Kup online
polisę OC AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Dziura w drodze a odszkodowanie: kto zapłaci za szkodę?

Image
Ikona klienta
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 42 sek.

Dziura w drodze spowodowała przebicie opony albo inne uszkodzenie Twojego samochodu? Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji. Gdzie to zgłosić? Kto zapłaci odszkodowanie? Wyjaśniamy.

Dziura w drodze a odszkodowanie – to temat, który interesuje wielu kierowców. Niestety, stan polskich dróg sprawia, że przebicie opony czy uszkodzenie zawieszenia w wyniku wjechania w sporą dziurę nie należą do rzadkości. Dziurawa droga znacznie zmniejsza wygodę i bezpieczeństwo podróżowania. Może prowadzić do szybszego zużywania się części oraz znacznych obciążeń układu zawieszenia, a w efekcie groźnych awarii, które mogą nawet uniemożliwić dalszą jazdę. W tym artykule wyjaśniamy, kto ponosi winę za szkody powstałe w wyniku wadliwego stanu dróg, z których najpowszechniejszą jest dziura w drodze. Gdzie zgłosić szkodę? Od kogo właściciel pojazdu może dochodzić swoich praw i w jaki sposób uzyskać odszkodowanie? Sprawdź.

Dziura w drodze – problem nie tylko dla kierowców

Stan polskich dróg, mimo że regularnie się poprawia, wciąż pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy, że stopnieje śnieg, a wiele ulic zaczyna przypominać szwajcarski ser. Dziury w asfalcie powstają głównie wówczas, kiedy duża ilość wody deszczowej albo powstałej w efekcie topnienia śniegu przedostaje się pod powierzchnię jezdni, osłabiając strukturę gruntu. Ponadto przy ujemnych temperaturach woda deszczowa zamarza w nierównościach dróg, a zwiększający swą objętość lód kruszy nawierzchnię. W rezultacie asfalt zaczyna zapadać się pod ciężarem przejeżdżających aut, tworząc zagłębienia przypominające kształtem misy o różnej wielkości. 

Poruszanie się po dziurawej drodze jest bardzo niekomfortowe i groźne. To problem kierowców, zarządców dróg, ale i pieszych. Na takich obszarach nietrudno o wypadki, które mogą skończyć się uszkodzeniem samochodu, a nawet tragedią. Dziury w drogach to poważny problem, a przebita opona wydaje się jego najmniej groźnym skutkiem. Skrzywiona felga, uszkodzenia karoserii i układu zawieszenia, w tym drążka kierowniczego, amortyzatorów, wahaczy i innych części w pojeździe są nie tylko bardzo kosztowne, ale mogą uniemożliwić dalszą jazdę. Czasem ominięcie zniszczonej nawierzchni jest niemożliwe bez ryzyka kolizji z innymi pojazdami albo wjechania na pobocze, co może być bardzo groźne dla pieszych czy rowerzystów. W skrajnych przypadkach wjechanie w dziurę może prowadzić do utraty kontroli nad samochodem, co niesie ryzyko stłuczki albo wypadku drogowego. To z kolei może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

Dziura w drodze może zatem prowadzić do wielu przykrych i niebezpiecznych konsekwencji. Zazwyczaj wiąże się z awarią samochodu i koniecznością poniesienia sporych wydatków na naprawę. Czy musisz jednak samodzielnie płacić za szkodę, której przyczyną jest dziura w asfalcie? Odszkodowanie może być rozwiązaniem Twoich problemów. Z dalszej części artykułu dowiesz się, kiedy Ci się należy i w jaki sposób możesz je uzyskać.

Kto jest odpowiedzialny za stan dróg?

