Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym? Wyjaśniamy
Podróżowanie samolotem łączy się z wieloma ograniczeniami. Dlatego, dobrze wiedzieć, jakie leki w bagażu podręcznym można przewozić. Warto znać zasady, które obowiązują w różnych liniach lotniczych oraz krajach, do których podróżujesz. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku. W artykule przyjrzymy się, jakie leki można zabrać ze sobą na pokład samolotu, jak przygotować leki do kontroli oraz o co jeszcze warto zadbać przed podróżą. Tak, żeby być przygotowanym na każdą sytuację podczas wyjazdu zagranicznego.
Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym? – co warto wiedzieć
Tak, możesz wziąć ze swoim bagażem leki do samolotu. Dotyczy to zarówno leków ogólnodostępnych bez recepty, jak i tych wydawanych na receptę. Pamiętaj tylko, że lotniska i linie lotnicze mają obowiązek przestrzegać międzynarodowych konwencji i krajowych przepisów w zakresie bezpieczeństwa. W związku z tym w poszczególnych krajach normy mogą być dużo bardziej restrykcyjne niż w Polsce, czy Unii Europejskiej.
Dlatego przed podróżą oprócz sprawdzenia zasad obowiązujących u danego przewoźnika, zapoznaj się również z przepisami kraju docelowego w zakresie wwożenia leków. Może się okazać, że składnik lekarstwa, które zażywasz, jest w danym państwie zakazany lub kontrolowany. W takim przypadku lepiej skonsultuj się z lekarzem przed wyjazdem. Może zaproponuje Ci, jakiś zamiennik.
Osoby przyjmujące leki psychotropowe lub odurzające muszą mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie. Najlepiej w kilku językach lub chociażby przetłumaczone na język angielski. Personel służby bezpieczeństwa, czy obsługi pasażerów może zapytać Cię o takie dokumenty.
Tak naprawdę leki możesz przewozić w bagażu podręcznym i rejestrowanym. Jednak bagaż podręczny w samolocie to lepszy wybór i wręcz zaleca się przewozić artykuły medyczne w ten sposób. Oprócz osób, które muszą przyjmować leki regularnie, również w innych przypadkach, łatwy dostęp do lekarstw może okazać się niezbędny. Chociażby przy chorobie lokomocyjnej dobrze mieć leki przy sobie, żeby w razie potrzeby szybko je zażyć.
Natomiast sam bagaż rejestrowany jest o tyle niebezpieczny dla leków, że mogą one zostać tam po pierwsze uszkodzone. Po drugie oddziałuje na nie bardzo niska temperatura, co nie jest wskazane do przechowywania niektórych leków.
Poza samymi lekami, bagaż rejestrowany i podręczny umożliwiają przewożenie sprzętu medycznego. W zależności od zasad przewoźnika mogą to być inhalatory, glukometry, butle z tlenem, igły, strzykawki i ampułkostrzykawki (długość igły nie może przekraczać 6 cm). Jeżeli chcesz w podróż wziąć termometr, to wybierz urządzenie elektroniczne. Termometr rtęciowy jest zakazany w bagażu podręcznym.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Jakie leki można przewozić w bagażu podręcznym?
Leki dozwolone w bagażu podręcznym to te, które są niezbędne dla zdrowia podróżującego podczas lotu. Dlatego możesz umieścić w bagażu m.in.:
- leki dostępne bez recepty (tabletki przeciwbólowe, syropy na kaszel, leki na biegunkę, spray do nosa, żele, maści itp.),
- krople do oczu i płyny do soczewek kontaktowych,
- roztwór soli fizjologicznej,
- płyny do dezynfekcji o stężeniu alkoholu do 70%,
- leki wydawane na receptę.
W przypadku artykułów medycznych, które zawierają alkohol, muszą one spełniać dodatkowe kryteria, takie jak:
- oryginalne opakowanie z widoczną etykietą,
- jeden artykuł nie może przekroczyć pojemności 0,5 litra,
- pojemność wszystkich leków nie może przekroczyć 2 litrów.
Leki, które są w formie płynnej, żelu lub aerozolu również powinny mieć oryginalne opakowanie. Jeżeli potrzebujesz lekarstwa na pokładzie samolotu, a jego pojemność przekracza 100 ml, to możesz je ze sobą zabrać. Pod warunkiem że lek jest niezbędny na czas samego przelotu z przyczyn zdrowotnych. Oznacza to, że personel lotniskowy może poprosić Cię o dokumentację medyczną w postaci kopii recepty lub zaświadczenia od lekarza.
Może zajść potrzeba, że wraz z lekami, będziesz potrzebować do nich np. wkładów chłodzących. Są one potrzebne do przewożenia m.in. glukozy dla cukrzyków. W tym przypadku podczas kontroli bezpieczeństwa taki wkład zapakuj osobno.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że możesz bezpiecznie przewozić leki, bez ich konfiskaty na lotnisku, to możesz:
- Sprawdzić na stronie przewoźnika, jakie ma ustalone zasady w tej kwestii.
