Ile to hektar ziemi? Powierzchnia działki bez tajemnic!

Czas czytania: 7 min. 1 sek.

Powierzchnia działki jest zwykle podawana w hektarach i arach. Jak ją przeliczyć na inne jednostki miary? 1 ar – ile to m²? Kalkulator wystarczy, aby szybko wykonać to obliczenie i sprawdzić powierzchnię gruntu oraz ewentualnie opłacalność jego zakupu.

Powierzchnia działki jest czynnikiem ważnym zarówno z punktu widzenia osoby kupującej grunt, jak i planującej postawić na nim budynek. Informacji na ten temat dostarcza chociażby księga wieczysta, a dokładnie jej pierwszy dział. Aby poznać dokładną wielkość działki, możesz również odwiedzić wydział geodezji w urzędzie miasta lub gminy. Istnieje też możliwość sprawdzenia tego online na platformie Geoportal

Niezależnie od tego, z którego źródła skorzystasz, informacje dotyczące powierzchni zostaną Ci najpewniej udostępnione w przeliczeniu na 1 hektar. Ile to metrów kwadratowych? Poniższe wskazówki ułatwią Ci zwizualizowanie sobie tego, z jak dużym gruntem masz do czynienia. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.

Ile to hektar ziemi? Wyjaśniamy podstawy

Ar (a) to jednostka miary służąca do określania powierzchni gruntu. Hektar jest pochodną od niej, a przedrostek „hekto-” wskazuje na to, że stanowi jej mnożnik ×100. Dzięki temu sprawdza się przy większych areałach. 

Chociaż ary i hektary są powszechnie stosowane w określaniu wielkości działek w różnych okolicznościach, z takimi jednostkami miary można spotkać się najczęściej na wsiach. Korzystają z nich zwykle rolnicy i leśnicy, określając nie tylko pozostający w ich zarządzaniu obszar, ale również jego wydajność w kontekście upraw czy zalesiania.

Przelicznik: 1 ar – ile to m²? Kalkulator pozwoli zaoszczędzić na czasie

Nie każdy miał wcześniej styczność z tą jednostką miary, w związku z czym często można spotkać się z pytaniami dotyczącymi tego, ile to hektar ziemi. Poniższy przelicznik powinien stanowić pomoc w takich obliczeniach.

1 ar – ile to m²?

1 ar oznacza pole o powierzchni równej 100 m² lub 0,001 km². Przykładowo, może to być kwadrat o wymiarach 10 × 10 m. Aby obliczyć, ile metrów kwadratowych ma działka, której wielkość określono w arach, wystarczy pomnożyć tę wartość przez 100, np.:

  • 5 arów równa się 500 m²,
  • 10 arów równa 1 000 m²,
  • 150 arów równa się 15 000 m².

Arów używa się najczęściej do mierzenia względnie małych areałów, np. ogrodów czy działek budowlanych. Wykorzystywanie jej przy polach mogłoby okazać się nieco kłopotliwe.

1 hektar – ile to m²?

1 hektar to 100 arów, 10 000 m² lub 0,01 km². Taką powierzchnią będzie cechować się zatem m.in. kwadratowa działka o wymiarach 100 × 100 m. Aby przeliczyć hektary na metry kwadratowe, należy pomnożyć podaną powierzchnię działki przez 10 000, np.:

  • 5 hektarów równa się 50 000 m²,
  • 10 hektarów równa się 100 000 m²,
  • 150 hektarów równa się 1 500 000 m².

Hektary są zwykle stosowane do wyznaczania dużych obszarów, np. pól, lasów czy sadów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Jest to motywowane m.in. średnią wielkością takiego gospodarstwa w Polsce, która w 2023 roku wahała się od 4,31 do 32,99 hektarów w zależności od województwa – jak wynika z Ogłoszenia Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia 18 września 2023 r. w sprawie wielkości średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie w poszczególnych województwach oraz średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie w kraju w 2023 roku.

Z ciekawostek, warto również wspomnieć o tym, że standardowe boisko do piłki nożnej ma 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. To oznacza, że jego powierzchnia wynosi 7 140 m² – ma więc mniej niż 1 hektar.

1 hektar przeliczeniowy – co to jest?

Warto mieć na uwadze to, że hektar to nie to samo, co hektar przeliczeniowy. Pod tym drugim pojęciem kryje się jednostka miary stosowana przy obliczaniu podatku od gruntów rolnych. 1 hektar przeliczeniowy odpowiada w tym przypadku 1 hektarowi ziemi konkretnej klasy bonitacyjnej, która została przyjęta w danym okręgu podatkowym za podstawę do dalszych obliczeń w odniesieniu do gruntów innych klas. Obliczenia wykonuje się zatem zgodnie ze współczynnikiem z opracowanej na ten użytek tabeli.

