Malowanie zacisków hamulcowych. Poradnik krok po kroku
Zaciski hamulcowe kontrastujące kolorystycznie z lakierem nadwozia to element charakteryzujący auta sportowe. Czy malowanie zacisków hamulcowych dostarcza korzyści właścicielom samochodów o ponadprzeciętnych osiągach? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Spis treści:
1. Zaciski hamulcowe – czym są i jakie są ich rodzaje?
2. Malowanie zacisków hamulcowych – po co to robić?
3. Jak pomalować zaciski hamulcowe? Instrukcja krok po kroku
4. Teraz już wiesz, jak pomalować zaciski hamulcowe!
Malowanie zacisków hamulcowych ma określone zadanie i nie jest to wyłącznie efekt wizualny. Warstwa odpowiednio dobranej farby stanowi dla nich dodatkową ochronę. Nie należy jednak robić tego w sposób nieświadomy, używając nieodpowiednich narzędzi. Sprawdź zatem, czym pomalować zaciski hamulcowe i dowiedz się, czy jesteś w stanie samodzielnie przeprowadzić tego typu modyfikację.
Zaciski hamulcowe – czym są i jakie są ich rodzaje?
Zaciski hamulcowe stanowią jeden z nieodłącznych i najistotniejszych elementów układu hamulcowego. Odpowiadają one za jakość procesu hamowania, co przekłada się na bezpieczeństwo użytkowników pojazdu, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Znajdują się one przy zwrotnicy koła, do której zostały zamontowane i to dzięki nim powstaje energia wysuwająca tłoczek oraz odpychająca klocki hamulcowe w stronę tarczy hamulcowej. Budowa i technologia zacisków hamulcowych będzie definiować ich rodzaj. Obecnie stosowane są dwa rozwiązania. Wyróżniamy więc zaciski:
pływające;
stałe (sztywne).
Pływający typ zacisku hamulca
Skonstruowane są one z dwóch części: jarzma i zacisku. Jarzmo zostało zespolone ze zwrotnicą, natomiast zacisk połączony jest do całości przy użyciu tulei prowadzących. Praca polega na dociśnięciu tłokiem jednego klocka hamulcowego do tarczy, przy czym następuje poruszenie drugiego w przeciwną stronę, co pozwala na dociśnięcie go do oczekiwanego poziomu nacisku (co skutkuje rozpoczęciem procesu hamowania).
Jest to standardowa technologia o prostej konstrukcji, która najczęściej wykorzystywana jest w autach osobowych. Hamulce z zaciskami pływającymi są stosunkowo tanie.
Stały typ zacisku hamulca
Zasada działania stałych zacisków hamulca jest nieco inna od płynnych, co wynika z faktu różnic w ich budowie. Jest to o wiele bardziej zaawansowana technologia, która powoduje ściśnięcie tłoczków (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych) w momencie wzrostu ciśnienia. Dedykowane są one jednak do aut sportowych, terenowych i SUV-ów, które mają dużo większe wymagania, lecz ich wytrzymałość i efektywność jest także dużo wyższa, gdy porównamy je z właściwościami zacisków hamulcowych pływających.
Przeczytaj: Oznaczenia felg. Jak je czytać?
Malowanie zacisków hamulcowych – po co to robić?
Główny powód, dla którego właściciele aut o charakterze luksusowym lub sportowym decydują się na pomalowane zaciski hamulcowe, są walory estetyczne. Chociaż jest to drobna i stosunkowo niewielka zmiana, przy dużych felgach (np. powyżej 18 cali) o agresywnym charakterze, będą one rzucać się w oczy – zwłaszcza gdy zdecydujesz się na kolor zacisków hamulcowych kontrastujący z barwą lakieru, np. neonowe zielone zaciski hamulcowe w połączeniu z czarnym satynowym lakierem auta.
Drugi istotny aspekt to zabezpieczenie zacisków hamulcowych przed oddziaływaniem na nie brudu, soli wysokich różnic temperatur i wody. Chronisz je tym samym przed nadmiernym zużyciem, co maksymalizuje ich żywotność w znacznym stopniu.
Pamiętaj, że farba do zacisków hamulcowych na pędzel niekoniecznie będzie przystosowana do wykorzystania z pistoletem. Przed jej użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi producenta. A czy malowanie bębnów hamulcowych ma sens? Tak. Dzięki temu będą one również zabezpieczone przed szkodliwym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, soli, temperatur i zabrudzeń.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jak pomalować zaciski hamulcowe? Instrukcja krok po kroku
Nim zajmiesz się realizacją swoich planów, sprawdź, czy masz niezbędne akcesoria oraz narzędzia. Do podstawowego zestawu należą m.in. takie elementy wyposażenia jak:
farba do malowania zacisków hamulcowych;
podnośnik samochodowy,
klucz do kół,
zestaw kluczy płasko-oczkowych,
zmywacz do hamulców,
smar do prowadnic zacisków,
papier ścierny, szczotkę drucianą lub odpowiednią tarczę do szlifierki;
czysta ściereczka,
folia plastikowa,
taśma malarska,
maska ochronna, rękawice i gogle ochronne.
