EKUZ dla dziecka – jak wyrobić? Podpowiadamy
Chcesz złożyć wniosek o kartę EKUZ dla dziecka, ale nie wiesz, jaki sposób będzie najszybszy? Dzięki karcie EKUZ, w razie nagłej potrzeby, dzieci mogą korzystać z publicznych usług zdrowotnych na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju UE lub EFTA. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyrobić EKUZ dla dziecka, a także, jak i gdzie złożyć wniosek o kartę EKUZ dla dziecka online.
Co to jest karta EKUZ dla dziecka (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego)?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli w skrócie EKUZ, to plastikowa karta (wielkości karty bankomatowej), która jest wydawana za darmo osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki niej Twoje dziecko może korzystać z publicznej opieki zdrowotnej na terenie krajów Unii Europejskiej i EFTA (do której należą Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Wielka Brytania).
EKUZ dla dzieci działa na tej samej zasadzie jak karta ubezpieczenia zdrowotnego dla dorosłych. Oznacza to, że dziecko podczas podróży do danego kraju może otrzymać opiekę medyczną za granicą na takich samych warunkach, jak obywatele tego kraju.
Karta EKUZ pozwala na niezbędne leczenie w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej, gdy coś się stanie. Nie obejmuje ona natomiast leczenia zaplanowanego, kosztów akcji ratunkowych (np. podczas wypadku w górach), a także kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem.
Zapamiętaj – karta EKUZ daje takie same prawa i obowiązki jak ubezpieczonym obywatelom w danym państwie. Oznacza to, że jeżeli w tym kraju jest obowiązek współpłacenia kosztów leczenia, to Ty również poniesiesz takie koszty leczenia dziecka. Przykładami takich państw są Austria, Norwegia, czy Szwajcaria.
Dlaczego warto mieć EKUZ dla dziecka?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, o który warto zadbać, żeby podróż zagraniczna z dzieckiem była bezpieczniejsza. Dlatego, jeżeli planujesz wyjazd całą rodziną poza Polskę, poznaj zalety karty EKUZ dla dzieci:
- Opieka zdrowotna – EKUZ zapewnia dostęp do leczenia za granicą w krajach UE i EFTA na takich samych zasadach jak mieszkańcy danego kraju. Jeśli dane świadczenie jest darmowe, po okazaniu karty EKUZ Tobie lub Twojemu dziecku również zostanie ono zapewnione bezpłatnie. Jeśli jednak mieszkańcy płacą jakąś część, Ciebie również obowiązują takie zasady.
- Szybki proces wydawania karty – EKUZ otrzymasz od ręki, jeżeli złożysz wniosek w imieniu dziecka osobiście w oddziale NFZ. W innym przypadku jest to maksymalnie do 5 dni. Termin ten może zostać wydłużony w okresie wakacyjnym.
- Długi termin ważności karty – bo aż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Kartę wyrabiasz raz i nie musisz co roku ubiegać się o nową.
- Większy komfort psychiczny dla rodziców – dzieci mają zapewnioną podstawową opiekę medyczną. Co więcej, obniża dodatkowe koszty w przypadku leczenia za granicą.
Mimo tylu zalet karta EKUZ nie obejmuje wszystkich możliwych kosztów, które mogą się pojawić przy niespodziewanym leczeniu. EKUZ dzieci nie pokrywa wydatków związanych z akcjami ratunkowymi czy prywatnym leczeniem. Dlatego ta karta jest dobrym uzupełnieniem, ale warto pamiętać również o ubezpieczeniu turystycznym dla dziecka. Zwłaszcza że ubezpieczenie turystyczne w LINK4 ma większy zasięg terytorialny. Możesz wybrać spomiędzy 3 wariantów:
- Polska,
- Europa i basen M. Śródziemnego (z wyjątkiem Polski i kraju rezydencji),
- Świat (wszystkie państwa z wyjątkiem Polski i kraju rezydencji).W razie potrzeby ochronę ubezpieczeniową rozszerzysz np. o ubezpieczenie NNW i OC w życiu prywatnym.
