Jak ruszyć autem? Poradnik dla początkujących
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Jesteś początkującym kierowcą i ruszanie samochodem jest jeszcze dla Ciebie problematyczne? Dzięki naszym wskazówkom stanie się znacznie łatwiejsze. Sprawdź zatem, jak ruszyć autem w prawidłowy sposób.
Sprawne i szybkie uruchamianie samochodu i ruszanie autem to podstawowa umiejętność każdego kierowcy, od której rozpoczyna się nauka jazdy i bez której nie przejdziesz do kolejnych manewrów. Wbrew pozorom nie jest wcale taka prosta – wymaga sporo ćwiczeń i wprawy. Może sprawiać kłopoty jeszcze przez jakiś czas po uzyskaniu prawa jazdy. Początkujący kierowcy zazwyczaj mają trudności z płynnym ruszaniem oraz ruszaniem na wzniesieniu. Na szczęście trudności te można przezwyciężyć, ćwicząc i stosując się do konkretnych wskazówek. W tym artykule podpowiadamy, jak dobrze ruszyć samochodem. Wyjaśniamy, jak ruszać samochodem pod górkę i co zrobić, aby podczas uruchamiania auto nie gasło. Dzięki naszemu poradnikowi każda osoba przygotowująca się do egzaminu na prawo jazdy i mniej doświadczony kierowca pozna i utrwali nie tylko podstawy, ale również bardziej zaawansowane techniki ruszania pojazdem.
Podstawy ruszania autem
Uruchamianie samochodu i ruszanie autem jest dla doświadczonego kierowcy tak naturalne jak oddychanie. Po pewnym czasie, w miarę pokonywania kolejnych kilometrów na drogach, staje się odruchem i automatyczną czynnością. Jednak na początku umiejętność ta bywa trudna i często stresująca dla młodych kierowców. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, który pomoże Ci nauczyć się, jak prawidłowo ruszyć samochodem.
Zanim uruchomisz silnik, przygotuj auto do drogi. Ustaw zatem lusterka oraz fotel w pozycji, która pozwoli Ci na najlepsze widzenie. Zapnij pasy, a następnie odpal auto. Czynności te są istotne ze względów bezpieczeństwa i wygody podróżowania, a także egzaminu na prawo jazdy – egzaminator zwraca na nie uwagę i może być bardzo krytyczny względem zdającego, gdy ten zapomni o właściwym przygotowaniu samochodu. Czynności te mają na celu wyrobienie prawidłowych nawyków u przyszłego kierowcy. Dopiero po odpowiednim przygotowaniu wozu, możesz ruszyć.
Manewr ruszania autem z manualną skrzynią biegów polega na jednoczesnym opuszczeniu sprzęgła (pedał po lewej stronie) i delikatnym dodawaniu gazu (pedał po prawej). Czynność ta wymaga wyczucia obu pedałów. U niedoświadczonych kierowców często prowadzi ona do zgaśnięcia silnika. Dlatego ważne jest, aby cały ten proces przeprowadzić ostrożnie, ale płynnie. Pedał gazu naciskaj powoli, do czasu, aż na obrotomierzu pojawi się nie więcej niż 2500 obrotów.
Jak prawidłowo ruszyć samochodem krok po kroku
Dowiedz się, jak dobrze ruszyć samochodem krok po kroku:
- Naciśnij lewą stopą do oporu pedał sprzęgła i przytrzymaj go.
- Zmień pozycję drążka na skrzyni biegów na pierwszy bieg.
- Sprawdź, czy dźwignia lewarka ręcznego hamulca nie jest zablokowana.
- Ustaw nad pedałem gazu prawą nogę.
- W tym samym czasie delikatnie i powoli puść sprzęgło oraz dociśnij gaz, obserwując przy tym obrotomierz.
- Gdy uzyskasz ok. 2500 obrotów na minutę na obrotomierzu, na moment wstrzymaj odpuszczanie sprzęgła. Utrzymuj pedał sprzęgła w takiej pozycji, aby samochód nie zgasł. Jednocześnie nadal delikatnie wciskaj gaz.
- Po chwili dodaj więcej gazu i do końca puść sprzęgło. Połóż lewą stopę na podnóżku.
- Po ruszeniu auta, zmień bieg na wyższy i kontynuuj jazdę.
