Jak można odzyskać prawo jazdy? Komplet informacji
Gdy stracisz prawo jazdy, Twoje codzienne życie może stać się utrudnione. Jak odzyskać prawo jazdy? Czy zawsze trzeba czekać z założonymi rękami na zakończenie okresu kary? Czytaj dalej, aby dokładnie zapoznać się z tym tematem.
Spis treści:
1. Za co można stracić prawo jazdy w 2022 roku? Wyjaśniamy
2. Jak odzyskać prawo jazdy? Komplet informacji
3. Zatrzymane prawo jazdy a OC
4. Teraz już wiesz, jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy!
Jak odzyskać zabrane prawo jazdy? To bez wątpienia jeden z najważniejszych dokumentów dla każdego kierowcy. To właśnie on potwierdza, że masz uprawnienia do kierowania danym pojazdem. Jednak prawo jazdy może zostać odebrane. W jakich sytuacjach można stracić takie uprawnienia? I co bardzo ważne – jak odzyskać prawo jazdy zabrane za prędkość czy inne przewinienie?
Za co można stracić prawo jazdy w 2022 roku? Wyjaśniamy
Istnieje kilka scenariuszy, w których prawo jazdy może zostać odebrane. Są one związane z niestosowaniem się do obowiązującego prawa o ruchu drogowym. Na celowniku są przede wszystkim osoby nadmiernie przekraczające prędkość, jednak takie uprawnienia można stracić także w innych sytuacjach.
Prawo jazdy może zostać odebrane na 3 miesiące w sytuacji, w której kierowca przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h. To duża pułapka na osoby z „ciężką nogą” – i prawda jest taka, że wielu kierowców traci prawo jazdy właśnie w ten sposób. Uprawnienie do kierowania pojazdem na podobny czas może zostać odebrane także w sytuacji, w której w samochodzie jest przewożona większa liczba osób, niż jest to wskazane w dowodzie rejestracyjnym.
Co więcej – okres ten ulegnie przedłużeniu, jeżeli kierowca zdecyduje się wsiąść za kółko mimo odebranego prawa jazdy. W takiej sytuacji czas zatrzymania prawa jazdy będzie przedłużony o kolejne 3 miesiące. Jeżeli mimo to kierowca będzie jeździć bez prawa jazdy – uprawnienie może zostać całkowicie odebrane. Będzie się to wiązać z koniecznością kolejnego podejścia do egzaminu na prawo jazdy.
Kolejna kwestia odnosi się do jazdy po alkoholu. Prawo jazdy może zostać zatrzymane na okres od 6 miesięcy do 15 lat, w zależności m.in. od ilości alkoholu we krwi. Utrata prawa jazdy na przynajmniej 3 lata grozi kierowcy, który uciekł z miejsca zdarzenia.
Prawo jazdy zostanie zabrane także w sytuacji, w której kierowca przekroczył limit punktów karnych. W przypadku młodych kierowców (poniżej 1 roku stażu) limit ten wynosi 20 punktów. Bardziej doświadczeni mogą zdobyć maksymalnie 24 punkty.
Nieważne czy było to analogowe, czy elektroniczne zatrzymanie prawa jazdy – jak odzyskać utracone uprawnienie? Czy jest to długa przeprawa? Sprawa może wyglądać inaczej w zależności od indywidualnej sytuacji. Jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy?
Zobacz: Mandat za brak pasów. Jakie kary grożą kierowcy?
Jak odzyskać prawo jazdy? Komplet informacji
Prawo jazdy świadczy o tym, że dana osoba ma uprawnienia do kierowania pojazdem. Nie jest do tego potrzebny fizyczny dokument – w końcu informacje na temat praw jazdy znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dlatego też brak fizycznego prawa jazdy nie jest tutaj problemem. Chodzi o to, że w przypadku utraty uprawnienia ma miejsce tzw. elektroniczne zatrzymanie prawa jazdy. Jak odzyskać taki dokument? Sytuacja wygląda inaczej w zależności od konkretnych okoliczności.
Prawo jazdy za prędkość
Jak odzyskać prawo jazdy zabrane na 3 miesiące? Przed tym dylematem staje każdy kierowca, który przekroczył o 50 km/h dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym. Także kierowca, który przewoził większą liczbę pasażerów w samochodzie, może zastanawiać się, jak odzyskać prawo jazdy zabrane na 3 miesiące?
Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za prędkość lub przewożenie większej liczby osób? Tak naprawdę kwestia jest dość prosta. Musi minąć czas, na który dokument został zatrzymany. Po tym okresie należy zgłosić się do Wydziału Komunikacyjnego z wnioskiem o wydanie zatrzymanego prawa jazdy. Trzeba również wnieść opłatę w wysokości 0,50 zł. Do odbioru dokumentu potrzebny będzie dowód osobisty, wypełniony wniosek oraz potwierdzenie wniesienia opłaty.
Prawo jazdy za punkty
Jak odzyskać prawo jazdy po utracie za punkty? W przypadku kierowcy z dłuższym stażem sprawa jest dość prosta. Kierowca jest kierowany na egzamin sprawdzający kwalifikacje do prowadzenia samochodu. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku należy wyłącznie złożyć wniosek o odzyskanie prawa jazdy oraz aktualne wyniki badań lekarskich. Jeżeli egzamin nie zostanie zdany – dokument zostaje odebrany całkowicie. W związku z tym konieczne jest kolejne podejście do teoretycznego i praktycznego egzaminu.
A jak odzyskać prawo jazdy po utracie za punkty, gdy jest się młodym kierowcą ze stażem poniżej 1 roku? W takiej sytuacji nie ma możliwości podejścia do testu sprawdzającego kwalifikacje do kierowania samochodem. Trzeba od razu podejść do egzaminu na prawo jazdy.
Prawo jazdy za alkohol lub ucieczkę z miejsca wypadku
Jak odzyskać zabrane prawo jazdy w przypadku, gdy zostało ono cofnięte w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu? Należy w takim wypadku przeczekać okres, na który zostało cofnięte uprawnienie, a następnie udać się do Wydziału Komunikacyjnego z wnioskiem o zwrot prawa jazdy.
Jeżeli jednak prawo jazdy zostało sądowo zabrane na dłużej niż rok, konieczne jest kolejne podejście do egzaminu na prawo jazdy.
A jak odzyskać utracone prawo jazdy szybciej? Czy istnieje możliwość skrócenia takiego okresu? W przypadku, gdy prawo jazdy zostało zabrane z takiego powodu, możesz zgłosić się do sądu z prośbą o rozpatrzenie prośby o skrócenie okresu, na który zabrane zostało prawo jazdy. Jednak jest to możliwe dopiero po upływie połowy takiego okresu. Pamiętaj jednak, że wówczas kierowca będzie mógł poruszać się samochodem wyłącznie z zainstalowaną blokadą alkoholową.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Zatrzymane prawo jazdy a OC
Gdy już wiesz, jak odzyskać utracone prawo jazdy, z pewnością zastanawia Cię – jak ma się sprawa braku uprawnień do kierowania pojazdem do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Otóż brak prawa jazdy wcale nie uprawnia do rozwiązania umowy ubezpieczeniowej. Nie zwalnia także z obowiązku posiadania takiej aktualnej i opłaconej polisy.
A co w przypadku, gdy nie masz prawa jazdy, a kończy Ci się okres ochrony ubezpieczeniowej? W takiej sytuacji warto wiedzieć, że brak uprawnień do prowadzenia auta także nie jest przeciwwskazaniem do zawarcia polisy OC. Wówczas – będąc właścicielem pojazdu – musisz wykupić odpowiednie ubezpieczenie samochodu.
Zobacz także: Jazda bez prawa jazdy. Jakie kary grożą kierowcy?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy!
Jak odzyskać prawo jazdy? To już wiesz. W przypadku, gdy okres, na jaki został zabrany dokument, jest krótszy niż 1 rok – po prostu należy udać się z odpowiednim wnioskiem do urzędu albo ewentualnie przystąpić do testu sprawdzającego kwalifikacje.
Problem zaczyna się, gdy prawo jazdy zostało zabrane na dłuższy okres. Jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy w takiej sytuacji? Najczęściej wiąże się to z koniecznością podejścia do egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy.
Pamiętaj przy tym, że ubezpieczenie samochodu to zupełnie inna kwestia. Nie trzeba mieć prawa jazdy, żeby je wykupić. W końcu właścicielem pojazdu może być osoba, która nie ma uprawnień do kierowania nim. W LINK4 możesz znaleźć wiele polis ubezpieczeniowych. Pamiętaj o tym, że mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa związanego z podróżowaniem autem. Brak prawa jazdy oczywiście sprawia, że nie możesz prowadzić samochodu, jednak auto może być używane przez innego kierowcę.
Jeżeli szukasz polisy, która będzie oferować bardzo dobre warunki, to koniecznie zapoznaj się z ofertą LINK4. Pamiętaj, że w naszej ofercie znajdziesz również ubezpieczenia Autocasco, a także Assistance, NNW. To oferta, której zdecydowanie warto się przyjrzeć.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20