Jak ubezpieczyć mieszkanie na wynajem? Praktyczny poradnik
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Ubezpieczenie mieszkania na wynajem jest bardzo istotnym elementem ochrony dla wynajmującego. W tym artykule wyjaśniamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie i na co zwracać uwagę przy jego wyborze!
Ubezpieczenie mieszkania na wynajem – czy warto?
Wynajmowanie mieszkania to nie tylko sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy, ale także odpowiedzialność. Jeżeli jesteś właścicielem mieszkania, które wynajmujesz, musisz liczyć się z ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, takich jak zalanie, pożar czy przepięcie prądu. Konsekwencjami tych zdarzeń są zwykle straty finansowe związane z naprawami np. uszkodzonych murów czy instalacji.
Jakie ubezpieczenie mieszkania na wynajem kupić?
Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania? Wynajem mieszkania to poważne przedsięwzięcie biznesowe. Wynajmowanie mieszkania może być świetnym sposobem na zapewnienie sobie dodatkowego źródła dochodu, jeżeli odpowiednio się do tego przygotujesz.
W LINK4 wykupisz ubezpieczenie nieruchomości, pod warunkiem że jest ona zamieszkiwana – niezależnie czy przez Ciebie, czy przez najemcę. Przed czym w takim razie ochronić może Cię ubezpieczenie mieszkania, które chcesz komuś wynająć? Umowa ubezpieczenia nieruchomości obejmuje zazwyczaj takie ryzyka jak:
- pożar, zalanie, wybuch, uderzenie pioruna lub inne zdarzenia losowe;
- wandalizm, czyli uszkodzenie lub zniszczenie mienia przez osoby trzecie (tu warto podkreślić, że osobami trzecimi nie są w tym wypadku najemcy – jeżeli dojdzie do zniszczenia mienia przez najemcę, to on ponosi odpowiedzialność za powstałe szkody i nie ma tu zastosowania ochrona ubezpieczeniowa);
- kradzież z włamaniem do mieszkania lub rabunek.
Warto dodać, że ubezpieczenia mieszkania pod wynajem są co do zasady dobrowolne. Tak więc to Ty decydujesz, czy i jakiego zakresu ochrony potrzebujesz. W jakiej sytuacji będziesz mógł skorzystać z ubezpieczenia jako właściciel mieszkania, które komuś wynajmujesz?
Działanie sił natury
Czynniki zewnętrzne, takie jak ulewny deszcz, pożar, uderzenie pioruna skutkujące przepięciem instalacji elektrycznej, upadek drzewa czy eksplozja to ryzyka, które trudno przewidzieć i trudno im w pełni skutecznie zapobiec. Mogą one spowodować duże szkody i straty finansowe, które będą miały istotny wpływ na Twoje finanse. Wybierając odpowiednie ubezpieczenie, zapewniamy sobie możliwość pokrycia tych szkód przez ubezpieczyciela.
Kradzież z włamaniem, rabunek i dewastacja
Ubezpieczenie mieszkania na wynajem powinno chronić nie tylko mury, ale i mienie ruchome, które Ty jako właściciel mieszkania zapewniłeś najemcy, np. sprzęt RTV i AGD czy meble. Utrata wartościowych przedmiotów wskutek kradzieży z włamaniem, rabunku lub dewastacji może przydarzyć się każdemu, dlatego warto kupić ubezpieczenie. Dla wynajmujących mieszkanie jest to ważne, ponieważ mogą otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela za utracone lub zniszczone mienie.
Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości w LINK4, możesz liczyć na odszkodowanie za szkodę, która powstanie w wyniku kradzieży z włamaniem, rabunku czy dewastacji. Pokrywamy koszty naprawy uszkodzonych lub zniszczonych zabezpieczeń mieszkania. Pokrywamy również powstałe w wyniku tych zdarzeń koszty usunięcia pozostałości po szkodzie.
Zdarzenia spowodowane przez osoby trzecie, inne niż najemca
Zalanie mieszkania przez sąsiada to sytuacja, którą dobrze mogą znać mieszkańcy bloków. Wystarczy niesprawna pralka, z której będzie wydobywać się woda, aby zniszczyć lub uszkodzić nasze mienie. Zalanie często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kosztownego remontu.
