Czujnik zmierzchu w samochodzie – jak działa i za co odpowiada? Wyjaśniamy!
W niektórych samochodach światła mijania włączają się automatycznie, gdy robi się ciemno. Żeby było to możliwe, konieczny jest czujnik zmierzchu w samochodzie. Co to za element, jak działa i dlaczego jego funkcja jest tak istotna?
Spis treści:
1. Czym jest czujnik zmierzchu?
2. Jak działa czujnik zmierzchu w samochodzie?
3. Samochodowy czujnik zmierzchu. Wady i zalety
4. Czujnik zmierzchu do samochodu. Podsumowanie
Coraz częściej spotykanym wyposażeniem pojazdu jest czujnik zmierzchu w aucie. Co to takiego? To element, który steruje automatycznym włączaniem świateł mijania w samochodzie. Aby wiedzieć, co to jest czujnik zmierzchu w samochodzie, trzeba się dokładniej przyjrzeć sposobowi jego działania. Zastanawia Cię, jak działa czujnik zmierzchu w samochodzie? Gdzie jest ten element? Koniecznie czytaj dalej.
Czym jest czujnik zmierzchu?
Otóż czujnik zmierzchu w aucie to stosunkowo proste urządzenie. Jego główną funkcją jest monitorowanie światła na zewnątrz pojazdu. Za dnia – gdy widoczność jest na optymalnym poziomie – auto jeździ na światłach do jazdy dziennej. W momencie, gdy widoczność jest niewystarczająca, samochodowy czujnik zmierzchu wysyła impuls automatycznie włączający światła mijania.
Czujnik zmierzchu jeszcze kilka lat temu był traktowany jak wyposażenie dodatkowe w autach z najwyższej półki. Jednak obecne montowany jest już nawet jako wyposażenie podstawowe w wielu podstawowych modelach samochodów.
Pamiętaj jednak, że nic straconego, gdy w Twoim aucie nie został zamontowany czujnik zmierzchu w samochodzie. Takie moduły można zainstalować nawet w autach starszego typu. Warto jednak mieć na uwadze, że choć sam zakup takiego elementu jest stosunkowo niedrogi, to warto zdecydować się na jego montaż u elektryka samochodowego z doświadczeniem.
Wydawać by się mogło, że czujnik zmierzchu w aucie sprawia, że kierowca może zdjąć ze swojej głowy konieczność dbania o włączanie świateł mijania. W praktyce – choć kwestia ta jest niezwykle ułatwiona – okazuje się, że nie jest tak, że o kwestii świateł można po prostu zapomnieć. O tym jednak przeczytasz w dalszej części tekstu.
Zobacz również: Światła do jazdy dziennej (DRL) - 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć!
Jak działa czujnik zmierzchu w samochodzie?
Czujnik zmierzchu w aucie – co to takiego? Odpowiedź na pytanie już znasz. Jednak co sprawia, że możliwe jest automatyczne sterowanie światłami w samochodzie? Jak działa czujnik zmierzchu w samochodzie? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Czujnik zmierzchu w samochodzie jest elementem elektrycznym, opartym na sensorze, który na bieżąco bada natężenie światła dziennego. Ma wbudowany przekaźnik, który reguluje włączaniem i wyłączaniem świateł mijania. Czujnik zmierzchu znajduje się na przedniej szybie pojazdu. To właśnie z tego punktu najlepiej jest mierzyć natężenie światła wokół pojazdu.
Jak działa czujnik zmierzchu w samochodzie? Warto zwrócić uwagę na to, że samochodowy czujnik zmierzchu reaguje bardzo szybko na zmieniające się warunki. W momencie, gdy natężenie światła spada poniżej określonego poziomu, czujnik błyskawicznie wysyła impuls. Widać to doskonale, gdy podróżujesz np. tunelem lub przejeżdżasz pod wiaduktem. Nawet krótkotrwały brak oświetlenia prowadzi do automatycznego włączenia świateł mijania.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Samochodowy czujnik zmierzchu. Wady i zalety
Wiesz już, jak działa czujnik zmierzchu w samochodzie, gdzie jest i po co się go stosuje. Warto jednak przyjrzeć się dokładnie jego głównym zaletom, ale także… wadom.
