Jak wygląda regeneracja alternatora? Na co należy się przygotować?
Alternator to bardzo istotny, w kontekście prawidłowego działania samochodu, podzespół. Niestety, jak wszystko, z czasem się psuje i wymaga interwencji mechanika. Z tego tekstu dowiesz się, jak wygląda regeneracja alternatora, ile kosztuje i za co właściwie odpowiada alternator.
Spis treści:
1. Alternator – czym jest?
2. Na czym polega regeneracja alternatora?
3. Ile kosztuje regeneracja alternatora?
4. Naprawa alternatorów krok po kroku
5. Alternator po regeneracji – jakiej żywotności należy się spodziewać?
6. Teraz już wiesz, jak wygląda regeneracja alternatora!
Alternator – czym jest?
Alternator to element w samochodzie, który odpowiada za to, by po rozruchu silnik nie gasł. Oznacza to, że jego działanie polega na zasilaniu większość podzespołów o charakterze elektronicznym podczas jazdy lub na biegu jałowym. Chodzi tu przede wszystkim o reflektory, wspomaganie kierownicy, sterowanie szybami, wycieraczki, podgrzewanie foteli oraz wszelkiego rodzaju instrumenty pomiarowe znajdujące się na desce rozdzielczej przed kierowcą. Alternator umożliwia też działanie systemowi multimedialnemu zamontowanemu w pojeździe.
Opis działania alternatora jest bardzo prosty. Otóż urządzenie przekształca energię mechaniczną w elektryczną. W momencie, gdy silnik jest uruchomiony, napędza pasek napędowy, znajdujący się na kole pasowym przymocowanym bezpośrednio do alternatora. Koło powoduje rozpoczęcie obracania wirnika alternatora, który obraca w tym samym czasie zestawem magnesów rozmieszczonych wokół cewki. Magnesy są odpowiedzialne za wytwarzanie prądu zmiennego oraz kierowanie go do alternatora. Następnie prostownik przekształca prąd zmienny w stały wykorzystywany do zasilania układów w Twoim pojeździe.
W większości przypadków alternator wystarcza na cały okres eksploatacji pojazdu, ale nie zawsze jest to możliwe. Bywa bowiem, że urządzenie ulega uszkodzeniu w wyniku działania wysokiej temperatury, niepoprawnego używania, kontaktu z wodą, wad technicznych lub postrzępionych przewodów. To wszystko może doprowadzić do uszkodzenia i konieczności interwencji wykwalifikowanego mechanika samochodowego. Wiesz już, czym jest alternator. Regeneracja tego elementu jest opisana w dalszej części tekstu.
Poznaj budowę alternatora
Rotor i stojan – elementy wytwarzające energię elektryczną.
Regulator napięcia – jest odpowiedzialny za nadzorowanie mocy wytwarzanej przez urządzenie i kontrolę napięcia dostarczanego do akumulatora.
Prostownik diodowy – przekształca napięcie tak, by akumulator mógł wykorzystać je do ładowania.
Wentylator – podzespół odpowiedzialny za odprowadzanie ciepła przez otwory wentylacyjne oraz aluminiową obudowę.
Na czym polega regeneracja alternatora?
Regeneracja alternatora to w dużym skrócie szereg procesów polegających na przywróceniu urządzenia do dobrego stanu technicznego poprzez naprawy jego poszczególnych elementów. Najczęściej w ramach regeneracji przeprowadzane są czynności takie jak:
Wymiana szczotek węglowych – jeśli są zużyte, możesz zauważyć spadek lub całkowity zanik ładowania energią elektryczną. Działanie tych elementów sprawdza się poprzez przyłożenie multimetru do klem akumulatora. Wymiana szczotek to koszt do 200 zł;
Wymiana łożysk – jeśli łożyska nie zmniejszają tarcia w układzie, to znak, że należy się im przyjrzeć. Im mniejsze tarcie, trym efektywniejsza praca alternatora, który jest w stanie zapewnić, że wał wirnika przejmuje całą energię z koła pasowego. Wymiana łożysk alternatora kosztuje zazwyczaj nie więcej niż 200 zł;
Wymiana regulatora napięcia – uszkodzenie tego podzespołu jest bardzo proste do zdiagnozowania. Element odpowiada za kontrolę tego, jakie napięcie jest „obsługiwane” przez alternator. Jeśli jego wartość jest za wysoka, mogą pojawić się problemy z zestawem wskaźników, migoczącymi światłami i korozją klem. Usterka regulatora zazwyczaj jest sygnalizowana poprzez zapaloną kontrolkę silnika lub ładowania. Koszt nowego regulatora to kilkadziesiąt złotych w starszych autach i nawet 800 zł przy nowych samochodach.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Ile kosztuje regeneracja alternatora?
