Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak wyrobić paszport?

Czas czytania: 7 min. 43 sek.

Sezon wakacyjny powoli nabiera rozpędu, a to powoduje, że w głowach Polaków zaczyna kłębić się jedno pytanie: jak wyrobić paszport? Chociaż nie jest to skomplikowana czynność, to jednak wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności, a w szczycie sezonu dochodzi jeszcze jeden ważny czynnik: czas. Sprawdź, jak najszybciej wyrobić paszport w Polsce.

Chociaż przemieszczanie się po terytorium państw wchodzących w skład wspólnoty Unii Europejskiej wymaga jedynie dowodu osobistego, to jednak świat sięga znacznie dalej. Wybierając się poza tę strefę, musisz liczyć się z tym, że będzie Ci potrzebny dodatkowy dokument o randze międzynarodowej. To właśnie paszport. Jak wyrobić go przed wyjazdem?

Procedura nie jest trudna, ale jak większość urzędowych formalności – okazuje się dość czasochłonna. Dotyczy to zwłaszcza szczytu sezonu, kiedy to duża część Polaków przypomina sobie o tym na ostatnią chwilę. Tymczasem oferta kierunków turystycznych niewymagających paszportu właściwie ogranicza się do Europy. Dokument ten jest niezbędny, jeśli chcesz odwiedzić m.in. takie destynacje urlopowe, jak:

  • Egipt,
  • Turcja,
  • Dominikana,
  • Filipiny,
  • Indonezja,
  • Kenia,
  • Malediwy
  • Seszele,
  • Japonia,
  • Sri Lanka.

Zastanawiasz się, jak najszybciej wyrobić paszport? Wystarczy dobre przygotowanie, odrobina cierpliwości i myślenie z wyprzedzeniem, aby sprawnie uporać się z tym zadaniem i uzyskać dokument niezbędny do wyjazdu. Na pewno pomogą Ci w tym również poniższe wskazówki dotyczące tego, jak zrobić paszport. Sprawdź, czy na pewno wiesz o tym wszystko.

Jak wyrobić paszport? Wymagane dokumenty i procedury

Zbliżają się wakacje, w związku z czym potrzebny Ci ważny paszport. Jak wyrobić ten dokument? Zanim udasz się do urzędu, skompletuj wszystkie wymagane dokumenty, do których należą:

  • 1 aktualne zdjęcie w kolorze, o wymiarach 35 x 45 mm,
  • dowód uiszczenia opłaty za wyrobienie paszportu,
  • dokument potwierdzający prawo do ulgi, jeśli zamierzasz z niej skorzystać (np. legitymacja studencka lub legitymacja emeryta-rencisty).

Jeśli masz już paszport, który stracił ważność, koniecznie zabierz go ze sobą. Osoby po zmianie nazwiska w związku z wejściem w związek małżeński powinny natomiast okazać w urzędzie skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa.

Co z wnioskiem o wydanie paszportu? Nie drukuje się go samodzielnie, lecz wypełnia egzemplarz pobrany na miejscu – w urzędzie. Dzięki temu unikniesz ewentualnych problemów, jeśli trafisz na niekompletny i nieaktualny wariant tego dokumentu.

Z wyprzedzeniem należy też zapłacić za wyrobienie paszportu. Najlepiej sprawdzić na stronie danego urzędu, czy dysponuje terminalami płatniczymi przy stanowiskach obsługi. Jeśli nie ma takiej opcji, pozostaje Ci tylko wpłacić pieniądze na konto urzędu wojewódzkiego, opisując tytuł przelewu we wskazany sposób (najczęściej: opłata paszportowa + imię i nazwisko). W takim przypadku do dokumentów paszportowych należy dołączyć potwierdzenie przelewu, które trzeba będzie okazać urzędnikowi.

Instytucją upoważnioną do wydania paszportu jest Urząd Wojewódzki. Warto jednak pamiętać o tym, że w tym miejscu petenci załatwiają również szereg innych spraw, co może wydłużyć czas oczekiwania w kolejce. Chcąc tego uniknąć, możesz skorzystać z usług tzw. delegatur urzędów wojewódzkich, jak również terenowych punktów paszportowych, które są zlokalizowane w mniejszych miastach na terenie danego województwa. Oszczędność czasu może okazać się znaczna, więc warto rozważyć taki krok, nawet jeśli wiąże się z koniecznością dojechania na miejsce.

