Leasing operacyjny a finansowy. Poznaj różnice
Leasing operacyjny i leasing finansowy to dwa rodzaje formy finansowania stosowane przez polskich przedsiębiorców. Chociaż oba dotyczą użytkownika samochodów, różnią się między sobą kilkoma ważnymi czynnikami. To od nich zależy, jaki rodzaj leasingu będzie najkorzystniejszy dla danego przedsiębiorcy. Leasing operacyjny a finansowy – dziś poznasz różnice!
Spis treści:
1. Leasing operacyjny – charakterystyka
2. Czym jest leasing finansowy?
3. Leasing operacyjny a finansowy – różnice
4. Leasing operacyjny a finansowy – podsumowanie
Leasing jest formą finansowania. Wybiera go wielu przedsiębiorców na początku prowadzenia działalności, ale także później. Leasing to umowa zawarta pomiędzy podmiotem finansującym, czyli leasingodawcą, a korzystającym na przykład z samochodu, czyli leasingobiorcą. Ten pierwszy przekazuje przedmiot w użytkowanie drugiej stronie w zamian za opłatę rat leasingowych.
Choć leasing operacyjny to nie jedyna forma outsourcingu i finansowania, wielu polskich przedsiębiorców korzystających z leasingu decyduje się na takie rozwiązanie. Czym zatem jest leasing operacyjny? Dlaczego jest on tak często wybierany przez firmy? Ten rodzaj leasingu ma wiele zalet, o których warto wspomnieć, gdyż może to pomóc dokonać wyboru, gdy będziesz zastanawiał się, czy zdecydować się na leasing finansowy, czy operacyjny.
Jest to usługa przekazania w użytkowanie na przykład auta, w zamian za opłacanie rat. Własność danego pojazdu nadal pozostaje po stronie leasingodawcy. Natomiast leasingobiorca po wygaśnięciu umowy, może wykupić dane auto. Po czym stanie się ono jego własnością. Jednak nie musi tego robić, może je zwrócić właścicielowi. Kolejnym plusem dla przedsiębiorcy korzystającego z takiego rozwiązania jest możliwość wpisania w koszty uzyskania przychodu wielu opłat. Są to między innymi: rata leasingowa, opłaty wstępne i inne wydatki niezbędne do utrzymania pojazdu, np. paliwo czy też koszty napraw.
Do każdej raty leasingowej doliczany jest także podatek Vat, gdyż użyczenie pojazdu traktowane jest przez polski fiskus jako usługa. Warto, także pamiętać, że leasingobiorca może w każdej chwili zerwać umowę. Musi wtedy jednak zwrócić przedmiot leasingu jego prawowitemu właścicielowi. Kolejną zaletą, która sprawia, że leasing operacyjny jest taki popularny, jest brak konieczności wykupienia auta, po zakończonej umowie. Przedsiębiorca może zdecydować się na podpisanie kolejnej umowy leasingowej i wybrać zupełnie inny pojazd.
Także wspomniany już sposób naliczania podatku VAT jest praktycznym rozwiązaniem. Zamiast jednorazowo opłacić całą, często dość wysoką kwotę, jest ona rozłożona na kilkadziesiąt mniejszych rat. Dzięki temu przedsiębiorcy zachowują płynność finansową, a jednoczenie mogą wyposażyć swoją firmę nie tylko w samochody, ale także inne sprzęty, takie jak komputery, czy też maszyny produkcyjne.
To może Cię zainteresować: Ubezpieczenie samochodu od gradu. O czym musisz pamiętać?
Czym jest leasing finansowy?
Leasing finansowy samochodu jest znacznie mniej popularny niż operacyjny. Jednak rozwiązanie to także znajduje wielu zwolenników. Znany on jest także jako leasing kapitałowy. On także obejmuje rozporządzanie środkiem trwałym w celu korzystania z niego w zamian za uiszczenie opłat leasingowych. Natomiast aktywa będące przedmiotem leasingu, takie jak samochód, są ujmowane jako środki trwałe leasingobiorcy. W przypadku leasingu operacyjnego może on ponosić odpisy amortyzacyjne. Po zakończeniu umowy leasingobiorca staje się właścicielem leasingowanego sprzętu.
