Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Czy warto wykupić ubezpieczenie mienia znajdującego się w mieszkaniu od kradzieży?

Czas czytania: 6 min. 51 sek.

W przypadku kradzieży warto pamiętać, że jeśli włamywacz będzie odpowiednio zmotywowany i doświadczony, nie powstrzymają go niemal żadne zabezpieczenia. Można sobie zapewnić jednak ochronę od finansowych skutków takich zdarzeń, co daje ubezpieczenie mieszkania od kradzieży z włamaniem i rabunku, a dokładnie mienia, które się w nim znajduje.

Dom i mieszkanie to miejsca, które z zasady powinny kojarzyć się z poczuciem bezpieczeństwa. Niestety, to wrażenie może zostać całkowicie zniszczone, jeśli dojdzie do włamania.

Chociaż nieczęsto słyszy się o włamaniach czy zwykłych kradzieżach, do których doszło w najbliższym otoczeniu (np. u rodziny, znajomych lub sąsiadów), nie oznacza to, że włamywacze i złodzieje działają opieszale. Wskazują na to przede wszystkim statystyki opracowane przez lokalne jednostki Policji, które stanowią pierwszy front walki z takimi przestępstwami.

Przykładowo, z danych Komendy Stołecznej Policji wynika, że w 2023 roku w stolicy doszło do 5 588 przypadków kradzieży z włamaniem. Właściciele nieruchomości muszą mierzyć się z ryzykiem, że w razie, gdy padną ofiarą kradzieży, mogą nie mieć szans na odzyskanie utraconego mienia. 

Poczucie bezpieczeństwa może zwiększyć zakup dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych. Należą do nich najczęściej drzwi antywłamaniowe o wzmocnionej konstrukcji, jak również wysokiej klasy zamki, zasuwy i inne okucia montowane przy nich. Na podobnej zasadzie działają też zabezpieczenia okien, które utrudniają włamywaczowi dostanie się do środka. 

Coraz większą popularnością cieszą się także alarmy lokalne oraz monitoring, które idą w parze z podpisaniem umowy z agencją ochrony. W takim przypadku po wykryciu potencjalnego zagrożenia na miejsce przyjeżdża patrol interwencyjny.

Choć o poczucie bezpieczeństwa można zadbać przy użyciu jeszcze innych środków zaradczych, to jednak żaden z nich nie zapewnia stuprocentowej pewności, że sprawcy nie uda się dostać do środka. Niektóre rozwiązania mogą go co najwyżej odstraszyć albo zniechęcić ze względu na konieczność zastosowania skomplikowanych narzędzi i poświęcenia większej ilości czasu na sforsowanie zabezpieczeń.

Najskuteczniejszą opcją wydaje się zatem ochrona nie tyle przed samą kradzieżą, co przed jej finansowymi skutkami. Tę zapewni Ci natomiast ubezpieczenie mienia znajdującego się w mieszkaniu od kradzieży z włamaniem lub rabunku. Dowiedz się, jak działa taki ubezpieczenie i co możesz zyskać, jeśli zdecydujesz się na jego zakup.

Kradzież z włamaniem i rabunek – podstawowe definicje

Choć w życiu codziennym kradzież z włamaniem i rabunek to pojęcia stosowane często jako synonimy (niesłusznie), w kontekście prawnym różnice między tymi zdarzeniami okazują się bardzo znaczące. Zapoznaj się z poniższymi definicjami określonymi w OWU LINK4, a pozbędziesz się wszelkich wątpliwości. 

Kradzież z włamaniem to zdarzenie polegające na bezprawnym zaborze, w celu przywłaszczenia, mienia (lub jego próbie) z miejsca ubezpieczenia, czyli z Twojego domu lub mieszkania. Tej czynności musi towarzyszyć usunięcie przez sprawcę istniejących zabezpieczeń przeciwkradzieżowych, przy użyciu siły fizycznej lub narzędzi czy też skorzystanie z kompletu podrobionych/skradzionych wcześniej kluczy. Co istotne, takie zdarzenie powinno pozostawić po sobie ślady.

Odróżnić od kradzieży z włamaniem należy kradzież zwykłą, czyli sytuację, w której bezprawny zabór czyjegoś mienia w celu jego przywłaszczenia następuje bez włamania do nieruchomości. Warto mieć na uwadze to, że kradzież zwykła nie zawsze jest objęta zakresem ochrony ubezpieczeniowej – stanowi jedno z wyłączeń odpowiedzialności.

Jeszcze inne przesłanki muszą zostać spełnione, aby czyn mógł zostać zakwalifikowany jako rabunek. W tym przypadku zabór mienia lub jego próba musi odbyć się z użyciem przemocy lub groźby jej natychmiastowego zastosowania, jak również wtedy, gdy dojdzie najpierw do doprowadzenia danej osoby do stanu nieprzytomności lub bezbronności. Co istotne, za rabunek uznaje się również działania, w których do przywłaszczenia lub wyłudzenia mienia doszło na skutek użycia podstępu względem osób małoletnich, w podeszłym wieku lub nie w pełni sprawnych, o ile przebywają one w ubezpieczonej nieruchomości. 

