Czujnik położenia przepustnicy – objawy usterki i wymiana?
Twój samochód szarpie podczas przyspieszania? Masz problemy z nadmiernym zużyciem paliwa? Na desce rozdzielczej pojawia się kontrolka check engine? Problemem może być czujnik położenia przepustnicy.
Spis treści:
1. Czujnik położenia przepustnicy – jaką odgrywa rolę?
2. Czujnik położenia przepustnicy – objawy uszkodzenia
3. Naprawa czujnika położenia przepustnicy – wszystko, o czym powinieneś wiedzieć
4. Czujnik położenia przepustnicy – kilka słów na koniec
Gdy w Twoim samochodzie awarii ulegnie czujnik przepustnicy, objawy mogą być poważne. Choć jest to mały i niepozorny element, to jednak odgrywa on bardzo istotną rolę podczas obsługi samochodu. Jak naprawić i jak sprawdzić czujnik położenia przepustnicy? Dowiedz się, po czym poznać problemy z takim czujnikiem i poznaj najważniejsze objawy uszkodzenia czujnika położenia przepustnicy.
Czujnik położenia przepustnicy – jaką odgrywa rolę?
Przepustnica to nazwa elementu, który może brzmieć obco dla wielu kierowców. Jednak tak naprawdę odgrywa on jedną z fundamentalnych ról podczas korzystania z auta. Jest on bowiem połączony bezpośrednio z pedałem gazu.
Gdy kierowca dodaje gazu, to w dużym skrócie, otwiera się przepustnica, która doprowadza powietrze do komory spalania w silniku. Mocniejsze naciśnięcie gazu prowadzi do przedostania się większej ilości powietrza – tym samym dochodzi do zwiększenia obrotów silnika, co często wiąże się także z przyspieszeniem pojazdu.
Jednak w samochodzie pojawia się także element, jakim jest czujnik położenia przepustnicy. Objawy uszkodzenia takiego elementu mogą być poważne, dlatego dobrze, aby każdy kierowca poznał, za co odpowiada ten podzespół.
Czujnik położenia przepustnicy (znany również jako czujnik TPS) monitoruje każde odchylenie przepustnicy i przesyła pozyskanie informacje do komputera sterującego. Takie dane służą nie tylko do analizy, ale także do precyzyjnego dostosowania stopnia nasycenia mieszanki paliwowo–powietrznej. W związku z tym, dla prawidłowo działającego silnika, konieczne jest to, by perfekcyjnie współgrały ze sobą zarówno przepustnica, jak i czujnik TPS.
To, jak działa sam czujnik przepustnicy, nie jest szczególnie skomplikowane. To rodzaj czujnika, który jest połączony z przepustnicą – i wraz z jej otwieraniem w jego wnętrzu porusza się ślizgacz. Następnie czujnik wysyła sygnał elektryczny, który jest odczytywany przez komputer sterujący.
Po czym poznać nieprawidłowo działający czujnik położenia przepustnicy? Objawy uszkodzenia tego elementu, które pojawiają się najczęściej, zaprezentowane zostaną poniżej.
Sposób treści: Uszkodzona przepustnica. Objawy, przyczyny i naprawa awarii
Czujnik położenia przepustnicy – objawy uszkodzenia
Gdy awarii ulegnie czujnik przepustnicy, objawy uszkodzenia mogą być różne. Nie zawsze są one wyczuwalne przez osobę mniej obeznaną z tematyką awarii samochodowych. Niekiedy problemy z takim czujnikiem mogą być pomylone z awarią innych elementów w silniku.
Najczęściej jednak objawy uszkodzonego czujnika położenia przepustnicy wiążą się z nierównomierną pracą silnika. Często zauważalne są szarpania, pochodzące z jednostki. Bardzo często są one wyczuwalne przede wszystkim podczas naciskania pedału gazu – czyli wtedy, gdy przepustnica zmienia swoje przełożenie. Bardzo często pojawia się wrażenie, że naciśnięcie pedału gazu przynosi skutek dopiero z opóźnieniem.
Masz uszkodzony czujnik położenia przepustnicy? Objawy takiego stanu rzeczy często wiążą się z gaśnięciem jednostki – szczególnie podczas jazdy na biegu jałowym. Jest to związane z faktem, że czujnik nieprawidłowo odczytuje położenie przepustnicy, co prowadzi do zaburzenia w proporcjach mieszanki paliwowo powietrznej w jednostce.
To oczywiście nie wszystkie objawy uszkodzonego czujnika położenia przepustnicy. Gdy element ten ulegnie awarii, mogą pojawiać się także rozmaite błędy wyświetlane na tablicy rozdzielczej (kontrolka check engine). Może pojawić się także problem z nadmiernym zużyciem paliwa.