- Skorzystać z wyszukiwarki przedmiotów zabronionych na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
- Zapoznać się z przepisami kraju docelowego, czy Twoje leki są tam akceptowane.
Gdzie przewozić leki w samolocie na receptę i bez recepty?
Jak już wiesz, zarówno leki powszechnie dostępne, jak i te na receptę są dozwolone w bagażu poręcznym. Wszelkie lekarstwa, których potrzebujesz na czas wyjazdu, najlepiej zapakować właśnie tam. W ten sposób masz do nich łatwy dostęp i minimalizujesz ryzyko ich uszkodzenia w luku bagażowym czy utraty na skutek zagubienia bagażu. Weź pod uwagę, że leki w bagażu rejestrowanym są narażone na niską temperaturę. Poza tym linie lotnicze nie mają ograniczeń co do przewożenia leków w bagażu rejestrowanym.
W przypadku leków na receptę przygotuj na czas podróży odpowiednie zaświadczenie lub kopię recepty, wydaną przez lekarza. Taki dokument ma potwierdzać, że Twój stan zdrowia wymaga zażywania takich środków. Dokumentację medyczną mogą sprawdzać zarówno pracownicy kontroli bezpieczeństwa, jak i personel pokładowy. Dotyczy to osób, które muszą zażyć swój lek podczas lotu.
Wszystkie niezbędne leki na czas podróży umieść w jednej, przezroczystej torebce. Każde lekarstwo powinno mieć swoje oryginalne opakowanie wraz z ulotką. Etykiety pozwolą na szybszą i konkretną identyfikację medykamentu, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
W przypadku przewożonego sprzętu medycznego skontaktuj się wcześniej z przewoźnikiem. Chodzi tutaj o przedmioty takie jak zasobniki z tlenem czy wózki inwalidzkie. Butle z ciekłym powietrzem są całkowicie zakazane w transporcie lotniczym.
Leki w postaci płynnej – limit przewozu leków samolotem
Przewóz leków samolotem zezwala na przewiezienie tylu leków, ile potrzebujesz na czas wyjazdu. Do bagażu masz zabrać ze sobą leki, które potrzebujesz na czas trwania lotu. Jeżeli będziesz je zażywać w trakcie podróży samolotem i masz odpowiednie zaświadczenie, leki w takiej postaci mogą zająć więcej niż standardowe 1000 ml.
Podobnie jest w przypadku lekarstw wydawanych na receptę. Przy czym każda większa ilość płynnych leków będzie wymagała potwierdzenia od lekarza, że są one niezbędne. Dlatego, jeżeli Twoje dziecko nadal leczy kaszel, to poproś doktora, żeby wydał odpowiednie zaświadczenie.
Na takim dokumencie powinny się znaleźć takie informacje jak:
- imię i nazwisko pacjenta wraz z datą urodzenia,
- opis choroby,
- wskazania lekarskie,
- nazwa leków oraz ich dawkowanie,
- specjalne wymagania przechowywania lekarstw,
- dane lekarza z numerem telefonu i pieczątką.
Tak jak inne płyny do samolotu, leki umieść w jednej przezroczystej torbie o pojemności do 1 litra. Pamiętaj, że każde lekarstwo powinno być w oryginalnym pakowaniu. Weź ze sobą również ulotkę i papierowe opakowanie. Obsługa lotniska może sprawdzać informacje o lekach, ich zastosowaniu i składzie.
Przy kontroli bezpieczeństwa od razu poinformuj personel, że przewozisz większą ilość płynów. Miej też pod ręką dokumentację medyczną, gdyby była potrzebna.
Pamiętaj, żeby przed podróżą przeczytać również regulamin danej linii lotniczej. Zapisy mogą nieznacznie się od siebie różnić.
Jak prawidłowo przygotować leki do kontroli bezpieczeństwa?
Leki w bagażu podręcznym czy rejestrowanym należy odpowiednio przygotować do przelotu. Tak, żeby w razie kontroli i pytań personelu były łatwodostępne. Lepiej spakować leki do bagażu podręcznego. Z jednej strony masz do nich łatwy dostęp, jeżeli nagle będą potrzebne na pokładzie samolotu. Z drugiej strony nie będziesz się martwić o lekarstwa w przypadku opóźnienia bagażu. Poza tym w luku bagażowym panują specyficzne warunki ze skrajnymi temperaturami. Dlatego nie jest to dobre miejsce dla wszelkich medykamentów.
Leki w bagażu podręcznym powinny odpowiadać poniższym zasadom przewozu w samolocie:
- Oryginalne opakowanie. Nie przelewaj ani nie wyjmuj lekarstw z ich opakowania. Dzięki temu obsługa lotniska będzie mogła się zapoznać z opisem opakowania lub ulotką.
- Leki w postaci płynnej trzymaj z innymi płynami. Powinny być one zapakowane do przezroczystej torebki o pojemności do 1 litra. W przypadku lekarstw o większej pojemności niż 100 ml zadbaj o poświadczenie od lekarza.
- Zaświadczenie od lekarza jest niezbędne przy lekach na receptę i z substancjami kontrolowanymi. Taki dokument powinien być w kilku językach, a przynajmniej po angielsku. Doktor powinien zapisać uzasadnienie stosowania danego leku.