Do rabunku może dojść także poza miejscem zamieszkania. W takim przypadku ubezpieczenie mieszkania zadziała, jeśli skradziono mienie osobiste, takie jak np. dokumenty, gotówka, klucze.

Ubezpieczenie tego, co w mieszkania od kradzieży z włamaniem lub rabunku

W LINK4 możesz ubezpieczyć swoje mienie od zdarzeń losowych lub od wszelkich ryzyk. k Możesz zdecydować się na ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych i od kradzieży z włamaniem lub Rabunku, -przedmiotem ubezpieczenia mogą być stałe elementy i ruchomości domowe. Jeśli w czasie ochrony ubezpieczeniowej dojdzie do ich utraty, uszkodzenia lub zniszczenia wskutek kradzieży z włamaniem, rabunku czy też dewastacji, otrzymasz odszkodowanie. Dodatkowo zakres ochrony obejmuje również zniszczone zabezpieczenia przeciwwłamaniowe, a także usunięcia pozostałości po szkodzie. Ochronę przed finansowymi skutkami kradzieży z włamaniem lub rabunku może też zapewnić ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka. W tym przypadku warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach i limitach:

  • zakres ochrony nie obejmuje kradzieży zwykłej, 
  • za szkody w elementach stałych, do których doszło w wyniku kradzieży z włamaniem lub Rabunku, dostaniesz maksymalne odszkodowanie w wysokości do 10% sumy ubezpieczenia domu lub mieszkania, ale nie więcej niż 50 000 zł,
  • za szkody w ruchomościach domowych, do których doszło w wyniku kradzieży z włamaniem lub Rabunku, dostaniesz maksymalne odszkodowanie w wysokości do 70% sumy ubezpieczenia ruchomości domowych od wszelkiego ryzyka.

Co można zyskać, kupując ubezpieczenie mienia znajdującego się w domu od kradzieży?

Kradzież z włamaniem, rabunek i dewastacja mienia to zdarzenia, najczęściej stanowią zagrożenie głównie dla mienia, do którego mogą się zaliczać przedmioty, których utrata będzie nie tylko bolesna ze względów finansowych, lecz również sentymentalnych lub też może być uciążliwa i utrudniająca normalne funkcjonowanie.

Za przykład niech posłuży tu sytuacja, w której w wyniku kradzieży z włamaniem doszło do utraty laptopa, który jest Ci potrzebny do codziennej nauki lub wykonywania pracy zawodowej. Teoretycznie, możesz szybko kupić nowy sprzęt, bo rynkowa oferta przenośnych komputerów jest obecnie bardzo bogata. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zakup nowego laptopa to wydatek na poziomie co najmniej tysiąca złotych, a nie każdy może sobie pozwolić na taki niespodziewany wydatek z dnia na dzień. Ubezpieczenie od Kradzieży z włamaniem lub Rabunku zapewnia ochronę przed finansowymi skutkami takich szkód. Jeśli wykupisz to ubezpieczenie i stracisz laptopa w wyniku kradzieży z włamaniem, otrzymasz odszkodowanie, które możesz wykorzystać do zakupu nowego. To samo dotyczy też innych przedmiotów, które mogą zostać skradzione z Twojego domu lub mieszkania.

Nie warto też lekceważyć aspektu psychologicznego, jaki wiąże się z posiadaniem tego ubezpieczenia. Dom to miejsce, które powinno kojarzyć się ze spokojem, ale troska o swoją własność może powodować wręcz odwrotne uczucia, a mianowicie ciągły niepokój. Zamiast stresować się tym, czemu nie możesz zapobiec, skup się na poczuciu bezpieczeństwa pod kątem finansowym, jakie zapewnia ochrona ubezpieczeniowa od skutków kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji.

Jak zgłosić szkodę, mając ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rabunku?

Niezależnie od tego, czy padniesz ofiarą rabunku, kradzieży z włamaniem czy towarzyszącej jej dewastacji, wszystkie te czyny są sprzeczne z prawem. Tym samym niezbędne jest wezwanie na miejsce zdarzenia policji, która zbierze dowody rzeczowe oraz ewentualne zeznania świadków, a na koniec sporządzi podsumowanie wszystkich ustaleń w formie notatki policyjnej.

To właśnie ten dokument musisz zdobyć, aby móc uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia. Z tego powodu prawidłowa kolejność działań po wykryciu kradzieży z włamaniem powinna sprowadzać się najpierw do wezwania policji, a dopiero później do zgłoszenia szkody LINK4. Na złożenie zawiadomienia o szkodzie masz aż 7 dni od momentu jej wykrycia. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej otrzymasz należne odszkodowanie.