W tym przypadku rata leasingowa składa się z dwóch części. Kapitałowej i odsetkowej. Kapitał jest uważany za spłatę początkowej wartości wynajmowanego sprzętu, natomiast odsetki stanowią koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy. Podatek VAT należy zapłacić w pełnej wysokości w momencie otrzymania przedmiotu leasingu. Gdyż jest on traktowany jako przekazany leasingobiorcy towar. Tutaj można upatrywać mniejszej popularności tego rodzaju leasingu. Jednak jeżeli prowadzisz firmę, która korzysta z urządzeń objętych niską stawką VAT, takie rozwiązanie może być dla Ciebie korzystne.
Jako główne zalety tego rodzaju leasingu wymienia się właśnie możliwość zastosowania innej stawki podatkowej VAT niż 23%, brak ograniczeń minimalnej wartości końcowej i elastyczny czas trwania umowy. Dlatego tez jest on głównie stosowany przez firmy wykorzystujące do swojej działalności urządzenia objęte niską stawką podatkową. Przykładem może być tutaj branża medyczna, gdzie VAT wynosi 8%.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Leasing operacyjny a finansowy – różnice
Największa różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym dotyczy sposobu traktowania przedmiotu umowy. W pierwszym przypadku jest on rozumiany jako sprzęt wypożyczony leasingobiorcy. Czyli świadczona jest mu usługa. Natomiast w przypadku leasingu operacyjnego, traktowany jest on jako przekazany mu towar. Dlatego też podatek VAT w leasingu operacyjnym rozłożony jest w ratach. A w finansowym musi zostać opłacony w całości przy przekazaniu danego samochodu lub innego leasingowanego sprzętu.
Druga istotna różnica to wykup leasingowanego pojazdu. W ramach leasingu operacyjnego przedsiębiorca nie ma obowiązku odkupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy. Może to zrobić dobrowolnie lub pozostawić auto leasingodawcy. Warto pamiętać, że przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłaty pozostałej wartości pojazdu, która nie jest wliczona w opłatę wstępną i raty. W leasingu finansowym natomiast środki trwałe stają się po zakończeniu umowy własnością leasingobiorcy, który nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych z ich nabyciem.
Kolejną różnicą jest kwestia odpisów amortyzacyjnych. W przypadku leasingu finansowego możliwe jest wpisanie leasingowanego pojazdu do rejestru środków trwałych. Gdy zdecydujesz się na leasing operacyjny, nie będziesz miał takiej możliwości. Leasing operacyjny w bilansie nie pozwala na wskazanie przedmiotu leasingu jako własności leasingobiorcy. Możliwe jest to dopiero po zakończeniu umowy oraz wykupieniu pojazdu.
Także pod względem długości trwania umowy istnieją różnice w tych dwóch rodzajach leasingu. W wariancie finansowym może to być nawet 6 miesięcy, natomiast minimalny okres leasingu operacyjnego to 24 miesiące.
Pamiętaj, że bez względu na to, czy wybierzesz leasing operacyjny, czy finansowy, to zyskujesz możliwość korzystania na przykład z firmowego auta, bez konieczności jego kupowania. Jest to doskonały sposób na wyposażenie Twojej firmy w wysokiej jakości sprzęt potrzebny do jej funkcjonowania. Dlatego też rozwiązania te są tak chętnie wykorzystywane przez przedsiębiorców.
Zobacz również: Powłoka hydrofobowa na auto – co to jest i czy warto ją stosować?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Leasing operacyjny a finansowy – podsumowanie
Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy Ci, czym jest leasing operacyjny i finansowy. Wskazaliśmy także najważniejsze cechy tych rozwiązań, oraz najbardziej istotne różnice. Teraz będziesz już wiedział, który rodzaj leasingu wybrać dla Twojej firmy. Pamiętaj też, że w LINK4 oferujemy atrakcyjne ubezpieczenie OC. Dzięki niemu zabezpieczysz się na wypadek konsekwencji wielu nieprzewidzianych zdarzeń, do jakich może dojść na drodze. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Odwiedź stronę LINK4.pl i sprawdź, ile możesz zyskać, ubezpieczając Twoje auto w LINK4!
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20