- Poinformuj personel kontroli bezpieczeństwa o nietypowych lekach. W ten sposób przyspieszysz odprawę i ułatwisz zadanie pracownikom lotniska.
Samą dokumentację medyczną od lekarza trzymaj blisko siebie. Tam, gdzie inne dokumenty. Najlepiej w koszulce, żeby zabezpieczyć je przed ewentualnym uszkodzeniem. Jeżeli obsługa lotniska poprosi o stosowne dokumenty, to wtedy je przedstaw. Gdy jakiś z Twoich leków wymaga odpowiedniego przechowywania (np. insulina), taką informację również zgłoś przy odprawie.
O co jeszcze warto zadbać przed podróżą?
Przed podróżą samolotem, czy to po Europie, czy w dalsze zakątki świata, nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Ochrona ubezpieczeniowa pomoże Ci w trudnych sytuacjach z dala od domu.
Przy przeglądaniu ofert na ubezpieczenia podróżne na początku ustal swoje potrzeby. Każdy wyjazd jest trochę inny. Jedziesz na rodzinne plażowanie, a może masz w planach spróbować kitesurfingu? W każdym wypadku będziesz potrzebował innej ochrony. Dlatego przy porównywaniu ofert zwróć uwagę na zakres ubezpieczenia.
Największe znaczenie przy wykupie ubezpieczenia turystycznego ma kraj docelowej podróży. Inne sumy ubezpieczenia będą potrzebne do podróżowania po Europie, a inne w przypadku wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Zwłaszcza że w USA są bardzo wysokie koszty leczenia.
W LINK4 ubezpieczenie turystyczne możesz wybrać w trzech wariantach:
- Polska,
- Europa i Basen Morza Śródziemnego,
- Świat.
Podstawowe ubezpieczenie podróżne w LINK4 to:
- ubezpieczenie kosztów leczenia,
- ubezpieczenie assistance.
Możesz też wybrać:
- ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
- ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
- ubezpieczenie bagażu podróżnego,
- ubezpieczenie sprzętu sportowego,
- odwołanie uczestnictwa w imprezie turystycznej.
Ponadto zakres swojej ochrony ubezpieczeniowej rozszerzysz o:
- amatorskie uprawianie sportów wysokiego ryzyka,
- amatorskie uprawianie sportów zimowych,
- choroby przewlekłe,
- wykonywanie pracy fizycznej.
W celu wykupienia dopasowania ubezpieczenia turystycznego możesz skorzystać z kalkulatora na stronie LINK4. Umowę zawrzesz również podczas rozmowy telefonicznej pod numerem 22 444 44 79 lub w trakcie spotkania z agentem, który współpracuje z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stroniee www.link4.pl.
Zobacz też: Ubezpieczenie turystyczne Katowice, Ubezpieczenie turystyczne Finlandia
FAQ – Najczęściej zadawane pytania o przewożenie leków w bagażu podręcznym
Czy mogę przewozić insulinę w bagażu podręcznym?
Tak, możesz przewozić insulinę w bagażu podręcznym podczas podróży samolotem. Pamiętaj, żeby była ona umieszczona w oryginalnym opakowaniu. Co więcej, warto mieć przy sobie również zaświadczenie lekarskie (najlepiej także po angielsku) w przypadku pytań podczas odprawy.
Czy potrzebuję zaświadczenia lekarskiego na przewożenie leków na receptę?
Zaświadczenie lekarskie będzie konieczne w przypadku leków psychotropowych, środków narkotycznych, czy zawierających opioidy. Przed podróżą sprawdź, jakie leki są zakazane w kraju docelowym. Dobrym przykładem jest Meksyk, w którym zakazane są leki zawierające pseudoefedrynę (np. krople na katar).
Potwierdzenie od lekarza przyda się również, gdy chcesz przewieźć więcej niż 5 opakowań lub płynów powyżej 100 ml.
Czy mogę przewozić leki w formie aerozolu lub inhalatora?
Tak, możesz przewozić aerozol lub inhalator jako lekarstwa w bagażu podręcznym. Tego typu leki powinny być umieszczone w przezroczystych torbach – tak jak w przypadku płynów.
Jak przewozić leki w postaci płynnej, jeśli przekraczają 100 ml?
W przypadku leków płynnych o pojemności większej niż 100 ml będzie niezbędne zaświadczenie lekarskie. Wtedy zgłoś taką informację podczas kontroli bezpieczeństwa. Takie preparaty lepiej przewozić w bagażu podręcznym.
Czy mogę przewozić suplementy diety w bagażu podręcznym?
Tak, możesz przewozić suplementy samolotem w bagażu podręcznym. Co więcej, nie ma ograniczeń co do ich ilości. Mimo to zweryfikuj zasady konkretnej linii lotniczej. W ten sposób unikniesz niemiłej niespodzianki na lotnisku. Pamiętaj, żeby suplementy były przewożone w oryginalnych opakowaniach.
Przeczytaj podobne wpisy