Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jakie ubezpieczenie wybrać? Wspinaczka wysokogórska

Czas czytania: 6 min. 53 sek.

Wysokie góry stwarzają idealne warunki nie tylko do trekkingu czy sportów zimowych, ale również do ekstremalnych aktywności, w przypadku których przyda Ci się ubezpieczenie. Wspinaczka zdecydowanie zalicza się do tej grupy. Dowiedz się, dlaczego to tak istotne.

Wspinaczka wysokogórska to fascynujący sport, który cieszy się szerokim gronem miłośników. Dostarczająca wielu emocji aktywność zapewnia zastrzyk adrenaliny, który cenią sobie osoby lubiące ekstremalne doznania. 

Warto mieć jednak świadomość tego, że wysokie góry bywają zdradliwe nawet dla bardzo doświadczonych wspinaczy. Błyskawicznie zmieniająca się temperatura, mgła utrudniająca widoczność, skały ulegające erozji czy zwykłe wypadki zdarzają się częściej, niż myślisz. 

Wystarczy tylko przyjrzeć się statystykom TOPR-u z sezonu 2023. Zgodnie z nimi tylko w ciągu jednego roku w górach doszło do 18 przypadków śmiertelnych, z których większość była skutkiem upadku z dużej wysokości. Tak niska śmiertelność jest jednak w dużej mierze zasługą ratowników TOPR-u, którzy w tym samym okresie podjęli 893 akcji ratowniczych, pomagając turystom, którzy np.:

  • doznali urazu w wyniku upadku,
  • zabłądzili,
  • zostali porwani przez lawinę,
  • ulegli wychłodzeniu lub przegrzaniu w niesprzyjających warunkach termicznych,
  • nagle zachorowali,
  • cechowali się niewystarczającymi umiejętnościami,
  • nie mieli ze sobą potrzebnego wyposażenia.

Co istotne, Tatry nie zaliczają się do najwyższych gór w Europie. Miłośnicy wspinaczki wysokogórskiej mają do dyspozycji inne łańcuchy górskie, w których można szlifować umiejętności w tym zakresie. Poza Europą wybór dostępnych miejsc jest zresztą jeszcze bogatszy, a jednocześnie stwarzający wymarzone warunki nie tylko do wspinaczki wysokogórskiej w ścisłym znaczeniu tego słowa.

Jeśli interesuje Cię wspinaczka, ubezpieczenie powinno być jedną z najważniejszych kwestii do załatwienia przed wyjazdem w góry. Jego posiadanie umożliwi uzyskanie pomocy w wielu kryzysowych sytuacjach, z którymi możesz spotkać się na stromych zboczach, jak również po zejściu z nich. 

Jak wybrać ubezpieczenie na wspinaczki wysokogórskie? Poniższe wskazówki ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji i znalezienie odpowiednich produktów.

Pasjonuje Cię wysokogórska wspinaczka? Ubezpieczenie to podstawa!

Góry to zdecydowanie jedno z najbardziej nieprzewidywalnych środowisk naturalnych. Tu nie możesz polegać w stu procentach na prognozie pogody, bo ta zmienia się jak w kalejdoskopie, a i mapy nie zawsze są wsparciem – ścieżki wciąż ewoluują, a wspinacze odkrywają nowe drogi na szczyty.

Należy też mieć na uwadze to, że Polska należy do niewielu krajów, w których ratownictwo górskie jest usługą całkowicie bezpłatną. W większości krajów wspinacze muszą ponosić finansowe konsekwencje niespodziewanych wypadków, które pozostawiają ich z koniecznością skorzystania z profesjonalnej pomocy. Jak nietrudno się domyślić, rachunki za takie usługi nie należą do najniższych, gdyż zakładają użycie profesjonalnego sprzętu, wysoce wykwalifikowanej kadry, a nierzadko również śmigłowca.

