Jak uzyskać efekt "mokrej opony"? Profesjonalne i domowe sposoby
Odpowiednia pielęgnacja opon samochodowych przekłada się nie tylko na ich atrakcyjny wygląd, ale również na większą trwałość. Podpowiadamy, jakie zabiegi należy przeprowadzić, aby uzyskać „efekt mokrej opony”.
Spis treści:
1. Efekt "mokrej opony". Co to jest?
2. Efekt mokrej opony a domowe sposoby – czy warto?
3. Profesjonalne nabłyszczanie opon. Porady
4. Teraz już wiesz, jak uzyskać efekt "mokrej opony"!
Opony przedwcześnie zużywają się podczas pracy w trudnych warunkach. Częsta jazda po nierównościach, błoto, sól, niskie temperatury intensywne promieniowanie UV to czynniki, na które nie masz wpływu. Opony niszczy też nieprawidłowa eksploatacja – np. gwałtowne hamowanie, przyspieszanie, brak właściwego ciśnienia w oponach, długi czas nieużywania samochodu, jazda ze zbyt dużym obciążeniem, a także brak regularnego czyszczenia i konserwacji opon.
To ważne, ponieważ tego typu zabiegi pozwolą odpowiednio wcześnie zauważyć defekty, a także odpowiednio zabezpieczyć oponę przed działaniem czynników zewnętrznych, co z dużym prawdopodobieństwem przełoży się na jej większą trwałość. Dostępne w sprzedaży środki pielęgnacyjne w swoim składzie zawierają m.in. oleje silikonowe, które skutecznie zabezpieczają gumę przed starzeniem. Dzięki nim pielęgnacja opon samochodowych stanie się zabiegiem prostym i przyjemnym.
Efekt "mokrej opony". Co to jest?
Pielęgnacja i konserwacja kół powinna dotyczyć nie tylko felg, ale również opon. Mokre (lub nowe) opony posiadają idealnie czarny kolor z atrakcyjnym połyskiem. Efekt mokrej opony odnosi się do działań pielęgnacyjnych, które pozwolą uzyskać podobny efekt, który utrzymuje się zarówno przy mokrych, jak i suchych oponach. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów, który pozwala na uzyskanie takiego wyglądu, jest nabłyszczanie opon. Wykonasz je za pomocą licznych środków pielęgnacyjnych dostępnych w ofertach sklepów motoryzacyjnych.
Zobacz także: Jak przechowywać opony? 5 porad, które musisz znać!
Efekt mokrej opony a domowe sposoby – czy warto?
Opony, na których nie są stosowane zabiegi konserwujące i pielęgnacyjne, płowieją pod wpływem promieni słonecznych i znajdujących się na drodze zabrudzeń. Swój pierwotny wygląd częściowo odzyskują pod wpływem mycia, ale znika on po wyschnięciu opony, jeszcze bardziej kontrastując z czystą, umytą karoserią.
Wyszukując w Internecie zapytanie „efekt mokrej opony domowe sposoby”, znajdziesz liczne sposoby uzyskania efektu mokrych opon, które nie wymagają używania specjalistycznych środków pielęgnacyjnych. Dotyczą one wykorzystania do tego celu tłuszczów znajdujących się w każdym domu albo środków chemicznych przeznaczonych do innych celów (np. pasta do butów lub lakier do włosów). Taki „domowy” nabłyszczacz do opon nie jest jednak dobrym pomysłem i nie zalecamy jego stosowania. Po pierwsze, tłuszcz domowy znajdujący się na oponie podczas jazdy może przyciągać zabrudzenia z drogi, przez co finalny efekt będzie jeszcze gorszy niż przed nabłyszczaniem. Po drugie, domowe środki nie mają działania konserwującego, przez co nie zwiększają jej żywotności. Po trzecie, chemia domowa może mieć właściwości, które zniszczą strukturę gumy w oponach, wpływając na poziom ich bezpieczeństwa i żywotność. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze środków pielęgnacyjnych, które zostały stworzone właśnie do tego celu. Należą do nich:
Czernidło do opon – to najbardziej tradycyjny nabłyszczacz do opon. Jest tani i z dużą skutecznością pozwala odzyskać naturalny, czarny kolor każdej opony. W sprzedaży można znaleźć produkty z różnego rodzaju dodatkami, dzięki którym oprócz pielęgnacji, czernidło ochroni też gumę przed matowieniem, pękaniem i starzeniem.
