Jak ładować samochód elektryczny? 5 zasad prawidłowego ładowania
Samochody elektryczne są coraz częściej spotykanymi pojazdami na polskich drogich. Jak jednak powszechnie wiadomo, napędzane prądem auta wymagają ładowania. Z tego tekstu dowiesz się, jak ładować auto elektryczne oraz jak szybko ładuje się samochód elektryczny. Poznaj 5 zasad, które pomogą Ci zadbać o akumulator.
Spis treści:
1. Jak ładować samochód elektryczny?
2. 5 zasad prawidłowego ładowania samochodu elektrycznego. Wprowadź je do swojej rutyny!
Jak ładować samochód elektryczny?
Zanim przejdziemy do wspomnianych we wstępie 5 zasad ładowania samochodu elektrycznego, warto zastanowić się, dlaczego pomimo wzrostu zainteresowania tego typu środkami transportu wciąż na ulicach przeważają auta spalinowe? Otóż pomimo innowacyjności oraz dobrego wpływu na środowisko naturalne, samochody elektryczne są najzwyczajniej w świecie drogie. Wysokie koszty wynikają przede wszystkim z konieczności zaopatrzenia takiego pojazdu w porządny akumulator, który będzie zdolny do napędzenia auta i zagwarantowania mu długiego życia.
Inna kwestia, którą można powiązać ze stosunkowo niewielką liczbą pojazdów elektrycznych (w porównaniu do tych wyposażonych w silniki spalinowe), są trudne w interpretacji przepisy. Co prawda państwo jest gotowe do przyznawania kierowcom, którzy chcą zdecydować się na auto na prąd, specjalnych dopłat celowych, ale cała procedura jest tak skomplikowana i czasochłonna, że zamiast ułatwiać, jeszcze bardziej utrudnia zakup nowego samochodu. Mimo wszystko jednak na polskich ulicach pojawiają się auta z silnikami elektrycznymi, które potrzebują ładowania. Jak ładować auto elektryczne? Szczegóły znajdziesz niżej.
Zobacz także: Co to jest samochód hybrydowy?
5 zasad prawidłowego ładowania samochodu elektrycznego. Wprowadź je do swojej rutyny!
Czas przejść do zasad związanych z efektywnym uzupełnianiem energii w akumulatorze. Sprawdź, jak naładować samochód elektryczny.
Jak naładować auto elektryczne – nie ładuj codziennie
Przeciętny posiadacz samochodu przejeżdża dziennie dystans nie większy niż 40-50 kilometrów, co rocznie daje wynik oscylujący w okolicach 15 000 km. Biorąc więc pod uwagę, że współczesne samochody elektryczne charakteryzują się zasięgiem około 300 kilometrów na jednym ładowaniu, a więc codzienne podłączanie pojazdu nie ma większego sensu. Sytuacja jest taka sama jak w przypadku innych urządzeń elektrycznych. Baterie mają swoją długość życia wyrażoną w cyklach ładowania. Zazwyczaj oczywiście chodzi o tysiące cykli i przeciętny użytkownik nie ma czym się martwić, ale im częściej ładujesz baterie, tym bardziej zbliżasz się do końca jej przydatności. Mając tę świadomość, zastanów się, czy chcesz wydawać naprawdę duże pieniądze na nowy akumulator w samochodzie elektrycznym tylko dlatego, że ładowałeś go „na zapas”. Najlepszą praktyką jest podłączanie pojazdu do ładowarki raz na 2-3 dni, gdy widzisz, że zasięg znacznie się zmniejszył.
Jak naładować auto elektryczne – ładowaniu do pełna mówimy NIE
Jeśli zależy Ci na długim życiu baterii, to unikaj ładowania jej do pełna. O wiele bezpieczniej będzie, gdy zakończysz cykl na poziomie 80%. Producenci niektórych modeli samochodów elektrycznych już pomyśleli o rozwiązaniu systemowym i oferują opcję polegającą na automatycznym odłączeniu ładowarki, gdy poziom mocy akumulatora osiągnie określoną wartość. Częste ładowanie do 100% znacznie skraca życie baterii i jest główną przyczyną osłabiania ogniw. Firma Tesla sugeruje, że ładowanie do pełna powinno się stosować zaledwie raz na 2-3 miesiące, by zbalansować pracę całego akumulatora i wyrównać napięcie w ogniwach.