Nie jesteś w stanie przewidzieć, czy wyprawa górska przebiegnie bez żadnych problemów, czy też pojawią się jakieś komplikacje. Możesz jednak ochronić się przed ich finansowymi skutkami. Potrzebne Ci do tego ubezpieczenie turystyczne obejmujące specyficzne potrzeby osób wybierających się na wspinaczkę wysokogórską.

Ubezpieczenie dla wspinaczy – przegląd dostępnych produktów w LINK4

W kontekście wyprawy w góry największe znaczenie ma bez wątpienia ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance, które zazwyczaj obejmuje również wydatki na ratownictwo. Jeśli masz w planach chodzenie po wysokich górach, pamiętaj o tym, żeby sprawdzić wyłączenia ubezpieczenia LINK4, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie pokryje poniesionych wydatków. Ważne jest np. to, że ochrona ubezpieczeniowa obejmuje tylko zdarzenia, do których doszło podczas wspinaczki do 5 500 m n.p.m.. W przypadku planowania wypadu w wysokie góry, konieczne jest rozszerzenie zakresu ochrony o amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Tylko dzięki temu ochrona ubezpieczeniowa LINK4 obejmie także szkody, do których doszło podczas wspinaczki lub uprawiania innego sportu o podobnym poziomie ryzyka, które wymieniono w OWU.

Warto również rozważyć ubezpieczenie NNW. Wspinaczka może doprowadzić do urazów o długotrwałych skutkach. To ubezpieczenie pozwoli Ci uzyskać odszkodowanie w razie wypadku, który doprowadzi do uszczerbku na zdrowiu. Jeśli masz ubezpieczenie NNW, wspinaczka może się zatem wiązać z większym poczuciem bezpieczeństwa.

Przemyśl też kwestię tego, czy w Twoim przypadku przyda się ubezpieczenie sprzętu sportowego. Akcesoria wspinaczkowe bywają drogie, zwłaszcza jeśli stawiasz na wysokiej jakości sprzęt, jaki jest pożądany w wysokich górach. Ewentualne odszkodowanie za jego uszkodzenie lub utratę może okazać się wsparciem finansowym ułatwiającym naprawę lub kupienie nowego sprzętu przed kolejną wyprawą.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na wspinaczki wysokogórskie?

W kontekście ubezpieczenia wybieranego na wyprawę wysokogórską szczególne znaczenie mają definicje zastosowane przez ubezpieczyciela. Dotyczy to przede wszystkim tego, co jest uznawane za amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka, a co za zdarzenie wyłączone z zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

W LINK4 klauzula ta obejmuje aktywności ukierunkowane na odpoczynek lub rozrywkę, które są związane z uprawianiem m.in. następujących sportów:

  • baloniarstwo, lotniarstwo, motolotniarstwo i paralotniarstwo,
  • szybownictwo oraz pilotowanie jakichkolwiek statków powietrznych,
  • rafting,
  • skoki do wody,
  • sporty wodne uprawiane na rzekach górskich,
  • skoki na gumowej linie,
  • spadochroniarstwo,
  • speleologia,
  • skoki narciarskie,
  • jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami,
  • heliskiing,
  • heliboarding,
  • mountainboarding,
  • B.A.S.E. jumping,
  • downhill.

Do tej grupy zalicza się również wspinaczka w dwóch wariantach: jako wspinaczka wysokogórska z użyciem sprzętu zabezpieczającego (liny, raki, czekan, uprząż) do 5500 m.n.p.m. oraz wspinaczka skałkowa. Jeśli Twoje plany wyjazdowe sprowadzają się do tych aktywności, a Twoja umowa obejmuje ubezpieczenie rozszerzone o zakres amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka, ochrona ubezpieczeniowa zadziała w razie nieszczęśliwego wypadku podczas wspinaczki.

Wypadek podczas wyprawy wysokogórskiej – jak go zgłosić?