Jak dobrze ruszyć samochodem? Wskazówki i częste błędy
Uruchamianie samochodu bywa problematyczne, nie tylko dla młodych kierowców. Niekiedy również bardziej doświadczonym osobom gaśnie silnik albo dochodzi do charakterystycznego szarpania. To najczęstsze błędy popełniane przez kierowców, dlatego na początku nauki jazdy warto poświęcić więcej uwagi pedałom gazu i sprzęgła – oswoić się z ich działaniem i nauczyć właściwej koordynacji ruchów obu nóg.
Uruchamianie samochodu – co warto wiedzieć?
Wyzwaniem dla wielu początkujących kierowców jest również płynne włączanie się do ruchu na zatłoczonej drodze i ruszanie spod świateł. Najlepiej wykonać to dynamicznie, po to, aby inni kierowcy mieli szansę przejechać na zielonym świetle. Należy zatem szybciej zwolnić sprzęgło i jednocześnie wprowadzić auto na wyższe obroty poprzez dociśnięcie pedału gazu do minimum 3000 obrotów na minutę.
Równie kłopotliwe bywa dla niektórych nauczenie się, jak ruszyć autem do tyłu. Manewr ten nie jest jednak skomplikowany – to po prostu powtórzenie klasycznego manewru ruszania do przodu. Jedyną różnicą jest konieczność wbicia wstecznego biegu zamiast pierwszego. Należy więc powtórzyć wszystkie czynności niezbędne do ruszenia do przodu, pamiętając, aby zamiast „jedynki” wrzucić „R”.
Nowoczesne rozwiązania – bezkluczykowe uruchamianie samochodu
Chciałbyś wsiąść do auta, nacisnąć przycisk i od razu móc odjechać? Takie możliwości zapewnia system KeyLess Go, czyli bezkluczykowego, elektronicznego dostępu do auta. Jego zadaniem jest zwiększenie komfortu korzystania z wozu przez kierowców – umożliwia bezkluczykowe uruchamianie samochodu. Specjalne oprogramowanie rozpoznaje kierowcę zbliżającego się do pojazdu z kluczykiem, a następnie pozwala na otworzenie drzwi i uruchomienie silnika. Nie musisz nawet wyciągać kluczyka z torebki czy kieszeni – wystarczy, aby był on w pobliżu. To ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla osób mających pewne trudności z ruszaniem autem.
Uwaga! Bezkluczykowe uruchamianie samochodu jest bardzo wygodne i szybkie, ale wiąże się też z pewnymi niebezpieczeństwami. Najpoważniejszym jest zwiększone ryzyko kradzieży. Złodzieje dysponują narzędziami pozwalającymi na przechwycenie, a nawet „podrobienie” sygnału.
To tzw. metoda na walizkę. Polega na tym, że jeden z oszustów wyszukuje sygnał nadawany przez transponder (czyli kluczyk KeyLess) i przedłuża go, a drugi odbiera wzmacniany sygnał i przekazuje go do centralki w pojeździe. W rezultacie auto otwiera się i uruchamia bez włączania alarmu.
Na szczęście istnieją skuteczne rozwiązania pozwalające zablokować ten złodziejski proceder. Możesz na noc zamykać kluczyki w zwykłym metalowym pudełku, a na co dzień nosić je w specjalnym etui blokującym sygnał z nadajnika ID. Dobrym rozwiązaniem jest też specjalna nakładka na baterię z czujnikiem drgań, która odcina zasilanie nadajnika w sytuacji, gdy kierowca znajdzie się daleko od swojego samochodu. Ponadto producenci stale pracują nad udoskonalaniem systemu KeyLess. Powstał już nawet pierwszy system w pełni odporny na „metodę na walizkę” i zapewne kwestią czasu jest, gdy będzie powszechnie montowany w samochodach.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Specyficzne scenariusze ruszania
Jeśli nie jesteś właścicielem auta, które otwiera się i uruchamia bezkluczykowo, musisz po prostu nauczyć się, jak prawidłowo ruszyć samochodem. Nie jest to skomplikowane, a nasze wskazówki pomogą Ci prawidłowo ruszać nawet w trudniejszych sytuacjach. Jedną z nich jest ruszanie na wzniesieniu.
Jak ruszać samochodem pod górkę – techniki i porady
Manewr ruszania pod górę jest sprawdzany podczas egzaminu na prawo jazdy. Może wydawać się trudny, choć w rzeczywistości niewiele różni się od standardowego uruchamiania silnika na płaskiej drodze. Główną różnicą jest ruszanie z ręcznego hamulca. Dowiedz się, jak ruszać samochodem pod górkę krok po kroku:
- Naciśnij sprzęgło i ustaw pierwszy bieg.
