Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Gdzie wyrzucić opony legalnie? Odpowiada ekspert

Image
piktogram_tabelki_biznesman
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_biznesman
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
piktogram_tabelki_kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
piktogram_tabelki_mezczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
piktogram_tabelki_mezczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 6 min. 27 sek.

Zastanawiasz się, gdzie wyrzucić opony, gdy nie nadają się już do używania? Nie wiesz, czy umieścić je w miejscu składowania plastikowych odpadów, czy może wrzucić do zwykłego śmietnika? Nie martw się, z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Zużyte opony. Gdzie oddać i dlaczego nie na śmietnik? 

Opony samochodowe wykonane są z gumy: materiału, który bardzo długo rozkłada się w naturze. Jeżeli pozbywałbyś się każdego kompletu, wyrzucając go po prostu na śmieci, wkrótce otaczałyby Cię góry zużytego ogumienia. Dlatego najlepiej jest je zutylizować, a powstałe w ten sposób tworzywo ponownie przetworzyć.

Zużytych opon, które nie nadają się do dalszej eksploatacji, możesz pozbyć się na kilka sposobów. Oczywiście nie wolno wyrzucać ich do lasu, wywozić na dzikie wysypiska czy też spalić na działce. Nie należy też wrzucać ich do standardowych koszy na odpady komunalne.

Współcześnie należy myśleć i działać ekologicznie, dlatego ważne jest, aby zużyte opony poddać legalnej i bezpiecznej utylizacji. Zbliża się czas wymiany opon i zastanawiasz się, co z nimi zrobić? Zanim zamontujesz nowe, zobacz, gdzie można oddać zużyte opony samochodowe, by nie zagrozić środowisku.

Pierwszym, ekologicznym rozwiązaniem, jest udanie się do PSZOK-u, czyli do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Są to miejsca znajdujące się w każdym większym mieście, do których można oddać nie tylko zużyte ogumienie, ale także elektrośmieci czy przeterminowane leki. Oddając tam stare opony, masz pewność, że zostaną one odpowiednio przetworzone i nie będą zagrażać naszemu środowisku.

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mają jednak limity. Każda placówka ma swoje wytyczne dotyczące przyjmowania starego ogumienia, dlatego warto wcześniej skontaktować się z danym punktem w sprawie utylizacji i recyklingu opon, aby wypytać o szczegóły. Najczęściej można w nich oddać od 8 do 10 opon rocznie od jednej osoby. Oddanie zużytego ogumienia do PSZOK-u jest bezpłatne. Punkty przyjmują tylko ogumienie samochodów osobowych, które powinno zostać wstępnie wyczyszczone z największych zabrudzeń.

Przeczytaj również: Opony nowe czy używane – które lepiej wybrać?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie starego ogumienia w warsztacie wulkanizatorskim, w którym wymieniasz je na nowe opony. Zakłady wulkanizacyjne czy warsztaty samochodowe nie mają obowiązku przyjmowania zużytych opon, jednakże w większości punktów jest to możliwe za dodatkową, zazwyczaj niewielką opłatą.

Niektóre zakłady wulkanizacyjne nie pobierają żadnych opłat, pod warunkiem zakupu i wymiany opon na nowe bezpośrednio w ich placówce. Jednak dzięki temu szybko i wygodnie pozbędziesz się kłopotu, jakim są zużyte opony. W internecie sprawdzisz, gdzie możesz oddać stare ogumienie, wybierając warsztat najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Warsztaty zużyte opony przekazują do recyklingu. Zajmują się tym specjalistyczne firmy, czyli Centra Utylizacji Opon.

Po przekazaniu do Centrum Utylizacji Opon, poddawane są one obróbce i dostają drugie życie. Są niezwykle cennym zasobem i wykorzystuje się je zazwyczaj na dwa sposoby. Jednym z nich jest recykling materiałowy lub inaczej recykling mechaniczny. Polega to na tym, iż opony są rozkładane na czynniki pierwsze, a następnie przetwarzane. W kolejnym kroku powstają z nich nowe produkty, takie jak uszczelki, akcesoria, np. dywaniki samochodowe, wycieraczki, materiały izolacyjne, a nawet podeszwy do butów i nowoczesne nawierzchnie hal sportowych i boisk. Recykling materiałowy to praktyczne, efektywne i opłacalne rozwiązanie, pozwalające przetworzyć zniszczone ogumienie w nowe produkty o wartości użytkowej.

