Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak wygląda ubezpieczenie domu z fotowoltaiką w LINK4?

Czas czytania: 4 min. 32 sek.

Jak wynika z raportu opracowanego przez Urząd Regulacji Energetyki, w 2023 roku w Polsce działało ponad 1,4 mln mikroinstalacji wytwarzających energię elektryczną. Jeśli zaliczasz się do tej grupy, sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie domu z fotowoltaiką.

Odnawialne źródła energii cieszą się w Polsce dużym powodzeniem wśród tzw. prosumentów, czyli indywidualnych posiadaczy mikroinstalacji fotowoltaicznych. Raport URE wskazuje na to, że w 2023 roku w Polsce było 1 403 199 takich instalacji o łącznej mocy równej 11,3 GW. Wszystkie z nich wprowadziły do sieci aż 7,3 TWh energii elektrycznej w ciągu roku.

Choć liczba domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych może pozytywnie zaskakiwać, warto mieć świadomość tego, że popyt na tego typu rozwiązania zaczyna powoli maleć. Z wyżej wspomnianego raportu wynika, że prawdziwy boom na fotowoltaikę nastąpił w 2020 roku, kiedy to na jej montaż zdecydowało się 211% więcej osób niż rok wcześniej. W 2023 roku wzrost w stosunku rok do roku wyniósł już tylko 27%. To co prawda wciąż tendencja wzrostowa, jednak tempo tego wzrostu zdecydowanie zmalało. 

Koszt założenia instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, m.in. od jakości komponentów systemu oraz tego, na jaką moc się zdecydujesz. Średnie ceny fotowoltaiki wahają się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tys. złotych. Nie powinno zatem dziwić, że interesuje Cię ubezpieczenie domu z instalacją fotowoltaiczną, gdyż zależy Ci na poczuciu bezpieczeństwa pod kątem finansowym. Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie odpowiadające Twoim potrzebom.

Co obejmuje ubezpieczenie domu z fotowoltaiką?

Aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa finansowego w różnych okolicznościach związanych z posiadaniem i użytkowaniem paneli fotowoltaicznych, warto ubezpieczyć całą nieruchomość. Taką możliwość zapewnia Ci Ubezpieczenie DOM dostępne w LINK4.

Ubezpieczeniem DOM mogą być objęte kolektory słoneczne i fotowoltaiczne, które są zainstalowane:

  • na dachu domu jednorodzinnego,
  • na ścianie domu jednorodzinnego,
  • obok domu jednorodzinnego, na tej samej posesji.

Kiedy można kupić ubezpieczenie domu z instalacją fotowoltaiczną?

Jeśli masz własną mikroinstalację solarną lub fotowoltaiczną, warto pamiętać, że za jej działaniem stoi bardzo precyzyjny mechanizm, który może ulec uszkodzeniu, np. na skutek czynników pogodowych, na które jest narażony przez cały czas.

W LINK4 nie musisz dopłacać za ubezpieczenie domu z panelami fotowoltaicznymi. Jeśli nieruchomość jest wyposażona w kolektory słoneczne lub fotowoltaiczne na dachu lub ścianie budynku, będą one objęte ubezpieczeniem ramach ubezpieczenia domu jednorodzinnego, jeżeli są położone na posesji, na której znajduje się ubezpieczony dom jednorodzinny — należy je dodatkowo ubezpieczyć jako budowlę.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Jakie są korzyści z posiadania ubezpieczenia domu z fotowoltaiką?

Panele fotowoltaiczne są wykonywane z trwałych materiałów, które mają za zadanie wytrzymać każde warunki pogodowe. Porywisty wiatr, długotrwałe ulewy, wysoka temperatura latem alb siarczysty mróz nie powinny zatem negatywnie wpłynąć na ich właściwości. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że nie sposób przewidzieć tego, jak zachowa się pogoda. 

Biorąc pod uwagę to, z jak dużym kosztem wiąże się zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, jej uszkodzenie lub utrata może wiązać się z dużymi wydatkami. 

Mając ubezpieczenie domu z fotowoltaiką, możesz zyskać poczucie bezpieczeństwa w wielu sytuacjach związanych z użytkowaniem domu i instalacji solarnej lub fotowoltaicznej.

Jak wybrać ubezpieczenie domu z fotowoltaiką?

W LINK4 panele fotowoltaiczne mogą zostać objęte ochroną w ramach 2 wariantów: 

  • ubezpieczenie mienia od Pożaru i innych zdarzeń losowych,
  • ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka. 

W ramach ubezpieczenia mienia od Pożaru i innych zdarzeń losowych ochrona obejmuje szkody w instalacji fotowoltaicznej, do których doszło na skutek m.in.:

  • pożaru,
  • uderzenia pioruna,
  • przepięcia,
  • eksplozji i implozji,
  • silnego wiatru,
  • gradu,
  • deszczu nawalnego,
  • upadku drzew i masztów,
  • aktów wandalizmu.

Jeśli interesuje Cię szerszy zakres ochrony, możesz zdecydować się na zakup ubezpieczenia mienia od wszelkiego ryzyka. W takim przypadku umowa dotyczy wszystkich zdarzeń poza tymi, które zostały jasno wskazanych w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) w sekcji o wyłączeniach odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń oraz o zdarzeniach wyłączonych z ochrony ubezpieczeniowej. 