W przypadku kradzieży z włamaniem, rabunku lub dewastacji ważnym elementem procesu likwidacji szkody jest sporządzenie spisu utraconego, uszkodzonego lub zniszczonego mienia, a także szacunkowego podsumowania wartości poniesionych strat. Jeśli dysponujesz dowodami potwierdzającymi ich zakup oraz cenę, również dołącz je do dokumentów szkodowych.

Proces likwidacji szkody powinien zająć do 30 dni od momentu jej zgłoszenia, przy czym do 7 dni dostaniesz potwierdzenie rozpoczęcia procesu analizowania wniosku oraz ewentualną prośbę o udostępnienie miejsca zdarzenia do oględzin przeprowadzonych przez eksperta LINK4. 

Jeśli 30 dni okaże się wystarczające do ustalenia wszystkich okoliczności zdarzenia, w takim terminie zostanie Ci przekazana bezsporna część odszkodowania. Jeśli rozwianie wszystkich wątpliwości będzie wymagać więcej czasu, pozostała część odszkodowania zostanie wypłacona do 14 dni od momentu, w którym uda się zrealizować ten cel z zachowaniem należytej staranności.

Zostaw numer — oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Podsumowanie

Wciąż zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych, w tym ubezpieczenie od kradzieży? Mieszkania czy domu nie uchronisz przed włamaniem i kradzieżą niezależnie od tego, jakie działania podejmiesz. Zabezpieczenia antywłamaniowe mogą co najwyżej ograniczyć ryzyko, że staniesz się ofiarą takiego przestępstwa, ale nie masz stuprocentowej pewności, że do niego nie dojdzie.

Jeśli zależy Ci na poczuciu bezpieczeństwa, masz zatem tylko jedną opcję: ubezpieczyć się od finansowych skutków szkód polegających na kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji

W LINK4 masz do dyspozycji produkt, który zabezpiecza przed finansowymi skutkami dokonania kradzież w Twoim domu – ubezpieczenie mienia zdarzeń losowych wskazanych w OWU i od kradzieży z włamaniem lub rabunku. Możesz też postawić na bardziej kompleksową ochronę, jaką zapewnia ubezpieczenie mienia od wszelkiego ryzyka. W tym przypadku produkt zadziała nie tylko wtedy, gdy dojdzie do kradzieży z włamaniem, ale również w odniesieniu do szkód wynikających z innych zdarzeń losowych – wszystkich poza tymi, które zostały wyłączone z odpowiedzialności w umowie. Możesz zdecydować się też na oba te produkty jednocześnie.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź też: Ubezpieczenie domu mieszkania Tychy, Ubezpieczenie domu mieszkania Włoclawek

FAQ – często zadawane pytania

Jak działa ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem lub rabunku?

Jeśli ktoś włamie się do Ciebie i ukradnie należące do Ciebie rzeczy, otrzymasz odpowiednie odszkodowanie, obliczone zgodnie z warunkami opisanymi w umowie.

Czy istnieją wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniach od kradzieży z włamaniem lub rabunku?

Tak, a listę zdarzeń, których skutki mogą zostać wyłączone z zakresu ochrony ubezpieczeniowej znajdziesz w OWU. Należą do nich m.in. szkody wynikłe z dokonania kradzieży z włamaniem, jeśli dom był niewłaściwie zabezpieczony. Warto też pamiętać, że ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem lub rabunku nie zadziała, jeśli zabór lub uszkodzenie Twojego mienia wynika z konfiskaty, zawłaszczenia, nacjonalizacji, rekwizycji lub zniszczenia, do których doszło na skutek aktu prawnego wydanego przez uprawnione do tego organy.

Czy suma ubezpieczenia mieszkania maleje po szkodzie?

Tak. Suma ubezpieczenia ma charakter konsumpcyjny. To oznacza, że maleje za każdym razem, gdy zostanie wykorzystane ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem i rabunku. Należne odszkodowania będą wypłacane aż do wyczerpania sumy ubezpieczenia. Aby nie tracić ochrony ubezpieczeniowej, gdy do tego dojdzie, sumę ubezpieczenia można podwyższyć w ramach obowiązującego ubezpieczenia, za dodatkową opłatą.

Czego nie można ubezpieczyć od kradzieży?

Warto pamiętać, że nie wszystko możemy ubezpieczyć od kradzieży z włamaniem i rabunku. nie można ubezpieczyć, chociażby w zakresie elementów systemów anten satelitarnych, telefonicznych, CB, radiowych i telewizyjnych, które znajdują się na zewnątrz. Ochrona ubezpieczeniowa nie dotyczy również akt, dokumentów, planów i rysunków technicznych, a także przedmiotów o charakterze unikatowym oraz rękopisów.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20