Innym sposobem recyklingu jest tzw. odzysk energetyczny, czyli proces służący odzyskiwaniu energii. To metoda polegająca na przekształcaniu materiałów niezdatnych do recyklingu w użyteczne ciepło i energię. Przy jej zastosowaniu zużyte opony są spalane w całości albo we fragmentach w specjalnych piecach. W efekcie odzysk energetyczny pozwala otrzymać ciepło wykorzystywane później w fabrykach czy elektrowniach. Metoda ta pozwala zaopatrzyć w energię głównie cementownie, np. do procesów wypalania klinkieru w piecach cementowych. Jak widzisz, stare opony to nie są zwykłe odpady i jeszcze długo po zdjęciu ich z kół Twojego auta mogą być przydatne.

Wiedz również, że zużyte opony nie zawsze trzeba od razu wyrzucać – czasami, dzięki bieżnikowaniu w warsztacie, mogą zostać poddane recyklingowi i przywrócone do stanu używalności. Bieżnikowanie to proces polegający na usunięciu starego bieżnika i nałożeniu nowego. Można go przeprowadzić tylko raz.

Zobacz również: Indeks prędkości opon – co to jest i jaki ma wpływ na bezpieczeństwo?

Gdzie wyrzucić opony? Zastanów się dwa razy!

Jeżeli zastanawiasz się gdzie wyrzucić stare opony bez udawania się do wulkanizatora lub specjalistycznego punktu, radzimy się zastanowić, czy to się opłaca. Zgodnie z art. 75 Kodeksu wykroczeń, za wyrzucenie opon w niedozwolonym miejscu grozi kara grzywny do 500 złotych. Dokładnie mówiąc, jeśli zostawisz je w lesie, przy drodze czy na dzikim wysypisku, a zostaniesz na tym nakryty lub zostanie to uwiecznione na nagraniu, mandat będzie już tylko formalnością. Także w przypadku, gdy wyrzucisz opony do kosza na odpady zmieszane lub do pojemników do segregowania śmieci, możesz zostać ukarany grzywną.

Jeżeli odmówisz przyjęcia mandatu, to zostanie skierowana przeciwko Tobie sprawa do sądu. I to on będzie decydował o Twojej winie lub jej braku. Uważaj jednak, bo jeśli sędzia uzna zgromadzone dowody za wystarczające do skazania, zamiast 500 złotych, zapłacisz dużo wyższą grzywnę. W takim przypadku chyba lepiej jest wiedzieć, gdzie oddać stare opony i z wiedzy tej skorzystać niż zapłacić wysoką karę.

Poza aspektem finansowym warto także pamiętać o ekologii. Opony wykonane są z wytrzymałych materiałów, by jak najdłużej gwarantowały bezpieczną jazdę. Pomimo że mogą po jakimś czasie nie nadawać się do jazdy ze względu na słabą przyczepność, to ich rozkład może zająć wiele lat. Dlatego nie wyrzucaj opon w lesie czy w innym ustronnym miejscu. W ten sposób stwarzasz zagrożenie dla zwierząt, zanieczyszczasz środowisko i możesz doprowadzić do pożaru. Palące się opony są nie tylko trudne do ugaszenia, ale pod wpływem wysokiej temperatury emitują także toksyczne substancje, które są niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Ponadto rozkładająca się przez dziesiątki lat guma wydziela toksyczny mikroplastik, który zatruwa glebę i wodę.

To właśnie z tych powodów pod żadnym pozorem nie można wyrzucać opon do śmieci czy też porzucać w jakimś odludnym miejscu. Nie każdy kierowca wie, gdzie oddać opony legalnie i bez przykrych konsekwencji. Recykling to proste, praktyczne i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu opony mogą dalej być wykorzystywane.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

A jak poradzić sobie z przebitą oponą w trasie? 