Jak umówić się na wyrobienie paszportu? To zależy od polityki danego punktu. Niekiedy rozwiązaniem jest wzięcie numerka i stanięcie w klasycznej kolejce, a czasem urzędy zapewniają możliwość internetowego zarezerwowania terminu i godziny. Zapoznaj się z zasadami obowiązującymi w miejscu, w którym zamierzasz złożyć wniosek, a dowiesz się, jak umówić się na wyrobienie paszportu w Twoim przypadku.

W kontekście tego, jak się wyrabia paszport, istotne są również kwestie związane z urzędowymi opłatami. Podstawowa opłata wynosi 140 zł. Niektóre osoby mogą jednak skorzystać ze zniżki, aby zapłacić o 50% mniej, czyli 70 zł. Możesz zaoszczędzić w ten sposób, jeśli:

  • masz status ucznia lub studenta,
  • jesteś emerytem lub rencistą,
  • masz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
  • otrzymujesz stały zasiłek z pomocy społecznej,
  • należysz do kombatantów lub ofiar represji wojennych i okresu powojennego,
  • pozostajesz na utrzymaniu małżonka, który jest emerytem, rencistą lub osobą z niepełnosprawnością,
  • masz Kartę Dużej Rodziny.

75-procentowa zniżka na wyrobienie paszportu przysługuje natomiast:

  • osobom poniżej 26. roku życia, które się uczą i mają Kartę Dużej Rodziny,
  • dzieciom z niepełnosprawnością, które mają Kartę Dużej Rodziny.

W szczególnych przypadkach urząd nie pobiera opłat za wydanie tego dokumentu. Dotyczy to osób, które:

  • mają 70 lat lub więcej,
  • przebywają w domu pomocy społecznej albo w zakładzie opiekuńczym, a wyjazd służy celom medycznym,
  • pobierają zasiłek z pomocy społecznej, a wyjazd służy celom medycznym,
  • są zawodowymi żołnierzami wyznaczonymi do pełnienia służby poza granicami państwa.

Podsumowując, procedury związane z tym, jak się wyrabia paszport, sprowadzają się do 4 kroków:

  1. Zebranie potrzebnych dokumentów.
  2. Uregulowanie opłaty paszportowej.
  3. Złożenie dokumentów w wybranym punkcie.
  4. Odebranie gotowego paszportu.

Jak długo trwa wyrobienie paszportu?

Już na wstępie przestrzegamy, że nie można wyrobić paszportu od ręki. Standardowo procedury urzędowe trwają ok. 30 dni, jednak te ramy czasowe obowiązują jedynie poza głównym sezonem turystycznym. 

W okresie przedwakacyjnym i wakacyjnym musisz liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na wydanie tego dokumentu i brakiem określonym ram dotyczących tego, jak długo trwa wyrobienie paszportu. Wynika to z ponadstandardowego obłożenia pracą urzędników. Najlepiej zapytać na miejscu o orientacyjny czas oczekiwania i trzymać kciuki, by udało się go zrealizować.

Jak sprawdzić, czy paszport jest już gotowy do odbioru? Najprostszym sposobem zdaje się zadzwonienie do urzędu wojewódzkiego i zapytanie o to urzędnika. Wystarczy mu podać numer sprawy, aby poznać status realizacji wniosku o wydanie paszportu. Musisz jednak liczyć się z tym, że czas oczekiwania na połączenie w szczycie sezonu może być dość długi. 

W związku z tym warto rozważyć skorzystanie z alternatywnego rozwiązania, jakim jest internetowa usługa Sprawdź, czy paszport lub inny dokument paszportowy jest gotowy. Postępuj zgodnie z intuicyjną instrukcją, a uzyskasz pożądaną informację od ręki, a do tego bez wychodzenia z domu czy korzystania z telefonu.

