Gdzie jest potrzebna wiza i jak ją wyrobić?
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
OC aktywne
Assistance aktywny
NNW aktywne
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Sezon wakacyjny w pełni, a to oznacza, że wielu Polaków zdaje sobie właśnie to samo pytanie: gdzie potrzebna jest wiza, a gdzie można wyjechać bez niej? Zobacz, co warto o tym wiedzieć, zanim zaczniesz planować kolejną podróż ze swojej listy marzeń.
- Gdzie jest potrzebna wiza?
- Wakacje last minute – gdzie bez wizy?
- Wiza – gdzie wyrobić ten dokument?
- Ile trzeba czekać na wydanie wizy?
- Jak przygotować się do formalności w zależności od tego, gdzie potrzebne są wizy?
- Wiza – gdzie jest potrzebna dodatkowa ingerencja ze strony podróżnych?
- Podsumowanie
- FAQ – często zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia
Za wizę uznaje się pisemny dokument pobytowy, w którym udziela się danej osobie pozwolenie na przebywanie w danym kraju przez określony czas i na wskazanych zasadach. Zwykle przyjmuje ona formę naklejki lub stempla w paszporcie. Niekiedy może być osobnym wpisem.
To, gdzie trzeba mieć wizę, a gdzie można wjechać bez niej, zależy od umów międzynarodowych zawartych między poszczególnymi krajami. To dlatego jeden paszport wystarczy Ci, by zwiedzić niemal cały świat, ale potrzebujesz osobnej wizy do każdego państwa, które zamierzasz odwiedzić. W każdym z nich dokument ten pozwoli Ci też pozostać przez inną liczbę dni – od kilku czy kilkunastu dni, aż do całego roku.
Wiza może występować w różnych wariantach. Najczęściej wybieranym jest wariant turystyczny, który uprawnia do zwiedzania kraju przez ustaloną liczbą dni. Możesz jednak ubiegać się również m.in. o wizę:
- biznesową,
- pracowniczą,
- studencką,
- tranzytową,
- dziennikarską.
Myśląc o zagranicznych wakacjach, duża część turystów skupia się jedynie na wyrobieniu paszportu. Do wielu krajów nie wjedziesz jednak tylko na tym dokumencie, bo jest wymagana również wiza. Gdzie jest potrzebna, jak ją wyrobić i na jakie formalności zwrócić uwagę, by zdążyć na czas? Poniższe wskazówki ułatwią Ci skompletowanie dokumentów wyjazdowych, aby nie spotkać się z nieprzyjemną niespodzianką na miejscu.
Gdzie jest potrzebna wiza?
Jeśli do tej pory Twoje podróże ograniczały się tylko do Europy, z pewnością nie interesowało Ci to, gdzie trzeba mieć wizę. Ze względu na regulacje związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej dokument ten nie jest wymagany niemal w żadnym państwie na Starym Kontynencie.
To, gdzie Polak potrzebuje wizy, staje się niezwykle istotne w momencie, gdy zamierzasz wyjechać poza Europę. Choć i tu spotkasz się z krajami, gdzie wiza nie jest wymagana, to jednak stanowią one raczej wyjątek od reguły.
Informację o tym, gdzie potrzebujemy wizy, a gdzie nie, najlepiej sprawdzać na rządowych stronach, które dysponują najaktualniejszymi informacjami w tym zakresie. Dobrym źródłem jest chociażby strona MSZ, na której znajdziesz informacje dla podróżnych pragnących odwiedzić każdy możliwy kraj, m.in. dotyczące tego, czy wymagana jest wiza. Gdzie potrzebna jest taka forma dokumentu? Wśród krajów, gdzie trzeba wizę, znajdują się m.in.:
- Kuba,
- Egipt,
- Arabia Saudyjska,
- Australia.
Obywatele tych krajów muszą zdobyć ten sam dokument, aby wjechać na terytorium Polski.
Wakacje last minute – gdzie bez wizy?
Patrzysz na listę miejsc, gdzie wiza jest wymagana, i wydaje Ci się, że nie uda Ci się zorganizować pozaeuropejskiego wyjazdu w krótkim czasie? Do najpopularniejszych krajów turystycznych dostaniesz się bez konieczności wyrabiania tego dokumentu, na mocy umów międzynarodowych zawartych między nimi a Polską. Gdzie bez wizy? Nie będziesz jej potrzebować, jeśli zamierzasz odwiedzić m.in.:
- Tajlandię,
- Japonię,
- Singapur,
- Maroko,
- Kolumbię,
- Meksyk,
- Stany Zjednoczone,
- Kanadę,
- Bahamy,
- Barbados,
- Dominikanę,
- Kostarykę,
- Seszele.