Natomiast jeżeli to Ty będziesz sprawcą szkody na mieniu sąsiada, to dobrze mieć w takim przypadku ubezpieczenie OC w życiu prywatnym w LINK4.
Zgodnie z OWU DOM “jeżeli wskutek pęknięcia wężyka doprowadzającego wodę do WC zalejesz mieszkanie sąsiada, który mieszka pod Tobą, to do przyjęcia przez nas odpowiedzialności za to zdarzenie nie będzie konieczne wykazanie Twojej winy według art. 415 kc”.
Warto w tym miejscu też uściślić, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie odpowiadają zwykle za szkody, które w mieszkaniu wyrządził najemca. W takim wypadku odpowiedzialność za straty ponosi najemca i to do niego możesz mieć roszczenia odszkodowawcze.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Ubezpieczenie mieszkania pod wynajem w LINK4
Jeżeli zdecydowałeś się na wykupienie ubezpieczenia mieszkania na wynajem, zapoznaj się z ofertą ubezpieczenia DOM w LINK4. W ramach pakietu DOM możesz ubezpieczyć nieruchomość i przynależne do niej pomieszczenia, takie jak piwnica, strych czy miejsce parkingowe. Oprócz tego możesz objąć ochroną mienie ruchome oraz stałe elementy wyposażenia.
Jak ubezpieczyć mieszkanie na wynajem? Na początek wybierz zakres ochrony spośród tych ubezpieczeń:
- Ubezpieczenie mienia od Pożaru i innych zdarzeń losowych – obejmuje 23 zdarzenia opisane szczegółowo w OWU, zalicza się do nich m.in. wspomniany pożar, zalanie, zalanie przez osoby trzecie, deszcz nawalny, uderzenie pioruna czy wandalizm.
- Ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka – to najszerszy zakres ochrony dostępny w naszej ofercie; co do zasady obejmuje szkody powstałe wskutek wszelkich nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń, poza tymi wyraźnie wskazanymi wyłączeniami w OWU.
- Jeżeli zdecydowałeś się na ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych - dodatkowo możesz ubezpieczyć mienie:
- od Kradzieży z włamaniem lub Rabunku – możemy objąć ochroną elementy stałe mieszkania oraz ruchomości domowe (np. telewizor, który udostępnisz najemcy).
- b) od Przepięcia – w ramach tego ubezpieczenia możemy ubezpieczyć sprzęt audiowizualny, fotograficzny, elektroniczny i komputerowy, sprzęt zmechanizowany i urządzenia gospodarstwa domowego, które jako właściciel umieścisz w mieszkaniu wynajmowanym; pokrywamy również powstałe w wyniku przepięcia, koszty usunięcia pozostałości po szkodzie.
- Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej Twojej i Domowników – o nim opowiemy więcej poniżej.
Zakres umowy ubezpieczeniowej, którą zwykle zawieramy na 12 miesięcy, to ubezpieczenie mienia od Pożaru i innych zdarzeń losowych albo ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka.
Niezależnie, jaki zakres ochrony wybierzesz, w cenie ubezpieczenia zawsze otrzymujesz od nas ubezpieczenie Assistance Domowy oraz ubezpieczenie Pomocy Prawnej. Co to takiego?
Assistance Domowy
W okresie ochrony ubezpieczeniowej LINK4 zapewnia organizację i pokrycie kosztów usług assistance – do wysokości limitów określonych w OWU. W ramach Assistance Domowego, jako właściciel wynajmowanego mieszkania, możesz skorzystać z:
- assistance technicznego – w razie wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego wskazanego w OWU;
- assistance rtv/agd/pc – w razie awarii sprzętu AGD, RTV czy PC, który zapewniłeś najemcy w mieszkaniu;
W ramach świadczeń assistance możesz liczyć na szybkie wsparcie fachowca, który zajmie się np. naprawą zepsutych sprzętów AGD, RTV (pod warunkiem że sprzęt ten nie ma więcej niż 6 lat).
Oprócz tego w ramach ubezpieczenia, Tobie, jako ubezpieczonemu przysługuje możliwość ze skorzystania z Assistance medycznego oraz Assistance rowerowego.