Do kogo zgłosić się, gdy szkodę w samochodzie wyrządziła dziura w drodze? Przebita opona, skrzywiona felga czy uszkodzone zawieszenie to awarie wymagające wymiany parami na każdej osi pojazdu w celu zapewnienia takiego samego poziomu stabilności jazdy. Wiąże się to ze sporymi kosztami naprawy wozu. Na szczęście w wielu przypadkach możliwe jest otrzymanie rekompensaty od organu, który zarządza odcinkiem drogi, na którym znajdowała się dziura.

Zgodnie z Ustawą o drogach publicznych z 21.03.1985 roku każda droga podlega określonemu nadzorowi. Podmiotem odpowiedzialnym za stan techniczny jezdni jest jej zarządca. Jego zadaniem jest utrzymanie takiego stanu drogi, aby korzystanie z niej było bezpieczne oraz nie groziło uszkodzeniem aut i innych pojazdów.

Zarządca drogi ma szereg obowiązków regulowanych prawnie. Należą do nich m.in. okresowe sprawdzanie stanu nawierzchni jezdni oraz utrzymanie jej w dobrym stanie. Zgodnie z art. 19 Ustawy o drogach publicznych zarządcami dróg (z zastrzeżeniem ust. 3, 5, 5a oraz 8) są następujące podmioty:

  • Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad – odpowiada za drogi krajowe,
  • zarząd województwa – drogi wojewódzkie,
  • zarząd powiatu – drogi powiatowe,
  • władze gminne (wójt, burmistrz albo prezydent miasta) – drogi gminne,
  • spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, zarządcy osiedli – drogi wewnętrzne i osiedlowe,
  • właściciele terenu – parkingi.

Uwaga! Każdy może zgłosić zarządcy, że w drodze jest dziura. Na zarządcy drogi ciąży obowiązek sprawdzenia stanu uszkodzenia nawierzchni oraz przeprowadzenia prac naprawczych. Jeśli uchyla się od swoich obowiązków, grozi mu odpowiedzialność karna.

Zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego ten, kto wyrządził szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia. Co istotne, samo ustawienie znaku drogowego A11, przestrzegającego przed nierówną drogą, to za mało, aby uniknąć odpowiedzialności za zły stan jezdni. Potwierdza to wiele wyroków sądowych, które nakładają na zarządcę drogi obowiązek naprawienia szkody, pomimo ustawienia tego znaku ostrzegawczego.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Dochodzenie odszkodowania za szkodę

Jeśli doszło do szkody, której przyczyną jest dziura w drodze, odszkodowanie może pokryć zarówno szkody materialne, jak i te związane z poniesionym uszczerbkiem na zdrowiu osób biorących udział w zdarzeniu. Wniosek o rekompensatę za szkodę warto dobrze przygotować. Dowiedz się, jak zrobić to prawidłowo.

Udokumentuj szkodę

Najpierw dokładnie udokumentuj szkodę. Zbierz dowody potwierdzające, że Twój samochód został uszkodzony w wyniku wjechania w dziurę. Podstawą są szczegółowe fotografie, na których powinny być widoczne uszkodzenia auta, numery rejestracyjne wozu i dziura w drodze. Pomocne są nagrania z kamer samochodowych. Jeżeli używasz rejestratora wideo, zachowaj materiał filmowy z nagraną chwilą wjechania w dziurę.

Bardzo przydatne są zeznania świadków. Mogą to być pasażerowie Twojego samochodu, jak również inni kierowcy, którzy zatrzymali się w trasie, aby Ci pomóc. Rozważ też wezwanie policji. Jej obecność nie jest konieczna, jednakże policyjna notatka z miejsca zdarzenia stanowi mocny dowód potwierdzający okoliczności, w jakich doszło do uszkodzenia samochodu. Pamiętaj, aby zanotować dokładną lokalizację miejsca, gdzie znajduje się dziura w drodze. Najlepiej spisz dane znajdujące się na najbliższym słupku drogowym albo skorzystaj z nawigacji w smartfonie.