Regeneracja alternatorów nie ma jednej określonych ceny ze względu na różnice konstrukcyjne pomiędzy poszczególnymi pojazdami. Istotny jest również rodzaj usterek, typ alternatora, obecność regulatora sterowanego komputerowo i ogólnego stanu urządzenia. Chcąc jednak uśrednić cenę, jaką przyjdzie zapłacić Ci za regenerację, to bezpiecznie będzie podać kwotę do 1500 zł. W zależności od samochodu może to być jednak zarówno dużo mniej, jak i dużo więcej.
Sprawdź również: Zepsuty alternator. Objawy i koszty naprawy
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Naprawa alternatorów krok po kroku
Poniżej znajdziesz szczegółowy opis tego, jak wygląda naprawa alternatora. Dzięki temu będziesz wiedzieć, w jaki sposób przywrócić życie urządzeniu.
Odłącz akumulator, przewody zamontowane w tylnej części alternatora oraz zdejmij pasek z koła pasowego.
Wykręć śruby odpowiedzialne za mocowanie alternatora do wspornika i wyjmij podzespół z pojazdu.
Zdemontuj obudowę.
Wymień wszystkie uszkodzone części (w przypadku wirnika potrzebne będzie malowanie i konserwacja).
Skręć obudowę alternatora i przylutuj stylu do mostka prostowniczego.
Załóż osłony oraz regulator napięcia.
Jeśli po przeczytaniu powyższego opisu czujesz, że nie jest to zadanie dla Ciebie, lepiej będzie, gdy odezwiesz się do sprawdzonego warsztatu mechanicznego. Naprawa alternatora przez profesjonalistę daje gwarancję długiej pracy bez jakichkolwiek problemów. Skorzystaj więc z pomocy fachowców i ciesz się pojazdem w idealnym stanie. Wiesz już, jak wyglądają prace, jeśli chodzi o alternator. Naprawa tego elementu zamyka się w kilku krokach.
Alternator po regeneracji – jakiej żywotności należy się spodziewać?
Tak naprawdę termin „regeneracja alternatorów” nie do końca oddaje zakres przeprowadzanych prac. Można bowiem dojść do mylnego poczucia, że życie elementu po naprawie jest znacznie krótsze niż po wymianie na nowy. Alternator po regeneracji (o ile zostanie wykonana w prawidłowy sposób) wraca do stanu pierwotnego i oferuje taką samą żywotność, jak produkt, który dopiero co wyjechał z fabryki. Wiele zależy oczywiście od jakości wymienianych podzespołów. To już jednak musisz ustalić bezpośrednio z warsztatem samochodowym, do którego zgłosisz się z autem.
Przeczytaj także: Uszkodzony regulator napięcia alternatora. Objawy, przyczyny i naprawa awarii
Teraz już wiesz, jak wygląda regeneracja alternatora!
Jak widzisz, naprawa alternatorów do dobry sposób na ponowne przywrócenie uszkodzonemu podzespołowi idealnego stanu technicznego oraz sprawienie, że będzie pracował jak nowy alternator. Regeneracja jest stosunkowo tania oraz nie zajmuje dużo czasu, o ile jest wykonywana przez profesjonalistów. Zawsze warto jednak spróbować, zanim zdecydujesz się na ostateczną wymianę.
Skoro mowa o dobrym stanie technicznym auta to warto napisać kilka słów o ubezpieczeniach komunikacyjnych. Polisa OC jest polisą obowiązkową, a AC to ubezpieczenie dobrowolne chroniące pojazd w przypadku wystąpienia zdarzeń drogowych, a nawet kradzieży. Nie czekaj i ubezpiecz auto. Kalkulator OC z pewnością pomoże Ci wyliczyć wysokość składki.
Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20