Wiesz już, gdzie można oddać stare opony, ale co zrobić w przypadku gdy w trasie złapiesz gumę? Cóż, najprostszym rozwiązaniem jest własnoręczna wymiana przebitego koła. W tym celu dobrze jest mieć w samochodzie lewarek oraz zapasowe koło. Jednak czynność taka wymaga pewnej wprawy i doświadczenia, a przeprowadzenie jej na poboczu drogi może być nie tylko niebezpieczne, ale także dla wielu osób, stresujące. Dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Wezwanie pomocy drogowej to w takim przypadku dobre rozwiązanie. Dzięki temu sprawnie usuniesz usterkę, jednak należy liczyć się z wysokim kosztem takiej usługi oraz w razie braku możliwości naprawy opony na miejscu niemożności dalszego kontynuowania podróży.

Dlatego też zalecamy wykupienie ubezpieczenia Assistance w LINK4. W ramach tego ubezpieczenia zyskujesz dostęp do wielu usług dodatkowych, takich jak wymiana koła na miejscu zdarzenia (o ile jest to możliwe), holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego czy też nocleg, jeżeli znajdujesz się ponad 20 km od celu podróży lub domu w momencie awarii koła. Oferujemy kilka wariantów tego ubezpieczenia, dlatego też możesz dostosować zakres ochrony ubezpieczeniowej do Twoich potrzeb.

W ramach ubezpieczenia masz także możliwość skorzystania z samochodu zastępczego w przypadku awarii (wariant Auto Assistance Plus - na 3 dni, wariant Auto Assistance Komfort – 5 dni) lub kradzieży Twojego pojazdu. Ubezpieczenie to dostępne jest tylko dla klientów, którzy wykupili w LINK4 OC. Dzięki temu możesz zwiększyć zakres obowiązkowego ubezpieczenia o dodatkowe ryzyka i podróżować bezpiecznie.

Przeczytaj także: Jak przechowywać opony? 5 porad, które musisz znać!

Gdzie oddać zużyte opony? Kilka słów na koniec 

Masz w garażu stare opony? Gdzie oddać takie śmieci? Po lekturze naszego poradnika powinieneś już znać odpowiedź na to pytanie. Zanim zamontujesz w aucie nowe ogumienie, bezpiecznie i legalnie pozbądź się starych opon. Powinny one trafić do autoryzowanego punktu PSZOK, warsztatu wulkanizacyjnego lub bezpośrednio do centrum utylizacji opon. W żadnym razie nie wyrzucaj ich do śmietnika pod blokiem lub do rowu przy drodze. Takie postępowanie może skutkować wysoką karą finansową. Stare opony mogą zostać poddane utylizacji albo recyklingowi i przerobione na szereg nowych przedmiotów. Kto wie, może kiedyś skorzystasz z wycieraczek, dywaników samochodowych i innych rzeczy, w których guma będzie pochodziła właśnie z opon samochodowych?

Dbając o bezpieczeństwo na drodze, pamiętaj również o regularnym serwisie pojazdu i odpowiednim przygotowaniu na różne sytuacje awaryjne. Jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie w przypadku niespodziewanych zdarzeń, warto pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach, takich jak ubezpieczenia komunikacyjne dostępne w LINK4. Oprócz Assistance oferujemy także ubezpieczenie OC, NNW czy Autocasco.

Decydując się na AC, zyskujesz szeroki zakres ochrony w formule All Risk oraz możliwość wyboru wariantu likwidacji szkody. Możesz zdecydować się na wariant:

  • WARSZTAT – w którym naprawisz pojazd w dowolnym, nieautoryzowanym warsztacie,
  • ASO – dokonasz naprawy w autoryzowanej stacji obsługi,
  • KOSZTORYS – rzeczoznawca dokładnie oszacuje szkodę, otrzymasz odszkodowanie i samodzielnie zdecydujesz o sposobie naprawy.

Ponadto warianty WARSZTAT i ASO możesz rozszerzyć o dodatkową opcję Auto zastępcze na czas naprawy. Gdy Twój wóz ulegnie wypadkowi i będzie wymagał naprawy w warsztacie, LINK4 zapewni Ci samochód zastępczy do 7 dni.

Zapraszamy do zapoznania się naszą pełną ofertą ubezpieczeń na stronie LINK4.pl. Warto też porozmawiać bezpośrednio z doradcą pod numerem 22 444 44 23 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz też: OC Fiat Tipo, OC Toyota Aygo

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20