Mimo wszystko zaleca się, by sprawdzać bezpośrednio przed wyjazdem, gdzie trzeba wizę, a gdzie jej posiadanie nie jest obowiązkowe. Sytuacja w tym zakresie potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie.
Wiza – gdzie wyrobić ten dokument?
Niestety, nie sposób jednoznacznie wskazać, gdzie wyrobić wizę. Każdy kraj realizuje własną politykę w tym zakresie i jedynym sposobem na powodzenie jest sprawdzenie tej informacji na stronie MSZ.
Duża część krajów dopuszcza możliwość załatwienia wszystkich formalności wizowych online – od złożenia wniosku, przez wniesienie wymaganej opłaty, aż po odebranie dokumentu w elektronicznej formie. Gdzie załatwić wizę w pozostałych przypadkach? Często jest to możliwe np. bezpośrednio na lotnisku lub przy przekraczaniu granicy w inny sposób. Niekiedy jedyną opcją jest jednak złożenie formalnego wniosku w ambasadzie lub placówce dyplomatycznej danego kraju, a następnie odbycie formalnego spotkania na miejscu. Z tego powodu za każdym razem sprawdzaj na stronie MSZ, gdzie załatwić wizę.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Ile trzeba czekać na wydanie wizy?
Nie sposób określić także, z jaką liczbą formalności spotkasz się, jeśli interesuje Cię wiza. Gdzie wyrobić ten dokument to kwestia równie skomplikowana, co czas oczekiwania na jego uzyskanie. Bardzo często wydaje się ją od ręki. Niestety, czasem przeanalizowanie wniosku wizowego trwa nawet do 30 dni.
Musisz więc uzbroić się w cierpliwość i zaczekać, aż będzie gotowa Twoja wiza. Gdzie potrzebna jest szczególna cierpliwość w tym zakresie? Przykładowo, jeśli wybierasz się do Stanów Zjednoczonych na okres dłuższy niż 90 dni, musisz wyrobić wizę do USA, czekając ponad 20 dni na samo spotkanie w ambasadzie w tej sprawie, a następnie kolejne 2 tygodnie na wydanie dokumentu.
Jak przygotować się do formalności w zależności od tego, gdzie potrzebne są wizy?
Stresujesz się wyjazdem, gdzie potrzebna wiza jest szczególnie trudna do uzyskania? Polacy chcący podróżować po świecie nie zawsze muszą liczyć tylko na siebie. Niekiedy w pomoc w załatwieniu tego dokumentu może zaangażować się biuro podróży. W innych przypadkach możesz skorzystać z odpłatnego wsparcia firm, które specjalizują się w załatwianiu formalności wizowych.
W takim przypadku możesz liczyć nie tylko na przeprowadzenie krok po kroku przez wszystkie procedury aż do momentu, gdy wniosek o wizę zostanie złożony. Jeśli uzyskanie pozwolenia na pobyt oznacza konieczność odbycia rozmowy w ambasadzie, możesz zapewnić sobie wsparcie we właściwym przygotowaniu do niej.
Wiza – gdzie jest potrzebna dodatkowa ingerencja ze strony podróżnych?
Mogłoby się wydawać, że wyrobienie paszportu i wizy to już koniec formalności potrzebnych do tego, by przekroczyć granicę pewnych państw. W praktyce, na granicy sprawdzane są też inne kwestie, m.in.:
- posiadanie wymaganych szczepień ochronnych,
- posiadanie odpowiedniej kwoty gotówki, która jest wystarczająca do pokrycia codziennych wydatków przez określony czas,
- posiadanie rezerwacji w hotelu,
- posiadanie biletu na podróż powrotną.
Zapoznaj się z tymi informacjami przed wyjazdem, a bez problemu przekroczysz granicę.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Podsumowanie
Po przeczytaniu powyższego artykułu wiesz już, gdzie potrzebna jest wiza, a gdzie możesz pojechać bez tego dokumentu. Informację na ten temat najlepiej sprawdzić na oficjalnej rządowej stronie MSZ, aby mieć pewność, że jest aktualna. W tym miejscu znajdziesz wskazówki dotyczące nie tylko tego, gdzie załatwić wizę, ale też tego, jakie formalności muszą zostać spełnione, aby ją otrzymać, i ile trwa okres oczekiwania na ten dokument.