Masz już informację, jak wygląda uszkodzony czujnik położenia przepustnicy. Objawy też już są Ci znane. Zapewne interesuje Cię, w jaki sposób można szybko pozbyć się usterki. Poniżej poznasz sposób postępowania w przypadku pojawienia się problemów z tym elementem.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Naprawa czujnika położenia przepustnicy – wszystko, o czym powinieneś wiedzieć
Jak wymienić czujnik położenia przepustnicy? Gdy zauważysz w swoim samochodzie objawy uszkodzenia czujnika położenia przepustnicy, trzeba upewnić się, że problem tkwi właśnie w tym elemencie. Jak sprawdzić czujnik położenia przepustnicy? W tym celu należy dokładnie opomiarować ten element za pomocą multimetru.
W przypadku gdy masz pewność, że problemem jest właśnie uszkodzony czujnik położenia przepustnicy, musisz wiedzieć, że elementu tego się… nie naprawia. Tak naprawdę jedynym rozwiązaniem jest wymiana na nowy. Jak wymienić czujnik położenia przepustnicy? Pozytywna informacja jest taka, że czujnik otwarcia przepustnicy przeważnie kosztuje koło kilkudziesięciu złotych i jest stosunkowo łatwy w wymianie – w związku z czym całe usunięcie usterki nie powinno być szczególnie kosztowne.
Problem pojawia się wtedy, gdy czujnik przepustnicy jest zintegrowany z samą przepustnicą. Niestety w takich sytuacjach często konieczna jest wymiana całego elementu. Ile to kosztuje? Kwota może sięgać nawet kilkuset złotych.
Jak ustawić czujnik położenia przepustnicy? To zupełnie inne zagadnienie. Gdy interesuje Cię naprawa czujnika położenia przepustnicy, zapewne obiło Ci się o uszy sformułowanie: kalibracja czujnika położenia przepustnicy. Czy jest to sposób na poradzenie sobie ze zużytym czujnikiem?
Niestety nie – jeżeli element ten ulegnie zużyciu, kalibracja czujnika położenia przepustnicy nic nie da. Procedura ta może być jednak pomocna już po założeniu nowego elementu. Jak ustawić czujnik położenia przepustnicy? Do tego celu niezbędne będzie wykorzystanie multimetru. W ten sposób możliwe jest ustawienie odpowiednich wartości przy otwartej i zamkniętej przepustnicy, co pozwoli na harmonijną pracę tego układu.
Przeczytaj także: Czyszczenie przepustnicy. Jak i kiedy należy to zrobić?
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Czujnik położenia przepustnicy – kilka słów na koniec
Jak widzisz – czujnik położenia przepustnicy to element niepozorny. Choć jest niewielkich rozmiarów, to ma bardzo istotny wpływ na prawidłową pracę silnika. Jeżeli dostrzeżesz objawy uszkodzonego czujnika położenia przepustnicy (takie jak szarpanie silnika czy problemy z dodawaniem gazu), wówczas koniecznie upewnij się, czy problem nie tkwi właśnie w tym elemencie. Dobra wiadomość jest taka, że naprawa takiej usterki w zdecydowanej większości przypadków nie jest kosztowna.
Sprawdź także: rejestracja samochodu Kielce, OC Volkswagen
Co bardzo istotne – samego uszkodzenia tego elementu raczej trudno uniknąć. Jest to czujnik o prostej konstrukcji, która jednak może ulec zużyciu pod wpływem wilgoci czy korozji. W związku z tym nawet wzorowe obchodzenie się z samochodem nie gwarantuje, że czujnik otwarcia przepustnicy nie ulegnie zużyciu.
Gdy jednak chcesz zapewnić swojemu samochodowi dodatkową troskę, oprócz kwestii związanych ze stanem technicznym, zadbaj także o odpowiednie ubezpieczenie. Pamiętaj, że nawet najtańsze ubezpieczenie OC jest istotną ochroną podczas poruszania się po drogach publicznych (oczywiście pamiętając, że jest to polisa obowiązkowa). Warto jednak rozszerzyć swoją ochronę także o Autocasco. Taka polisa chroni przed skutkami np. kradzieży czy uszkodzenia auta w razie wypadku lub stłuczki. W związku z tym, gdy to Ty doprowadzisz do kolizji, będzie Ci przysługiwać odszkodowanie.
Nie wiesz, gdzie kupić ubezpieczenie, by móc liczyć na szeroką ochronę przy rozsądnej cenie? Koniecznie zapoznaj się z ofertą LINK4. Nie zapominaj także o dodatkowych pakietach takich jak Assistance czy Szyby24. Wybranie odpowiedniego zakresu ochrony może zapewnić Ci spokój podczas podróży. Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20