Kradzież samochodu w leasingu – jak ubezpieczenie może mi pomóc?
Kradzież samochodu w leasingu może przydarzyć się każdemu przedsiębiorcy. Aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa pracownikom i samej firmie, warto zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie. Zobacz, jak polisa pomoże Ci w takiej sytuacji.
- Z czym wiąże się kradzież auta w leasingu?
- Kradzież samochodu w leasingu – w czym pomoże Ci ubezpieczenie?
- Leasing a kradzież samochodu – jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?
- Jak się zachować, gdy przytrafi Ci się kradzież samochodu w leasingu?
- Jak jeszcze lepiej uchronić się przed kradzieżą samochodu w leasingu?
- Podsumowanie
- FAQ – często zadawane pytania
Leasing samochodowy to metoda finansowania zakupu pojazdu dla firmy, która cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców już od wielu lat. Coraz częściej decydują się na nią także osoby prywatne.
Tym, co wyróżnia tę formę finansowania jest fakt, że objęty umową leasingową samochód stanowi własność leasingodawcy. Przedsiębiorca biorący go w użytkowanie w ramach umowy leasingowej jest jedynie jego użytkownikiem – chyba że zdecyduje się na jego wykup na koniec. To sprawia, że kradzież auta w leasingu jest szczególnie dotkliwa – utrata samochodu nie jest jedyną konsekwencją kradzieży, z jaką musi się liczyć przedsiębiorca.
Z czym dokładnie wiąże się kradzież samochodu w leasingu? Poniższe wskazówki rozwieją wszystkie wątpliwości na linii leasing a kradzież auta, a także wskażą sposoby na zapobieganie takiej sytuacji. Sprawdź.
Z czym wiąże się kradzież auta w leasingu?
Chociaż masz leasing, kradzież auta wydaje Ci się mało prawdopodobna? Przyjrzyj się statystykom policyjnym z 2022 roku1, które nie napawają optymizmem. W ciągu roku łupem złodziei padło aż 7 109 samochodów. Wykrywalność polskich służb wyniosła natomiast 25,9%. Tym samym tylko ¼ skradzionych aut wróciła do swoich prawowitych właścicieli. Bardzo możliwe, że pozostałe nigdy nie zostaną odnalezione. Co więcej, złodzieje najczęściej obierają za swój cel nowe i zadbane pojazdy popularnych marek, a zatem takie, które są zwykle leasingowane. Ryzyko, że leasing samochodu skończy się szybciej niż myślisz, jest zatem wysokie.
Kradzież auta w leasingu następuje wtedy, gdy łupem złodzieja pada pojazd nienależący do prywatnego użytkownika, lecz stanowiący własność firmy leasingowej. Teoretycznie mogłoby się zatem wydawać, że użytkownik samochodu nie ma powodu do zmartwień, gdyż to nie jego własność zostaje skradziona. Zależność na linii leasing a kradzież auta okazuje się jednak bardziej skomplikowana. Szczegóły postępowania w sytuacji, gdy wystąpi kradzież samochodu, są zawsze wyszczególnione w umowie leasingowej i należy się z nimi dokładnie zapoznać.
Wszystko sprowadza się do tego, że kradzież samochodu prowadzi do rozwiązania umowy leasingowej. To natomiast oznacza konieczność rozliczenia się z firmą leasingową i uregulowania wszystkich kolejnych rat. W najgorszej sytuacji są zatem osoby, które dopiero rozpoczęły leasing, a tym samym staną przed koniecznością jednorazowego zapłacenia rat za kilka lat.
To na szczęście tylko teoria, gdyż w praktyce leasing samochodu zakłada posiadanie bogatego pakietu ubezpieczeń, które pozwolą złagodzić dotkliwe skutki tego zdarzenia. Odszkodowanie wypłacone w ramach likwidacji szkody całkowitej spłaci leasing. Kradzież auta okaże się zatem mniej dotkliwa dla portfela.
Kradzież samochodu w leasingu – w czym pomoże Ci ubezpieczenie?
OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – nie tylko w leasingu, ale zawsze, gdy tylko pojazd jest zarejestrowany. Obowiązki ubezpieczeniowe leasingobiorcy są jednak zawsze bardziej skomplikowane. Firmy leasingowe wymagają bowiem, żeby kupować również dodatkowe produkty ubezpieczeniowe, gdy w grę wchodzi leasing. Należą do nich m.in. autocasco i assistance.