Ubezpieczenie Pomocy Prawnej
To ubezpieczenie ma na celu ochronę Twoich interesów prawnych związanych z czynnościami życia prywatnego. Za czynność życia prywatnego uznajemy np. czynności związane z posiadaniem lub używaniem mieszkania czy innymi czynnościami życia prywatnego, niezwiązanymi z pracą zarobkową. Otrzymasz więc od nas pomoc prawną w razie wystąpienia wypadku ubezpieczeniowego (to wystąpienie problemu prawnego dotyczącego Ciebie, wynikającego z czynności życia prywatnego).
Oznacza to, że w razie zajścia wypadku ubezpieczeniowego zorganizujemy i pokryjemy koszty m.in. uzyskania informacji prawnej, która obejmuje przesłanie tekstów obowiązujących lub archiwalnych aktów prawnych, informacje w zakresie obowiązujących procedur i kosztów sądowych, informacje o danych teleadresowych sądów, prokuratur i innych właściwych w danej sprawie organów, możliwe rozwiązania zgłoszonego problemu prawnego – jeśli prawo przewiduje ich kilka, podstawy prawne obowiązujące w zakresie zgłoszonego problemu prawnego, wskazanie adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w dziedzinie prawa związanej z zaistniałym Wypadkiem ubezpieczeniowym i świadczącego usługi w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, przesłanie wzorów umów i pism występujących w powszechnym obrocie prawnym.
Możemy zorganizować i pokryć koszty sporządzenia opinii prawnej, czy przygotowania pism i dokumentów na podstawie przedstawionego przez Ciebie stanu faktycznego (łącznie 4 usługi w okresie ochrony ubezpieczeniowej) i przesłanie do Ciebie za pośrednictwem poczty elektronicznej np. pozwu, odpowiedzi na pozew, wezwania do zapłaty, wezwania do zaprzestania naruszeń, wezwania do naprawienia szkody. Takie wsparcie może okazać się niezwykle przydatne, jeżeli np. najemca dokona szkód w Twoim mieszkaniu, nie chce zapłacić czynszu, a Ty chciałbyś napisać profesjonalne wezwanie do zapłaty.
Ubezpieczenie mieszkania na wynajem a OC w życiu prywatnym
W ramach rozszerzenia zakresu ochrony w ubezpieczeniu DOM warto wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Wynajem mieszkania innym osobom nie oznacza, że jesteś całkowicie zwolniony z odpowiedzialności za skutki zdarzeń powstałych w lokalu.
OC w życiu prywatnym chroni Cię przed roszczeniami odszkodowawczymi ze strony sąsiadów i osób trzecich, które mogą wystąpić w związku z np. zalaniem spowodowanym awarią instalacji wodno-kanalizacyjnych w wynajmowanym mieszkaniu.
OC w życiu prywatnym jako rozszerzenie ubezpieczenia mieszkaniowego pokryje szkody osobowe lub rzeczowe, które spowodowałeś swoim działaniem lub zaniedbaniem. Warto jednak pamiętać, że Twoje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym nie pokrywa szkód, które mogą zostać spowodowane przez najemców, dlatego istotne jest, by oni także posiadali odpowiednie ubezpieczenie.
Jak zabezpieczyć wynajmowane mieszkanie przed szkodami? Wskazówki dla wynajmujących
Ubezpieczenie mieszkania na wynajem zapewnia ochronę finansową przed skutkami zdarzeń, które w konsekwencji doprowadziły do uszkodzenia lub zniszczenia mienia. Samemu też warto podjąć działania, które zminimalizują ryzyko wystąpienia szkody.
Nie można z góry zakładać, że najemcy okażą się nieuczciwi lub będą nieodpowiedzialnie korzystać z mieszkania. Warto jednak zabezpieczyć się na wypadek szkód wyrządzonych przez lokatorów i niewywiązywania się z warunków umowy. Wielu wynajmujących pobiera więc kaucję w wysokości miesięcznego czynszu, która ma na celu pokrycie ewentualnych roszczeń finansowych.