Przed nałożeniem czernidła należy założyć gumowe rękawice, a następnie wcierać płyn w widoczną z boku część opony (rant opony) używając do tego gąbki lub ściereczki. Czernidła nie można nakładać na część z bieżnikiem, ponieważ może to wpłynąć na pogorszenie się przyczepności opon.
Środek do czyszczenia i konserwacji opon – z reguły są łatwiejsze do nałożenia na oponę, ponieważ wiele takich produktów występuje w formie spray‘u. Impregnaty poza zapewnieniem odpowiedniego wyglądu, najczęściej chronią też oponę przed nadmiernym działaniem czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, przyleganie brudu i inne). Takie środki z reguły są trwalsze od czernidła, więc uzyskany efekt utrzymuje się znacznie dłużej.
Wszystkie zabiegi konserwujące i pielęgnacyjne, niezależnie od rodzaju używanego środka, zawsze należy poprzedzić dokładnym umyciem opony. Do tego celu najlepiej jest wykorzystać ścierkę, szczotkę z włosiem lub gąbkę nasączoną mydłem, albo szamponem. Usunięcie zalegających na oponie zabrudzeń jest kluczowe, ponieważ w przeciwnym razie, silikony zawarte w preparatach pielęgnacyjnych mogłoby niewystarczająco dobrze związać się z gumą, znacznie skracając czas utrzymywania się efektu.
Drugim krokiem jest obfite spłukanie opon wodą i odczekanie do ich całkowitego wysuszenia. To bardzo ważne, ponieważ nabłyszczanie opon zawsze wykonuje się na suchej powierzchni tak, aby preparaty mogły osiągnąć najwyższą skuteczność.
Po naniesieniu niektórych preparatów należy odczekać kilkanaście minut, aż zawarte w nim składniki odpowiednio dobrze zwiążą się z gumą opon. Dzięki temu efekt mokrej opony będzie utrzymywał się znacznie dłużej, a pielęgnacja opon będzie mogła być wykonywana rzadziej.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Profesjonalne nabłyszczanie opon. Porady
Na rynku dostępne są również preparaty nabłyszczające z wyższej półki cenowej, które zazwyczaj cechują się wyższą trwałością, wodoodpornością (efekt utrzymujący się nawet przez kilka tygodni) i prostszym sposobem obsługi (np. wygodny w użyciu atomizer, który ułatwia i przyspiesza proces nakładania preparatu). Takie preparaty często pozwalają na uzyskanie różnego efektu, w zależności od liczby nałożonych warstw (np. połysk i półpołysk). Bardziej zaawansowana formuła to również lepsza konserwacja opony, co może przełożyć się na jej dłuższą sprawność.
Przeczytaj również: Jakie ciśnienie w oponach jest odpowiednie? Poradnik
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, jak uzyskać efekt "mokrej opony"!
Dla wielu kierowców pielęgnacja samochodu wiąże się wyłącznie z myciem i nabłyszczaniem karoserii. Pomijają opony, które są narażone na nieustanny kontakt z podłożem, a więc zabrudzeniami, solą, śniegiem, lodem, piaskiem, wodą lub suchym, rozgrzanym asfaltem. Nie bez znaczenia jest też promieniowanie UV, które pogarsza wygląd gumy i negatywnie wpływa na jej właściwości. Zaniedbane opony z czasem matowieją, pękają i się starzeją.
Ma to kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jazdy, ponieważ opony to jedyny element łączący samochód z podłożem. Wpływają na to, jak pojazd zachowuje się podczas jazdy, jak długa jest jego droga hamowania i stabilność podczas pokonywania zakrętów. Dobry stan techniczny opon przekłada się nawet na mniejsze zużycie paliwa. Efekt mokrej opony nie tylko zwiększa atrakcyjność samochodu, ale też realnie przyczynia się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa. Z tego powodu warto dbać o kondycję opon podczas codziennej eksploatacji pojazdu, zwłaszcza że nie jest to ani trudne, ani kosztowne. Wymaga jedynie regularności.
Takie samo stwierdzenie możemy zastosować w stosunku do dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. One również nie wymagają od Ciebie wielu działań, dużego wkładu finansowego, a w razie nieprzewidzianej sytuacji na drodze, oferują Ci komfort psychiczny.
Z kolei ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego należy pamiętać o jego wykupieniu w przypadku nowego pojazdu, regularnym opłacaniu składek lub przedłużeniu kończącego się OC.
Kalkulator na naszej stronie szybko i wygodnie pomoże Ci wyliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20