Jak szybko wyrobić paszport? Najlepszym sposobem jest prześcignięcie kolejek i złożenie wniosku na długo przed planowanym wyjazdem. Pamiętaj, że dokument jest ważny przez 10 lat, więc nie zdąży się przeterminować przed najbliższymi wakacjami. Dobrym pomysłem może być zrobienie tego późną jesienią lub wczesną zimą, gdy niewiele osób planuje wakacyjny odpoczynek.

Istnieje jeszcze jeden sposób na skrócenie tego, jak długo czeka się na wyrobienie paszportu. 30-dniowa lub dłuższa procedura obowiązuje jedynie w odniesieniu do dokumentu z 10-letnią ważnością. Alternatywą dla niego jest paszport tymczasowy, który można wyrobić błyskawicznie, niemal od razu. Warto mieć jednak świadomość tego, że jest to opcja zarezerwowana jedynie dla ściśle określonej grupy składającej się z osób, które:

  • przebywają aktualnie poza granicami Polski i czekają na odbiór paszportu biometrycznego,
  • tymczasowo nie mają możliwości udostępnienia swoich odcisków palców,
  • planują wyjazd w związku z niespodziewaną sytuacją dotyczącą m.in. konieczności szybkiego powrotu do stałego miejsca pobytu, choroby, śmierci członka rodziny, działalności zawodowej lub obowiązku przejęcia opieki nad dziećmi i zapewnienia im możliwości nauki oraz rozwoju.

Urzędnicy bardzo dokładnie sprawdzają to, czy masz prawo do skorzystania z tej przyspieszonej ścieżki, więc używaj jej z rozsądkiem, tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne. Pamiętaj również, że niektóre kraje nie honorują paszportu tymczasowego. Na tym dokumencie nie wjedziesz chociażby do Kenii, Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Sri Lanki. Zanim zdecydujesz się na tę opcję, upewnij się, że zadziała w wybranym kraju. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak szybko wyrobić paszport po jego utracie?

Najwięcej zmartwień związanych z tym dokumentem może dostarczyć to, jak wyrobić nowy paszport po kradzieży podczas podróży zagranicznej. Zgubienie paszportu trzeba przede wszystkim zgłosić w najbliższym polskim konsulacie, którego możesz poszukać na liście jednostek MSZ.

Zgłaszając utratę paszportu należy od razu złożyć wniosek o wydanie nowego. Formalności wyglądają dokładnie tak samo, jak przy wyrabianiu paszportu od zera, tylko w tym przypadku robisz to za granicą. 

Pamiętaj o tym, że za utratę lub zniszczenie paszportu z Twojej winy może zostać naliczona dodatkowa opłata. Kwestię tę rozstrzyga urzędnik przyjmujący wniosek paszportowy.

Jeśli nie chcesz się martwić tym, jak wyrobić nowy paszport po kradzieży, zadbaj o właściwe zabezpieczenie tego dokumentu. Ukryj go w wewnętrznej, zapinanej kieszeni torebki lub plecaka, której sforsowanie przysporzy trudności ewentualnemu kieszonkowcowi. Nie zgadzaj się też na zostawianie paszportu w zastaw, np. przy wypożyczaniu samochodu czy sprzętu sportowego – nigdy nie masz pewności, że dokument do Ciebie wróci.

Paszport to nie wszystko – nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym!

Nie da się ukryć, że paszport to niezwykle ważny dokument podczas zagranicznej podróży. Bez niego nie tylko nie wjedziesz do obcego kraju, ale też go nie opuścisz – należy więc dołożyć wszelkich starań, aby uzyskać go na czas i nie zgubić podczas wyjazdu.

W natłoku formalności związanych z tym, jak zrobić paszport, nie należy jednak zapominać o innych dokumentach podróżnych, do których może należeć chociażby ubezpieczenie turystyczne. Chociaż w większości krajów nie jest ono wymagane do przekroczenia granicy, to jednak jego posiadanie może się okazać nieocenionym wsparciem w podróży. Dlaczego?

Polacy są przyzwyczajeni do tego, że dostęp do służby zdrowia jest bezpłatny i każdy może udać się do lekarza pierwszego kontaktu czy do szpitala, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto jednak mieć świadomość tego, że nie w każdym kraju obowiązuje bezpłatny dostęp do państwowych usług medycznych. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że w większości krajów na świecie są one płatne, zatem skorzystanie z nich pozostawi Cię z rachunkiem do zapłacenia z własnej kieszeni.

