Czy myjnia automatyczna niszczy lakier? Sprawdź!
Myjnia samochodowa to szybki i wygodny sposób na to, aby Twój samochód lśnił czystością. Niektórzy kierowcy obawiają się jednak, że skorzystanie z myjni automatycznej zniszczy lakier w aucie. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Wyjaśniamy.
Spis treści:
1. Czy myjnia bezdotykowa niszczy lakier?
2. Myjnia automatyczna. W jaki sposób chronić lakier?
3. Myjnia samochodowa – która jest najbezpieczniejsza dla auta?
4. Czy myjnia samochodowa niszczy lakier? Kilka słów na koniec
Myjnia automatyczna to tunel, do którego samochód wjeżdża i jest czyszczony specjalnymi szczotkami. To wygodne rozwiązanie, ponieważ kierowca nie musi nawet wychodzić z auta. Siedzi zatem komfortowo za kierownicą, a profesjonalna maszyna myje jego samochód. To najważniejsze korzyści, jakie zapewnia profesjonalna myjnia automatyczna. Czy niszczy lakier? Czy warto korzystać z tego miejsca? Sprawdź.
Czy myjnia bezdotykowa niszczy lakier?
Korzystanie z myjni automatycznej jest wygodne i szybkie. Nowoczesna myjnia zazwyczaj pozwala na wybór kilku lub nawet kilkunastu różnych trybów pracy do usuwania zanieczyszczeń z karoserii, kół i innych elementów auta. Możesz je łatwo włączyć za pomocą odpowiednich przycisków. Są one dokładnie opisane, co sprawia, że użytkowanie myjni jest bardzo proste nawet dla osoby, która korzysta z obiektu po raz pierwszy. Zazwyczaj standardowe mycie kosztuje kilkanaście złotych. To niewygórowana kwota, zwłaszcza gdy weźmiesz pod uwagę szybki czas wykonania usługi i fakt, że jako kierowca nie musisz nawet wysiadać z pojazdu.
Bezdotykowa myjnia to urządzenie stale dopracowywane i coraz skuteczniejsze, jednakże wciąż niepozbawione wad. Rozwiązanie to nie zapewnia precyzyjnego czyszczenia. Konstrukcja maszyny sprawia, że pojazd nie zawsze zostanie dokładnie umyty. Korzystanie z takiej usługi wiąże się też z ryzykiem uszkodzenia lakieru. Szczotki w myjni muszą być na tyle twarde, aby mogły z łatwością wyczyścić nawet duże i zaschnięte zabrudzenia. To z kolei sprawia, że pojazd w myjni bezdotykowej jest narażony na uszkodzenie powłok.
Niekiedy nawet po jednym użyciu można zauważyć niewielkie zarysowania na powłoce lakierniczej. Przy dużym obłożeniu oraz rzadkiej regulacji i konserwacji poszczególnych elementów maszyna może rozprowadzać piasek na lakierze, powodować powstawanie kolistych, charakterystycznych zarysowań oraz w inny sposób uszkadzać powłokę.
Jeśli zatem zastanawiasz się, czy myjnia automatyczna niszczy lakier, odpowiedź brzmi: tak, jest taka możliwość. Istnieje całkiem spore ryzyko, że twarde szczotki zarysują delikatną powierzchnię lakieru.
Sprawdź również: Myjnia ręczna. Omawiamy jej wady i zalety
Myjnia automatyczna. W jaki sposób chronić lakier?
Wiesz już, czy myjnia bezdotykowa niszczy lakier. Czy można temu zapobiec? Jest kilka metod, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia karoserii na co dzień, w tym również podczas czyszczenia pojazdu w myjni automatycznej.
Stosuj profesjonalne preparaty ochronne
Jeśli chcesz chronić swój lakier w myjni automatycznej przed zarysowaniami, zawczasu pomyśl o pokryciu karoserii profesjonalnymi środkami. Do wyboru masz wiele propozycji.
Możesz użyć wosków samochodowych. To klasyka w kategorii zabezpieczania lakieru. Chronią przed drobnymi rysami i przywieraniem brudu, co pozwoli rzadziej korzystać z myjni. Gwarantują też ochronę przed promieniami UV. Mają właściwości hydrofobowe (odpychają cząsteczki wody) i nabłyszczające. Wyróżnia się woski naturalne, syntetyczne, hybrydowe, koloryzujące i polerujące. Woski na bazie materiałów sztucznych cechują się największą trwałością, a przez to lepszą ochroną przed uszkodzeniami.
Alternatywą są powłoki polimerowe. Mają działanie podobne do wosków, ale są znacznie trwalsze. Wykazują też lepsze właściwości hydrofobowe oraz odporność na wysokie temperatury i promieniowanie UV. Nie zapewniają jednak tak intensywnego połysku, jak woski. Ich atutem są dobre właściwości zabezpieczające.