Chociaż dość często wizę można uzyskać podczas przekraczania granicy, np. na lotnisku, nie jest to standardem. W niektórych krajach wniosek o wydanie tego dokumentu może podlegać bardziej sformalizowanej i długiej ścieżce, więc warto z wyprzedzeniem sprawdzić, jak i gdzie wyrobić wizę w danym przypadku.
Masz już świadomość tego, gdzie Polak potrzebuje wizy, i udało Ci się wybrać kierunek podróży? Gdy już spełnisz wymagania wjazdowe, rozważ zakup ubezpieczenia podróżnego – nawet jeśli okazanie polisy nie jest warunkiem niezbędnym do przekroczenia granicy. Posiadanie ubezpieczenia zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa podczas wakacji i pokrycie kosztów skorzystania z niezbędnych świadczeń medycznych.
W LINK4 ubezpieczenie podróżne nie tylko dopasujesz do indywidualnych potrzeb, ale też kupisz w dogodny sposób. Skorzystaj z kalkulatora online, zadzwoń pod numer 22 444 44 79 lub spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz też: Ubezpieczenie turystyczne Węgry, Ubezpieczenie turystyczne Belgia
FAQ – często zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia
Czy ubezpieczenie podróżne jest obowiązkowe przy wnioskowaniu o wizę?
To zależy. Wiza to dokument, do którego wyrobienia musisz spełnić różne wymogi, w zależności od prawa obowiązującego w tym kraju i umowy międzynarodowej, jaka została zawarta między nim a Polską. Posiadanie ubezpieczenia podróżnego najczęściej nie jest warunkiem, który należy spełnić przed wjazdem na terytorium danego państwa. Nawet jeśli nie ma obowiązku zakupu ubezpieczenia tam, gdzie potrzebne są wizy, warto to rozważyć. Jego posiadanie zapewni bowiem poczucie bezpieczeństwa i pokrycie kosztów pomocy medycznej na miejscu.
Jakie są korzyści z posiadania ubezpieczenia podróżnego?
Jego posiadanie zapewnia poczucie bezpieczeństwa w kontekście wielu niespodziewanych zdarzeń, do których może dojść za granicą. Warto mieć świadomość tego, że nie wszędzie na świecie dostęp do służby zdrowia jest tak prosty i bezpłatny, jak w Polsce. W niektórych krajach trzeba za to słono zapłacić i to w walucie droższej od złotówki. Jeśli kupisz ubezpieczenie o odpowiednio dopasowanym zakresie, koszty ewentualnego leczenia zostaną pokryte z niego, a nie z Twojego portfela. Taki produkt może też zapewnić dostęp do całodobowej pomocy assistance czy świadczenie, jeśli dojdzie do szkody na skutek nieszczęśliwego wypadku lub kradzieży czy zniszczenia bagażu podróżnego.
Czy ubezpieczenie podróżne obejmuje koszty leczenia za granicą?
Tak. W standardowym zakresie ubezpieczenie podróżne obejmuje koszty leczenia i może pokryć m.in. rachunek za wizytę lekarską lub hospitalizację, zakup niezbędnych leków i środków medycznych, koszty przeprowadzenia akcji poszukiwawczej lub ratowniczej, a nawet transport medyczny do Polski.
Co zrobić w przypadku kradzieży lub zgubienia bagażu podczas podróży?
Jeśli masz ubezpieczenie bagażu podróżnego, wystarczy zgłosić kradzież na policji lub zgubienie u przewoźnika/obsługi hotelu, a następnie zlikwidować szkodę z ubezpieczenia. Bez tego produktu ubezpieczeniowego musisz poradzić sobie samodzielnie z tą niekomfortową sytuacją.
Czy ubezpieczenie pokrywa koszty anulowania lub skrócenia podróży?
Zazwyczaj nie. Jeśli masz ubezpieczenie kosztów odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej, możesz liczyć na zwrot kosztów, jeśli odwołasz zaplanowaną podróż, spełniając jednocześnie określone warunki.
Czy można rozszerzyć zakres ubezpieczenia podróżnego o dodatkowe ryzyka?
Oczywiście. Do Twojej dyspozycji są dodatkowe produkty ubezpieczeniowe wpływające na rozszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Niezależnie od tego, gdzie jest potrzebna wiza, takie ubezpieczenia mogą okazać się bardzo przydatne m.in. wtedy, gdy chorujesz na jakieś choroby przewlekłe albo zamierzasz oddawać się amatorskiemu uprawianiu sportów wysokiego ryzyka czy zimowych.
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20