Mycie samochodu na posesji – czy jest legalne
Masz dom z ogrodem i zastanawiasz się, czy mycie samochodu na posesji jest zgodne z prawem? W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na ten temat. Dowiesz się także, jakie kary grożą za łamanie przepisów regulujących mycie aut poza wyznaczonymi do tego miejscami.
Spis treści:
1. Mycie auta na posesji – przepisy
2. Mycie samochodu na posesji – konsekwencje
3. Teraz już wiesz, czy można myć samochód pod domem!
Mycie auta na posesji – przepisy
Obecnie myjnie samochodowe są bardzo powszechnym elementem naszego krajobrazu. Znajdują się nie tylko przy większości stacji benzynowych, lecz także na naszych osiedlach, czy też w pobliżu supermarketów. Jednak nadal sporo osób myje auta w swoich ogródkach. Czy postępują oni zgodnie z prawem, czy też łamią przepisy i narażają się na grzywnę?
Zgodnie z obowiązującym prawem mycie pojazdów mechanicznych poza wyznaczonymi do tego miejscami takimi jak myjnie oraz warsztaty samochodowe, jest zabronione. Jednak, jeżeli któryś z Twoich sąsiadów w sobotnie popołudnie myje auto na parkingu przed blokiem, to wcale nie znaczy, że popełnia wykroczenie. Jeżeli brudna woda wraz z detergentami odprowadzana jest do kanalizacji, to postępuje on zgodnie z prawem. Choć najlepiej byłoby, gdyby zamiast pod blokiem umył auto w myjni.
Całkowity zakaz mycia pojazdów mechanicznych obowiązuje także na prywatnych posesjach. Bez względu na to, że dany teren nie należy do miast, czy gminy, nadal podlega on ustalonym przepisom. Jeżeli przed garażem nie masz specjalnie przygotowanego miejsca do mycia pojazdu, tylko trawę, to w takim przypadku mycie samochodu pod domem jest zakazane. Wynika to z tego, że woda zanieczyszczona chemikaliami spływa do ziemi, lub do zbiorników wodnych. Może to powodować nieodwracalne szkody w środowisku naturalnym. Dlatego też mycie samochodu na podwórku jest bardzo złym pomysłem.
Kto ustala tego rodzaju przepisy? Okazuje się, że leży to w kompetencji rady gminy. Dlatego, jeśli chcesz dowiedzieć się, czy można myć samochód pod domem na Twoim osiedlu, musisz skorzystać z Internetu. Znajdź w sieci stronę samorządu, na którego terenie mieszkasz. W zakładce Biuletyn Informacji Publicznej wyszukaj dokumentu o tytule Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy nazwa miasta. Gdy już dotrzesz do takiego dokumentu, w jego treści znajdziesz informacje o tym, czy i na jakich warunkach mycie auta pod domem jest dopuszczalne lub nie.
Jednak gdy brudna i zanieczyszczona woda wsiąka w glebę, jest to niezgodne z prawem. A dokładnie z 4 artykułem ustawy z 13 września 1996 roku. O utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2005 roku. nr 236, poz. 2008 ze zm.). Mówi on, co następuje:
1. Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, zwany dalej „regulaminem”; regulamin jest aktem prawa miejscowego.
2. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące:
1) wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących: […]
c) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi;
Dlatego też każda gmina w Polsce ma własny regulamin, a wynika z niego, że mycie pojazdów samochodowych poza myjniami można przeprowadzać pod warunkiem, że ścieki odprowadzane są do kanalizacji lub zbiorników bezodpływowych po przejściu przez osadnik. Zabrania się odprowadzania ścieków bezpośrednio do zbiorników wodnych lub do ziemi.
Zobacz również: Mobilna myjnia parowa – kiedy warto z niej korzystać?
Czy można myć auto pod domem?