Sama karta EKUZ wystarczy na krótkie podróże po krajach Unii Europejskiej i EFTA. Jednak w przypadku dłuższych wyjazdów i urlopu poza tymi krajami warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.
Jak wyrobić EKUZ dla dziecka?
Wniosek o EKUZ dla dziecka możesz złożyć na kilka sposobów. Każdy z nich tak naprawdę opiera się o ten sam krótki formularz. Omówimy teraz wszystkie opcje, a Ty wybierz wariant, który będzie dla Ciebie najwygodniejszy.
Skąd wziąć i jak wypełnić EKUZ wniosek dla dziecka?
Papierowe wnioski o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego dla dzieci są dostępne w oddziale NFZ lub uprawnionej do tego delegaturze. Delegatury to większe punkty obsługi, które zajmują się m.in. obsługa klientów. Wniosek możesz również pobrać ze strony pacjent.gov.pl lub nfz.gov.pl.
Do uzupełnienia wniosku potrzebne jest podanie takich danych jak:
- imię i nazwisko dziecka,
- PESEL,
- data urodzenia,
- adres do wysłania karty.
Jeżeli uzupełniasz wniosek na dziecko to w sekcji "status osoby, której ma być wydana EKUZ" zaznacz opcję "członek rodziny osoby ubezpieczonej".
Zastanawiasz się, jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia EKUZ dla dziecka? Póki dziecko nie ukończyło 18 lat, nie jest wymagane przedstawianie dodatkowych dokumentów. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zweryfikuje prawo do świadczeń na podstawie swojej bazy pacjentów.
Dopiero gdy dziecko stanie się pełnoletnie, NFZ wymaga przedstawienia aktualnej legitymacji lub zaświadczenia ze szkoły, lub uczelni, żeby potwierdzić kontynuację nauki.
Gdzie złożyć wniosek o EKUZ dla dziecka?
Kiedy masz już wydrukowany i wypełniony dokument o wydanie karty, to możesz złożyć osobiście wniosek w oddziale NFZ, uprawnionej delegaturze lub wysłać go pocztą tradycyjną na adres dowolnego oddziału albo delegatury NFZ.
Możesz również złożyć o EKUZ wniosek online dla dziecka. Jest to możliwe poprzez takie strony i aplikacje jak:
- skrzynkę podawczą ePUAP,
- Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
- aplikację mojeIKP.
Każdy z internetowych sposobów na złożenie wniosku zostanie dokładnie opisany krok po kroku w dalszej części tego artykułu.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Gdzie wyrobić kartę EKUZ dla dziecka?
Jeżeli zależy Ci na czasie i chcesz do ręki dostać kartę EKUZ dla swojego dziecka, udaj się do wojewódzkiego oddziału NFZ albo najbliższej delegatury. Na przykładzie Śląska, centralny oddział znajduje się w Katowicach, a delegatury są w takich miastach jak Bielsko-Biała, Częstochowa i Rybnik. Tutaj znajdziesz dane kontaktowe do NFZ w podziale na województwa.
Jeżeli nie masz daleko do placówki, to najszybszy sposób. Pamiętaj jednak, że punkty otwarte są tylko w określonych godzinach od poniedziałku do piątku, a na miejscu może być długa kolejka do okienka. Możesz więc spędzić dużo czasu w oczekiwaniu na wydanie karty.
W pozostałych przypadkach czy to online, czy za pośrednictwem poczty, karta zostanie wysłana na wskazany przez Ciebie adres we wniosku. Z tych dwóch opcji zdecydowanie lepsze jest złożenie wniosku o EKUZ dla dziecka przez internet. Wynika to z tego, że NFZ od razu otrzymuje wypełniony przez Ciebie formularz. Pozostaje tylko kwestia oczekiwania na wysłanie plastikowej karty.
W przypadku poczty tracisz więcej czasu, bo potrzebujesz wydrukowanego wniosku, potem musisz kupić kopertę i znaczek, żeby móc wysłać wypełniony dokument. Dochodzi do tego czas oczekiwania, aż list dotrze do odbiorcy. Potem trzeba czekać na dostarczenie karty.