Warto też zwrócić uwagę na to, by ubezpieczenie pokrywało koszty usunięcia pozostałości po szkodzie. Wymienione wyżej ubezpieczenia w ofercie LINK4 zapewniają taką opcję i pokrywają te koszty do 10% wysokości odszkodowania.

Podsumowanie

Kupując ubezpieczenie domu z fotowoltaiką, możesz zyskać poczucie bezpieczeństwa w odniesieniu do różnych zdarzeń losowych powodujących szkodę w urządzeniach produkujących energię za pomocą paneli słonecznych. 

Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie domu z fotowoltaiką na dachu, ścianie lub ubezpieczenie fotowoltaiki na gruncie, w LINK4 znajdziesz odpowiadającą tej potrzebie ofertę. Aby wykupić ubezpieczenie, możesz skorzystać z kalkulatora online znajdującego się na stronie link4.pl. Do Twojej dyspozycji jest również infolinia pod numerem 22 4444479. Możesz również spotkać się stacjonarnie z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – często zadawane pytania

Co obejmuje ubezpieczenie domu z fotowoltaiką w LINK4?

Ubezpieczenie domu z fotowoltaiką na dachu, ścianie budynku lub fotowoltaiki położonej na gruncie przy domu, obejmuje szkody, które spowodowane zostały zdarzeniami losowymi. . 

Jakie są główne korzyści z posiadania ubezpieczenia dla domów z instalacją fotowoltaiczną?

Możesz liczyć na odszkodowanie, jeśli panele słoneczne lub fotowoltaiczne zostaną uszkodzone w wyniku różnych zdarzeń losowych (w zależności od zakresu ochrony wybranego wariantu ubezpieczenia). Biorąc pod uwagę cenę takich instalacji, ewentualne odszkodowanie pozwoli uniknąć dużego wydatku na naprawę lub wymianę.

Czy ubezpieczenie domu z fotowoltaiką jest obowiązkowe?

Nie. Nie masz obowiązku ubezpieczania swojej nieruchomości w żadnym zakresie. Jeśli jednak nie kupisz ubezpieczenia, finansowe skutki ewentualnych dotyczących jej szkód w całości spadną na Ciebie.

Jakie są obowiązki przy zgłoszeniu szkody w przypadku uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej?

Konieczne jest ograniczenie rozmiaru szkody za pomocą dostępnych Ci środków, a następnie zawiadomienie LINK4 o szkodzie najszybciej jak to możliwe, w ciągu maksymalnie 7 dni od chwili, w której została ona zauważona. Do rozpoczęcia procesu likwidacji szkody mogą być potrzebne pewne dokumenty i jeśli tak się stanie, otrzymasz wcześniej stosowną informację.

Czy koszt ubezpieczenia domu z fotowoltaiką jest wyższy niż domu bez fotowoltaiki?

Wartość nieruchomości jest jednym z czynników uwzględnianych przy obliczaniu składki ubezpieczenia. Jeśli montaż instalacji sprawi, że wartość domu wzrośnie i zechcesz ubezpieczyć dom na większą sumę, składka za ubezpieczenie domu z fotowoltaiką wzrośnie adekwatnie do tego. 

Czy ubezpieczenie obejmuje także straty wynikające z problemów technicznych instalacji fotowoltaicznej?

Nie. Jednym z wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela jest brak właściwej konserwacji paneli słonecznych i fotowoltaicznych. Jeśli dojdzie do szkody wynikającej ze zużycia albo niewłaściwego użytkowania elementów instalacji, nie zostanie wypłacone odszkodowanie.

Czy istnieje możliwość wyboru różnych zakresów ochrony w ramach ubezpieczenia domu z fotowoltaiką?

W LINK4 masz do wyboru warianty ubezpieczenia zapewniające ochronę od ryzyk nazwanych i nienazwanych. To od Ciebie zależy to, na którą opcję się zdecydujesz.

Czy ubezpieczenie obejmuje również koszty związane z naprawą lub konserwacją instalacji fotowoltaicznej?

Jeśli koszty naprawy wynikają ze szkody objętej zakresem ochrony ubezpieczeniowej, to tak. Za konserwację — ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. 

Czy konieczne jest regularne przeglądanie instalacji fotowoltaicznej w celu otrzymania odszkodowania w razie szkody?

Tak. Instalacja powinna być regularnie przeglądana i utrzymana w należytym stanie technicznym, aby w razie szkody nie nastąpiło wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. 

Czy ubezpieczenie domu z fotowoltaiką obejmuje również ochronę przed szkodami spowodowanymi przez niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak gradobicie czy silny wiatr?

Tak, o ile nie wystąpią okoliczności powodujące wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Czy ubezpieczenie obejmuje również koszty związane z ewentualną wymianą uszkodzonych paneli fotowoltaicznych?

Jeśli do ich uszkodzenia doszło wskutek zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową, to tak. 

Źródła:

  1. https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/edukacja-i-komunikacja/publikacje/raport-wytwarzanie-ener-1/8833,Raport-dotyczacy-energii-elektrycznej-wytworzonej-z-OZE-w-mikroinstalacji-i-wpro.html

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20