Koszty usług medycznych bywają różne. Do rekordzistów należą tu m.in. Kanada, Stany Zjednoczone i Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie stosunkowo prosta konsultacja medyczna czy szybki zabieg ambulatoryjny mogą oznaczać konieczność zapłacenia kilku tysięcy złotych.

Jedynym sposobem na uniknięcie takich niespodziewanych wydatków jest zakup ubezpieczenia turystycznego i ustalenie odpowiedniej sumy gwarancyjnej. W Europie może ona wynosić ok. 200 tys. złotych, a poza nią 500 tys. złotych lub więcej, w zależności od Twoich indywidualnych potrzeb. Poza ubezpieczeniem kosztów leczenia i pomocą Assistance, warto zabezpieczyć się też w razie kradzieży bagażu. W tym celu najlepiej wykupić dodatkowo ubezpieczenie bagażu, które pozwoli uzyskać odszkodowanie w przypadku, gdy do kradzieży lub uszkodzenia bagażu dojdzie np. na lotnisku czy w hotelu. Pamiętaj jednak, że ochrona nie obejmuje paszportu ani innych dokumentów. W OWU wskazano je jako przedmioty nieobjęte ubezpieczeniem.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Podsumowanie

Dzięki powyższym wskazówkom z pewnością już wiesz, jak wyrobić paszport. Wystarczy tylko przygotować się do tego właściwie i uiścić wcześniej opłatę, aby skrócić czas spędzony w urzędzie. Stan realizacji swojego wniosku możesz sprawdzić w dowolnym momencie online lub telefonicznie, dzwoniąc do urzędu wojewódzkiego w godzinach jego pracy.

Pamiętaj tylko, że to, jak długo czeka się na wyrobienie paszportu, zależy od aktualnego zainteresowania. Jeśli w okresie wakacyjnym liczba wniosków okaże się wysoka, czas ich realizacji będzie dłuższy niż zakładane 30 dni. Warto mieć to na uwadze i udać się do urzędu odpowiednio wcześnie, aby uniknąć przykrego rozczarowania przed samym wyjazdem, gdy trzeba go będzie odwołać ze względu na brak paszportu.

Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje warto też rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego, które co prawda nie jest obowiązkowe, ale bardzo przydatne. Szczególną uwagę poświęć ubezpieczeniu kosztów leczenia i pomocy assistance, które zapewni Ci niezbędne wsparcie w razie nagłego zachorowania.

Jeśli zamierzasz kupić ubezpieczenie turystyczne, zapoznaj się z produktami LINK4. Możesz je kupić przez internet, korzystając z kalkulatora online dostępnego na stronie link4.pl. Posłużysz się nim nie tylko do obliczenia składki, ale również do zawarcia umowy na odległość – zostanie ona wysłana na Twój adres mailowy.

Ubezpieczenie turystyczne kupisz też za pośrednictwem infolinii, dzwoniąc pod numer 22 444 44 23 i przedstawiając doradcy swoje potrzeby co do zakresu ubezpieczenia. Możesz także spotkać się z agentem, który współpracuje z LINK4 i prowadzi działalność stacjonarnie. Wtedy dopełnisz wszystkich formalności na miejscu.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – często zadawane pytania

Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty związane z wyrobieniem nowego paszportu w przypadku jego utraty lub kradzieży za granicą?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej LINK4 nie obejmuje takich wydatków. Jeśli zgubisz paszport lub zostanie Ci skradziony, zapłacisz samodzielnie za wyrobienie nowego.

Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje także koszty dodatkowego zakwaterowania lub transportu?

Wszystko zależy od warunków Twojej umowy. Zapoznaj się z nimi przed wyjazdem.

Ile może wynieść odszkodowanie w przypadku utraty lub kradzieży bagażu podróżnego?

Maksymalna wysokość odszkodowania może być równa sumie ubezpieczenia. To, czy uda Ci się dostać taką kwotę, zależy w dużej mierze od wartości utraconego bagażu.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20