Jeśli skradziony samochód miał ubezpieczenie AC, firma ubezpieczeniowa oszacuje wartość pojazdu oraz wypłaci odszkodowanie za szkodę całkowitą – bo za taką jest uważana utrata samochodu na skutek kradzieży. W przypadku kradzieży auta, to leasingodawca otrzyma odszkodowanie, ponieważ to on jest prawnym właścicielem pojazdu. Otrzymana kwota zwykle pokrywa w całości koszt rat leasingowych, które pozostały do zapłaty. Nie jest to jednak regułą.
Może się zdarzyć, że uzyskana suma jest nieco wyższa niż pozostałe do spłaty zobowiązanie finansowe leasingobiorcy. W takim przypadku leasingodawca powinien wypłacić przedsiębiorcy pozostałą kwotę, dokumentując transakcję notą uznaniową. Niekiedy kwota odszkodowania może nawet odpowiadać cenie pojazdu w momencie jego zakupu.
Jeśli jednak uzyskane odszkodowanie okaże się niewystarczające do pokrycia wszystkich zobowiązań, brakującą kwotę ma obowiązek pokryć przedsiębiorca. To, jaką kwotę wypłaci ubezpieczyciel, zależy od skonstruowanej umowy. Dlatego warto zadbać o to, aby ubezpieczenie auta w leasingu jak najlepiej chroniło leasingodawcę i leasingobiorcę w kwestii finansowej. Oszczędność w krótkiej perspektywie może zatem oznaczać poważny problem w przyszłości, gdy przyjdzie Ci spłacić leasing.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Leasing a kradzież samochodu – jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?
Firma leasingowa często przedstawia określone produkty ubezpieczeniowe, które rekomenduje w ramach współpracy z konkretnymi towarzystwami ubezpieczeń. Obowiązek wyboru jednego z nich albo podpisania umowy z innym ubezpieczycielem zależy od indywidualnych ustaleń w umowie.
Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie auta od kradzieży w wybranej przez Ciebie firmie, będziesz potrzebować zgody leasingodawcy na wybór tej oferty. Dlatego warto przedstawić mu tak dopasowaną propozycję, która będzie w maksymalny sposób chroniła leasingodawcę, ale i leasingobiorcę. Najlepiej zdecydować się na firmę ubezpieczeniową, która oferuje bogatą gamę ubezpieczeń spełniających różne potrzeby i wymagania przedsiębiorców.
Jak się zachować, gdy przytrafi Ci się kradzież samochodu w leasingu?
Leasing a kradzież samochodu – zagadnienie to jest ważne dla szerokiego grona przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na tę formę finansowania auta w swojej firmie. Co zatem należy zrobić w sytuacji, kiedy dojdzie do kradzieży leasingowanego pojazdu?
Przede wszystkim, warto wówczas przypomnieć sobie szczegóły umowy z leasingodawcą. W każdej umowie znajdują się odpowiednie zapisy, które szczegółowo omawiają postępowanie w przypadku utraty przedmiotu leasingu. Kwestię tę w pewnym zakresie regulują też przepisy Kodeksu cywilnego2. Zgodnie z art. 7095, jeżeli przedmiot leasingu (tj. w tej sytuacji samochód) zostanie utracony po wydaniu go leasingobiorcy z przyczyny okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności, umowa leasingu wygasa. Takim przypadkiem jest właśnie kradzież auta w leasingu.
Leasingobiorca ma obowiązek jak najszybciej zgłosić leasingodawcy fakt kradzieży pojazdu. To działanie wymagane ze strony prawnej. Można to zrobić różnymi sposobami, np. drogą internetową lub wysyłając powiadomienie online. Ponadto konieczne jest także poinformowanie o kradzieży samochodu policji i firmy ubezpieczeniowej, z którą zawarto umowę ubezpieczenia AC.
Miej na uwadze, że choć kradzież wiąże się z wygaśnięciem umowy leasingowej, to jako leasingobiorca masz obowiązek zapłacenia pozostałych rat. Zgodnie z powyższym artykułem Kodeksu cywilnego, leasingodawca może domagać się od leasingobiorcy natychmiastowej zapłaty. Raty mogą natomiast zostać zmniejszone o odszkodowanie, które wypłacił ubezpieczyciel. Leasingobiorca powinien dokonać zapłaty po otrzymaniu żądania ze strony podmiotu finansującego.