Na początku warto zauważyć, jakie zalety ma samochodowy czujnik zmierzchu. Przede wszystkim – zdejmuje z Twojej głowy konieczność pamiętania o włączaniu świateł w aucie. W samochodzie z takim modułem w ciągu dnia włączane są światła do jazdy dziennej. A gdy zrobi się ciemno – automatycznie włączają się światła mijania. Nie musisz w tym celu używać włącznika świateł.
Samochodowy czujnik zmierzchu to rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz pamiętać o tym, że… robi się już ciemno i trzeba włączyć światła mijania. W przypadku np. podróżowania w godzinach popołudniowych jest to naprawdę istotna pomoc. Co więcej – czujnik zmierzchu do samochodu może szybciej od Ciebie samego odczuć, że natężenie światła spada poniżej określonego minimalnego poziomu i czas włączyć światła mijania.
Niestety w praktyce czujnik zmierzchu w samochodzie nie jest pozbawiony wad. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że moduł ten nie reaguje np. na deszcz czy mgłę. Mimo tego, że te czynniki mocno ograniczają widoczność podczas podróżowania, to ich wystąpienie wcale nie prowadzi do automatycznego włączenia świateł mijania.
Nie możesz zatem podchodzić do tematu świateł całkowicie bezobsługowo. Jeżeli zapomnisz o ręcznej zmianie świateł podczas opadów deszczu czy mgły, możesz doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, a także narazić się na ukaranie mandatem. Pamiętaj, że to właśnie kierowca powinien dbać o to, aby podczas podróży mieć włączone odpowiednie światła.
Pamiętaj przy tym, że czujnik zmierzchu do samochodu nieco rozleniwia kierowcę. Jeżeli przyzwyczaisz się do podróżowania wyłącznie z takimi automatycznymi światłami, może się okazać, że wchodząc do innego pojazdu po prostu… zapomnisz włączyć świateł mijania. Jak się zapewne domyślasz – to także może być przyczyną wystawienia mandatu.
To może Cię zainteresować: Oświetlenie LED do samochodu. Gdzie można je zamontować legalnie?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Czujnik zmierzchu do samochodu. Podsumowanie
Teraz już nie masz wątpliwości odnośnie tego, co to jest czujnik zmierzchu w samochodzie. Jak widzisz – jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które stosowane jest w wielu autach. Dzięki takiemu niewielkiemu modułowi możesz sprawić, że podróżowanie będzie o wiele przyjemniejsze. Z głowy kierowcy – przynajmniej teoretycznie – schodzi jedna rzecz, o jakiej musi pamiętać.
Widzisz jednak też, że czujnik zmierzchu w pojeździe nie sprawia, że kwestia uruchamiania świateł mijania jest w pełni bezobsługowa. Kierowca w dalszym ciągu musi zachować ostrożność, obserwować sytuację na drodze i reagować na zmieniające się czynniki atmosferyczne – w tym na zwłaszcza na opady deszczu czy mgłę.
Kierowca powinien zawsze w głowie mieć kwestie związane z bezpieczeństwem. Nawet jeżeli jego samochód jest wyposażony w różnego rodzaju czujniki i urządzenia asystujące. Wyrazem troski o bezpieczeństwo jest także zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie.
Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek posiadania aktualnej i opłaconej polisy Odpowiedzialności Cywilnej. To właśnie z tego ubezpieczenia zostaje wypłacone odszkodowanie osobie poszkodowanej w kolizji drogowej. Ile kosztuje taka polisa? Odwiedź kalkulator OC w LINK4 i sprawdź, na jaką wysokość składki możesz liczyć.
Pamiętaj przy tym, że OC to jedynie podstawa. Bardzo istotne jest także zabezpieczenie samochodu przed finansowymi skutkami kradzieży. W tym celu należy zainteresować się ofertą ubezpieczeń Autocasco lub Smart Casco.
Sprawdź także inne polisy, takie jak np. Assistance. Dzięki niej, w przypadku gdy na drodze przytrafi Ci się awaria – możesz liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela. Może ona obejmować zarówno naprawę na miejscu, jak i holowanie czy też zorganizowanie auta zastępczego.
Zapoznaj się z pełną ofertą LINK4. W ofercie ubezpieczyciela bez wątpienia uda Ci się znaleźć polisę, która zapewni Ci ochronę w takim zakresie, na jakim zależy Ci najbardziej, a przy tym przy rozsądnej wysokości składki.
Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20