Zestaw jest pod ręką? Możesz więc bez obaw przejść do pracy i rozpocząć malowanie zacisków hamulcowych.
1. Zabezpiecz koła klinami.
2. Poluzuj śruby kół.
3. Podnieś samochód do góry.
4. Odkręć śruby i zdejmij koło.
5. Wyczyść i odtłuść zacisk hamulcowy z dużą starannością oraz dokładnością.
6. Nanieś farbę na zacisk w kilku warstwach i postępuj zgodnie z instrukcją producenta farby.
7. Zdejmij zabezpieczenie przed zabrudzeniem.
8. Zamontuj koło.
Jak pomalować zaciski hamulcowe z pełnym demontażem? Należy:
1. Odkręcić mocowania zacisków.
2. Zdjąć zacisk.
3. Zdjąć klocki hamulcowe.
4. Zabezpieczyć folią i taśmą osłony przeciwpyłowe prowadnic, tłoczek oraz elastyczny przewód hamulcowy.
5. Pozbyć się brudu z zacisku i jarzma.
6. Odtłuścić zaciski i jarzma.
7. Pomalować specjalistycznym lakierem zaciski i jarzma.
8. Nałożyć powłokę ochronną zgodnie z zaleceniami producenta.
9. Usunąć folię i taśmę malarską.
10. Zamontować klocki i zacisk.
11. Założyć koło
Ile kosztuje profesjonalne malowanie zacisków hamulcowych? Cena usług w warsztatach mechanicznych lub detailingowych uzależnione jest od wielu czynników – np.:
marki i modelu auta,
serii i rodzaju zacisków hamulcowych (np. sportowe zaciski wyścigowe mogą być droższe w malowaniu, niż standardowe wersje dedykowane do standardowych aut),
lokalizacji i renomy warsztatu,
zastosowanych technologii i produktów (tj. markowe lakiery nakładane w precyzyjny sposób przy pomocy specjalistycznych narzędzi).
Chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztować piaskowanie i malowanie zacisków hamulcowych? Cena ustalana jest indywidualnie. Skontaktuj się zatem z warsztatem, w którym chcesz zrealizować taką usługę. Postaw na renomowanych ekspertów z doświadczeniem. Zaciski hamulcowe odpowiadają w końcu za Twoje bezpieczeństwo podczas jazdy autem – nie tylko sportowym.
To może Cię zainteresować: Jak uzyskać efekt "mokrej opony"? Profesjonalne i domowe sposoby
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, jak pomalować zaciski hamulcowe!
Układ hamulcowy jest bezsprzecznie jednym z najistotniejszych systemów dbających o bezpieczeństwo dosłownie wszystkich – zarówno kierowców, pasażerów, pieszych jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jakiekolwiek samodzielne modernizacje mogą być w pewnym stopniu niebezpieczne, gdy będą wykonywane nieumiejętnie lub z wykorzystaniem niewłaściwych narzędzi. Lakierowanie zacisków hamulcowych teoretycznie nie powinno wpłynąć na ich pracę, lecz w układzie hamulcowym często generowane są bardzo wysokie temperatury. Niewłaściwa farba może zatem pękać, a odpryski lub pyłki mogą dostać się między zaciski i tarcze, powodując tym samym wysokie ryzyko zaburzenia pracy tych podzespołów.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy autem i pamiętaj o sytuacjach losowych, które mogą wydarzyć się na drodze mimo Twojego skupienia oraz umiejętności. Niestety, nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć – od zachowań zwierząt lub innych kierowców, po warunki pogodowe. Chroń siebie, pasażerów i majątek przy pomocy dobrze dopasowanego ubezpieczenia najwyższej jakości. W LINK4 mamy bogate doświadczenie, dzięki któremu udało nam się stworzyć doskonałe ubezpieczenia OC, AC, Auto Assistance i NNW.
Poznaj wycenę w zaledwie kilka chwil bez wychodzenia z domu. Wystarczy kilka kliknięć w funkcjonalnym kalkulatorze, dostępnym na naszej stronie internetowej. Przekonaj się, jakie to proste i gdy poznasz już kwotę swojego ubezpieczenia, skontaktuj się z nami w celu finalizacji umowy. Gwarantujemy świetne warunki współpracy na rynku!
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20