- Połóż lewą rękę na kierownicy, a prawą na dźwigni hamulca.
- Pociągnij do góry dźwignię, a następnie zwolnij blokadę, naciskając przycisk na „rączce” hamulca postojowego.
- Po wciśnięciu przycisku nadal ciągnij do góry dźwignię.
- Powoli zwalniaj sprzęgło, naciskając pedał gazu.
- Powoli zwolnij dźwignię, gdy poczujesz charakterystyczne drżenie pod pedałem.
Uruchamianie auta na wzniesieniu powinno być dynamiczne, dlatego możesz zwiększyć obroty do ok. 3000 na minutę.
Jak ruszać samochodem z automatyczną skrzynią biegów – różnice w podejściu
Ruszanie autem z automatyczną skrzynią biegów jest łatwiejsze i przyjemniejsze niż w przypadku samochodów ze skrzynią manualną. W takich pojazdach bardzo trudno jest zgasić silnik. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że startowanie w pojeździe z automatem dzieje się samo, właściwie bez dużego ingerowania ze strony kierowcy.
Jak ruszać samochodem z automatyczną skrzynią biegów? Wystarczy, że odpalisz silnik, wciskając równocześnie hamulec nożny. Ręczny hamulec powinien być natomiast zwolniony. Następnie przerzuć skrzynię biegów na pozycję „R” (jeśli planujesz jechać do tyłu) albo „D” – gdy chcesz ruszyć do przodu. Na koniec puść główny (nożny) hamulec. Nawet bez gazowania auto powinno zacząć samo się toczyć.
Praktyczne porady i techniki
Prawidłowe ruszanie autem polega na pewnych, płynnych i spokojnych ruchach, łączących zdecydowanie z delikatnością. Uruchamianie silnika nie powinno być ani bardzo powolne (co może skończyć się jego zgaśnięciem), ani zbyt szybkie i gwałtowne. Mocniejsze, pojedyncze szarpnięcia zwykle kończą się zgaśnięciem silnika, natomiast delikatniejsze, ale miarowe szarpnięcia podczas jazdy mogą świadczyć o za płytko dociśniętym gazie albo zbyt szybkim odciąganiu sprzęgła. Aby więc zapobiec tym błędom, należy zawsze wciskać i puszczać wszystkie pedały z odpowiednią siłą. Wielu kierowców, uruchamiając auto, nie patrzy na obrotomierz. To błąd – obserwując obroty, łatwiej wyczujesz idealny moment na puszczenie sprzęgła i dociśnięcie pedału gazu.
Pamiętaj! Ważne jest idealne „wyśrodkowanie” ruchów i znalezienie „złotego środka”. Na szczęście można się tego nauczyć przez regularne ćwiczenia, czyli po prostu częstą praktykę. Nauczenie się, jak ruszyć autem płynnie i sprawnie, może zająć trochę czasu, dlatego warto wybrać się samochodem na rzadziej uczęszczany fragment drogi i tam poćwiczyć.
Jak ruszyć autem o mocy 720 Nm – radzenie sobie z mocnymi samochodami
Przedstawione wskazówki dotyczące zarówno tego, jak ruszać samochodem z automatyczną skrzynią biegów, jak i skrzynią manualną, odnoszą się do aut każdego rodzaju, w tym także tych o dużej mocy. Jeśli dysponujesz mocnym samochodem, powinieneś szczególnie uważać podczas startowania. W pojazdach tych, naciskając pedał gazu, można bardzo szybko uzyskać wysokie obroty. Ruszanie takim wozem wymaga zatem delikatności i cierpliwości. Najlepiej poćwiczyć na mniej uczęszczanej drodze albo opuszczonym parkingu.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Nie zapomnij o obowiązkowym OC!
Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak prawidłowo ruszyć samochodem. Płynne i bezpieczne uruchamianie silnika to jednak nie wszystko – jako kierowca powinieneś też wiedzieć o Twoich obowiązkach, w tym wykupieniu polisy OC. W LINK4 możesz nabyć Pakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki Pakietowi masz dostęp do świadczeń takich jak pomoc drogowa w razie wypadku, która dotrze na miejsce zdarzenia w ciągu średnio 30 minut od zgłoszenia. Pomoc obejmuje m.in. naprawdę auta na miejscu wypadku, uruchomienie silnika w przypadku rozładowania akumulatora, holowanie do 100 km od miejsca wypadku, samochód zastępczy w razie wypadku lub kradzieży czy pomoc w razie uszkodzenia opony.
Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa na drodze, warto nabyć też inne ubezpieczenia dobrowolne takie jak AC, NNW czy Assistance. Dzięki polisie AC możesz liczyć na odszkodowanie w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku lub stłuczki z Twojej winy, czego rezultatem będzie uszkodzenie Twojego samochodu. Zakres ochrony obejmuje również inne zdarzenia losowe, w tym działanie osób trzecich i sił natury.
Przyda Ci się także ubezpieczenie NNW w LINK4. Dzięki niemu otrzymasz odszkodowanie za szkodę osobową, np. za uszczerbek na zdrowiu czy śmierć w następstwie, wypadku komunikacyjnego, w którym brał udział pojazd objęty ochroną. Świadczenie pomoże w powrocie do zdrowia i poniesieniu innych, nagłych wydatków związanych ze zdarzeniem.
Jak ruszyć autem – podsumowanie
Dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, jak dobrze ruszyć samochodem. Czynność ta wymaga jednoczesnego opuszczania sprzęgła i dodawania gazu. Należy to zrobić umiejętnie i z wyczuciem obu pedałów. Efektem niewłaściwego startowania może być zgaśnięcie silnika. Jeśli na skutek zbyt szybkiego ruszenia do przodu lub tyłu podczas uruchamiania silnika uszkodzisz inny samochód, przyda Ci się Pakiet OC w LINK4. Z polisy OC pokrywane są koszty napraw szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego innym uczestnikom ruchu. Dodatkowe ubezpieczenia w LINK4, takie jak AC, NNW i Assistance (dostępne tylko w pakiecie z OC), pozwolą Ci się poczuć pewniej i bezpieczniej na drodze.
Dowiedz się więcej na temat oferty ubezpieczeniowej LINK4. Porozmawiaj z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub spotkaj się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Sprawdź również darmowy kalkulator dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz również: Uszkodzenie szyby przez kamień - polisa Szyby24
FAQ – Najczęściej zadawane pytania
Jak ruszyć autem, aby nie zgasło?
Prawidłowe ruszanie autem polega na jednoczesnym naciśnięciu lewą stopą pedału sprzęgła i prawą pedału gazu. Naciskając pedały, zmień pozycję drążka na skrzyni biegów na pierwszy bieg. Pedał gazu naciskaj powoli, do czasu, aż na obrotomierzu pojawi się nie więcej niż 2500 obrotów. Po ruszeniu samochodu zmień bieg na wyższy i kontynuuj jazdę.
Jakie są kluczowe różnice w ruszaniu samochodem z manualną i automatyczną skrzynią?
Ruszanie pojazdem z samochodem manualnym wymaga równoczesnego naciskania pedałów gazu i sprzęgła, a także zmiany pozycji drążka skrzyni biegów. Ruszanie „automatem” jest łatwiejsze – wystarczy, że odpalisz silnik, naciskając przy tym nożny hamulec i zwalniając hamulec ręczny. Następnie przerzuć skrzynię biegów na pozycję „D” lub „R” i puść hamulec nożny.
Jakie są wskazówki do ruszania na wzniesieniach?
Jeśli chcesz ruszyć pod górkę, najpierw naciśnij sprzęgło, ustaw pierwszy bieg, lewą rękę połóż na kierownicy, a prawą na dźwigni hamulca. Pociągnij do góry dźwignię i zwolnij blokadę, naciskając przycisk na hamulcu postojowym. Po wciśnięciu przycisku nadal ciągnij do góry dźwignię, zwalniając powoli sprzęgło i jednocześnie naciskając pedał gazu do ok. 3000 obrotów/minutę. Powoli zwolnij dźwignię, gdy poczujesz charakterystyczne drżenie pod pedałem.
Co zrobić, gdy samochód ma bezkluczykowe uruchamianie i nie reaguje?
W autach z systemem bezkluczykowym jest możliwe uruchomienie silnika nawet wówczas, gdy system przestanie działać. Należy wówczas skorzystać z anteny indukcyjnej pozwalającej na pobranie kodu niezbędnego od odblokowania immobilizera. W tym celu należy znaleźć piktogram z kluczykiem w kabinie (zwykle znajduje się na podłokietniku albo kolumnie kierownicy) i przyłożyć kluczyk do piktogramu możliwie najbliżej, włączając równocześnie przycisk „start”. Ukryta antena obudzi transponder znajdujący się w kluczyku, co pozwoli uruchomić silnik.
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20