Przed wyjazdem przyjrzyj się dokładnie umowie ubezpieczeniowej i znajdź na niej numer do Centrum Alarmowego. Zapisz go w miejscu, w którym jego znalezienie nie przysporzy Ci problemów – np. w pamięci telefonu lub na kartce schowanej w portfelu. 

Dlaczego to tak istotne? To właśnie ten numer będzie Ci potrzebny do zgłoszenia szkody. Choć teraz o tym nie myślisz, to jednak w sytuacji związanej z podwyższonym ryzykiem i dużym stresem możesz nie mieć głowy do tego, by go szukać. Jeśli będzie zawsze pod ręką, proces zgłoszenia szkody przebiegnie sprawnie.

Jeśli chcesz zgłosić szkodę związaną z nagłym zachorowaniem lub z nieszczęśliwym wypadkiem w podróży, skontaktuj się z Centrum Alarmowym tak szybko, jak to możliwe, biorąc pod uwagę okoliczności zdarzenia. Tylko wtedy uda Ci się otrzymać gwarancję pokrycia kosztów leczenia lub uzyskać pomoc assistance.

Podczas rozmowy z konsultantem Centrum Alarmowego postaraj się formułować zwięzłe komunikaty informujące o:

  • numerze polisy i swoich danych osobowych,
  • numerze telefonu, pod którym można skontaktować się z Tobą lub z kimś, kto reprezentuje Twoje interesy,
  • okolicznościach, w jakich się znajdujesz z podaniem szczegółów,
  • rodzaju pomocy, jakiej potrzebujesz.

Ubezpieczenie pokryje koszty udzielenia tej pomocy, o ile będziesz się stosować do zaleceń Centrum Alarmowego. Dotyczy to również próśb o udostępnienie dokumentów poświadczających, że znajdujesz się w opisanej wcześniej sytuacji. Dodatkowo, masz też obowiązek upoważnienia lekarzy i innych służb do udostępnienia informacji o zdarzeniu i Twoim stanie.

W przypadku zgłoszenia szkody z ubezpieczenia bagażu podróżnego lub sprzętu sportowego sytuacja wygląda podobnie. W tym przypadku również należy skontaktować się z Centrum Alarmowym. Masz na to 10 dni od powrotu z podróży krajowej lub zagranicznej.

Likwidacja takiej szkody może wymagać dostarczenia pewnych dokumentów, np. potwierdzenia przyjęcia zawiadomienia o kradzieży, spisu utraconych lub uszkodzonych przedmiotów wraz z ich przybliżoną wartością i rokiem nabycia, a jeśli je masz – także dowodów zakupu. Jeśli okoliczności zaistnienia szkody nie będą budzić żadnych wątpliwości, dostaniesz należne odszkodowanie do 30 dni.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Masz już ubezpieczenie? Wspinaczka wymaga też zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa 

Wybierając się w wysokie góry, musisz mieć świadomość tego, że możesz liczyć tylko na siebie i pozostałych uczestników wyprawy. Dla własnego bezpieczeństwa nie organizuj samotnych wyjazdów, podczas których nikt nie zna Twojego aktualnego położenia ani planów

Pamiętaj również o tym, że wiele zależy od Twoich umiejętności oraz przygotowania do wejścia w góry. W odniesieniu do własnych zdolności w tym zakresie lepiej zachować umiarkowany optymizm i nie porywać się na wyzwania przekraczające fizyczne możliwości. Nie warto też oszczędzać na sprzęcie wspinaczkowym, gdyż jego solidność może zapewnić Ci wsparcie i poczucie bezpieczeństwa w wielu sytuacjach.

Na koniec, zwróć uwagę na to, by podchodzić do ryzyka z rozsądkiem. Choć jego podejmowanie zapewnia zastrzyk adrenaliny i uczucie euforii, zrobienie jednego kroku za daleko może okazać się zgubne w skutkach. Staraj się ograniczać niepotrzebne ryzyko zawsze wtedy, gdy jest to możliwe.