Jak się ładuje samochód elektryczny – unikaj rozładowywania do zera
Baterie to urządzenia, które nie lubią nadmiaru oraz niedoboru. Dlatego właśnie oprócz odłączania ładowarki przed naładowaniem do pełna pamiętaj też, by nie dopuszczać do całkowitego rozładowywania. Głęboka utrata energii może bowiem prowadzić do uszkodzenia ogniw. Warto też wiedzieć, że jeśli Twój samochód elektryczny pokazuje, że bateria jest na poziomie 0%, to nie znaczy, że w rzeczywistości tak jest. Systemy pojazdów są tak zaprojektowane, by uniemożliwiały kierowcy głębokie rozładowanie, ale pamiętaj, że nic nie zastąpi Twojej kontroli. W momencie, gdy widzisz, że akumulator zbliża się do wyczerpania, podłącz samochód do ładowarki. W ten sposób znacznie wydłużysz żywotność baterii i będziesz mógł dłużej cieszyć się niczym niezakłóconą pracą.
Jak się ładuje samochód elektryczny – ładuj pod osłoną nocy
Na pewno słyszałeś o znacznym wzroście kosztów związanych z pozyskiwaniem i dystrybucją energii elektrycznej. Jeśli więc zdecydowałeś się na auto na prąd i chciałbyś ładować baterię w domu, to o wiele korzystniej dla Ciebie będzie zainstalować przydomową stację ładowania. Dzięki niej masz możliwość zamontowania osobnego licznika, który będzie odmierzać korzystanie z energii w taryfie nocnej (dwukrotnie tańszej). Wiesz już, jak ładować samochód elektryczny w domu.
Pamiętaj też, że korzystając z ładowania domu z jednostrefowym planem taryfowym G11, zapłacisz o wiele mniej niż w przypadku uzupełniania energii na publicznych stacjach. W zależności od dostawcy, z jakiego korzystasz, stawka wynosi około 0,55 zł/kWh, a w nocy możesz liczyć na ładowanie za 0,25 zł kWh. Warto więc przyjrzeć się kwestii, jak ładować samochód elektryczny w domu.
Jak naładować samochód elektryczny – kontroluj temperaturę
Zastanawiając się nad tym, jak ładować samochód elektryczny musisz pamiętać, że są to urządzenia, które nie lubią drastycznych temperatur. W Polsce jednak ni jest łatwo uniknąć dużych wahań. W zimę spotykamy się z dużym mrozem, a latem jesteśmy narażeni na bardzo wysokie temperatury. Co prawda nie ma możliwości, by uchronić się przed pogodą, ale istnieje kilka mniejszych kwestii, na które masz wpływ. Jeśli możesz, to parkuj w cieniu i unikaj przegrzewania akumulatora. W zimę z kolei wjeżdżaj autem do garażu, by go nie wychładzać. Wszystkie gwałtowne zmiany wpływają negatywnie na ogniwa w Twojej baterii i przyczyniają się do skrócenia jej żywotności.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Ile trwa ładowanie auta elektrycznego?
Jeśli zastanawiasz się, jak długo ładuje się samochód elektryczny, to musisz wiedzieć, że bardzo trudno jest odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Wiele zależy bowiem o tego, jakim pojazdem się poruszasz oraz tym czy ładujesz prądem zmiennym, czy stałym. Ze względu na tak wiele zmiennych ładowanie więc może trwać godzinę lub całą noc. Wiesz już, jak szybko ładuje się samochód elektryczny.
Zobacz także: Mild hybrid – co to jest, jak działa i jakie ma zalety?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, jak ładować samochód elektryczny!
Skoro wiesz już, jak długo ładuje się samochód elektryczny oraz znasz zasady przywracania energii akumulatorowi znajdującemu się pod maską Twojego pojazdu, czas pomyśleć o zabezpieczeniu auta. Najlepszym sposobem oczywiście jest wykupienie polisy. Musisz jednak wiedzieć, że w przypadku samochodów elektrycznych liczy się jakość ubezpieczenia oraz szeroki pakiet ochronny. Tego typu rozwiązania są oferowane wyłącznie przez renomowane towarzystwa ubezpieczeniowe takie jak LINK4. Wybór docenionych przez klientów firm jest gwarancją pomocy w razie sytuacji awaryjnej. Dla pewności, zanim wybierzesz ubezpieczenie samochodowe, sprawdź jego OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajdziesz w tym dokumencie szczegółowy opis wszystkich sytuacji uprawniających Cię do odszkodowania oraz wyłączających odpowiedzialność towarzystwa. Zainwestuj w dobrą polisę i ciesz się bezpieczeństwem podczas korzystania z samochodu elektrycznego.
Wejdź na stronę LINK4,zadzwoń na infolinię 22 4444444 lub odwiedź agenta, by wycenić Twoją polisę i zapewnić sobie należytą ochronę.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20