Ustal zarządcę drogi

Kolejnym krokiem w ubieganiu się o odszkodowanie jest ustalenie, kto odpowiada za teren, na którym znajduje się dziura w drodze. Gdzie zgłosić się z wnioskiem o świadczenie? Szkodę zgłasza się do zarządcy drogi. Rodzaj drogi możesz ustalić na podstawie oznaczenia odcinka, na którym doszło do uszkodzenia auta. Pomocne w ustaleniach może być np. skorzystanie z Google Maps.

Pamiętaj! W przypadku trudności z ustaleniem zarządcy danej drogi, możesz zgłosić się po pomoc do wydziału drogownictwa starostwa powiatowego. To przydatne rozwiązanie, zwłaszcza przy poszukiwaniu podmiotu odpowiadającego za drogi wewnętrzne.

Zgłoś szkodę zarządcy drogi

Po zgromadzeniu niezbędnych dowodów i ustaleniu, kto odpowiada za daną jezdnię, zgłoś szkodę możliwie najszybciej. Proces odszkodowawczy jest podobny do likwidacji szkody komunikacyjnej. Zarządcy dróg zazwyczaj odsyłają kierowców wnioskujących o odszkodowanie do obsługujących ich towarzystw ubezpieczeniowych. Zwykle udostępniają specjalne druki internetowe lub papierowe, które należy wypełnić. 

W formularzu trzeba przedstawić jak najdokładniej okoliczności i miejsce zdarzenia oraz ustalić możliwie najbardziej szczegółowo wartość szkody, którą spowodowała dziura w asfalcie. Odszkodowanie jest wypłacane często po wcześniejszej weryfikacji uszkodzeń przez rzeczoznawcę towarzystwa ubezpieczeniowego. Przedstawiając we wniosku koszt naprawy, możesz wykorzystać wycenę sporządzoną przez warsztat samochodowy albo określić go na podstawie własnych szacunkowych obliczeń.

Na formularzu nierzadko znajduje się pole służące do wykonania szkicu prezentującego przebieg zdarzenia. W opisie sytuacji umieść jak najwięcej szczegółów, takich jak dokładna lokalizacja wydarzenia, godzina, data, warunki atmosferyczne i szybkość, z jaką jechał pojazd. Dołącz dokumenty potwierdzające Twoje słowa, takie jak notatka policyjna, fotografie czy dane świadków, którzy mogą poświadczyć o przebiegu sytuacji.

Jeśli zarządca drogi nie ma ubezpieczenia, wówczas należy skierować do niego pismo w sprawie złego stanu jezdni. Należy wskazać w nim czas i miejsce zdarzenia, które spowodowało szkodę, dane swoje i pojazdu, a także określić ewentualne uszkodzenia. We wniosku warto wskazać dane świadków potwierdzających Twoją wersję wydarzeń oraz przedstawić dokumentację fotograficzną.

Wniosek wraz z dowodami złóż w siedzibie zarządcy drogi, na której doszło do zdarzenia. Czas przebiegu sprawy jest zróżnicowany. Najczęściej jednak dochodzenie odszkodowania bezpośrednio od zarządcy trwa nieco dłużej niż u ubezpieczyciela. Jako poszkodowany masz prawo złożyć wniosek o odszkodowanie po stwierdzeniu szkody, jednak nie jest powiedziane, że musi to nastąpić np. w ciągu 7 dni od wjechania w dziurę w drodze – może się przecież zdarzyć, że o usterce dowiesz się dopiero po jakimś czasie. 

Jak ubezpieczenie może pokryć szkodę?

Jeśli zarządca drogi odmówi wypłacenia odszkodowania, powinien swą decyzję uzasadnić na piśmie. 