Zanim wystawisz ofertę wynajmu mieszkania, powinieneś dokładnie sprawdzić stan techniczny nieruchomości. Warto wynająć specjalistów, którzy przeprowadzą szczegółowy przegląd instalacji i usunięcie wykrytych nieprawidłowości. Przed oddaniem mieszkania do użytku najemcom, powinieneś też sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy z opisem stanu nieruchomości i sprzętów. Dobrym pomysłem jest zrobienie zdjęć, które w przypadku sporów będą podstawą do dochodzenia swoich roszczeń.
Jako właściciel nieruchomości powinieneś dbać o bezpieczeństwo nie tylko swojego mienia, ale i osób przebywających w mieszkaniu. Montaż czujników czadu, gazu i detektorów dymu to rozwiązanie, które może zapobiec tragedii. Szybkie wykrycie rozprzestrzeniającego się dymu pozwoli też na podjęcie natychmiastowej reakcji, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się pożaru.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Podsumowanie
Wynajmowanie mieszkania to nie tylko okazja do zapewnienia sobie dodatkowych wpływów do budżetu domowego, ale także odpowiedzialność i obowiązki. Jako właściciel musisz zadbać o bezpieczne warunki do życia dla najemców i dążyć do zminimalizowania ryzyka wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń. Powinieneś też pamiętać o zabezpieczeniu swoich interesów na wypadek, gdyby doszło do szkody, a taką ochronę może Ci zapewnić odpowiednio dobrane ubezpieczenie nieruchomości.
Poznaj ofertę ubezpieczenia DOM w LINK4. Skorzystaj z naszego intuicyjnego kalkulatora ubezpieczeń online i skomponuj ubezpieczenie, której najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Umowę ubezpieczenia możesz zawrzeć online, telefonicznie – dzwoniąc pod numer 22 444 44 23, lub spotykając się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz również: Ubezpieczenie domu mieszkania Mielec, Ubezpieczenie domu mieszkania Grodzisk Mazowiecki
FAQ – Często Zadawane Pytania
Jakie są najważniejsze aspekty ubezpieczenia mieszkania na wynajem?
Ubezpieczenie mieszkania na wynajem powinno być spersonalizowane pod kątem potrzeb wynajmującego. Powinno też zapewniać szeroki zakres ochrony (najlepiej od wszelkich ryzyk). Dobra polisa mieszkaniowa zapewnia likwidację szkód powstałych w wyniku zdarzeń losowych i działania sił natury. Dotyczy to m.in. zalania, kradzieży z włamaniem, uderzenia pioruna czy przepięcia w sieci elektrycznej. Przy wyborze ubezpieczenia mieszkania na wynajem należy obowiązkowo przeczytać OWU i sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz warunki wypłaty odszkodowania.
Jakie są różnice między ubezpieczeniem krótko- a długoterminowym wynajmu?
Ubezpieczenie mieszkania na wynajem to polisa zawierana na okres 12 miesięcy. Jest to więc standardowe ubezpieczenie, które można spersonalizować według własnych potrzeb. Wynajmując mieszkanie rozważ dodanie do pakietu ubezpieczeń, OC w życiu prywatnym.
Czy istnieją specjalne ubezpieczenia dla apartamentów na wynajem?
LINK4 nie oferuje specjalnych produktów ubezpieczeniowych dla apartamentów i mieszkań na wynajem krótkoterminowych. Pakiet DOM to uniwersalne ubezpieczenie dla właścicieli mieszkań, domów jednorodzinnych, a także nieruchomości w trakcie budowy lub przebudowy. Umowa może zostać skonstruowana tak, aby zapewnić skuteczną ochronę mienia przed skutkami zdarzeń losowych, uwzględniając przy tym lokalizację, wielkość i sposób użytkowania nieruchomości.
Jak znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia dla wynajmowanego mieszkania?
Na pewno niezbędne jest porównanie zakresów ochrony oraz składek. Na stronie LINK4 jest dostępny intuicyjny w obsłudze kalkulator, przy użyciu którego możesz samodzielnie sprawdzić wysokość składki oraz optymalny wariant ochrony. Wystarczy, że uzupełnisz formularz, aby poznać przygotowaną dla Ciebie ofertę. W znalezieniu najlepszej opcji pomoże Ci również doradca ubezpieczyciela, który po wysłuchaniu Twoich oczekiwań, zaproponuje Ci najbardziej odpowiedni dla Ciebie pakiet ubezpieczeniowy.
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20