Mandat za mruganie światłami – ile zapłacisz za ostrzeganie przed policją?
Prawdopodobnie choć raz doświadczyłeś na drodze ostrzegawczego mrugania światłami przez kierowcę jadącego z naprzeciwka. To znak, że niedaleko stoi policja i zatrzymuje zbyt szybko jadące samochody. W świetle prawa mruganie światłami to wykroczenie, za które można dostać mandat. Ile wynosi kara? Sprawdź.
Spis treści:
1. Ostrzeganie przed policją. Czy za to grozi mandat?
2. Mruganie światłami. Czy jest zabronione?
3. Mruganie światłami – mandat. Ile zapłacisz za takie wykroczenie?
4. Mandat za mruganie światłami – kilka słów podsumowania
Mruganie światłami ostrzegające przed kontrolą policji uchodzi za dobry zwyczaj wśród kierowców. To ostrzeżenie, że na najbliższym odcinku stoją policjanci, zatem lepiej zwolnić, aby nie otrzymać mandatu za zbyt szybką jazdę. Z jednej strony ostrzeganie innych kierowców powoduje natychmiastowe zdjęcie nogi z gazu, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Z drugiej natomiast przepisy jasno stanowią, że mruganie światłami jest niezgodne z prawem.
Ostrzeganie przed policją. Czy za to grozi mandat?
Teoretycznie mruganie światłami drogowymi powinno służyć jedynie do ostrzegania kierowców jadących z naprzeciwka przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Dozwolone jest zatem zamruganie, gdy np. w pobliżu znajduje się stado saren, które kilkaset metrów wcześniej przebiegły przez drogę. Jest też często używane i dozwolone w celu poinformowania innego kierowcy o konieczności przełączenia oślepiających świateł drogowych na mijania albo o braku włączonych świateł w samochodzie.
W praktyce miganie światłami długimi jest jednak często wykorzystywane do ostrzegania innych kierowców przed kontrolą policji. Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 roku w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń miganie światłami w aucie widnieje pod hasłem korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami1. To oznacza, że ustawodawca uznaje to działanie za wykroczenie, co wiąże się z karą pieniężną i naliczeniem punktów karnych.
Co grozi za mruganie światłami? Mandat w wysokości określonej w taryfikatorze mandatów może otrzymać każdy kierowca, który korzysta ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami. Zatem mrugając światłami do innych kierowców w celu ostrzeżenia ich przed policją, możesz sam szybko znaleźć się „na celowniku” policji. Na takie zachowanie policjanci są szczególnie wyczuleni.
Zobacz również: Odmowa przyjęcia mandatu. Wyjaśniamy, co dzieje się dalej
Mruganie światłami. Czy jest zabronione?
Być może karanie kierowców za ostrzeganie przed policją przy pomocy świateł w aucie uznasz za łatwy i szybki sposób na łatanie dziury w budżecie. Policja uczula jednak na tego rodzaju zachowanie. Możesz przecież ostrzegać kierowcę, który nie tylko jedzie zbyt szybko, co już stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu, ale też jedzie pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających. W ten sposób, nieświadom zagrożenia, możesz ostrzec przestępcę, który przez Twoje mrugnięcie umknie wymiarowi sprawiedliwości.
Ponadto wydaje się nieco niesprawiedliwe, że ostrzegający zapłaci mandat za mruganie światłami, natomiast ostrzegany może zaraz po minięciu patrolu znów nacisnąć na pedał gazu, łamiąc bezkarnie przepisy. Kwestia tego, czy mruganie światłami i ostrzeganie przed kontrolą drogową jest dobrym zachowaniem ze względów etycznych, nie jest więc tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.
Warto przy tym podkreślić, że choć najprostszym i najczęstszym sposobem na ostrzeżenie przed kontrolą jest zamruganie światłami, to kierowcy znają też inne metody pozwalające osiągnąć tożsamy efekt. Informacje o patrolu można zatem przekazać przez CB radio albo poprzez specjalne aplikacje na smartfony. Aplikacje zrzeszające społeczności kierowców i na bieżąco monitorujące kontrole prędkości cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników samochodów. Co istotne, korzystanie z nich, również w celu przekazania informacji o kontroli policyjnej, jest legalne i dozwolone.
Mruganie światłami długimi w celu ostrzeżenia innych kierowców przed policją jest więc zabronione. Kiedy zatem można używać świateł drogowych? Oświetlają one dużą odległość przed pojazdem. Z tej przyczyny powinny być używane jedynie w szczególnych sytuacjach, gdyż mogą oślepiać innych kierowców, a w rezultacie doprowadzić do wypadku bądź kolizji. Kierowca może je stosować od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych drogach zamiast świateł mijania albo łącznie z nimi, pod warunkiem że nie oślepi w ten sposób innych kierowców bądź pieszych poruszających się w kolumnie.
Świateł długich wolno zatem używać w określonych sytuacjach, przy jednoczesnym zachowaniu szczególnej ostrożności. Ponadto należy je przełączać na światła mijania w przypadku:
- zbliżania się pojazdu poprzedzającego, jeśli kierujący tym samochodem może zostać oślepiony,
- zbliżania się pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka, jeśli drugi z kierowców wyłączył światła drogowe,
- zbliżania się do pojazdu komunikacji wodnej bądź szynowego, jeśli poruszają się one w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.
Warto podkreślić, że stosowanie świateł długich jest uzależnione od oświetlenia drogi, np. latarniami ulicznymi. Nie ma zatem znaczenia, czy droga znajduje się w terenie zabudowanym, czy poza obszarem zabudowanym. Nie należy ich używać w dzień, nawet w sytuacji ograniczonej widoczności powietrza.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Mruganie światłami – mandat. Ile zapłacisz za takie wykroczenie?
Wiesz już, że za ostrzeganie przed policją za pomocą długich świateł samochodowych grozi kara. Aktualnie obowiązujący taryfikator przewiduje mandat za mruganie światłami w wysokości 200 złotych. Ponadto za korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami można dodatkowo otrzymać 3 punkty karne.
Zobacz także: Kiedy następuje przedawnienie mandatu? Wszystko, co musisz wiedzieć
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Mandat za mruganie światłami – kilka słów podsumowania
Korzystanie ze świateł drogowych niezgodnie z ich przeznaczeniem jest niedozwolone pod groźbą kary. Mandat za mruganie światłami i kilka punktów karnych to dość wysoka kara za zachowanie, które tylko teoretycznie wydaje się czymś właściwym.
Ostrzeżenie innego kierowcy przed kontrolą drogową może go uchronić od uzyskania mandatu np. za zbyt dużą prędkość. Z drugiej strony ostrzegający kierowca nigdy nie wie, kto siedzi w aucie „po drugiej stronie”. Być może jest to osoba pod wpływem alkoholu, narkotyków bądź innych środków odurzających, poszukiwany przestępca czy też osoba, która lubi szybką i niekonieczne bezpieczną jazdę. Ostrzeganie takiej osoby przed policją może więc w teorii uniemożliwić służbom złapanie groźnego przestępcy albo kierowcy, który mógłby spowodować niebezpieczny wypadek drogowy.
Zobacz również: ubezpieczenie OC Bochnia, OC Skoda
Poza przestrzeganiem przepisów Kodeksu drogowego każdy kierowca powinien też pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Aby w wygodny sposób przeliczyć wysokość ubezpieczenia, skorzystaj z bezpłatnego Kalkulatora LINK4. Możesz też porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Zapraszamy do kontaktu!
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Źródła:
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20