Powłoka krzemowa pozwala zabezpieczyć lakier nawet na dwa lata. Chroni karoserię przed drobnymi, a nawet głębszymi zarysowaniami lakieru. Ponadto zabezpiecza auto przed działanie kwaśnych deszczów, ptasich odchodów czy soli drogowej. Brud nie przyczepia się do niej mocno, co zmniejsza częstotliwość korzystania z myjni.
Szczególnie polecanym sposobem ochrony lakieru jest nałożenie powłoki ceramicznej. Jest bardzo trwała i ma najlepsze parametry spośród przedstawionych preparatów. Może chronić powierzchnię lakieru nawet do 5 lat. Zabezpiecza lakier przed zarysowaniami i uszkodzeniami tępymi narzędziami, a także działaniem silnych środków chemicznych, kwaśnego deszczu czy soli drogowej. Zapewnia karoserii właściwości hydrofobowe i antystatyczne, co niweluje ryzyko powstania mikrouszkodzeń podczas mycia. Jeśli chcesz mieć pewność uzyskania najlepszej ochrony, zleć nałożenie preparatu fachowcom.
Równie dobre efekty zapewnia oklejenie pojazdu folią transparentną. To rozwiązanie, które skutecznie chroni karoserię przed uszkodzeniami i szkodliwym działaniem środowiska. Gdy zdecydujesz się na grubą folię (o grubości np. 200 μm, czyli średnio 3 razy grubszą warstwę niż standardowy lakier), Twój samochód będzie zabezpieczony nawet przed zarysowaniem kluczem! Folia zostanie uszkodzona, ale karoseria pozostanie nienaruszona. Trwałość takiej ochrony wynosi nawet kilkanaście lat, a jej zdjęcie nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia lakieru. Co więcej, w przypadku folii w wersji PPF uszkodzenia można usunąć poprzez ich ogrzanie.
Wybierz profesjonalną myjnię
Stosowanie dobrej jakości preparatów motoryzacyjnych to ważna sprawa, ale równie istotne jest korzystanie z profesjonalnej, polecanej myjni. W dobrej klasy obiekcie maszyny są systematycznie konserwowane i regulowane, co minimalizuje ryzyko niewłaściwego działania, a tym samym uszkodzenia lakieru.
Przeczytaj także: Mobilna myjnia parowa – kiedy warto z niej korzystać?
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Myjnia samochodowa – która jest najbezpieczniejsza dla auta?
Myjnia automatyczna nie jest najbezpieczniejszym wyborem, jeśli chodzi o lakier samochodowy. A jak jest z innymi rodzajami myjni?
Za bardzo bezpieczną dla powłok zewnętrznych uchodzi myjnia ręczna. W takim miejscu masz możliwość wyboru odpowiednich sposobów mycia samochodu, począwszy od doboru szczotek i gąbek, aż po specjalistyczną chemię do różnych zastosowań. Pracownik skutecznie, a przy tym delikatnie wyczyści Twój pojazd, dobierając do tego zadania odpowiedni sposób mycia i preparaty. Decydując się na to rozwiązanie, masz pewność, że usługa zostanie zrealizowana w pełni bezpieczny dla lakieru sposób.
Bezpieczniejszą od myjni automatycznej propozycją, choć nie tak precyzyjną, jak ręczna, jest myjnia bezdotykowa. To szybki sposób na pozbycie się kurzu i innych zabrudzeń za pomocą piany lub szamponu oraz strumienia wody pod dużym ciśnieniem. Czy myjnia samochodowa niszczy lakier? Nie, korzystanie z myjni bezdotykowej jest w pełni bezpieczne dla lakieru.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Czy myjnia samochodowa niszczy lakier? Kilka słów na koniec
Szybkość i wygoda to zdecydowanie najważniejsze zalety, jakimi wyróżnia się myjnia bezdotykowa. Czy niszczy lakier? Niewłaściwie serwisowane maszyny niosą takie ryzyko. Zmniejszysz je dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu lakieru i korzystaniu wyłącznie z profesjonalnych, regularnie serwisowanych urządzeń myjących.
Sprawdź też: rejestracja samochodu Warszawa, OC Dacia
Dbałość o czystość i dobry wygląd samochodu to nie wszystko. Bardzo ważne jest zabezpieczenie auta na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń drogowych. Zadbaj zatem o ubezpieczenie aut. Kalkulator LINK4 pomoże Ci znaleźć ubezpieczenie OC dla Twojego pojazdu i poznać wysokość składki bez wychodzenia z domu. O naszej ofercie możesz porozmawiać bezpośrednio z konsultantem pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20