Wyprawa wysokogórska stanie się obarczona mniejszym ryzykiem, jeśli samodzielnie zadbasz o to, by czuć się bezpiecznie w wielu niespodziewanych sytuacjach. Właśnie do tego służy ubezpieczenie podróżne z dodatkowymi klauzulami, np. rozszerzającymi zakres ochrony o zdarzenia, do których doszło podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Nie zapominaj też o ubezpieczeniu sprzętu sportowego, który najczęściej nie należy do tanich, więc jego ewentualne uszkodzenie wiąże się z dużą stratą finansową.

Podsumowanie

Masz już ubezpieczenie? Wspinaczka dostarczy Ci jeszcze wspanialszych doświadczeń, jeśli skupisz się na czerpaniu przyjemności z oddawania się ulubionej dyscyplinie sportowej, zamiast martwić się ewentualnymi problemami, z którymi możesz spotkać się na kolejnym kroku. 

Warto tu mieć na uwadze przede wszystkim to, że w dużej części krajów obowiązuje pełna lub częściowa płatność za skorzystanie z pomocy wysokogórskiej. Wezwanie ratowników i krótki kurs śmigłowcem może Cię zatem kosztować więcej niż samo zorganizowanie wyprawy w góry.

Wybierając ubezpieczenie dla wspinaczy, warto zwrócić uwagę na zakres terytorialny umowy oraz sumę ubezpieczenia kosztów leczenia, która obejmuje również wydatki na ratownictwo górskie. Przydatne okażą się też z pewnością dodatkowe produkty, m.in. NNW, ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Ubezpieczenia przydatne podczas wypraw ukierunkowanych na wspinaczkę znajdziesz w LINK4. Jak je kupić? Do Twojej dyspozycji jest m.in. kalkulator online, w którym wybierzesz warianty umowy i zawrzesz ją na odległość – za pośrednictwem Internetu. W tym przypadku umowa trafi na Twoją skrzynkę mailową, a Ty dokonasz płatności w dogodny sposób, m.in. BLIK-iem lub przelewem internetowym.

Możesz też skorzystać z bardziej tradycyjnych metod zakupu ubezpieczenia. Pod numerem 22 444 44 23 skontaktujesz się z infolinią, na której załatwisz wszystko przez telefon. Nic nie stoi również na przeszkodzie temu, by spotkać się stacjonarnie z agentem współpracującym z LINK4 i kupić ubezpieczenie na miejscu.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – często zadawane pytania

Jakie sytuacje są zazwyczaj objęte ochroną w ubezpieczeniach dla wspinaczy wysokogórskich?

Mowa tu przede wszystkim o ratownictwie górskim, a także pomocy lekarskiej udzielonej po zejściu z gór, ale związanej z urazami powstałymi podczas wspinaczki. Nie bez znaczenia pozostają również szkody na sprzęcie sportowym.

Czy ubezpieczenie obejmuje również koszty ewakuacji helikopterem z terenu wysokogórskiego?

 Tak. W LINK4 ubezpieczenie kosztów leczenia i pomoc Assistance obejmuje ratownictwo.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia szkody związanej ze wspinaczką wysokogórską?

Potrzebujesz do tego jedynie umowy ubezpieczeniowej, a w szczególności jej numeru. Centrum Alarmowe może poprosić Cię o dodatkowe dokumenty, np. zawiadomienie o przyjęciu zgłoszenia kradzieży czy spis utraconych przedmiotów. Towarzystwo będzie też potrzebować dostępu do Twojej dokumentacji medycznej.

Czy wszystkie wypadki podczas wspinaczki wysokogórskiej są objęte ubezpieczeniem, czy istnieją wyjątki?

Aby mieć pewność, że umowa będzie obowiązywać w wielu sytuacjach związanych ze wspinaczką wysokogórską, kup rozszerzenie dotyczące amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Zapoznaj się też dokładnie z wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela w umowie.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20