Dlatego, aby zapobiec takim niechcianym sytuacjom i długiemu oczekiwaniu na należne pieniądze, warto wcześniej zakupić odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne, takie jak AC. Jeśli posiadasz Autocasco, Twoim problemem nie będzie szkoda, której przyczyną jest dziura w drodze. Pognieciona felga czy inne uszkodzenia auta – możesz je naprawić dzięki odszkodowaniu z ubezpieczenia.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Ikona klienta

Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

cena ubezpieczenia - Kobieta

Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

cena ubezpieczenia - Mężczyzna

Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Zobacz, jak może pomóc Ci LINK4! Wykup AC i NNW

LINK4 oferuje ubezpieczenie AC, dzięki któremu możesz otrzymać odszkodowanie w razie uszkodzenia pojazdu. Szkodę możesz zgłosić telefonicznie albo internetowo, nie wychodząc z domu. 

Jeśli w wyniku zdarzenia drogowego będącego skutkiem najechania na dziurę w drodze doszło do urazu, uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci kierowcy bądź pasażerów, również możesz liczyć na LINK4 i wypłatę odszkodowania z NNW.

Dziura w drodze a odszkodowanie – kilka słów na koniec

Już wiesz, co zrobić, gdy dojdzie do szkody, której powodem jest dziura w drodze – odszkodowanie uzyskane od zarządcy drogi pomoże Ci uporać się z finansowymi skutkami zdarzenia. Jeśli jednak nie chcesz czekać i przechodzić przez całą procedurę uzyskiwania odszkodowania, która, niestety, niekiedy może się nawet skończyć w sądzie, zdecyduj się na zakup ubezpieczeń dodatkowych w LINK4. Dobrowolne polisy AC, NNW czy Assistance (w LINK4 dostępne tylko wraz z polisą OC) zwiększą Twoje poczucie bezpieczeństwa na drodze.

Dowiedz się więcej na temat oferty ubezpieczeniowej LINK4. W tym celu porozmawiaj z konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub spotkaj się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Sprawdź również bezpłatny kalkulator dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Sprawdź również: Ubezpieczenie samochodu od uderzenia pioruna

FAQ – często zadawane pytania

Jakie kroki powinienem podjąć bezpośrednio po uszkodzeniu pojazdu przez dziurę w drodze?

Gdy dojdzie do uszkodzenia Twojego pojazdu przez dziurę w drodze, zdobądź jak najwięcej dowodów potwierdzających przebieg zdarzenia, które przydadzą się do wniosku o odszkodowanie. Wykonaj więc zdjęcia prezentujące uszkodzenie samochodu, tablicę rejestracyjną oraz dziurę w jezdni. Sporządź notatkę, w której dokładnie opisz przebieg i okoliczności zdarzenia, w tym godzinę, lokalizację i warunki atmosferyczne. Zapisz dane ewentualnych świadków i zachowaj film z wideorejestratora, jeśli go posiadasz. Możesz też wezwać policję, która sporządzi stosowną notatkę.

Czy każde uszkodzenie pojazdu na skutek złego stanu drogi kwalifikuje się do odszkodowania?

Tak. Do zarządcy drogi możesz wnioskować o odszkodowanie w przypadku każdego rodzaju uszkodzenia wynikającego ze złego stanu nawierzchni. Jeżeli zaś idzie o odszkodowanie z AC, wszystko zależy od zakresu ubezpieczenia.

Jakie dokumenty są mi potrzebne do zgłoszenia szkody u zarządcy drogi lub w ubezpieczalni?

Zgłaszając szkodę zarządcy drogi lub ubezpieczycielowi, powinieneś wypełnić odpowiedni druk (jeśli zarządca go nie posiada, opisz przebieg zdarzenia na kartce) i dostarczyć dowody potwierdzające szkodę i przebieg zdarzenia, takie jak zdjęcia, film z kamery samochodowej, dane ewentualnych świadków czy notatkę policyjną.

Czy możesz liczyć na pomoc z Assistance LINK4 w razie uszkodzenia pojazdu po najechaniu na dziurę na drodze?

Tak. Jeżeli pojazd zostanie unieruchomiony, możesz skorzystać ze świadczeń w ramach Assistance, np. holowania czy samochodu zastępczego.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20