Przedstawione wymogi dotyczą przypadku, gdy samochód został ukradziony już po wydaniu go leasingobiorcy. Nieco inaczej przedstawia się natomiast sytuacja, gdy auto zostanie skradzione po podpisaniu umowy, ale jeszcze przed wydaniem go leasingobiorcy. Wówczas winę za kradzież samochodu w leasingu ponosi podmiot finansujący, którego odpowiedzialność jest określona przez ogólne przepisy Kodeksu cywilnego. Chodzi dokładniej o odpowiedzialność za niewykonanie zobowiązania.
Raty leasingu samochodu stanowią koszt uzyskania przychodów, które przedsiębiorca ma prawo odliczyć od kosztów prowadzenia działalności. W przypadku kradzieży auta i obowiązku spłaty pozostałych rat, płatności te nadal można „wrzucić w koszty”.
Jak jeszcze lepiej uchronić się przed kradzieżą samochodu w leasingu?
Nie istnieją stuprocentowo skuteczne metody, które pozwolą przedsiębiorcy uchronić się przed kradzieżą auta w leasingu. Są natomiast sposoby, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo pojazdu i nie pozwolą złodziejom na włamanie. Do najpopularniejszych należą niewielkie, ale efektywne urządzenia, takie jak lokalizator GPS, przenośny immobilizer, a także blokady oraz alarm na skrzynię biegów czy kierownicę. Dla zwiększenia poziomu ochrony warto zdecydować się na więcej niż jedno zabezpieczenie.
Wybierając nadajnik GPS, pamiętaj, aby zamontować go w niestandardowym miejscu. Wówczas mniej prawdopodobne będzie to, że złodziej go znajdzie. Jeśli włamywacz przez dłuższy czas nie będzie w stanie odnaleźć nadajnika, może zrezygnować z kradzieży. Przenośny immobilizer umożliwia natomiast uruchomienie auta jedynie przez określonego kierowcę bądź kierowców.
Niektórzy przedsiębiorcy, zwłaszcza dysponujący dużą flotą samochodową, decydują się często na dodatkowe wynajęcie agencji ochrony. Jej zadaniem jest monitorowanie pojazdów i odpowiednie reagowania w razie potrzeby, czyli np. kradzieży bądź prób kradzieży.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Podsumowanie
Kradzież samochodu w leasingu wiąże się z wieloma niedogodnościami dla przedsiębiorcy oraz firmy leasingowej. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego ubezpieczenia, które uchroni obie strony przed skutkami takiej sytuacji.
Jeśli chcesz bezpłatnie poznać wysokość składki ubezpieczenia dla samochodu w leasingu, skontaktuj się z LINK4 pod numerem 668 44 44 44.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Sprawdź też: Ubezpieczenie OC Pruszków, Rejestracja samochodu Puławy
FAQ – często zadawane pytania
Czy ubezpieczenie w leasingu pokrywa wszystkie koszty związane z kradzieżą samochodu?
Nie do końca. Wszystko sprowadza się do sumy ubezpieczenia i tego, ile czasu pozostało do końca umowy. Jeśli wypłacone odszkodowanie okaże się niewystarczające, przyjdzie Ci dopłacić brakującą kwotę leasingodawcy z własnej kieszeni.
Jakie dokumenty i informacje potrzebne są przy zgłaszaniu kradzieży samochodu leasingowego?
Kwestia leasing a kradzież samochodu wiąże się z wieloma formalnościami. Jedną z najważniejszych jest bez wątpienia konieczność jak najszybszego wezwania policji i zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi. Towarzystwo będzie wymagać od Ciebie notatki policyjnej, jak również kompletu kluczyków – dla potwierdzenia, że do kradzieży nie doszło z Twojej winy.
Czy cena ubezpieczenia w leasingu jest stała, czy zależy od wartości samochodu?
Wszystko sprowadza się do wartości pojazdu oraz indywidualnych parametrów umowy (np. wkładu własnego czy amortyzacji).
Czy istnieją różnice między ubezpieczeniem w leasingu a standardową polisą OC w kontekście kradzieży?
W kontekście kradzieży samochodu ubezpieczenie OC nie znajduje zastosowania, gdyż chroni jedynie przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych innym osobom. Jeśli zależy Ci na odszkodowaniu po kradzieży auta, potrzebujesz AC.
Jakie są dostępne opcje zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą w trakcie trwania leasingu?
Posiadanie dobrego ubezpieczenia autocasco to podstawa. Warto również zainwestować w nowoczesne zabezpieczenia antykradzieżowe, takie jak chociażby immobilizer czy nadajnik GPS.
Źródła:
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20