Jedynie w przypadku osobistej wizyty we wskazanych punktach obsługi NFZ dostaniesz kartę od razu. Każda inna metoda to do 5 dodatkowych dni oczekiwania. Co więcej, w okresie wakacyjnym, czyli od czerwca do września, ten czas może się wydłużyć nawet do kilkunastu dni ze względu na dużą ilość składanych wniosków.
Jak złożyć wniosek EKUZ dla dziecka online?
Wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego przez internet złożysz na 3 sposoby. Przez IKP, ePUAP i aplikację mojeIKP. Sprawdź instrukcje krok po kroku poszczególnych metod, żeby uniknąć błędów podczas wypełniania dokumentu o EKUZ online dla dziecka.
Po wysłaniu uzupełnionego wniosku online (niezależnie od wybranego kanału IKP czy ePUAP), kartę dostaniesz w przeciągu 5 dni roboczych, a od czerwca do września w ciągu 10 dni roboczych. W zakładce "Status sprawy" podejrzysz, kiedy karta będzie gotowa i wysłana na wskazany adres. Wystarczy, że podasz identyfikator sprawy, który przyszedł na twój adres e-mail po dostarczeniu dokumentu.
Składanie wniosku o EKUZ dzieci przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
- Jeżeli nie masz jeszcze swojego IKP, to na początek załóż profil zaufany. Możesz to zrobić przez internet w swoim banku lub dowolnym urzędzie (np. urząd skarbowy, ZUS). W przypadku bankowości online wystarczy, że zalogujesz się do swojego konta i wypełnisz odpowiedni wniosek. Natomiast w drugim przypadku potrzebne będzie wypełnienie formularza online, podpisanie go kodem SMS, a następnie potwierdzenie z urzędnikiem poprzez wideoczat lub znalezienie najbliższego punktu potwierdzającego. Tymi punktami są urzędy skarbowe, oddziały NFZ i ZUS. Na potwierdzenie masz 14 dni i konieczne jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego, czyli dowodu osobistego lub paszportu.
- Wejdź na stronę pacjent.gov.pl i zaloguj się do IKP. Przycisk logowania jest w prawym górnym rogu. Do tego potrzebujesz profilu zaufanego, bankowości internetowej, e-Dowodu lub aplikacji mObywatel.
- Wejdź do zakładki "Moje konto". Tam pod danymi kontaktowymi i informacją o ubezpieczeniu zdrowotnym znajdziesz opcję "Złóż wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)".
- Internetowy formularz wygląda podobnie jak wniosek papierowy. Przy czym Twoje dane pojawią się w nim automatycznie. Będzie potrzebne jeszcze:
- Wybranie odpowiedniego oddziału NFZ np. mazowiecki.
- Podanie danych kontaktowych, czyli adresu e-mail oraz numer telefonu.
- W przypadku pola "Osoba, dla której ma być wydana EKUZ" wybierz "członek rodziny osoby ubezpieczonej".
- Wpisz adres do wysłania karty, jeżeli jest inny niż zameldowania.
- Zaznacz odpowiednie oświadczenia i złóż wniosek.
Gdy składasz wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta, to na koniec pokaże Ci się informacja o wygenerowaniu karty albo o negatywnej weryfikacji wniosku i jego odrzuceniu wraz z podaniem przyczyny decyzji.
Składanie wniosku o kartę EKUZ przez ePUAP
- Wejdź na stronę epuap.gov.pl i zaloguj się do portalu. Tak jak w przypadku IKP, tak i tutaj potrzebujesz do zalogowania bankowości internetowej, profilu zaufanego, e-Dowodu lub aplikacji mObywatel.
- Po zalogowaniu na głównej stronie znajdziesz "Katalog spraw". Odszukaj w nim zakładkę "Zdrowie".
- W "Najczęściej załatwianych sprawach" odnajdziesz taką opcję jak "Wydanie karty EKUZ w związku z pobytem czasowym za granicą".
- Wniosek wygląda podobnie, jak w wersji papierowej. Uzupełnij go i "podpisz".