W większości gmin nie jest to możliwe. Wynika to z szeregu czynników. Po pierwsze jest to działanie szkodliwe dla środowiska. Dokładne umycie samochodu wymaga zastosowania różnego rodzaju detergentów. W ich skład wchodzą silne chemikalia, które stanowią zagrożenie dla roślin, zwierząt, a także ludzi. Dlatego też nie mogą one być spłukiwane bez kontroli na niezabezpieczoną lub specjalnie przygotowaną glebę. Poza tym w ten sposób możesz nie tylko zaszkodzić Twojemu trawnikowi, lecz także nieświadome skazić wody gruntowe.
Po drugie, zakaz mycia auta na podwórku ma także na celu ochronę zasobów wody. Profesjonalne myjnie wyposażone są w nowoczesne maszyny zużywające minimum wody potrzebnej do skutecznego umycia samochodu. Domowe sposoby, czyli wąż ogrodowy, gąbka, a czasem myjka ciśnieniowa, zużywają znacznie więcej wody niż jakakolwiek myjnia. Oczywiście chodzi tutaj o ilość potrzebną do umycia jednego samochodu.
Po trzecie w okresie letnim znacznie wzrasta zapotrzebowanie na wodę, dlatego też mycie samochodu na podwórku jest czystym marnotrawstwem. Z tego powodu, gdy pojawiają się letnie fale upałów, gminy proszą mieszkańców o nienapełnianie basenów oraz o wstrzymanie się z myciem pojazdów.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Mycie samochodu na posesji – konsekwencje
Kwestia kary za mycie pojazdu pod blokiem lub na własnej posesji jest dość mocno skomplikowana. O ile pod blokiem na osiedlu złapanie na gorącym uczynku przez straż miejską jest wielce prawdopodobne, to taka wpadka na własnej posesji jest praktycznie niemożliwa. Sytuacja taka wymaga donosu lub przypadkowej wizyty patrolu straży miejskiej.
Według przepisów za mycie samochodu poza wyznaczonymi do tego miejscami grozi grzywna w wysokości od 50 do 500 złotych. W rzeczywistości najczęściej kończy się na ustnym pouczeniu. Potwierdzają to statystyki z największych polskich miast. I tak na przykład w Warszawie, Gdańsku czy też Poznaniu od kilku lat pomimo kilku zgłoszeń, nie wystawiono ani jednego mandatu za mycie auta na własnej posesji. Nawet jeśli ktoś zgłosił taką sytuację, trudno jest to udowodnić osobie o to oskarżanej, jeżeli nie zostanie ona złapana na gorącym uczynku.
Zatem czy można myć samochód na własnej posesji? Przecież straż miejska nie kontroluje tego typu działalności, a zadenuncjowanie przez sąsiada jest raczej kwestią wzajemnej niechęci niż obywatelskiej postaci i chęci ochrony środowiska. Naszym zdaniem, jak i wielu ekspertów, odpowiedź nadal brzmi: nie.
Woda jest zbyt cenna, by zużywać duże jej ilości na mycie, pojazdu, które na myjni można przeprowadzić szybciej, skuteczniej, a co najważniejsze z użyciem znacznie mniejszej ilości wody. Po drugie, nikt z nas nie chce przyłożyć ręki do zanieczyszczenia środowiska. A częste mycie auta poza myjnią niechybnie źle wpływa na nasze otoczenie.
Także odpowiedź na pytanie, czy można myć samochód na podwórku, pod blokiem jest negatywna. Pomimo że brudna i zanieczyszczona woda może zostać odprowadzona do kanalizacji, to jest to rozwiązanie niepraktyczne oraz nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Umycia auta w myjni zajmuje kilkanaście minut, a jego koszt jest także niewielki.
Sprawdź: Myjnia bezdotykowa. Jak z niej korzystać?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, czy można myć samochód pod domem!
Znasz już odpowiedź na pytanie, czy można myć auto na podwórku lub na terenie własnej posesji. Wiesz też, dlaczego nie jest to praktyczne i polecane rozwiązanie. Warto o tym pamiętać tak jak i o tym, iż atrakcyjne oferty ubezpieczenia OC i AC znajdziesz w LINK4. Dlatego też zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Nie czekaj, zobacz, ile możesz zyskać już teraz!
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20