bazuj na samej rozmowie. Samodzielnie sprawdź w aucie to, co jesteś w stanie. Jeśli nie czujesz się w tym pewnie – wynajmij specjalistę, który za opłatą pojedzie z Tobą na miejsce i zbada stan samochodu. Świetnym rozwiązaniem jest też inspekcja auta w autoryzowanym serwisie, który na koniec badania wyda opinię o danym modelu.
O co pytać przy zakupie auta? Przyszłe inwestycje i koszty utrzymania
Pytania nie muszą dotyczyć tylko historii samochodu. Kupując pojazd używany, powinieneś mieć świadomość, że prędzej czy później będzie trzeba w niego zainwestować, gdyż naturalną rzeczą jest fakt, że elementy mechaniczne po prostu się zużywają. Zapytaj więc sprzedającego o terminy zbliżających się serwisów. Może to dotyczyć drobnych prac, takich jak klasyczna wymiana płynów eksploatacyjnych i filtrów, ale również droższych i większych napraw (np. zużytego sprzęgła albo omawianego wcześniej w artykule zestawu rozrządu).
Odpowiedzi sprzedającego nie należy lekceważyć, ale nie powinieneś się też bać – nawet najbardziej zadbane auto potrzebuje po pewnym czasie większego serwisu. Możesz zapytać też o koszty utrzymania, czyli np. średnie spalanie, zbliżającą się wymianę opon, tarcz czy klocków hamulcowych.
Test drive i ocena jazdy
Do standardowej procedury podczas oględzin należą nie tylko pytania przy zakupie auta, ale również jazda testowa. To ona pozwoli Ci wychwycić ewentualne usterki, których nie da się zauważyć na postoju. Wystarczy kilkaset metrów, żeby sprawdzić, jak pracuje silnik, skrzynia biegów, układ kierowniczy i zawieszenie. Wszystkie niepokojące odgłosy powinieneś poddać dalszej weryfikacji. Jeśli sprzedający nie chce udostępnić Ci auta do jazdy próbnej, poproś, żeby to on prowadził, a Ty przysłuchuj się pracy samochodu z fotela pasażera. Sprawdź, czy auto nie „ściąga” na jedną ze stron, a także czy silnik równo pracuje i nie ma problemów z obrotami. Oceń też pracę skrzyni i sprzęgła – biegi powinny wchodzić gładko i bez oporów, a sprzęgło łapać już od początku odpuszczania pedału.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
O co pytać przy zakupie auta? Kilka słów na koniec
Teraz już wiesz, o co pytać przy kupnie samochodu. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwoli Ci na skuteczne poszukiwania używanego pojazdu. Jak widzisz – zadawanie umiejętnych pytań, pozwala na wyeliminowanie wielu przykrych niespodzianek. Wiemy, że kupno używanego auta nie należy do najłatwiejszych zadań, dlatego powyższe wskazówki możesz potraktować jak listę elementów, które trzeba sprawdzić, zanim nabędziesz dany egzemplarz. Takie pytania możesz zadać też na etapie rozmowy telefonicznej ze sprzedawcą, jeszcze zanim przyjedziesz oglądać interesujący Cię pojazd. Pozwoli to często na zaoszczędzenie czasu i niepotrzebnych nerwów. Życzymy udanego zakupu!
Jeśli już kupisz wymarzony samochód, zapewne będziesz szukał polisy OC lub pakietu OC/AC. Niezależnie od Twoich potrzeb, kalkulator LINK4 pozwoli Ci na wyliczenie składki dostosowanej do Ciebie i Twojego auta. Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie, możesz też zadzwonić pod 22 4444444 i porozmawiać z jednym z naszych konsultantów, który wyjaśni szczegóły dotyczące polisy. Możesz również osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Zapoznaj się z pełną ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych i wybierz polisę dostosowaną do Twoich potrzeb!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
FAQ – często zadawane pytania
Jakie zadać pytania przy kupnie samochodu używanego?
Zapytaj o historię blacharską, mechaniczną oraz o naprawy dokonywane w przeszłości. Dowiedz się, jak długo obecny właściciel jest użytkownikiem auta i dlaczego postanowił sprzedać swój pojazd. Poproś również o wgląd do historii serwisów, o wpisy w książce oraz o potwierdzenie tych danych dokumentami (np. fakturami za naprawy). Te informacje pozwolą Ci na szybką i podstawową weryfikację stanu auta.
Kupiłem samochód używany z ukrytymi wadami. Jakie prawa mi przysługują?
W takiej sytuacji kupujący może skorzystać z 2-letniej rękojmi, która jest określona w sposób prawny, o ile podczas sprzedaży roszczenia takie nie zostały wykluczone w umowie lub na fakturze.
Jak najlepiej sprawdzić stan techniczny samochodu przed zakupem?
Jeśli nie czujesz się pewnie podczas oględzin używanego auta, skorzystaj z pomocy specjalisty, który za opłatą pojedzie z Tobą na miejsce i dokona szczegółowej analizy. Możesz też umówić się ze sprzedającym w autoryzowanym serwisie na spotkanie, gdzie zostanie wykonana pełna weryfikacja wraz z pobraniem danych z baz, w których widnieje auto. W ten sposób zyskasz pewność i spokój.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20