Gdzie znajduje zastosowanie ta jednostka miary? Przede wszystkim przy obliczaniu należnego podatku, jeśli na danym gruncie nie jest prowadzona działalność gospodarcza inna niż rolnicza, a do tego spełnia on jedno z dodatkowych wymagań:

  • jest użytkiem rolnym,
  • jest gruntem zadrzewionym i zakrzewionym na użytkach rolnych.

W takim przypadku kwota należnego podatku wynosi 2,5 kwintala żyta od 1 hektara przeliczeniowego – a nie zwykłego hektara. Szczegółowe kwestie związane z tym zagadnieniem precyzuje Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym.

Minimalna wielkość działki budowlanej i inne sytuacje, w których warto znać dokładną powierzchnię

Znajomość precyzyjnych wymiarów działki jest istotna w szczególności wtedy, gdy planujesz jej zakup. Dzięki temu możesz przeliczyć, ile wynosi cena jednostkowa za 1 hektar i porównać ją z innymi ofertami z okolicy. W rezultacie ocenisz, czy wybór jest opłacalny, czy też lepiej poszukać gruntu na korzystniejszych warunkach finansowych.

Warto mieć również świadomość tego, że w przypadku niektórych rodzajów działek występują pewne wymagania związane z konkretnymi zastosowaniami. Dotyczy to głównie terenów przeznaczonych pod zabudowę. Minimalna wielkość działki budowlanej to warunki, które należy spełnić, aby móc rozpocząć budowę domu. Dodatkowo, od tego, jakie są wymiary terenu, zależy również maksymalna powierzchnia zabudowy działki. Z tego powodu należy podejść z najwyższą precyzją do kwestii ustalenia wielkości gruntu, jeśli masz w planach stawianie na nim budynku.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Wielkość działki a jej przeznaczenie – co warto o tym wiedzieć?

Zgodnie z polskim prawem, działki mogą cechować się różnym przeznaczeniem. Do dyspozycji kupujących są przede wszystkim ich następujące rodzaje. 

Działki budowlane

Definicję działki budowlanej można znaleźć w Ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Z tego aktu prawnego wynika, że pod tym pojęciem należy rozumieć:

[...] nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego.

Zanim zaczniesz planować budowę domu, koniecznie upewnij się zatem, że dany teren jest określony w MPZP jako pod zabudowę – albo postaraj się o wydanie indywidualnej o warunkach zabudowy dla konkretnego gruntu. Wydanie takiej decyzji zależy od wielu czynników, w tym od tego, czy teren spełnia wymagania dla minimalnej wielkości działki budowlanej.

Informacji o tym, jaka jest minimalna wielkość działki budowlanej, nie znajdziesz w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Kwestię tę precyzują akty lokalne, a mianowicie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy wydane dla konkretnego obszaru. W tym samym miejscu można też znaleźć inne wymagania dotyczące wielkości gruntu pod zabudowę w tym jego kształt oraz długość poszczególnych boków działki.

Należy także pamiętać, że w grę wchodzą jeszcze inne czynniki, do których obliczenia jest niezbędna znajomość dokładnego areału. Należą do nich m.in. maksymalna powierzchnia zabudowy działki czy wskaźnik intensywności zabudowy.

Działki rolne

Jak wynika z Ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, jest to teren przeznaczony do produkcji rolniczej. W skład tak sklasyfikowanych ziem wchodzą m.in.:

  • grunty orne („R”),
  • grunty rolne zabudowane („Br”),
  • sady („S”),
  • grunty pod rowami („W”),
  • pastwiska trwałe („Ps”),
  • łąki trwałe („Ł”),
  • grunty pod stawami („Wsr”),
  • grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych („Lzr”). 

Działki rekreacyjne

Choć trudno o precyzyjną definicję prawną takiej działki, pod tym pojęciem można rozumieć teren przeznaczony do wypoczynku i rekreacji. W MPZP takie grunty są określane jako „Bz” i zwykle odnosi się to do Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD).

Powierzchnia działki a ubezpieczenie nieruchomości w budowie

Znając dokładną wielkość działki i upewniając się wcześniej, że jest to minimalna powierzchnia działki budowlanej, możesz rozpocząć formalności związane z budową własnego domu. Chociaż w grę wchodzi wiele spraw urzędowych i technicznych, nie zapomnij również o poczuciu bezpieczeństwa.