Składanie wniosku o wydanie karty EKUZ przez aplikację mojeIKP
- Otwórz na telefonie aplikację mojeIKP i zaloguj się do niej.
- Przejdź do kategorii "e-zdrowie" i wybierz "Ubezpieczenie zdrowotne za granicą", a później "Wniosek o EKUZ".
- Wypełnij wniosek o brakujące dane. Wygląda podobnie jak formularz papierowy.
- Nie zapomnij podać adresu do wysyłki karty.
- "Podpisz" wniosek profilem zaufanym i przekaż go.
Kiedy czekasz na wydanie karty, w zależności od etapu, zobaczysz, że wniosek jest w realizacji, zaakceptowany lub odrzucony. Status wysłanej karty znajdziesz pod linkiem "Śledź przesyłkę" wraz z prawdopodobnym terminem dostarczenia.
Podsumowanie
Karta EKUZ przysługuje bezpłatnie wszystkim ubezpieczonym i warto ją wyrobić przed wyjazdem zagranicznym. Zwłaszcza że termin ważności karty dla dziecka upływa dopiero w dniu ukończenia 18 roku życia. Kartę szybko wyrobisz, jeżeli złożysz osobiście wniosek w oddziale lub delegaturze NFZ.
Taka karta to dobre zabezpieczenie na szkolny czy rodzinny wyjazd zagraniczny na terenie Unii Europejskiej i państw EFTA. Dzięki niej Twoje dziecko ma dostęp do opieki zdrowotnej w przypadku nagłych zachorowań i innych niespodziewanych wypadków. Zakres leczenia jest taki sam jak obywateli danego kraju. Warto zwrócić uwagę, że w niektórych państwach koszty są współdzielone. W takim wypadku również Twoje dziecko będzie musiało zapłacić pewną kwotę za wizytę u lekarza.
Pamiętaj jednak, że EKUZ nie obowiązuje w całej Europie czy na świecie i nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. Dlatego przy planowaniu wyjazdu nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Ubezpieczenie w LINK4 pozwoli Ci opłacić koszty akcji ratunkowej, wcześniejszego powrotu do domu, czy prywatnej wizyty u lekarza za granicą.
W celu wykupienia ubezpieczenia zajrzyj na stronę LINK4. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 79 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Zobacz też: Ubezpieczenie turystyczne Dania, Ubezpieczenie turystyczne Estonia
FAQ
Jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka?
Kartę EKUZ dla dziecka wyrobisz osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ. Możesz również wysłać wniosek pocztą tradycyjną albo wypełnić formularz online, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta, skrzynki podawczej ePUAP lub aplikacji mojeIKP.
Czy wniosek o EKUZ dla dziecka można złożyć online?
Tak, możesz złożyć wniosek o wydanie EKUZ online przez Internetowe Konto Pacjenta lub ePUAP.
Czy karta EKUZ dla dzieci jest darmowa?
Tak, karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie.
Jak długo jest ważna karta EKUZ dla dziecka?
W przypadku dzieci raz wydana karta EKUZ jest ważna do ukończenia 18 roku życia. Nie ważne czy są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członek rodziny, czy mają własny tytuł do ubezpieczenia albo pobierają rentę.
Kiedy Twoje dziecko jest już pełnoletnie, to jego karta będzie ważna przez 18 miesięcy, jeżeli dalej się uczy, pobiera rentę lub nadal jest zgłoszone jako członek rodziny w ubezpieczeniu.
Czy EKUZ dla dzieci pokrywa wszystkie koszty leczenia?
Karta EKUZ dla dzieci pokrywa tylko koszty poniesione na leczenie w placówkach publicznej służby zdrowia w danym kraju. Odbywa się to na takiej samej zasadzie, jak obowiązuje lokalnych obywateli.
Karta EKUZ dla dziecka nie obejmuje kosztów akcji ratunkowych, transportu medycznego do kraju, czy prywatnego leczenia. Żeby rozszerzyć ochronę o takie świadczenia, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.
Źródła:
Przeczytaj podobne wpisy