Inwestycja w budowę domu równa się dużym nakładom finansowym i niepokojowi związanemu z ich ewentualną utratą na skutek jakiejś niespodziewanej sytuacji. Chociaż nie jesteś w stanie wyeliminować ryzyka dotyczącego występowania zdarzeń losowych, to jednak można zapewnić sobie ochronę przed ich skutkami. W tym celu warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości.

Wbrew pozorom, na działce wcale nie musi stać gotowy do użytkowania budynek, aby móc objąć go ochroną ubezpieczeniową. W LINK4 przedmiotem umowy ubezpieczenia może być również dom jednorodzinny w budowie lub przebudowie. Zgodnie z OWU dom w budowie lub w przebudowie to obiekt budowlany, w którym:

  • rozpoczęto prace budowlane, co potwierdza pierwszy wpis robót w dzienniku budowy,
  • trwa rozbudowa, nadbudowa, odbudowa, przebudowa w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego.

Za zakończenie budowy lub przebudowy – zgodnie z OWU – uznaje się natomiast moment:

  1. a) gdy zamieszkasz w domu jednorodzinnym, o ile nastąpiły odbiory techniczne instalacji zgodnie z ustawą Prawo budowlane,
  2. b) uzyskasz pozwolenia na użytkowanie domu jednorodzinnego zgodnie z ustawą Prawo budowlane,
  3. c) zgłosisz zakończenia budowy domu jednorodzinnego zgodnie z ustawą Prawo budowlane.

Mając dom jednorodzinny w budowie lub przebudowie, w LINK4 kupisz ubezpieczenie mienia od pożaru i innych zdarzeń losowych. Zapewni Ci ono poczucie bezpieczeństwa w przypadku szkód powstałych wskutek m.in. następujących zdarzeń:

  • pożar,
  • uderzenie pioruna,
  • przepięcie,
  • dym i sadza,
  • zalanie.

Ważne jest, że jeżeli dom jednorodzinny w budowie lub przebudowie będzie posiadać zadaszenia oraz zamknięte otwory okienne i drzwiowe, to LINK4 będzie odpowiadać również za szkody spowodowane deszczem, silnym wiatrem, gradem czy też naporem śniegu.

Podsumowanie – powierzchnia działki bez tajemnic

1 hektar i 1 ar – ile to m²? Po przeczytaniu tego tekstu takie obliczenia nie sprawią Ci już trudności, podobnie jak zwizualizowanie sobie wielkości danego terenu. Pamiętaj o tym, że zrozumienie tej kwestii przekłada się na możliwość właściwego wykorzystania potencjału konkretnego areału. W grę wchodzą bowiem takie kwestie, jak np. minimalna powierzchnia działki budowlanej – jeśli tego nie dopilnujesz, możesz spotkać się z problemami przy załatwianiu pozwolenia na budowę czy decyzji o warunkach zabudowy. 

Pamiętaj, że decydując się na rozpoczęcie budowy warto się dodatkowo zabezpieczyć, kupując ubezpieczenie nieruchomości w budowie. W LINK4 możesz objąć zakresem ochrony ubezpieczeniowej nie tylko gotowy i użytkowany budynek, ale również ten, który dopiero powstaje

W LINK4 możesz kupić ubezpieczenie używając kalkulatora znajdującego się na stronie. Umowę zawrzesz też telefonicznie – pod numerem 22 444 44 79 lub stacjonarnie u agenta współpracującego z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

1 ar – ile to m²? 

1 ar to 100 m² lub 0,001 km². Analogicznie, 1 hektar to 100 arów, 10 000 m² lub 0,01 km². 

Czy hektary stosuje się tylko w rolnictwie?

Hektary to jednostka używana często nie tylko w rolnictwie, ale też w leśnictwie. Znajduje również zastosowanie w innych kontekstach wymagających precyzyjnego określenia powierzchni działki, np. przy jej sprzedaży lub w oficjalnej dokumentacji dotyczącej nieruchomości, np. w księgach wieczystych, ewidencji gruntów i mapach geodezyjnych. 

Jak zmierzyć powierzchnię mojej działki?

Aby sprawdzić dokładną powierzchnię działki, nie musisz dokonywać pomiarów na własną rękę. Dane na ten temat znajdują się w ewidencji gruntów, księdze wieczystej i na platformie Geoportal. Dla maksymalnej pewności możesz również zatrudnić geodetę, który nie tylko poda precyzyjnie wymiary gruntu, ale także sprawdzi, czy jego granice są dobrze wytyczone.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?